Górnik Łęczna - Lechia Gdańsk 0:4. Demolka zaczęła się od Gola... Janusza Gola

24 września 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

Flavio Paixao (nr 28) strzelił 2 gole, Kacper Sezonienko (79) uzyskał debiutancką bramkę w ekstraklasie, a Łukaszowi Zwolińskiemu (9) z trzech trafień w Łęcznej zaliczono tylko jedno. Flavio Paixao (nr 28) strzelił 2 gole, Kacper Sezonienko (79) uzyskał debiutancką bramkę w ekstraklasie, a Łukaszowi Zwolińskiemu (9) z trzech trafień w Łęcznej zaliczono tylko jedno.

Lechia Gdańsk pokonała na wyjeździe Górnika Łęczna 4:0 (2:0) na otwarcie 9. kolejki PKO BP Ekstraklasa. Biało-zieloni zaczęli "demolować" beniaminka piłkarskiej ekstraklasy od 35. minuty, gdy drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę otrzymał pomocnik miejscowych - Janusz Gol. Dla podopiecznych Tomasza Kaczmarka to trzecia wygrana w ciągu 6 dni. Skutecznością błysnęli napastnicy. Flavio Paixao zdobył 92. i 93. gola w polskiej elicie, a Kacper Sezonienko uzyskał pierwszą bramkę. Troszkę pecha miał Łukasz Zwoliński, który trzykrotnie umieścił piłkę w siatce, ale zaliczono mu tylko jedno trafienie.

Zwoliński
  • 46' 3 Leandro Zmiany 29 Dziwniel
  • 46' 28 Wojciechowski Zmiany 27 Mak
  • 46' 13 Wędrychowski Zmiany 21 Szczęśniak
  • 70 Lokilo Zmiany 22 Krykun
  • 58' 77 Gąska Zmiany 23 Kalinkowski
  • 61' 6 Kubicki Zmiany 8 Kryeziu
  • 61' 20 Conrado Zmiany 2 Pietrzak
  • 68' 9 Zwoliński Zmiany 10 Diabate
  • 68' 23 Maloca Zmiany 17 Żukowski
  • 74' 28 Paixao Zmiany 27 Zjawiński
  • 41' Zwoliński
  • 44' Paixao
  • 55' Sezonienko
  • 71' Paixao
  • 30' Wędrychowski
  • 32' Gol
  • 35' Gol
  • 52' Nalepa
  • 57' Sezonienko
  • 35' Gol

Lechia Gdańsk we wtorek awansowała do 1/16 finału Pucharu Polski

Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk 1:3. Przeczytaj relację oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowi

cieszy nie tylko zwycięstwo, ale również poprawa gry w stosunku do debiutu trenera Kaczmarka

Jakich błędów wystrzegła się Lechia Gdańsk w Pucharze Polski?

jest to już 3 mecz w ciągu 6 dni, a zatem trener Kaczmarek musi brać pod uwagę nie tylko przydatność piłkarzy do obranej strategii, ale także ich przygotowanie fizyczne

