Gdańsk floret w myśl zasady: wyjazd, hotel, worek medali i powrót

16 czerwca 2021 (artykuł sprzed 2 lat)
Mistrzowska drużyna florecistów AZS AWFiS Gdańsk. Od lewej: Piotr Janda, Mikołaj Rudnicki, Mateusz Kozak, Michał Siess. Mistrzowska drużyna florecistów AZS AWFiS Gdańsk. Od lewej: Piotr Janda, Mikołaj Rudnicki, Mateusz Kozak, Michał Siess.

Gdańsk ma powody do zadowolenia po mistrzostwach Polski we florecie w trzech kategoriach wiekowych, które rozgrywane w ostatnich tygodniach. Seniorzy po pięcioletniej przerwie odzyskali złoty medal drużynowo, Mateusz Kozak został podwójnym, młodzieżowym mistrzem kraju, a młodzicy na cztery możliwe do zdobycia tytuły, zdobyli cztery. A ma tym medalowa seria ma się nie skończyć. Nasze kluby na kolejne sukcesy liczą jeszcze w czerwcu w akademickich mistrzostwa Polski oraz w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży.

Mistrzostwach Polski seniorów

Największym wydarzeniem mistrzostw Polski seniorów w Raszynie z gdańskiej perspektywy było odzyskanie tytułu przez drużynę mężczyzn. Floreciści na złoto czekali 5 lat. Na najwyższym stopniu podium stanęli: Piotr Janda, Mikołaj Rudnicki, Mateusz Kozak, Michał Siess. W finale zespół AZS AWFiS Gdańsk pokonał AZS Warszawa 45:36, a w ćwierćfinale zamknął drogę do podium... drugiej drużynie AZS AWFiS, wygrywając 45:37.

- Bardzo cieszę się, że udało się chłopakom zebrać i wywalczyć złoto w drużynie. W półfinale pokonali zespół z Wrocławia, z którym w ostatnich latach przegrywali, nawet ich zdeklasowali, co może zapowiadać pewien przełom na najbliższe lata - ocenił Radosław Glonek, trener mistrzowskiej drużyny.
W turnieju drużynowym florecistek brąz zdobył UKS De La Salle Gdańsk pod wodzą fechtmistrza Longina Szmita. Malwina Kołodziejczyk, Natalia Gołębiowska, Alicja Kisielewska, Wiktoria Szewczyk w meczu o 3. miejsce pokonały AZS Warszawa 45:40.

Indywidualnie najlepsi z gdańskich klubów dotarli do ćwierćfinałów. Najbliżej medalu była Marta Mech, która miejsce na podium na rzecz Antoni Lachman przegrała 14:15.

Najlepsze miejsca gdańszczan indywidualnie: 6. Gołębiowska i Siess, 7. Rudnicki, 8 Mech.

Brązowa ekipa florecistek i trenerów UKS de La Salle Gdańsk. Od lewej: Jarosław Mojski, Natalia Gołębiowska, Malwina Kołodziejczyk, Alicja Kisielewska, Wiktoria Szewczyk, Longin Szmit. Brązowa ekipa florecistek i trenerów UKS de La Salle Gdańsk. Od lewej: Jarosław Mojski, Natalia Gołębiowska, Malwina Kołodziejczyk, Alicja Kisielewska, Wiktoria Szewczyk, Longin Szmit.

Mistrzostwa Polski do lat 23

W Śremie mówiono o dominacji AZS AWFiS Gdańsk. Klub zdobył bowiem dwa złote i brązowe medale oraz jeden brązowy w młodzieżowych mistrzostw Polski do lat 23.

Podwójnym mistrzem kraju został Mateusz Kozak. Zaimponował on zwłaszcza w indywidualnym finale. Zdobył złoto, po zadaniu 5 trafień z rzędu, mimo że przegrywał już 10:14.

- Zrealizowałem swój cel w 100 procentach zarówno indywidualnie jak i drużynowo, gdzie obroniliśmy tytuł z zeszłego roku. Kontynuujemy budowanie zwycięskiej atmosfery. Jak to powiedział trener Andrzej Witkowski: "wyjazd, hotel, worek medali i powrót" prosta sprawa. Nie zatrzymuję się na tym. Wiem, że jeszcze bardzo dużo pracy przede mną. Następne cele to na pewno zwycięstwa na turniejach międzynarodowych. Serdecznie chciałem podziękować mojemu trenerowi Radkowi Glonkowi - zadeklarował Kozak.

Mateusz Kozak (z lewej) i jego trener - Radosław Glonek. Mateusz Kozak (z lewej) i jego trener - Radosław Glonek.
Łącznie aż 6 gdańskich florecistów znalazło się w czołowej "11" turnieju indywidualnego. Piotr Borowiec był 6., Bartosz Goc - 7., Mateusz Możejko - 8, Patryk Martyniak - 9., a Kacper Seyfried - 11.

