Festiwal Latawców i Sopot Beach Rugby 30.07-1.08 na 120-lecie miasta

29 lipca 2021, 7:00
Festiwal Latawców i IX Sopot Beach Rugby od 30 lipca do 1 sierpnia, czyli plażowe atrakcje dla wszystkich chętnych dla uświetnienia 120-lecia miasta. Więcej zdjęć (7)

Festiwal Latawców i IX Sopot Beach Rugby od 30 lipca do 1 sierpnia, czyli plażowe atrakcje dla wszystkich chętnych dla uświetnienia 120-lecia miasta.

fot. mat. prasowe organizatora

Festiwal Latawców i IX Sopot Beach Rugby od 30 lipca do 1 sierpnia, czyli plażowe atrakcje dla wszystkich chętnych dla uświetnienia 120-lecia miasta.

fot. mat. prasowe organizatora

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sopocie oraz Fundacja Sportu i Rekreacji Edwarda Hodury zapraszają na Festiwal Latawców oraz IX Sopot Beach Rugby. Trzydniowa impreza odbędzie się od 30 lipca do 1 sierpnia w ramach obchodów 120-lecia miasta. W piątek i niedzielę będzie można wziąć udział w warsztatach budowania latawców, a następnie uczestniczyć w pokazach. Natomiast w sobotę będzie można zagrać w rugby. Udział we wszystkich wydarzeniach, które będą odbywać się na plaży przy molo, wejście nr 23, są bezpłatne. Musisz tam być!Festiwal Latawców Sopot 2021W wielu miejscowościach na świecie odbywają się międzynarodowe festiwale latawców, na których gromadzą się: artyści, hobbiści, miłośnicy latawców, dzieci, młodzież i całe rodziny, które są zafascynowane lub wchodzą w magiczny świat latawców. W tym roku do tej międzynarodowej rodziny dołącza Sopot. MOSiR Sopot oraz Fundacja Sportu i Rekreacji Edwarda Hodury organizują Festiwal Latawców Sopot 2021. Impreza uświetnia 120-lecie miasta.

- Nawiązaliśmy kontakt z organizatorem największego międzynarodowego Festiwalu Latawców w Polsce, który odbywa się w Łebie, a także Fundacją Strefa Mocy Anny i Artura Milarskich. Wspiera nas firma Ziaja. Jesteśmy przekonani że 120-lecie zostanie barwnie i okazale uczczone - podkreśla Józef Kamiński, wicedyrektor MOSiR Sopot.

Sportowe lato 2021 z MOSiR Sopot. Zaczęli pływacy, skończyli siatkarze - relacjaImpreza odbędzie się na na sopockiej plaży przy molo wejście nr 23.

Festiwal Latawców Sopot 2021 - program30 lipca 2021, piątek, godz. 14-17
Warsztaty latawców, podczas których zbudowanych ma zostać 120 latawców na 120-lecie Sopotu przez dzieci, młodzież, mieszkańców i turystów. Udział jest bezpłatny. Po warsztatach odbędzie się pokaz latawców zbudowanych na warsztatach oraz modeli uszytych na potrzeby festiwalu z logo obchodów 120-lecia Sopotu, logo Sopot Beach Rugby, logo sponsora festiwalu - firmy Ziaja, a także modeli partnera festiwalu - Fundacji Strefa Mocy Państwa Anny i Artura Milarskich.

Na pokaz możesz przyjść również z własnym latawcem31 lipca 2021, sobota, około godz. 20
Pokaz nocny podświetlanych latawców z Fundacji Strefa Mocy i zaproszonych gości.

1 sierpnia 2021, niedziela, godz. 11-14
Warsztaty latawców, podczas których zbudowanych ma zostać 120 latawców na 120-lecie Sopotu przez dzieci, młodzież, mieszkańców i turystów. Udział jest bezpłatny. Po warsztatach odbędzie się pokaz latawców zbudowanych na warsztatach oraz modeli uszytych na potrzeby festiwalu z logo obchodów 120-lecia Sopotu, logo Sopot Beach Rugby, logo sponsora festiwalu - firmy Ziaja, a także modeli partnera festiwalu - Fundacji Strefa Mocy Państwa Anny i Artura Milarskich.

