Górnik Zabrze - Torus Wybrzeże Gdańsk 22:23. Sensacja w PGNiG Superlidze

10 października 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

Energa Wybrzeże Gdańsk

Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże Gdańsk Hala AWFiS zamknięta. Piłkarze ręczni i unihokeiści muszą szukać nowej
Mateusz Kosmala rzucił w Zabrzu 9 z 23 bramek dla Torus Wybrzeża. Mateusz Kosmala rzucił w Zabrzu 9 z 23 bramek dla Torus Wybrzeża.

Torus Wybrzeże Gdańsk pokonało na wyjeździe Górnika Zabrze 23:22 (11:12). To sensacja 5. kolejki PGNiG Superligi. Wybrzeże pokazało charakter, bo przyjechało osłabione, a w dodatku ostatni kwadrans grało bez Mateusza Jachlewskiego, ukaranego czerwoną kartką. Po raz kolejny koncert w bramce dał Miłosz Wałach, który tuż przed syreną obronił rzut Damiana Przytuły.

Górnik: Galia, Skrzyniarz - Przytuła 7, Ivantysia 3, Gogola 3, Kondratiuk 2, Bis 2, Łyżwa 2, Adamuszek 1, Rutkowski 1, Mucha 1, Bykowski, Dudkowski, Kaczor, Krawczyk, Molski

WYBRZEŻE: Wałach, Chmieliński - Kosmala 9, Tomczak 4, Janikowski 2, Wróbel 2, Papaj 2, Sulej 1, Jachlewski 1, Pieczonka 1, Mosquera 1, Leśniak, Doroszczuk, Stojek

Górnik Zabrze był zdecydowanym faworytem niedzielnego starcia, a w dodatku Torus Wybrzeże przyjechało osłabione brakiem Leonardo Comerlatto, Krzysztofa GądkaDamiana Woźniaka. Mimo tego, gdańszczanie od początku spotkania trzymali kontakt i na przerwę zeszli ze stratą zaledwie jednej bramki.

Choć zabrzanie już w 20 minucie pojedynku stracili ze względu na uraz byłego gracza Wybrzeża Adriana Kondratiuka, liczyło zapewne, że odskoczy gdańszczanom po zmianie stron.

Torus Wybrzeże Gdańsk cel na przyszłość: Gra o ligowe medale w Ergo Arenie

Zabrzanie "odjadą" po zmianie stron, miał pełne prawo być zaskoczony. Wprawdzie po powrocie na parkiet Górnik zaczął od serii 3:1, ale Wybrzeże trzymało się dzielnie. Przy stanie 18:17 dla gospodarzy, czerwoną kartką za faul na Michale Adamuszku ukarany został Mateusz Jachlewski. Podopieczni Mariusza Jurkiewicza jednak nie "pękli" i pokazali charakter. W 49. minucie prowadzenie 20:19 dał im Wiktor Tomczak.

Szykowała się dramatyczna końcówka, bo w w 52. minucie rzutu karnego nie wykorzystał Łukasz Gogola a Wybrzeże odskoczyło na 23:21. W słupek trafił Krzysztof Łyżwa i gospodarzom grunt zaczął palić się pod stopami. Gdy Jakub Skrzyniarz zatrzymał Mateusza Wróbla, Górnik ruszył z kontrą, ale tę zatrzymał Miłosz Wałach.

Na 20 sekund do końca było 23:22 dla Wybrzeża a 2 minuty kary dostał Jacek Sulej. Na remis i rzuty karne rzucał Damian Przytuła, ale ponownie udanie interweniował Wałach i gdańszczanie mogli wznieść ręce w geście triumfu.

Zresztą bramkarz Wybrzeża po raz kolejny udowodnił, że jest niesamowicie ważnym ogniwem w zespole trenera Jurkiewicza. Wałach obronił 14 rzutów popisując się skutecznością na poziomie 40 procent i w kluczowych momentach popisywał się znakomitymi interwencjami.

Dla Wybrzeża to pierwsza wygrana nad Górnikiem od marca 2019 roku.

14 Handball Stal Mielec 5 0 0 0 5 112:145 0
Każdy zespół rozegra po 26 meczów, na zasadzie mecz i rewanż, bez fazy play-off. Najlepsza drużyna zostanie mistrzem Polski, a ostatnia spadnie do ligi centralnej. Przedostatni zespół PGNiG Superligi rozegra dwumecz barażowy z drugim uprawnionym do awansu zespołem z zaplecza ekstraklasy.
Tabela wprowadzona: 2021-10-10