Sprawdź, na jakich pozycjach dotychczas najczęściej zmieniał trener Kaczmarek
dwaj piłkarze Lechii dziś otrzymali powołania do reprezentacji Polski U-20. Żukowski i Biegański mogą zagrać w ramach Elite League z: Niemcami (7 października, godz. 18, Rzeszów) i Norwegią (11 października, godz. 15, Lillestroem).
w porównaniu do meczu w Białymstoku dwie zmiany. Na lewej stronie obrony Conrado (LECHIA Gdańsk) zmienił Pietrzaka, a na środku drugiej linii Paixao (LECHIA Gdańsk) gra w miejsce Biegańskiego
Flavio przejmuje też opaskę kapitana
ławka rezerwowych Lechii: 1 Alomerović - 2 Pietrzak, 8 Kryeziu, 10 Diabate, 17 Żukowski, 27 Zjawiński, 36 Makowski, 69 Biegański, 88 Kałuziński
Górnik w ostatniej, ligowej kolejce przegrał w Warszawie z Legią 1:3. W porównaniu z tamtym spotkaniem trener Kiereś dokonał dwóch zmian. W ataku Wojciechowski za Śpiączkę, który pauzuje za kartki, a Lokilo zastępuje Krykuna na lewym skrzydle
ławka rezerwowych Górnika: 44 Kostrzewski, 2 Midzierski, 17 Szramowski, 21 Szczęśniak, 22 Krykun, 23 Kalinowski, 88 Serrano, 29 Dziwniel, 27 Mak
starsi kibice z pewnością pamiętają, że w Lechii grał Midzierski, na testach był Wojciechowski (Górnik Łęczna), a młodsi zapewne pamiętają gdański okres Maka. Natomiast starsi kibice mogą tez pamiętać wypożyczenie z Pogoni do Górnika... Zwolińskiego. Tam zaczął strzelać i zasłużył na powrót do ekstraklasy
Lechia biało-zielone koszulki, białe spodenki. Górnik zielone koszulki, czarne spodenki
1'
od środka mecz rozpoczęła Lechia
1'
Gol (Górnik Łęczna) na środku boiska ostro faulował Paixao (LECHIA Gdańsk). Na razie bez kartki
2'
Paixao (LECHIA Gdańsk) zagrał w pole karne, ale Sezonienko (LECHIA Gdańsk) strzelił nad poprzeczką
3'
bardzo dobrze Gajos (LECHIA Gdańsk) podał do Conrado (LECHIA Gdańsk), który włączył się do akcji ofensywnej, ale strzał Brazylijczyka z pola karne obok bramki. Szkoda, bo można było więcej wycisnąć z tej akcji
4'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) odbija piłkę po strzale Wędrychowskiego (Górnik Łęczna)
4'
jeszcze rzut rożny dla gospodarzy
4'
bez zagrożenia dla Lechii po dośrodkowaniu z narożnika boiska Leandro (Górnik Łęczna)
5'
na spalonym Zwoliński (LECHIA Gdańsk)
7'
Paixao (LECHIA Gdańsk) zdobył rzut rożny
8'
Gostomski (Górnik Łęczna) wypiąstkował piłkę po dośrodkowaniu Durmusa (LECHIA Gdańsk) z narożnika boiska
9'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) pewnie złapał piłkę po dośrodkowaniu Leandro (Górnik Łęczna)
11'
na razie gra pod kontrolą Lechii. Gdańszczanie aż 80 procent posiadania piłki
11'
Nalepa (LECHIA Gdańsk) dobrze asekurował Kopacza (LECHIA Gdańsk). Gdy wybił piłkę, został sfaulowany przez spóźnionego Lokilo (Górnik Łęczna)
13'
Górnik czeka na Lechię na własnej połowie i dopiero po przechwycie stara się kontrować
13'
niespodziewany strzał Paixao (LECHIA Gdańsk) sprzed pola karnego po zgraniu Zwolińskiego (LECHIA Gdańsk). Zabrakło celności, bo mocno bita piłka minęła słupek
14'
17'
nieudane dośrodkowanie Conrado (LECHIA Gdańsk), Zwoliński (LECHIA Gdańsk) nie mógł sięgnąć piłki głową
18'
teraz Conrado (LECHIA Gdańsk) doskonale z lewego skrzydła. Wrzucił piłkę na głowę Paixao (LECHIA Gdańsk). Strzał Paixao (LECHIA Gdańsk) z najwyższym trudem obroni Gostomski (Górnik Łęczna)
19'
Drewniak (Górnik Łęczna) wybił piłkę w aut po dośrodkowaniu z narożnika boiska Durmusa (LECHIA Gdańsk)
20'
zablokowany strzał z dystansu Kubickiego (LECHIA Gdańsk)
20'
Lechia cały czas przeważa
21'
ale w strzałach celnych 1:1
21'
"Lechijko, jesteśmy z wami" - z trybun
21'
skandowanie z gdańskiego sektora wyzwoliła też okrzyki miejscowych: "Górnik Łęczna"