W czasie trwania warsztatów i festiwalu dodatkową atrakcją będzie Holi Święto Kolorów, czyli wyrzuty kolorowych proszków i inne animacje oraz atrakcje przygotowane przez organizatora wydarzenia, na przykład: walki latawców, czy unoszenia i rozsypywania cukierków.

Organizatorem Festiwalu Latawców Sopot 2021 jest MOSiR w Sopocie i Fundacja Sportu i Rekreacji Edwarda Hodury.
Sponsorem Festiwalu Latawców jest Firma Ziaja.
Partnerami Festiwalu jest Miasto Sopot i Fundacja Strefa Mocy.

Cele warsztatów budowy latawcówLatawce są kojarzone z pokojem oraz wolnością. Warsztaty mają na celu: konstruowanie, ozdabianie i naukę puszczania latawców.

Latawiec ma być środkiem wyrazu, okazywania na przykład radości, puszczenia wodzy wyobraźni z czarowaniem wzorów i kształtów.

Warsztaty to zaangażowanie do wspólnej zabawy, łączenie się z energią wiatru, forma spędzenia wolnego czasu na powietrzu.

To również zaszczepienie w ludziach fascynacji kolorami, magicznym światem latawców, który jednoczy, napawa optymizmem, pobudza kreatywność, rozwija zdolności manualne i zachęca do aktywnego spędzenia wolnego czasu w otwartej przestrzeni.

Latawce - trochę historiiTo jeden z najstarszych przyrządów latających cięższych od powietrza. Jego początki sięgają kilkuset lat przed naszą erą. Skonstruowany został w Chinach.

Latawce przez wiele wieków były wykorzystywane w celach wojennych, znacznie później stając się ulubioną zabawką dzieci.

To doskonały, choć nieco zapomniany pomysł na aktywne spędzenie rodzinnego popołudnia. Puszczanie latawca zapewni mnóstwo zabawy zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Latawce mają także znaczenie symboliczne. Na przykład holenderska artystka maluje na latawcach "szczęśliwe krowy". Sprzeciwia się tym samym masowej hodowli zwierząt. Natomiast latawce z flagą niemiecką i polską stworzyły symboliczny łańcuch łączący dwa brzegi rzeki Łeby.

Sopot Beach Rugby - zobacz video z rozgrywek w poprzednich latachOd 30 lipca do 1 sierpnia plaża przy molo w Sopocie, wejście nr 23 czeka na miłośników latawców i rugby. Więcej zdjęć (7)

Od 30 lipca do 1 sierpnia plaża przy molo w Sopocie, wejście nr 23 czeka na miłośników latawców i rugby.

fot. mat. prasowe organizatora

Od 30 lipca do 1 sierpnia plaża przy molo w Sopocie, wejście nr 23 czeka na miłośników latawców i rugby.

fot. mat. prasowe organizatora

IX Sopot Beach Rugby, 31 lipca 2021Turniej Sopot Beach Rugby rozgrywany jest nieprzerwanie od 2013 roku. 31 lipca odbędzie się po raz dziewiąty. To zdecydowanie jeden z największych turniejów tego typu na świecie. W ubiegłym roku wzięło w nim udział blisko 400 zawodniczek i zawodników z Polski oraz zagranicy, a i w tym roku frekwencja będzie równie okazała.

Rugby to najszybsza i najbardziej widowiskowa gra zespołowa na plaży. Turnieje, które w Sopocie przygotowuje Jarosław Hodura połączone są z mającym już 29-letnią tradycję Memoriałem Edwarda Hodury. Patron rozgrywek to były reprezentant Polski w rugby, który jako trener doprowadził do krajowej hegemonii Ogniwo Sopot.

Rozgrywki prowadzone będą na dwóch boiskach, które usytuowane będą na plaży przy molo w Sopocie, wejście nr 23. Po sąsiedzku rywalizować zatem będą drużyny złożone z utytułowanych rugbistów i rugbistek, znanych z ligowych boisk i kadr narodowych, z ekipami amatorskimi, w których wystąpią sympatycy tej dyscypliny. Dla amatorów udział jest bezpłatny, a akces uczestnictwa można jeszcze zgłosić w dniu turnieju, bezpośrednio na plaży w godzinach 8:30-9:30.

