Górnik Zabrze - Lechia Gdańsk w ćwierćfinale Pucharu Polski

7 grudnia 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
jag.

Lechia Gdańsk

Lechia Gdańsk zagra na wyjeździe z Górnikiem Zabrze w ćwierćfinale Pucharu Polski. Jest to jedyna z czterech par, w której zmierzą się ze sobą zespoły z ekstraklasy. W każdej rozegrany zostanie tylko jeden mecz. Spotkania mają się odbyć między 26 lutego a 14 marca przyszłego roku. Dokładne terminy ustalone zostaną później. Za awans do półfinałów każdy klub otrzyma od PZPN po 250 tysięcy złotych.NOWY SPONSOR LECHII AŻ Z INDONEZJI. POZNAJ SZCZEGÓŁY UMOWY, KTÓRA MA BYĆ POCZĄTKIEM WSPÓŁPRACY

Losowanie 1/4 finału odbyło się w siedzibie PZPN. W ćwierćfinałach nie było rozstawionych. Zarówno pięć drużyn z ekstraklasy jak i trzy z I ligi, które dotarły do tej fazy rywalizacji, zostały wrzucone do jednego koszyka.

Jako że rozgrywany będzie tylko jeden mecz. kolejność zespołów losowanych w parze wyznaczała jednocześnie gospodarza i gościa. Odstępstwo od tej reguły było tylko wówczas, gdy jako drugi został wylosowany I ligowiec. Wówczas zgodnie z zasadą, że to ekipa z niższej klasy rozgrywkowej, zmieniano kolejność. W piątek takie zdarzenie miało miejsce w dwóch przypadkach.

Mistrzem ceremonii był Maciej Sawicki, sekretarz generalny PZPN. Tym razem nie miał już takich problemów jak przy 1/8 finału, gdy pierwsze wyniki trzeba było unieważnić, a losowanie przeprowadzić jeszcze raz.

- Mamy wzmocnione kulki. Przeprowadziliśmy wiele testów - zapewnił Sawicki.
PRZYPOMNIJ SOBIE JAKIE BYŁY PROBLEMY PRZY LOSOWANIU POPRZEDNIEJ RUNDY

Rzeczywiście nie było kłopotów. Lechia została wylosowana jako czwarta. Trafiła do pary z Górnikiem Zabrze, a mecz odbędzie się na terenie rywali. Jest to jedyna para złożona wyłącznie z klubów ekstraklasy. W pozostałych I-ligowcy ugoszczą ekipy z krajowej elity.

Górnik to 14-krotny mistrz Polski i 6-krotny zdobywca Pucharu Polski. Jest także jedynym polskim klubem, który wystąpił w finale europejskiego pucharu (Puchar Zdobywców Pucharów w 1970 roku).

Ostatni puchar Górnik zdobył w 1972 roku, triumfując wówczas po raz piąty z rzędu. Po raz ostatni doszedł do finału w 2001 roku, a w minionej edycji osiągnął półfinał, przegrywając z późniejszym triumfatorem - Legią. W bieżącej edycji podopieczni Marcina Brosza grali na razie z rywalami od klasy okręgowej po II ligę.

W tym sezonie Lechia występowała już w Zabrzu. 18 sierpnia wygrała 2:0 po golach Flavio Paixao i samobójczym Pawła Bochniewicza. Ligowe spotkanie rewanżowe odbędzie się 22 grudnia o godzinie 18 w Gdańsku.

PRZYPOMNIJ SOBIE, JAK RELACJONOWALIŚMY ZWYCIĘSTWO LECHII W ZABRZU

DROGA LECHII I GÓRNIKA DO ĆWIERĆFINAŁU PUCHARU POLSKI
1/32 finału
Wisła Kraków - LECHIA 1:1 karne 4:5
Unia Hrubieszów (klasa okręgowa) - Górnik 0:9

1/16 finału
Resovia (II liga) - LECHIA 1:3
Legionovia (III liga) 0 Górnik 0:1

1/8 finału
Bruk-Bet Termalica Nieciecza (I liga) - LECHIA 1:3
Rozwój Katowice (II liga) - Górnik 1:4 po dogrywce


SPRAWDŹ, DLACZEGO NIEDZIELNY MECZ W GDAŃSKU ODBĘDZIE SIĘ BEZ KIBICÓW GOŚCI

Nie są znane dokładne terminy ćwierćfinałów. Zaplanowany na nie jest szeroki przedział czasowy, gdyż od 26 lutego do 14 marca. Ostateczne decyzje podejmie PZPN po konsultacji z telewizją Polsat, która ma wyłączność na przeprowadzanie transmisji z tych spotkań. Można założyć, że te najodleglejsze terminy założono z myślą o zespołach z niższych klas, gdzie nie ma wymogu posiadania podgrzewanych płyt boiska.

Za awans do półfinałów każdy klub otrzyma od PZPN po 250 tysięcy złotych. Łączna pula dla wszystkich uczestników Pucharu Polski przekracza 6 milionów złotych. Zdobywca pucharu zarobi 3 miliony, a finalista 500 tys. zł.

Przypomnijmy, że Lechia w Pucharze Polski nie grała w Gdańsku od 25 marca 2014 roku. Wtedy po remisie 1:1 z Jagiellonią Białystok pożegnała się z rozgrywkami w ćwierćfinale, gdyż pierwszy mecz na wyjeździe przegrała 1:2. Co ciekawe po tym spotkaniu Michał Probierz stracił pracę w Lechii, a kilka dni później został zatrudniony w klubie z Podlasia.

PRZECZYTAJ O NOWEJ JAKOŚCI W LECHII

Wówczas także biało-zieloni po raz ostatni grali w ćwierćfinale Pucharu Polski. Natomiast ostatnie półfinały to lata 2010-11, gdy dwa razy z rzędu ówczesna ekipa Tomasza Kafarskiego dochodziła do najlepszej "4".

Dwukrotnie biało-zieloni grali w finale. W 1983 roku sięgnęli po puchar po zwycięstwie nad Piastem Gliwice 2:1 w Piotrkowie Trybunalskim, a w 1955 roku ulegli Legii Warszawa na jej stadionie 0:5.

DUŻE ZMIANY W REGULAMINIE PUCHARU POLSKI I WIĘKSZE NAGRODY FINANSOWE. SPRAWDŹ, SZCZEGÓŁY

POZOSTAŁE PARY ĆWIERĆFINAŁOWE
Puszcza Niepołomice - Miedź Legnica
Odra Opole - Jagiellonia Białystok
Raków Częstochowa - Legia Warszawa
Jak oceniasz losowanie ćwierćfinału Pucharu Polski dla Lechii Gdańsk?
13%

bardzo dobre

31%

dobre

41%

ani dobre, ani złe

15%

złe

zakończona

łącznie głosów: 1108

jag.