22'
gdańska odpowiedź: "Lechijko, tylko zwycięstwo"
24'
Durmus (LECHIA Gdańsk) doszedł do piłki po wrzutce Conrado (LECHIA Gdańsk), ale choć sygnalizował, że wywalczył rzut rożny, to sędzia nakazał grać Górnikowi od bramki
26'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) pewnie łapie piłkę po strzale z dystansu Gola
27'
i taki paradoks, Lechia dominuje, a w strzałach celnych 2:1 dla Górnika i jeszcze gospodarze mają rzut rożny
27'
niepewna interwencja Kuciaka (LECHIA Gdańsk) po dośrodkowaniu z narożnika boiska Leandro (Górnik Łęczna), ale po złym dośrodkowaniu Dusan naprawił błąd i złapał piłkę
28'
od kilku minut odważniejsza gra Górnika
28'
a może to sposób Lechii na wyciągnięcie rywala z jego połowy?
30'
Żółtą kartką został ukarany Wędrychowski (Górnik Łęczna), który faulował zaczynającego kontrę Kubickiego
32'
Żółtą kartką został ukarany Gol (Górnik Łęczna), który po raz kolejny faulował Paixao. I chyba jest to kara za tzw. "całokształt", bo między tymi piłkarzami "iskrzy" od 1. minuty
33'
Sezonienko (LECHIA Gdańsk) nie przebił się w "16" rywali. Od bramki rozpocznie Gostomski (Górnik Łęczna)
35'
Zwoliński (LECHIA Gdańsk) ucierpiał po faulu Gola
35'
Czy pomocnik Górnika dostanie drugą żółtą kartkę?
żółta i czerwona
35'
Tak jest. Drugą żółtą i w rezultacie czerwoną kartką został ukarany Gol (Górnik Łęczna). Łącznie w tym meczu faulował 4 razy
36'
Lechia zagra 11 na 10
36'
Zwoliński (LECHIA Gdańsk) po pomocy medycznej może kontynuować grę
38'
słupek po strzale Durmusa (LECHIA Gdańsk)! Kapitalne, prostopadłe podanie Paixao na 6-7. metr od bramki
39'
ożywili się miejscowi kibice. Krzyczą: "Hej Górnik gol"
41'
fantastyczny wolej Zwolińskiego (LECHIA Gdańsk). Uderzył z 16. metra z woleja po dośrodkowaniu Conrado (LECHIA Gdańsk) z lewego skrzydła. Gostowskim wybił piłkę z lewego "okienka" bramki
41'
[0:1] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Zwoliński. Górnik "zaspał" przy rzucie rożnym. Do dośrodkowaniu Gajosa z narożnika boiska Zwoliński nabiegał na piłkę sprzed pola karnego. Strzał głową oddał z 6-7. metra, a po drodze nikt mu w tym nie przeszkadzał
41'
dla Zwolińskiego (LECHIA Gdańsk) 4. gol w 3 ostatnich meczach Lechii!
44'
[0:2] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Paixao. Conrado zaliczył asystę, bo on dośrodkował z lewego skrzydła, a Flavio głową celnie przymierzył z 6-7. metra
44'
dla Paixao (LECHIA Gdańsk) to pierwszy gol w ekstraklasie od 8 maja
44'
92. gol Paixao (LECHIA Gdańsk) w ekstraklasie zarazem
45'
2 minuty doliczone do pierwszej połowy
45+1
rzut rożny dla gospodarzy
45+2
Kuciak (LECHIA Gdańsk) wypiąstkował piłkę po dośrodkowaniu Leandro (Górnik Łęczna)
45+2
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. GÓRNIK ŁĘCZNA - LECHIA GDAŃSK 0:2
Lechia od początku meczu miała wielką przewagę, ale nie przekładało się to na sytuacje podbramkowe. Potem było kilka minut, gdy wydawało się, że Górnik wyrównuje grę, ale ostatecznie nadzieje miejscowych "zgasił" Gol (Górnik Łęczna). Rutynowany pomocnik Górnika od 1. minuty pracował na wyrzucenie z boiska, szczególnie "iskrzyło" między nim a Paixao (LECHIA Gdańsk). I Gol (Górnik Łęczna) osłabił gospodarzy w 35. minucie.
Lechia bezwzględnie wykorzystała grę 11 na 10 i jeszcze przed przerwą zdobyła 2 gole. Oba dość podobne, choć pierwszy po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, a drugi z gry. Oba zaś zostały zakończone celnymi strzałami głową napastników Lechii, choć Paixao (LECHIA Gdańsk), jak w meczu z Piastem, jest dziś ustawiony na pozycji nr "10".