Natomiast w turnieju drużynowym obie drużyny AZS AWFiS stanęły na podium. Kozak, Możejko, Borowiec i Adam Jakubowski w finale pokonali AZS AWF Warszawa 45:34. Natomiast Adam Podralski, Goc, Możejko i Martyniak w meczu o brąz wygrali z AZS AWF Poznań 45:42.

Wśród florecistek dwa medale zdobyła Mech (AZS AWFiS). Marta sięgnęła po srebro indywidualnie, przegrywając dopiero w finale z Renatą Tomczak z IKS Leszno 12:15. Na najniższym stopniu podium stanęła wychowanka UKS De La Salle, obecnie reprezentująca AZS Warszawa - Aleksandra Jeglińska. 10. była Szewczyk (UKS De La Salle Gdańsk), a 11. Joanna Toporska (AZS AWFiS Gdańsk).

- Marta przed rokiem zajęła 3., a teraz 2. miejsce. Już mi powiedziała, że za rok wygra. Podoba mi się jej nastawienie i cierpliwość. Szkoda tylko, że Europejska Federacja Szermiercza nie rozgrywa Mistrzostw Europy w tej kategorii wiekowej, bo Marta zakończyła sezon na 1. miejscu klasyfikacji Polskiego Związku Szermierczego, a w obecnej, wysokiej formie mogłaby powalczyć o najwyższe lokaty - podkreślił trener Konrad Pietrusiak.
W turnieju drużynowy AZS AWFiS Gdańsk zdobył brąz. Mech, Toporska i Karolina Murawska w meczu o 3. miejsce pokonały IKS Leszno 45:33.

Florecistki i floreciści AZS AWFiS Gdańsk w młodzieżowych mistrzostwach Polski do lat 23. Florecistki i floreciści AZS AWFiS Gdańsk w młodzieżowych mistrzostwach Polski do lat 23.

Mistrzostwa Polski młodzików

- Nie zwalniają tempa szermierze z gdańskich klubów. W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski Młodzików. 4 złote medale, na 4 możliwe do zdobycia, pojechały do Gdańska - donosił trener Pietrusiak po kolejnych udanych zawodach.
Indywidualnie złoto z ubiegłego roku obroniła Hanna Wojtas, a jej koleżanka klubowa z UKS Gdańska Szkoła Szermierki - Alicja Byzewska. Obie florecistki są podopiecznymi Filipa Płocharskiego.

UKS Gdańska Szkoła Szermierki oczywiście triumfował także w turnieju drużynowym. Zwyciężyła w turnieju drużynowym. Wojtas, Byzewska wsparte Karoliną Makowską, która indywidualnie była 10. oraz Zofią Wojtas w finale pokonały D'artagnan Warszawa 36:23.

Na 5. pozycji zakończyła zmagania drużyna UKS De La Salle, której najlepsza florecistka - Martyna Mielcarek indywidualnie była 6. Zespołowo 6. miejsce przypadło w udziale UKS Atena Gdańsk, a 7. drugiej drużynie UKS Gdańska Szkoła Szermierki.

Gdańsk Szkoła Szermierski na mistrzostwa Polski młodzików 2021. Gdańsk Szkoła Szermierski na mistrzostwa Polski młodzików 2021.
W turnieju chłopców dwa złote medale zdobył Jakub Gorczyca (UKS Atena Gdańsk). Podopieczny Krzysztofa Walki w trzech ostatnich walkach łącznie pozwolił rywalom zdobyć 7 trafień, co pokazuje jak bardzo zdeklasował konkurentów. W pierwszej "10" byli jeszcze dwaj jego koledzy klubowi: 5. Jan Wyszyński (trener Ksawery Nowosielski), 9. - Szczepan Duraj (trener Walka).

W turnieju drużynowy UKS Atena obroniła złoto sprzed roku, wygrywając w finale z Toruńską Akademią Floretu 36:12. W mistrzowskiej drużynie walczyli: Gorczyca, Wyszyński, Duraj i Jakub Kosiła-Wojciechowski. Drugi drużyna UKS Atena była 5., a  pozycje, UKS Gdańskiej Szkoły Szermierki zajął 11. miejsce.

Jeszcze w tym miesiącu gdański floret obiecuje kolejne medale. Walczyć będzie o nie 24 czerwca w akademickich mistrzostwach Polski w Poznaniu oraz 27 i 28 czerwca w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Łodzi.

UKS Atena Gdańsk - drużynowi mistrzowie Polski młodzików we florecie oraz trener Krzysztof Walka. UKS Atena Gdańsk - drużynowi mistrzowie Polski młodzików we florecie oraz trener Krzysztof Walka.

Opinie (3)

• Jak floret to Gdańsk

Wielkie gratulacje dla wszystkich gdańskich szermierzy!!! Za wytrwałość, za medale, za emocje.