GKS Bełchatów - Arka Gdynia 0:3. Outsider I ligi pogubił się po przerwie

8 maja 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

Maciej Rosołek strzelił w Bełchatowie gola i wypracował rzut karny, po którym został ustalony wynik meczy, a piłkarz GKS otrzymał czerwoną kartkę. Maciej Rosołek strzelił w Bełchatowie gola i wypracował rzut karny, po którym został ustalony wynik meczy, a piłkarz GKS otrzymał czerwoną kartkę.

Arka Gdynia wygrała na wyjeździe z GKS Bełchatów 3:0 (0:0) w 29. kolejce Fortuna I liga. Po wyrównanej i dość przeciętnej pierwszej połowie, outsider tabeli pogubił się po zmianie stron pod presją żółto-niebieskich i popełniał kardynalne błędy. Wynik meczu otworzył samobójczy gol Waldemara Gancarczyka, a końcowy rezultat został ustalony po rzucie karnym, który Mateusz Bartków okupił jeszcze czerwoną kartką po faulu na Macieju Rosołku. W ostatnim kwadransie gospodarze grali w "10".

39 Rosołek
  • 66' 14 Laskowski Zmiany 11 Mas
  • 66' 94 Sabala Zmiany 30 Żurek
  • 79' 10 Flaszka Zmiany 20 Koziara
  • 79' 19 Gancarczyk Zmiany 17 Ryszka
  • 82' 16 Grzelak Zmiany 99 Bator
  • 46' 16 Deja Zmiany 77 Żebrowski
  • 68' 23 R.Wolsztyński Zmiany 8 Marcus
  • 81' 10 Letniowski Zmiany 25 Ł.Wolsztyński
  • 82' 37 Rosołek Zmiany 21 Skóra
  • 88' 15 Kasperkiewicz Zmiany 9 Siemaszko
  • 51' Gancarczyk (samobójcza)
  • 68' Rosołek
  • 75' Letniowski (karny)
  • 18' Laskowski
  • 73' Zalepa
  • 83' Żurek
  • 18' Kasperkiewicz
  • 80' Bednarczyk (kierownik drużyny)
  • 75' Bartków

Arka spróbuje dziś przełamać fatalny bilans gier, które następują po finale Pucharu Polski. W 1979, 2017 i 2018 roku gdynianie po takim wydarzeniu przegrywali 3 z 4 następnych meczów ligowych, w tym zawsze pierwszy po finale. Rzecz jednak miała miejsce w ekstraklasie, gdy teraz przychodzi grać w I lidze

Arka Gdynia - fatalny bilans meczów ligowych po finale Pucharu Polski

W porównaniu z meczem z Rakowem w Lublinie trener Marzec dokonał trzech zmian w składzie

Finał Pucharu Polski: Raków Częstochowa - Arka Gdynia 2:1 - relacja, foto. Wystaw oceny piłkarzom i trenerowi

do "11" wracają: Aleman, Kajzer i R.Wolsztyński

Przeczytaj, dlaczego w Arce Gdynia nie grał Christian Aleman?

natomiast na ławkę rezerwowych przesunięty m.in. autor jedynego gola dla Arki w Lublinie - Żebrowski

Mateusz Żebrowski m.in. o golu w finale Pucharu Polski. Przeczytaj wywiad

ławka rezerwowych Arki: 30 Krzepisz - 8 Marcus, 9 Siemaszko, 18 Sasin, 21 Skóra, 25 Ł.Wolsztyński, 28 Ślesicki, 37 Stępień, 77 Żebrowski

Arka Gdynia po finale Pucharu Polski. Przeczytaj wypowiedzi trenera i kapitana oraz zagłosuj w ankiecie

Arka otrzymała już licencję na grę w ekstraklasie, ale by ten awans stał się faktem, musi zostać wywalczony na boisku. Dziś sposobność na gonienie ścisłej czołówki jest dobra, gdyż rywalem najsłabsza drużyna I ligi

Arka Gdynia otrzymała licencje na ekstraklasę i w europejskie puchary. Sprawdź, jaki zapisano nadzór i ostrzeżenie

w ostatniej ligowej kolejce GKS wygrał w Rzeszowie 3:1 i było to jego pierwsze zwycięstwo w I lidze od sukcesu w... Gdyni 13 listopada. Na dzisiejszy mecz wyjdzie ta sama "11" co na Resovię

