Gdynia współgospodarzem piłkarskich mistrzostw świata U-20 w 2019 roku

17 marca 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
jag.

Polska otrzymała organizację finałów mistrzostw świata do lat 20 w piłce nożnej w 2019 roku. W ofercie, która pokonała kontrkandydaturę z Indii, jako jedno z miast współorganizatorów wskazana została Gdynia. Do turnieju przystąpią 24 drużyny narodowe.O POLSKIEJ I GDYŃSKIEJ KANDYDATURZE INFORMOWALIŚMY W LISTOPADZIE UBIEGŁEGO ROKU. POZNAJ SZCZEGÓŁY TEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA

Z trzech państw zainteresowanych organizacją finałów mistrzostw świata U-20 w 2019 roku ostatecznie kandydatury przedstawiły dwie. Wybierała Rada FIFA, która obradowało w Bogocie, w Kolumbii. Wycofało się Peru, a Polska rywalizowała z Indiami. Zwyciężyła idea, aby turniej uczcił jubileusz 100-lecia PZPN jak również to, że rywalizacja w tej kategorii wiekowej w Europie odbyła się po raz ostatni w 2013 roku. Dwa ostatnie mistrzostwa organizowano w Nowej Zelandii i Korei Południowej.

- Zaufanie, jakim obdarzył nas Polski Związek Piłki Nożnej. jest sporym wyróżnieniem i jednocześnie wyzwaniem. Jestem jednak spokojny, że mu sprostamy. Wszyscy pamiętamy ubiegłoroczne piłkarskie święto: najwyższy poziom sportowy oraz fantastyczną zabawę na trybunach. Świadomość, że już za kilkanaście miesięcy czekają nas podobne emocje, napawa ogromną radością - podkreśla Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.


Gdynia już się cieszy ze współorganizowania mistrzostw, mimo że PZPN konferencję w tej sprawie zwołał na poniedziałek. Miasto doskonale wie, że w aplikacji złożonej przez PZPN do FIFA jako jedno z miast gospodarzy wskazana została właśnie Gdynia.

Nie było to zresztą zaskoczeniem. Informowaliśmy o tym w listopadzie. Ponadto miasto zdało organizacyjny egzamin w czerwcu ubiegłego roku, gdy gościło trzy mecze finałów młodzieżowych mistrzostw Europy. Przy ul. Olimpijskiej regularnie grają także juniorskie i młodzieżowe reprezentacje Polski. Począwszy od 2012 roku odbyło się tutaj 10 spotkań międzypaństwowych.

- Za organizację młodzieżowych Euro U-21 otrzymaliśmy najwyższe noty. Jestem przekonany, że równie dobrze spiszemy się w przyszłym roku. Gdynia żyje sportem i dowie się o tym cały świat. Już za kilka miesięcy czekają nas mistrzostwa świata w żeglarskiej klasie 505, a w 2020 roku przeprowadzimy mistrzostw świata w półmaratonie - podkreśla Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.
Stadion w Gdyni w czerwcu ubiegłego roku podczas meczu Hiszpania - Portugalia.


Nie jest jeszcze znana dokładna data turnieju. Na razie wstępnie określono, że ma wystartować na przełomie maja i czerwca 2019 roku. Nie są znani też uczestnicy, gdyż kwalifikacje przed nami. Wiadomo jedynie, że na pewno zagra Polska.

Mistrzostwa świata do lat 20 rozgrywane są w cyklu dwuletnim, począwszy od 1977 roku. W finałach bierze udział gospodarz oraz 23 drużyny wyłonione we wcześniejszych eliminacjach. Dla Europy będą nimi mistrzostwa kontynentu 2018 dla zespołów 19-latków. Awans uzyska tylko 5 najlepszych ekip. Ponadto po 4 przedstawicieli mają: Afryka, Azja, Ameryka Południowa oraz Ameryka Północna i Środkowa, a 2 - Oceania.

W trakcie mistrzostw rozgrywane są 52 spotkania. W pierwszej fazie tworzy się sześć grup. We wszystkich po cztery drużyny grają każdy z każdym. Awansują po dwa zespołu z każdej oraz cztery z najlepszym bilansem z trzecich miejsc. Od 1/8 finału obowiązuje system pucharowy, przegrywający odpada. Jedynie dla pokonanych w półfinałach jest jeszcze mecz o 3. miejsce.

W ubiegłym roku mistrzem świata została Anglia, która w finale wygrała z Wenezuelą 1:0. Natomiast brązowego medalistę po bezbramkowym remisie wyłoniły karne. Włosi w tej próbie pokonali Urugwaj 4:1.

Hymn naszego kraju przed meczem młodzieżowych reprezentacji Polski i Danii, czyli jak na razie ostatnim międzypaństwowym spotkaniem piłkarskim w Gdyni, z listopada ubiegłego roku

jag.