Hiszpania - Polska 1:1. Gramy dalej o awans do 1/8 finału Euro 2020

Jacek Główczyński
19 czerwca 2021 (artykuł sprzed 2 lat)
Robert Lewandowski strzelił gola na 1:1 w meczu z Hiszpanią, a tym samym przedłużył szanse Polski na awans do 1/8 finału. Decydujący mecz 23 czerwca ze Szwecją. Robert Lewandowski strzelił gola na 1:1 w meczu z Hiszpanią, a tym samym przedłużył szanse Polski na awans do 1/8 finału. Decydujący mecz 23 czerwca ze Szwecją.

Polska zremisowała z Hiszpanią 1:1 (0:1) w drugim występie podczas Euro 2020. Robert Lewandowski strzelił gola na wagę punktu. Gospodarze nie wykorzystali rzutu karnego. Gerard Moreno posłał piłkę w słupek. W niedzielę, 20 czerwca około godziny 15 biało-czerwoni wracają do Trójmiasta. Wynik z Sewilli oznacza, że nadal są w grze o awans do 1/8 finału. Wszystko rozstrzygnie się 23 czerwca, gdy podopieczni Paulo Sousy zagrają w Sankt Petersburgu z obecnie prowadzącą w grupie E - Szwecją. Wygrana da dalszą grę w turnieju, porażka równoznaczna będzie z wyeliminowaniem, a remis uzależni nas od innych wyników.

Morata 25 - Lewandowski 54

HISZPANIA: Unai Simon - Marcos Llorente, Laporte, Pau Torres, Jordi Alba - Koke (68 Sarabia), Rodri, Pedri - Gerard Moreno (68 Ruiz), Morata (87 Oyarzabal), Olmo (61 Ferran Torres)

POLSKA: Szczęsny - Bereszyński, Glik, Bednarek (85 Dawidowicz) - Jóźwiak, Moder (85 Linetty), Klich (55 Kozłowski), Puchacz - Świderski (67 Frankowski), Lewandowski, Zieliński

Sędzia: Orsato (Włochy). Żółte kartki: Klich, Moder, Jóźwiak. Lewandowski (Polska), Pau Torres, Rodri (Hiszpania). Widzów:11 742

Hiszpania - Polska na Euro 2020. Co obiecywali przed meczem: Paulo Sousa, Kamil Glik, Jan Bednarek?

Hiszpania - Polska: składy

Paulo Sousa zaproponował ustawienie 1-3-5-3. Zamiast tzw. systemu hybrydowego, który polegał na tym, że w obronie było ustawiony czterech obrońców, ale gdy odzyskiwaliśmy piłkę, zostawało trzech, było wzmocnienie defensywy. Teraz broniliśmy się pięcioma piłkarzami.

Jednak największe zaskoczenie było z przodu. Mecz ze Słowacją, który mieliśmy wygrać, rozpoczęliśmy z jednym napastnikiem, gdy na Hiszpanię, z którą zamierzaliśmy się przede wszystkim bronić, wystawiliśmy dwóch napastników. Do Roberta Lewandowskiego dołączył Karol Świderski.

Karol Linetty o sytuacji w reprezentacji Polski. Przeczytaj, co mówił strzelec gola w meczu ze Słowacją

W porównaniu ze składem z przegranej inauguracji 1:2, były trzy zmiany. Poza pauzującym po czerwonej kartce Grzegorzu Krychowiaku miejsce w "11" stracili ci, którzy mieli udział w goli strzelonym Słowakom. Na ławce usiedli: Karol Linetty (autor gola) i Maciej Rybus (asystent przy golu).

Poza Świderskim nowymi twarzami w wyjściowym składzie w porównaniu z inauguracją Euro 2020 byli: lewy wahadłowy Tymoteusz Puchacz i środkowy rozgrywający - Jakub Moder. Właściwie tylko gra tego ostatniego była oczywista wobec pauzy Krychowiaka.

Przypomnij sobie finał Ligi Europy w Gdansku 26.05.2021 - relacja, video, foto

Hiszpania po remisie ze Szwecją 0:0 w "11" dokonała tylko jednej zmiany. Gerard Moreno, którego pamiętamy z finału Ligi Europy w Gdańsku w barwach Villarreal, na prawej stronie ataku zastąpił Ferrana Torresa.

Hiszpania - Polska 1:1: najważniejsze momenty meczu

2' - Polska rozpoczęła od środka i utrzymywała się przy piłce przez około 100 sekund. W polu karnym upadł Piotr Zieliński, ale Daniele Orsato nakazał grać dalej. Warto przypomnieć, że włoski arbiter prowadził pierwszy mecz międzypaństwowy na stadionie w Letnicy w Gdańsku. 6 września 2011 roku biało-czerwoni zremisowali z Niemcami 2:2.