O ile w piłce nożnej jest coś pewnego, to zaryzykujemy stwierdzenie, że po przerwie jedyną niewiadomą powinny być końcowe rozmiary zwycięstwa Lechii.
na podkreślenie zasługuje też regularność Lechii. W czterech ostatnich meczach do przerwy prowadzi 2:0 już po raz trzeci. Po meczu w Białymstoku podkreślaliśmy, że biało-zieloni uczą się na własnych błędach, a zatem warto, aby to potwierdzili również w Łęcznej
aż cztery zmiany w Górniku w przerwie!
46'
Górnik Łęczna przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Leandro, w jego miejsce wchodzi Dziwniel.
46'
Górnik Łęczna przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wojciechowski, w jego miejsce wchodzi Mak.
46'
Górnik Łęczna przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wędrychowski, w jego miejsce wchodzi Szczęśniak.
Górnik Łęczna przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Lokilo, w jego miejsce wchodzi Krykun.
46'
drugą połowę rozpoczął Górnik
46'
Lechia bez zmian w składzie
47'
zablokowany strzał Szczęśniaka. Rzut rożny dla gospodarzy
48'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) faulowany przez Baranowskiego (Górnik Łęczna) przy piąstkowaniu z rzutu rożnego
50'
Gostomski (Górnik Łęczna) bez kłopotu złapał piłkę po strzale Conrado (LECHIA Gdańsk)
50'
Górnik bardzo odważnie gra po przerwie, mimo że gospodarze - przypomnijmy - są w "10"
52'
w polu karnym zablokowany strzał Gajosa (LECHIA Gdańsk)
52'
Żółtą kartką został ukarany Nalepa (LECHIA Gdańsk) po faulu na Krykunie, który ruszył do kontry
53'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) fantastycznie broni przy strzale Maka. a akcja zaczęła się po zabraniu piłki Nalepie (LECHIA Gdańsk) przez Krykuna (Górnik Łęczna)
53'
Niepotrzebnie Lechia po przerwie się cofnęła
55'
[0:3] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Sezonienko. Lechia dała się wyszumieć rywalom i przeprowadziła kapitalną akcję, w której piłkarze podawali sobie z pierwszej piłki. W ten sposób Sezonienko został wyprowadzony sam na sam z bramkarzem i pewnie strzelił do siatki
57'
Żółtą kartką został ukarany Sezonienko (LECHIA Gdańsk).
57'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) odbił piłkę po strzale Gąski (Górnik Łęczna)
58'
Górnik Łęczna przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Gąska, w jego miejsce wchodzi Kalinkowski.
59'
Górnik wykorzystał już limit zmian, Lechia jeszcze nie zaczęła roszad, ale trener Kaczmarek już się do nich przygotowuje
60'
Gajos (LECHIA Gdańsk) mógł strzelać, ale zdecydował się na podanie do Zwolińskiego (LECHIA Gdańsk), a na to Łukasz nie był gotowy
61'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kubicki, w jego miejsce wchodzi Kryeziu.
61'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Conrado, w jego miejsce wchodzi Pietrzak.
62'
dla Słoweńca Kreyziu to pierwszy mecz ligowy od 14 grudnia ubiegłego roku. To zarazem już czwarty piłkarz, którego trener Kaczmarek sprawdza w roli defensywnego pomocnika. Wcześniej na pozycji nr 6 grali: Kubicki (LECHIA Gdańsk), Biegański i Makowski
64'
Zwoliński (LECHIA Gdańsk) pakuje piłkę do siatki, ale sędzia uznał, że był spalony i miał rację
64'
i Zwoliński (LECHIA Gdańsk) jeszcze raz pakuje piłkę do siatki, tym razem dobijając piłkę, którą Gostomski (Górnik Łęczna) odbił po strzale Durmusa (LECHIA Gdańsk), ale znów gola nie ma
65'
była jeszcze analiza VAR, ale przyznała ona rację arbitrowi. Zwoliński (LECHIA Gdańsk) był znów na spalonym
67'
rzut rożny dla Lechii
67'
Maloca (LECHIA Gdańsk) w idealnej pozycji spudłował po strzale głową po dośrodkowaniu z narożnika boiska Durmusa (LECHIA Gdańsk)
