Gdańszczanie prowadzą 2-1 w grze o 9. miejsce

21 marca 2012 (artykuł sprzed 12 lat)

Trefl Gdańsk

Gdańscy siatkarze objęli prowadzenie w rywalizacji do trzech zwycięstw. Czy już za tydzień w Ergo Arenie zapewnią sobie 9. lokatę w PlusLidze? Nz. Grzegorz Łomacz i Waldemar Świrydowicz. Gdańscy siatkarze objęli prowadzenie w rywalizacji do trzech zwycięstw. Czy już za tydzień w Ergo Arenie zapewnią sobie 9. lokatę w PlusLidze? Nz. Grzegorz Łomacz i Waldemar Świrydowicz.

Siatkarze Lotosu Trefla pokonali w olsztyńskiej hali Urania miejscowy Indykpol AZS 3:0 (25:23, 25:23, 25:23). MVP spotkania został Dmytro Wdowin. Tym samym gdańszczanie przybliżyli się do ukończenia rozgrywek PlusLigi na 9. miejscu, gdyż w rywalizacji do trzech zwycięstw objęli prowadzenie 2-1. Kolejne spotkanie odbędzie się za tydzień w Ergo Arenie.

INDYKPOL AZS: Hernan 1, Siezieniewski 12, Ferens 14, Gaca 2, Hain 4, Krzysiek 20, Mierzejewski (libero) oraz Mariański, Stelmach 1, Urbanowicz, Winnik

LOTOS TREFL: Łomacz 1, Oivanen 15, Hietanen 11, Wdowin 9, Augustyn 8, M.Kaczmarek 5, B.Kaczmarek (libero) oraz Wilk, Świrydowicz, Wołosz

Podopieczni Dariusza Luksa przyjechali do Olsztyna z żądzą rewanżu za porażkę z 10 marca, kiedy do po emocjonującym spotkaniu rozpoczęli serię rywalizacji do trzech zwycięstw od porażki (przeczytaj relację z tego spotkania). Była to pierwsza w tym sezonie porażka gdańszczan z Indykpolem.

Cztery dni później już w Ergo Arenie Lotos Trefl wyrównał stan rywalizacji wygrywając w czterech setach (czytaj więcej), a zawodnicy "żółto-czarnych" zapowiadali, że do swojej hali powrócą po ostatecznie zwycięstwo w walce o przedostatnią lokatę PlusLidze.

Akademicy zapewniali z kolei, że w hali Urania zaprezentują się znacznie lepiej niż przy gdańsko-sopockiej granicy. I choć zakończenie meczu po trzech setach na korzyść gości mogłoby temu przeczyć, olsztynianie dotrzymali słowa. Podopieczni Tomaso Totolo w każdej z partii zdobyli równo po 23 punkty, choć trzeba przyznać, że gdyby nie ich niewymuszone błędy, Lotos Trefl miałby jeszcze trudniejszą przeprawę.

Spotkanie było wyrównane już od początku. Przy stanie 4:4 na prowadzenie po ataku Mattiego Hietanena zaczęli wychodzić gdańszczanie, którzy utrzymali je do pierwszej przerwy technicznej (8:6). Po asie serwisowym Mikko Oivanena było już 11:7, ale olsztynianie zaczęli odrabiać straty. Po stracie trzech punktów z rzędu, kiedy udanym atakiem akcję AZS zakończył kapitan Paweł Siezieniewski, trener Luks poprosił o czas.

Gdańszczanie do drugiej przerwy technicznej bronili prowadzenia, ale po punkcie zdobytym bezpośrednio z zagrywki przez Wojciecha Ferensa było 18:17 dla gospodarzy.

Nerwową końcówkę seta Lotos Trefl rozstrzygnął na swoją korzyść, kiedy seta atakiem ze środka zakończył Michał Kaczmarek, ale w kolejnych partiach łatwiej wcale nie było.

W drugiej odsłonie gdańszczanie wykorzystując błędy akademików w ofensywie objęli prowadzenie 8:4 do pierwszej przerwy technicznej, a po bloku na Siezieniewskim udało się odskoczyć na 11:5.

Olsztynianie ambitnie odrabiali jednak straty i po ataku Bartosza Krzyśka przegrywali już tylko trzema punktami (17:20). Kolejna emocjonująca końcówka zakończyła się autową zagrywką Guilermo Hernana i ponownym zwycięstwem gdańszczan do 23.

Trzeci set rozpoczął się podobnie do pierwszego od wymiany ciosów i remisu 4:4. Tym razem to jednak akademicy zdołali wypracować przewagę i po raz pierwszy prowadzili do przerwy technicznej (8:6). Po raz pierwszy i ostatni, bo goście szybko odrobili straty i do kolejnej przerwy byli o 4 punkty przed Indykpolem.

Akademicy zdołali zbliżyć się na 2 oczka i ta różnica utrzymywała się do końca partii. Po raz kolejny jednak zespół z Gdańska rozstrzygnął piłkę meczową na swoją korzyść. Spotkanie potężnym i celnym uderzeniem zakończył Artur Augustyn.

Mecz pomimo masy błędów, zwłaszcza po stronie akademików, był niezwykle wyrównany. Lotos Trefl przebieg gry kontrolował w zasadzie przez całe spotkanie. Bez prowadzenia zespół Dariusza Luksa na przerwę techniczną schodził tylko raz, na początku trzeciego seta.

Przy zbliżonej, blisko połowicznej skuteczności obu zespołów w ataku, gdańszczanie lepiej prezentowali się w kontrze oraz w bloku (7 do 4), natomiast gospodarze seryjnie tracili punkty z zagrywki.

Kolejny, czwarty mecz zostanie rozegrany 28 marca w Ergo Arenie o godzinie 19.00.Internetowy zakup biletów na spotkanie w gdańsko-sopockiej hali będzie możliwy do 26 marca do godziny 23:00. Tego samego dnia ruszy sprzedaż wejściówek w kasach Ergo Areny w następujących godzinach.
poniedziałek (26.03) godz.  14.00-17.00 (kasa nr 1 i 2)
wtorek (27.03) godz. 14.00-17.00 (kasa nr 1 i 2)
środa (28.03) godz. 15.00-19.00 (kasa nr 1 i 2)
W wypadku gdyby Indykpol AZS zdołał wyrównać stan rywalizacji, decydujące spotkanie odbędzie się w Olsztynie. Według terminarza jego wstępny termin ustalono na 14 kwietnia.
Rywalizacja o 9. miejsce
10 marca Indykpol AZS - LOTOS TREFL 3:2 (23:25, 25:19, 25:14, 26:28, 15:10)
14 marca LOTOS TREFL - Indykpol AZS 3:1 (27:25, 17:25, 25:18, 25:19)
21 marca Indykpol AZS - LOTOS TREFL 0:3 (23:25, 23:25, 23:25)
28 marca LOTOS TREFL - Indykpol AZS (g. 19.00)