Arka Gdynia w największej wpadce sezonu - relacja, foto, video z meczu z GKS Bełchatów 1:2

ławka rezerwowych GKS: 25 Otczenaszko - 7 Łapiński, 8 Hilbrycht, 11 Mas, 17 Ryszka, 20 Koziara, 30 Żurek, 69 Kunka, 99 Bator
wśród rezerwowych GKS wychowanek... Arki - Koziara, który w pierwszej gdyńskiej drużynie występował w 2014 roku
jest zmiana ustawienia, na lewym wahadle dziś Kasperkiewicz (ARKA Gdynia), który wcześniej grał tylko w obronie
Arka żółte koszulki, niebieskie spodenki, GKS zielone koszulki, czarne spodenki
1'
od środka mecz rozpoczął GKS
1'
celny strzał z dystansu Pawlika (GKS Bełchatów). Piłka skozłowała przed Kajzerem (ARKA Gdynia), ale bramkarz nie miał kłopotu z dobrą interwencją
2'
kolejny atak GKS, ale kończy się na linii "16" Arki
2'
po dośrodkowaniu R.Wolsztyńskiego (ARKA Gdynia) Bartków (GKS Bełchatów) o mały włos nie zdobył bramki samobójczej. Kończy się rzutem rożnym
3'
po dośrodkowaniu Deji (ARKA Gdynia) na tzw. pierwszy słupek piłki dotknął Aleman (ARKA Gdynia) i wyszła ona poza boisko
5'
drugi rzut rożny dla Arki
5'
Niżnik (GKS Bełchatów) odbił piłkę po strzale głową Dancha (ARKA Gdynia). Dośrodkował z narożnika boiska Deja (ARKA Gdynia)
6'
Sierczyński (GKS Bełchatów) potrzebuje pomocy medycznej, ucierpiał w starciu z Marcjanikiem (ARKA Gdynia)
6'
obrońca gospodarzy może grać dalej
7'
Danch (ARKA Gdynia) przerwał atak Flaszki (GKS Bełchatów) we własnym polu karnym. Jednak to ostrzeżenie dla obrońców, gdyż aż dwóch defensorów gdynian zostało miniętych
7'
zbyt mocne podanie Letniowskiego (ARKA Gdynia). Hiszpański (ARKA Gdynia) nie miał szans, aby dojść do piłki nim opuści ona boisko
8'
na razie otwarty mecz z obu stron, obie drużyny nastawione na atak
10'
Niżnik (GKS Bełchatów) musiał interweniować poza "16", gdyż nadbiegał R.Wolsztyński (ARKA Gdynia)
11'
trzeci faul Arki, wszystkie na połowie rywala po stracie piłki. GKS na razie bez przewinienia
13'
Hiszpański (ARKA Gdynia) przedarł się prawym skrzydłem, zakładając Szymorkowi "siatkę", ale akcję zakończył niecelnym strzałem
15'
w faulach już 5:1 dla Arki
15'
mecz jest dość szybki, ale sporo niedokładności z obu stron, akcje na razie krótkie, rwane
16'
Wolsztyński i Rosołek (ARKA Gdynia) próbowali dojść do piłki w "16" GKS, ale od bramki zacznie Niżnik (GKS Bełchatów)
17'
kolejna akcja Arki kończy podanie poza boisko. Znów za mocno zagrywa Letniowski (ARKA Gdynia)
18'
R.Wolsztyński (ARKA Gdynia) dyskutuje z sędzią, który odgwizdał napastnikowi kolejny faul
18'
coraz więcej nerwów, tym razem iskrzy między Laskowskim (GKS Bełchatów) a Kasperkiewiczem (ARKA Gdynia)
18'
po kartce dla obu zawodników
18'
Żółtą kartką został ukarany Kasperkiewicz (ARKA Gdynia).
18'
Żółtą kartką został ukarany Laskowski (GKS Bełchatów).
19'
Niżnik (GKS Bełchatów) złapał piłkę po dośrodkowaniu Deji (ARKA Gdynia) z rzutu wolnego
21'
Kasperkiewicz (ARKA Gdynia) pomógł sobie ręką przy przyjęciu piłki w polu karnym GKS po dośrodkowaniu Hiszpańskiego (ARKA Gdynia) i zagraniu głową Rosołka
22'
Arka stara się uspokoić grę, przejść do ataku pozycyjnego i dłużej pograć piłką
23'
Niżnik (GKS Bełchatów) znów zagrał piłką poza własną "16", mimo że tym razem wokół siebie miał tylko swoich piłkarzy
24'