Czy pamiętasz ten mecz z 2011 roku w Gdańsku? Przeczytaj relację, zobacz foto

Kolejka, by wejść do Strefy Kibica w Gdańsku

6' - z dystansu strzelił Mateusz Klich. Piłka przeszła po górnej siatce bramki Hiszpanów

10' - pierwszy celny strzał gospodarzy. Wojciech Szczęsny złapał piłkę po uderzeniu Daniego Olmo

25' Gol 1:0. Hiszpania grała w nieco usypiający futbol i taka też była ta akcja. Gerard Moreno był z piłką na prawym skrzydle, ale nie forsował tempa, gdyż miał przed sobą dwóch naszych reprezentantów. Nagle jednak przyspieszył, bez kłopotów wpadł w pole karne i z jego narożnika podał przed pole bramkowe. Álvaro Morata wyprzedził Bartosza Bereszyńskiego i posłał piłkę do siatki. Sędziowie z boiska zdecydowali, że był spalony. Zmienili decyzję po analizie VAR. Gol został uznany.

Euro 2020 na mieście. Sprawdź, gdzie oglądać w Trójmieście

Tak kibicowano na Brzeźnie

33' Kamil Glik sfaulował Olmo tuż przed polem karnym, na wprost bramki. Moreno z rzutu wolnego uderzył tuż obok słupka

35' Robert Lewandowski indywidualną akcję zakończył dośrodkowanie w pole bramkowe. Świderski doszedł do strzału z woleja, ale posłał piłkę nad bramką

43' Świderski sprzed pola karnego strzelił w słupek, a po dobitce Lewandowskiego piłkę odbił Unai Simon. Skończyło się tylko na rzucie rożnym, a powinien być wyrównujący gol. Świadczył o tym m.in. gest trenera Sousy, który ukrył twarz w dłoniach

45' strzał Moreno w boczną siatkę

45+1' Koniec pierwszej połowy. Hiszpania - Polska 1:0. Tak jak w meczu ze Słowacją, także i teraz biało-czerwoni zeszli na przerwę z niekorzystnym wynikiem. Statystyki pokazują, że to zasłużony wynik. Gospodarze przeważali w posiadaniu piłki (70:30), liczbie podań (407:122), czy przebiegniętych kilometrów (54,9:52,5). Ale gdy weźmiemy pod uwagę tylko to, co działo się pod bramkami, to Polska mogło z powodzeniem remisować. W strzałach jest 4:5, a w celnych 1:2

Polska - Słowacja 1:2 - składy, najważniejsze momenty, co dalej, zobacz jak kibicowano w Trójmieście

54' GOL 1:1 - Lewandowski przepchnął Aymerica Laportei głową wpakował piłkę do siatki po dośrodkowaniu z prawego skrzydła Kamila Jóźwiaka.

55' na boisko wszedł Kacper Kozłowski, który tym samym został najmłodszych uczestnikiem Euro w historii tych rozgrywek. Pomocnik Pogoni Szczecin jest jeszcze niepełnoletni, urodził się 16 października 2003 roku

56' sędzia obejrzał powtórki na VAR i uznał, że Moder faulował Moreno w polu karnym i podyktował rzut karny

58' - Moreno z rzutu karnego strzelił w słupek, a dobitka Moraty niecelna. Nadal 1:1

65' Marata strzelał z ostrego kąta. Wojciech Szczęsny sparował piłkę poza bramkę

81' Szczęsny łapie piłkę po strzale Rodri z okolic linii pola karnego

84' Szczęsny broni w pojedynku sam na sam z Moratą. Dobitka Ferrana Torresa nad poprzeczką

90+5' Koniec meczu. Hiszpania - Polska 1:1. Biało-czerwoni pozostają w grze o awans do 1/8 finału Euro 2020. Inne statystyki dla rywali: 69:31 posiadanie piłki, strzały 11:5, celne 5:2, rzuty rożne 7:1, przebiegnięte kilometry 109,8:108,4.

Polska - co dalej w Euro 2020?

Ostatnia tura gier w grupie E odbędzie się 23 czerwca. Oba mecze rozgrywane będą równolegle. Rozpoczną się o godz. 18. Polska zmierzy się ze Szwecją w St. Petersburgu, a Hiszpania ugości Słowację w Sewilli.

