Florecistki w Turynie

10 lutego 2003 (artykuł sprzed 21 lat)
Reprezentacja Polski we florecie kobiet zajęła drugie miejsce w turnieju drużynowym Pucharu Świata. W finale biało-czerwone przegrały z Węgierkami 41:45. Podopieczne Tadeusza Pagińskiego wzięły odwet za kiepski start w indywidualnych zawodach, które odbyły się w Turynie dzień wcześniej. Najlepsza z nich, Sylwia Gruchała, zajęła 23. miejsce.

Do zawodów drużynowych przystąpiło 10 ekip. Polki od razu zakwalifikowano do ćwierćfinału. W pierwszym meczu zmierzyły się z gospodyniami i mistrzyniami olimpijskimi. W regulaminowym czasie żadnemu z zespołów nie udało się zadać 45 trafień. Za końcowy uznano zatem wynik 41:35 dla Polski. Również półfinał, który był rewanżem za finał ubiegłorocznych mistrzostw świata, zakończył się nietypowym wynikiem. Nasza drużyna wygrała z Rosją 30:26.

Na finał biało-czerwonym nie starczyło już sił. Do turnieju w ogóle nie przystąpiła Magdalena Mroczkiewicz, która w walkach indywidualnych nabawiła się kontuzji ścięgna Achillesa. Sylwię Gruchałę i Annę Rybicką (wszystkie Sietom) wspierała Małgorzata Wojtkowiak (Warta Poznań), która walczyła nie tylko z rywalkami, ale także z gorączką. Trzecie miejsce dla Rosjanek po wygranej 45:42 z Francją.

W zawodach indywidualnych triumfowała Giovanna Trillini. W finale Włoszka pokonała Ritę Koenig (Niemcy) 15:8. Trzecie miejsce podzieliły Aida Mohamed (Węgry) i Simone Bauer (Niemcy).

W stawce 101 zawodniczek walczyło pięć gdańszczanek. Przez eliminacje nie przebrnęły Oktawia Składanowska (90. miejsce) i kontuzjowana Mroczkiewicz (75). Rybicka (35) i Katarzyna Kryczało (39) przebiły się do turnieju głównego, ale poległy w nim już w pierwszym pojedynku. Ania przegrała z Szilvią Jeszenszky (Węgry) 9:15, a Kasia z Evine Ibrahim (Francja) 13:15. Rundę dalej zaszła Gruchała. Po sukcesie nad Katalin Vargą (Węgry) 15:12, Sylwia uległa Christinie Cerny (Francja) 9:15.