Esport. Arka Gdynia cel na 2022 rok: triumf w Polsce i Europie

5 stycznia 2022, 17:15
Damian Konwent

Arka Gdynia

Arka Gdynia po gruntownym zmianach w esportowej sekcji w 2021 roku, chce sprawić, że obecny, 2022 będzie przełomowy. Żółto-niebiescy postawili na rozwój trybu Wirtualne Kluby w FIFA22, w którym jeden gracz odpowiada za jednego piłkarza na boisku. Aktualnie są na czele polskiej ligi, a także wyszli z grupy w Lidze Mistrzów i Lidze Europy. - Nasze cele to: mistrzostwo polski, Puchar Polski oraz triumf na międzynarodowej arenie - mówi nam Kuba Walkowiak, koordynator Arki Gdynia eSports.Wirtualne rozgrywki różnią się od tych w prawdziwym życiu. Arka Gdynia może grać zarówno w Lidze Mistrzów, jak i Lidze Europy, ponieważ obie są ligami komercyjnymi i umownie nazwane odpowiednikami najważniejszych rozgrywek piłkarskich.


E-sport w Trójmieście. Sprawdź, o czym pisaliśmy wcześniejArka Gdynia eSports przeszła gruntowne zmianyRok 2021 był rokiem zmian w Arce Gdynia eSports. Przede wszystkim rozstano się z zawodnikami, którzy reprezentowali żółto-niebieskie barwy w meczach 1 na 1 w FIFA: Kacpra "Furmana" Furmanka oraz Dominika "Bogyysa" Bogusia. Warto wspomnieć, że to właśnie ta forma gry była zalążkiem esportowej sekcji w gdyńskim klubie w 2018 roku.Aktualnie gdynianie skupiają się na trybie Wirtualne Kluby, w którym to gra 11 na 11 zawodników. Każdy gracz odpowiada za jednego piłkarza na boisku, więc w mecz zaangażowane są aż 22 osoby, co ma przełożyć się na jeszcze większą frajdę. I co ciekawe, właśnie w tej odsłonie żółto-niebiescy mogli odnotować kilka spektakularnych zdarzeń. Z powodzeniem radzą sobie nie tylko na polskiej scenie, gdzie są liderem Polskiej Ligi Wirtualnych Klubów, a także na międzynarodowej.

- Nie rozpatruję minionego roku w kategoriach udany lub nieudany, ponieważ doszło do szeregu zmian jak i przebudowy naszej drużyny. Do najważniejszych momentów zaliczyłbym z pewnością fakt, że Sebastian "Nezzior" Pietrasik uzyskał awans do Ekstraklasa Games Open, jako jeden z 18 graczy w Polsce, a próbowało ponad 300-400 uczestników. Jako drużyna m.in. rozegraliśmy mecz pokazowy na Poznań Games Arena (największe targi gier w Polsce przyp. red.), gdzie oglądały nas setki osób. Wyszliśmy z grupy w Lidze Mistrzów i Lidze Europy. Pokonaliśmy m.in. takie marki jak: Bayer Leverkusen, Fenerbahce czy Austrię Wiedeń. Ponadto zadbaliśmy o integrację zawodników. Zorganizowaliśmy dwa wyjazdy we wrześniu i w październiku, a także jeden mniejszy w grudniu - mówi nam Kuba Walkowiak, który w ubiegłym roku przejął rolę koordynatora Arki Gdynia eSports.

Przełomowy rok 2022Projekt pod hasłem "Wirtualne Kluby" ambitnie ma być kontynuowany w 2022 roku. Arkowcy liczą, że okaże się dla nich przełomowym.

- Po półtora roku działalności tej sekcji, chcielibyśmy w końcu zacząć zdobywać tytuły. Naprawdę mamy wystarczająco silny zespół, by tego dokonać. Nasze cele to mistrzostwo polski, Puchar Polski oraz triumf na międzynarodowej arenie - w Lidze Mistrzów EFA lub Lidze Europy VPL. Liczę, że jedne albo drugie europejskie rozgrywki padną naszym łupem - uważa Walkowiak.

Arka Gdynia eSports. Przypomnij sobie, jak wyglądał początek drogi w Lidze MistrzówNa czym polega tryb Wirtualne Kluby?


Wirtualne kluby to społecznościowy tryb online w grze FIFA, w którym możesz stworzyć wirtualną gwiazdę do gry ze znajomymi.

Atrybuty Twojej wirtualnej gwiazdy będą rosły zależnie od uzyskiwanych ocen meczowych. Za rozgrywane mecze będziesz też dostawać punkty umiejętności służące do wykupywania cech. Rozgrywaj mecze towarzyskie lub dołącz do klubu i walcz o punkty w lidze. Możesz też założyć własny klub. Zacznij od dziesiątej ligi i wywalcz prawo do gry na piłkarskich salonach - w lidze pierwszej.
źródło: EA Sports (producent gry)


- Na ten rok, a przynajmniej do końca sierpnia nie myślimy o zmaganiach 1 na 1. Choć oczywiście mamy w swoich szeregach kilku naprawdę prosperujących zawodników, którzy będą próbowali swoich sił we wszelakich turniejach. Tak, jak w każdej innej organizacji esportowej pojawiają się pomysły, nad którymi pracujemy, aby wcielić je w życie. Jednak na ten moment nie chciał bym o tym mówić, póki rozmowy nie są zakończone - kończy.
Jeżeli interesuje cię tematyka Wirtualnych Klubów lub chciałbyś spróbować swoich sił na dowolnej z 11 pozycji, wystarczy się skontaktować z organizacją na pośrednictwem Facebooka.

Przeczytaj o początkach Arki Gdynia eSportsPolska Liga Wirtualnych Klubów po 14 kolejkach. Więcej zdjęć (6)

Polska Liga Wirtualnych Klubów po 14 kolejkach.

fot. Polska Liga Wirtualnych Klubów

Polska Liga Wirtualnych Klubów po 14 kolejkach.

fot. Polska Liga Wirtualnych Klubów

Opinie (10)

 • Tylko taki puchar i ekstraklasa nam została (1)

  • 5 5

  • Arek śpij

   • 2 0

 • A kiedy Arka o triumf w 1 lidze??

  Czy może klub zmienia strukturę i zaczyna grać tylko na giełdzie i w sieci?:) Panie włąscicielu kiedy pobudka ze snu zimowego? Zajmujecie się wszystkim tylko nie tym co interesuje kibiców Arki. Szanuje grę na plejce czy innej konsoli ale solą piłki jest boisko i gra do utraty tchu przez człowieka a nie program!

  • 8 3

 • nie obchodzi mnie to

  • 2 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.