Do 1/8 finałów awansują po dwie najlepsze drużyny z każdej z 6 grup oraz cztery najlepsze z 3. miejsc. Potem obowiązywać będzie system pucharowy, przegrywający odpada.

Euro 2020 - harmonogram turnieju, wyniki, kto z kim, gdzie, kiedy?

Ekipa Sousy nadal w tabli jest ostatnia, ale ale wszystkie drużyny mają szanse na awans. Polska nie musi oglądać się na wyniki innych. Jeśli wygra ze Szwecją, będzie w 1/8 finału, a od wyniku drugiego meczu zależeć będzie, czy awansuje z 1. czy 2. miejsca.

Możliwy jest na przykład wariant, że będziemy liczyć wyniki na linii Polska-Szwecja-Słowacja. Tak stanie się, jeśli my wygramy, a Słowacja zremisuje w Hiszpanii. Wówczas po zwycięstwie na pewno wyprzedzimy jedną z tych drużyn, gdyż na razie w tej tabeli Słowacja ma bilans bramek 2:2, Szwecja 1:0, a my 1:2. Zatem zwycięstwo biało-czerwonych 2 bramkami i wyższe dałoby im 1. miejsce, podobnie jak wygrana 1 bramką, ale zaczynająca się od wyniku 2:1. W przypadku 1:0 o tym, czy na 1. pozycji bylibyśmy my bądź Słowacy decydowałyby bramki z całego turnieju.

Przypomnijmy, że w przypadku równej liczny punktów dwóch lub więcej drużyn w pierwszej kolejności o wyższym miejscu decyduje bilans bezpośrednich meczów. Następnie bierze się pod uwagę różnice bramek, a gdy jest równa większą liczbę strzelonych bramek.

Wygrana Polski przy wyłonieniu zwycięzcy w meczu Hiszpania - Słowacja (bez względu kto nim będzie) da naszej reprezentacji 2. miejsce w grupie. Wówczas zrównamy się punktami ze Szwecją, ale zajmiemy wyższe miejsce dzięki sukcesowi w bezpośrednim meczu.

Natomiast porażka lub remis, jeśli nie przegra Hiszpania, będą równoznaczne z zakończeniem turnieju dla biało-czerwonych. Takie rozstrzygnięcia na pewno oznaczać będą 4. miejsce w grupie.

Natomiast remis mógłby wystarczyć do 3. pozycji, gdyby Hiszpania przegrała. Wówczas o kolejności decydowałyby bramki Polski i Hiszpanii z całego turnieju. Gdybyśmy mieli lepsze, moglibyśmy się porównywać z innymi drużynami z 3. miejsc w grupach.

Obecnie trzecie drużyny grup: B, C, F mają już po 3 punkty, czyli ich nie wyprzedzilibyśmy. Natomiast trzeba byłoby liczyć na remisy w meczach: Szwajcaria - Turcja (odbędzie się już 20 czerwca) i Chorwacja - Szkocja (22 czerwca). Wówczas trzecie zespoły z grup A i D miałby też po 2 punkty i liczyłby się bilans bramkowy.

Jaki wynik w Euro 2020 osiągnie reprezentacja Polski? Zagłosuj, sprawdź, co sądzą inni.

Reprezentacja Polski wraca do Trójmiasta

Po meczu z Hiszpanią reprezentacja Polski będzie nocować w Sewilli. Wylot to Polski zaplanowany jest na niedzielę, 20 czerwca o godzinie 11.

Po przylocie do Rębiechowa reprezentacja przemieści się do hotelu Marriott Resort&Spa przy ul. Bitwy pod Płowcami 59 w Sopocie. Tutaj mieści się baza pobytowa biało-czerwonych podczas Euro 2020. Piłkarze powinni być w niej około godziny 15.

Zobacz otwarty trening reprezentacji Polski 15.06.2021 - video, foto. Przeczytaj, kim nie chce być Grzegorz Krychowiak

Jeszcze tego samego dnia podopieczni Sousy stawią się na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk. Trening planowany jest na godz. 18. Potem czekają ich zajęcia na tym obiekcie w poniedziałek i wtorek. Podobnie jak przed pierwszym meczu St. Petersburgu, także i teraz w Rosji nie ma treningu w przededniu spotkania.

Reprezentacja Polski - plan przygotowań do meczu ze Szwecją

21 czerwca (poniedziałek)
godz. 10 trening (Polsat Plus Arena Gdańsk)

22 czerwca (wtorek)
10 oficjalna sesja treningowa przed meczem ze Szwecją (Polsat Plus Arena Gdańsk)