67'
Lechia przygotowuje kolejne zmiany
68'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Zwoliński, w jego miejsce wchodzi Diabate.
68'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Maloca, w jego miejsce wchodzi Żukowski.
71'
[0:4] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Paixao. Gostomski odbił piłkę po strzale Durmusa z 17. metra prosto pod nogi kapitana gości, a Flavio z pierwszej piłki skierował piłkę do siatki
74'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Paixao, w jego miejsce wchodzi Zjawiński.
75'
Trener Kaczmarek eksperymentuje już ze składem, a padają kolejne gole. Teraz na środku obrony Kopacz (LECHIA Gdańsk) i Nalepa (LECHIA Gdańsk), a ten drugi jest kapitanem. Wymienieni obaj boczni obrońcy. Ponadto przemeblowana formacja ofensywna, którą teraz tworzą: Diabate, Zjawiński i Sezonienko, wspierani przez Durmusa
76'
Górnik się stara o honorowego gola, ale bez skutku
78'
Durmus (LECHIA Gdańsk) nie opanował piłki po dograniu Żukowskiego (LECHIA Gdańsk)
81'
po dośrodkowaniu z narożnika boiska Zwolińskiego (LECHIA Gdańsk), zablokowany strzał Diabate (LECHIA Gdańsk)
80'
zablokowany strzał Zjawińskiego po podaniu Pietrzaka (LECHIA Gdańsk)
82'
po podaniu Diabate (LECHIA Gdańsk) niecelnie strzelał Gajos (LECHIA Gdańsk)
85'
wszystko w tym meczu co najważniejsze już zdecydowane, teraz głównie czas na dublerów Lechii, którzy mogą pokazać się trenerowi
86'
rzut rożny dla gospodarzy. Dawno ich nie było w "16" Lechii
87'
Krykun (Górnik Łęczna) do Maka, ale ten dołożył nogę do piłki nie tak jak trzeba i wyszła ona obok bramki Lechii
89'
rzut rożny dla Lechii, ale krótko rozegrany i piłka stracona
90'
kontra gospodarzy i Kuciak (LECHIA Gdańsk) pewnie łapie piłkę, mimo faulu Dziwniela (Górnik Łęczna)
90'
2 minuty doliczone do drugiej połowy
90+2
Diabate (LECHIA Gdańsk) dryblował, "położył" w polu karnym dwóch rywali, wydawało się nawet, że był ciągnięty za koszulkę, ale ostatecznie stracił piłkę, a sędzia puścił grę
rzut karny
90+2
jeszcze Diabate (LECHIA Gdańsk) wymaga pomocy medycznej
90+3
KONIEC MECZU. GÓRNIK ŁĘCZNA - LECHIA GDAŃSK 0:4 (0:2)
Lechia Gdańsk w ciągu 6 dni odniosła 3 zwycięstwa! To w Łęcznej przyszło najłatwiej, gdyż od 35. minuty biało-zieloni grali 11 na 10 po drugiej żółtej, a w konsekwencji czerwonej kartce Gola.
Co prawda Górnik zrobił w przerwie aż 4 zmiany i w pierwszych minutach po przerwie zaatakował, aby zdobyć kontaktowego gola, ale defensywa Lechii nie dała sobie zrobić krzywdy.
Czym dłużej trwała druga połowa, tym coraz mocniej do głosu dochodziła Lechia. Ostatecznie udało się podwoić dorobek sprzed przerwy. Paixao (LECHIA Gdańsk) ma już 93. gole w ekstraklasie, a Sezonienko (LECHIA Gdańsk) od dziś rozpoczął, miejmy nadzieje, pokaźny rejestr bramkowy w krajowej elicie. Pecha miał tylko Zwoliński (LECHIA Gdańsk). Dwa razy posłał piłkę do siatki w ciągu kilkudziesięciu sekund, ale dwukrotnie był też na spalonym.
Jednak skoro wygrywa się 4:0 na wyjeździe i z kompletem zwycięstw kończy się maraton 3 gier w ciągu 6 dni, to oczywiście w Lechii nikt nie narzeka, a wszyscy się cieszą.
To prawdopodobnie się zmieni, ale kto na początku 9. kolejki PKO BP Ekstraklasa otworzy tabelę, to znajdzie w niej Lechię na 2. miejscu.

18 Górnik Łęczna 9 1 2 6 7:22 5
Każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Trzy najlepsze zespoły zdobędą prawo gry w europejskich pucharach. Gdy Puchar Polski zdobędzie drużyna z pierwszej "3", to na międzynarodowej arenie zagra także 4. zespół tabeli. Natomiast zdegradowane zostaną trzy najsłabsze drużyny.
Tabela wprowadzona: 2021-09-30