groźnie pod bramką Arką. Kajzer (ARKA Gdynia) odbił piłkę po strzale głową Sabali (GKS Bełchatów), ale i tak sędzia odgwizdał spalonego
26'
Kasperkiewicz (ARKA Gdynia) zdobył rzut rożny
26'
po dośrodkowaniu z narożnika boiska Letniowskiego (ARKA Gdynia) Hiszpański (ARKA Gdynia) strzelił obok bramki, trafił w jeden ze słupków, do którego umocowana jest siatka
26'
w rzutach rożnych 3:0 dla Arki
27'
Letniowski (ARKA Gdynia), mimo że miał rywala na "plecach" i stał tyłem do bramki, odwrócił się i uderzył tuż obok słupka
28'
Grzelak (GKS Bełchatów) potknął się o nogi Marcjanika (ARKA Gdynia), a że piłka była dość daleko od tych zawodników, sędzia chyba nawet tego nie zauważył
29'
po rozegraniu piłki po wrzucie z autu przez GKS do strzału głową doszedł Sabala (GKS Bełchatów). Łotysz uderzył w dobrej sytuacji obok bramki
31'
dośrodkowanie Letniowskiego (ARKA Gdynia) nad bramką
32'
Mamić ucierpiał przy blokowaniu piłki, poprosił o chwilę przerwy, ale może grać
33'
posiadanie piłki 53:47 na korzyść GKS
33'
ale w strzałach przewaga Arki 4:2, w celnych remis 1:1
34'
R.Wolsztyński (ARKA Gdynia) pokazał trochę techniki i panowania nad piłką, ale akcję zakończył niecelnym podaniem w polu karnym
36'
Kasperkiewicz (ARKA Gdynia) nie doszedł do dośrodkowania Hiszpańskiego (ARKA Gdynia)
38'
Marcjanik (ARKA Gdynia) blokował Sabalę (GKS Bełchatów), a Kajzer (ARKA Gdynia) do ostatniej chwili czekał w "16" na piłkę i się doczekał
39'
Letniowski (ARKA Gdynia) faulowany niespełna 25 metrów od bramki GKS
39'
strzał z rzutu wolnego Deji (ARKA Gdynia), piłka nieznacznie minęła słupek
40'
Rosołek (ARKA Gdynia) pada w polu karnym. Sędzia nie interweniuje, choć był chyba faul, ale przed polem karnym
41'
rzut rożny dla Arki
41'
bez zagrożenia dla GKS po dośrodkowaniu z narożnika boiska Letniowskiego (ARKA Gdynia)
42'
niecelny strzał z dystansu Gancarczyka (GKS Bełchatów)
42'
Hiszpański (ARKA Gdynia) potrzebuje pomocy medycznej, ucierpiał wykonując wślizg
43'
Hiszpański (ARKA Gdynia) na razie schodzi poza boisko, trener Marzec zarządził rozgrzewkę rezerwowych
43'
Hiszpański (ARKA Gdynia) wraca na boisko
44'
ostatnie minuty zmieniły proporcje w posiadaniu piłki, teraz 52:48 na korzyść Arki
44'
sprzed pola karnego zablokowany strzał Hiszpańskiego (ARKA Gdynia), a następnie uderzenie Deji (ARKA Gdynia) nad poprzeczką
45'
Kajzer (ARKA Gdynia) złapał piłkę po strzale z dystansu Laskowskiego (GKS Bełchatów)
45'
dobra akcja Arki, ale w polu karnym Rosołek (ARKA Gdynia) dośrodkował poza... końcową linię
45'
2 minuty doliczone do pierwszej połowy
45+1
Niżnik (GKS Bełchatów) złapał piłkę, którą Kasperkiewicz (ARKA Gdynia) zagrywał zbyt mocno w kierunku Rosołka
45+2
Niżnik (GKS Bełchatów) łapie piłkę, do której biegł R.Wolsztyński (ARKA Gdynia)
45+2
niecelny strzał z pola karnego Laskowskiego (GKS Bełchatów)
45+2
Koniec pierwszej połowy. GKS Bełchatów - Arka Gdynia 0:0
W pierwszej połowie nie było zbytnio widać, która drużyna zamyka tabelę I ligi, a która walczy o ekstraklasę. Arka nie potrafiła narzucić swoich warunków gry w Bełchatowie.
Gdynianie jakby obawiali się, czy starczy im sił, i być może dlatego nie forsowali zbyt mocnego tempa. Jedyny celny strzał oddali po rzucie rożnym, gdy głową strzelał Danch (ARKA Gdynia). I właściwie w tym stałym fragmencie gry była tylko przewaga Arki. Z narożnika boiska biła piłkę 4 razy, gdy rywale nie mieli żadnego kornera.