Turniej rozpocznie się o godzinie 10. Do godziny 13 planowane są rozgrywki kobiet i amatorów. Natomiast o godzinie 14 ruszy rywalizacja męskiego turnieju. Zakończenie imprezy planowane jest około godziny 18:30.

Organizatorom udało się zapewnić międzynarodową obsadę. Broniąca triumfu sprzed roku żeńska drużyna Legii Warszawa w finale ponownie może się zmierzyć z rugbistkami z Niderlandii, występującymi na plaży pod znaną nazwą Sopot Never Sleeps.

- Ponadto w rywalizacji bierze udział silna drużyna Juvenii Kraków, reprezentantki Łotwy, AZS AWF i TurboFoczki z Warszawy. Bardzo silnie obsadzona jest rywalizacja mężczyzn. Dominujące od kilku lat drużyny z Poznania (Posnania, Banici) mogą mieć trudną przeprawę. Zagrają The Imports, czyli zawodnicy z RPA i Nowej Zelandii, znani z polskiej ekstraligi. Będzie ekipa Venezolanders, złożona z Wenezuelczyków mieszkających w Polsce. Niespodzianką jest udział dwóch drużyn zawodowego wojska: Poachers z angielskiej armii (ARMY BE THE BEAT) oraz Dark Rifles Rugby Team (drużyna wojsk amerykańskich NATO) - informuje Jarosław Hodura, prezes Fundacji Sportu i Rekreacji Edwarda Hodury, który od początku organizuje sopockie turnieje rugby na plaży.
Na wszystkich uczestników turnieju czekają, bez względu na osiągnięte wyniki, pamiątkowe medale SBR 2021, a dla wygranych drużyn statuetki, których jedna strona upamiętnia 120-lecia Sopotu.

Wstęp dla kibiców jest bezpłatny. Impreza w przeszłości dwukrotnie była wybieraną najlepszą imprezą sportową roku w Sopocie.

Turniej wspiera finansowo Gmina Miasta Sopotu, a honorowy patronat objął prezydent Sopotu - Jacek Karnowski.

Partnerzy: MOSiR Sopot, Gera Sportswear, Delikatesy Mrozińscy, Oceanic S.A., Żywiec Zdrój, Index Klubokawiarnia, ToiToi, Gravity OFF, Bimbeer Sklep, Fundacja Recal.

Patronat medialny: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki.

Zapowiedź na youtobe: https://www.youtube.com/watch?v=kZGGyrwN9Og

IX Sopot Beach Rugby - harmonogram


 • godz. 8:30-9:30 Rejestracja drużyn kobiecych i amatorskich
 • 10 Rozpoczęcie turnieju kobiet i amatorów
 • 11:30-13:30 Rejestracja drużyn męskich
 • 13:00 Zakończenie turnieju kobiet i amatorów - wręczenie nagród
 • 14:00 Turniej mężczyzn
 • 18:30 Zakończenie turnieju mężczyzn - wręczenie nagród


IX Sopot Beach Rugby - zgłoszone drużyny


Mężczyźni

 • Legia Warszawa
 • Juvenia Kraków
 • Banici Poznań
 • Venezolanders (Wenezuela)
 • Arka Rumia Rugby
 • RC Lechia Gdańsk Veterans
 • KS Posnania Poznań
 • Hegemon Mysłowice
 • Hegemon Bytom
 • Poachers (British Army)
 • The Imports (RPA/Nowa Zelandia)
 • Ogniwo Sopot
 • Ogniwo All Stars
 • Rugby Team Mafia Wołomin
 • Dark Rifles Rugby Team (siły NATO ze Stanów Zjednoczonych)
 • Alfa Bydgoszcz

Kobiety

 • AZS AWF Warszawa
 • Legia Rugby Sekcja Kobiet Warszawa
 • TurboFoczki
 • Juvenia Kraków Rugby Kobiet
 • Sopot Never Sleeps (Niederlandy)
 • Latvijas Regbija Federacija (Łotwa)

Amatorzy

 • Juvenia Beach Dragons
 • SBR Teams
 • HK Dresden (piłkarze ręczni)

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (2) 3 zablokowane

 • Fajna impreza się zapowiada jeśli pogoda dopisze (1)

  • 2 2

  • każdy może przyjść i wziąć udział z własnym latawcem. Super, będę.

   • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.