W posiadaniu piłki remis 50:50, a w celnych strzałach także 1:1.
Po przerwie trener Marzec musi dokonać zmian, aby zdynamizować akcje ofensywne bądź też zachęcić do bardziej energicznych poczynań na boisku graczy, na których postawił w "11".
w przerwie rozgrzewa się Żebrowski, zobaczymy, czy wejdzie do ataku, czy na wahadło?
46'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Deja, w jego miejsce wchodzi Żebrowski.
46'
zaskakująca zmiana, ale wymuszona kontuzją Deji (ARKA Gdynia)
46'
zmiany w ustawieniu Arki, Kasperkiewicz (ARKA Gdynia) przechodzi do obrony, Danch (ARKA Gdynia) przenosi się do drugiej linii, a Żebrowski (ARKA Gdynia) zajmuje pozycję na lewym wahadle
46'
drugą połowę rozpoczęła Arka
46'
i Arka atakuje
47'
wysoki pressing Arki, GKS ma kłopoty, by wyprowadzić piłkę spod własnej "16"
49'
Hiszpański (ARKA Gdynia) zdobył rzut rożny
49'
po dośrodkowaniu Letniowskiego (ARKA Gdynia) z narożnika boiska celnie strzelał głową Memić (ARKA Gdynia). Niżnik (GKS Bełchatów) bez większych kłopotów złapał piłkę
50'
GKS cofnięty po po przerwie, Arka w ataku pozycyjnym
51'
[0:1] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki samobójczej Gancarczyk . Przedziwna sytuacja. Hiszpański zagrał w pole karne, Letniowski zagrał za siebie piętą, a nadbiegający Gancarczyk strzelił... pięknego gola. Zamiast nad bramką, posłał piłkę pod poprzeczkę, lobując własnego bramkarza
53'
GKS po stracie gola zmuszony zagrać odważniej po przerwie. Dotychczas tylko się bronił
54'
rozgrzewają się też miejscowi rezerwowi
57'
Arka na razie spokojnie rozbija chaotyczne ataki GKS
58'
Hiszpański (ARKA Gdynia) wybił piłkę poza własną bramkę
58'
bez zagrożenia dla Arki po pierwszym rzucie rożnym tego dnia dla GKS
60'
ryzykowne, ale dobre zagranie głową Letniowskiego (ARKA Gdynia) do Kajzera (ARKA Gdynia). Piłka zagrana nad Sabalą (GKS Bełchatów)
61'
Kajzer (ARKA Gdynia) przejął piłkę po dośrodkowaniu Sabali (GKS Bełchatów)
61'
"Do przodu gramy" - krzyczy trener Marzec, bo po golu Arka jakby o tym zapominała
62'
Marcjanik (ARKA Gdynia) dobrze przyjął piłkę w "16" GKS, ale strzału już nie oddał
64'
Arka przeniosła grę na połowę GKS, ale dośrodkowania, a także wrzutu z autu w pole karne Żebrowskiego (ARKA Gdynia) na razie nie przynoszą efektu
64'
niecelnie z dystansu strzelał Letniowski (ARKA Gdynia)
65'
Memić (ARKA Gdynia) wybił piłkę po dośrodkowaniu Sabali (GKS Bełchatów)
66'
zablokowany strzał z dystansu Pawlika (GKS Bełchatów)
66'
GKS Bełchatów przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Laskowski, w jego miejsce wchodzi Mas.
66'
GKS Bełchatów przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Sabala, w jego miejsce wchodzi Żurek.
68'
[0:2] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Rosołek. Ładna akcja Hiszpańskiego zakończona strzałem w słupek. Dobitka Rosołka skuteczna
68'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza R.Wolsztyński, w jego miejsce wchodzi Marcus.
68'
Marcus (ARKA Gdynia) w sezonie 2010/11 grał w GKS Bełchatów i w tym klubie zaliczył pierwszy sezon w ekstraklasie
70'
niecelny strzał nad bramką Gancarczyka (GKS Bełchatów)
72'
w polu karnym padają Rosołek (ARKA Gdynia) i Żurek (GKS Bełchatów). Sędzia uznał, że faulował napastnik Arki
73'
Żółtą kartką został ukarany Zalepa (GKS Bełchatów), który faulował Rosołka.
75'
rzut karny dla Arki! Aleman podał do Rosołka, który wychodząc sam na sam z bramkarzem, został sfaulowany przez Bartkowa
czerwona kartka
75'
Bartków (GKS Bełchatów) otrzymał czerwoną kartkę.
75'
[0:3] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Letniowski z rzutu karnego. Juliusz strzelił w lewy róg bramki, bramkarz rzucił się w prawy
78'
znów podwójna zmiana w GKS
79'
GKS Bełchatów przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Flaszka, w jego miejsce wchodzi Koziara.
79'
GKS Bełchatów przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Gancarczyk, w jego miejsce wchodzi Ryszka.
80'
Niżnik (GKS Bełchatów) wybił piłkę przed siebie po strzale Hiszpańskiego (ARKA Gdynia). Nie było nikogo na dobitkę
80'
Żółtą kartką został ukarany kierownik drużyny - Bednarczyk (ARKA Gdynia), który protestował po tym, gdy sędzia nie dopuścił do podwójnej zmiany gdynian
81'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Letniowski, w jego miejsce wchodzi Ł.Wolsztyński.
82'
GKS Bełchatów przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Grzelak, w jego miejsce wchodzi Bator.
82'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Rosołek, w jego miejsce wchodzi Skóra.
83'
Żółtą kartką został ukarany Żurek (GKS Bełchatów).
83'
Niżnik (GKS Bełchatów) złapał piłkę po strzale z rzutu wolnego Ł.Wolsztyńskiego
86'
niecelny strzał sprzed pola karnego Alemana (ARKA Gdynia)
87'
Arka już niepodzielnie dominuje na boisku, odkąd gra 11 na 10
88'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kasperkiewicz, w jego miejsce wchodzi Siemaszko.
88'
Zalepa (GKS Bełchatów) wybił piłkę poza bramkę po dośrodkowaniu Alemana (ARKA Gdynia)
88'
krótko rozegrany korner przez Arkę, ale straciła piłkę
89'
Niżnik (GKS Bełchatów) broni strzał Siemaszki (ARKA Gdynia)
90'
2 minuty doliczone do drugiej połowy
90+2
niecelny strzał Hiszpańskiego (ARKA Gdynia)
90+2
KONIEC MECZU. GKS BEŁCHATÓW - ARKA GDYNIA 0:3
Arka weszła w drugą połowę ofensywnie nastawiona i pod tą presją pogubił się GKS. Bełchatowianie zaczęli popełniać katastrofalne błędy, które przełożyły się na gole dla gdynian. Pierwszą bramkę po trafieniu samobójczym strzelił Gancarczyk (GKS Bełchatów), a w ostatnim kwadransie gospodarze grali w "10". Bartków (GKS Bełchatów) dostał czerwoną kartkę,a po jego faulu był jeszcze karny, z którego Letniowski (ARKA Gdynia) ustalił wynik na 3:0. Jedenastka została podyktowana po faulu na Rosołku, który również sam wpisał się na listę strzelców, dobijając strzał Hiszpańskiego (ARKA Gdynia) na 2:0.
Arka zbliża się do wiceliderów I ligi i ma doskonałą sposobność, by na tym nie poprzestać, gdyż trzy najbliższe mecze rozegrała w Gdyni.

18 GKS Bełchatów 29 5 7 17 23:43 20
Obowiązuje system każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z miejsc 3-6 o jedno miejsce premiowane grą w elicie zagrają w barażach. Do II ligi zdegradowana zostanie tylko jedna ekipa, która zajmie 18., ostatnie miejsce.
GKS Bełchatów rozpoczął sezon z minus 2 punktami.
Tabela wprowadzona: 2021-05-13