Górnik Zabrze - Torus Wybrzeże Gdańsk 22:23. Sensacja w PGNiG Superlidze

10 października 2021, 16:45

Torus Wybrzeże Gdańsk

Mateusz Kosmala rzucił w Zabrzu 9 z 23 bramek dla Torus Wybrzeża. Więcej zdjęć (1)

Mateusz Kosmala rzucił w Zabrzu 9 z 23 bramek dla Torus Wybrzeża.

Torus Wybrzeże Gdańsk pokonało na wyjeździe Górnika Zabrze 23:22 (11:12). To sensacja 5. kolejki PGNiG Superligi. Wybrzeże pokazało charakter, bo przyjechało osłabione, a w dodatku ostatni kwadrans grało bez Mateusza Jachlewskiego, ukaranego czerwoną kartką. Po raz kolejny koncert w bramce dał Miłosz Wałach, który tuż przed syreną obronił rzut Damiana Przytuły.

Górnik: Galia, Skrzyniarz - Przytuła 7, Ivantysia 3, Gogola 3, Kondratiuk 2, Bis 2, Łyżwa 2, Adamuszek 1, Rutkowski 1, Mucha 1, Bykowski, Dudkowski, Kaczor, Krawczyk, Molski

WYBRZEŻE: Wałach, Chmieliński - Kosmala 9, Tomczak 4, Janikowski 2, Wróbel 2, Papaj 2, Sulej 1, Jachlewski 1, Pieczonka 1, Mosquera 1, Leśniak, Doroszczuk, Stojek

TORUS WYBRZEŻE Gdańsk

Górnik Zabrze był zdecydowanym faworytem niedzielnego starcia, a w dodatku Torus Wybrzeże przyjechało osłabione brakiem Leonardo Comerlatto, Krzysztofa Gądka i Damiana Woźniaka. Mimo tego, gdańszczanie od początku spotkania trzymali kontakt i na przerwę zeszli ze stratą zaledwie jednej bramki.

Choć zabrzanie już w 20 minucie pojedynku stracili ze względu na uraz byłego gracza Wybrzeża Adriana Kondratiuka, liczyło zapewne, że odskoczy gdańszczanom po zmianie stron.

Torus Wybrzeże Gdańsk cel na przyszłość: Gra o ligowe medale w Ergo Arenie

Zabrzanie "odjadą" po zmianie stron, miał pełne prawo być zaskoczony. Wprawdzie po powrocie na parkiet Górnik zaczął od serii 3:1, ale Wybrzeże trzymało się dzielnie. Przy stanie 18:17 dla gospodarzy, czerwoną kartką za faul na Michale Adamuszku ukarany został Mateusz Jachlewski. Podopieczni Mariusza Jurkiewicza jednak nie "pękli" i pokazali charakter. W 49. minucie prowadzenie 20:19 dał im Wiktor Tomczak.

Szykowała się dramatyczna końcówka, bo w w 52. minucie rzutu karnego nie wykorzystał Łukasz Gogola a Wybrzeże odskoczyło na 23:21. W słupek trafił Krzysztof Łyżwa i gospodarzom grunt zaczął palić się pod stopami. Gdy Jakub Skrzyniarz zatrzymał Mateusza Wróbla, Górnik ruszył z kontrą, ale tę zatrzymał Miłosz Wałach.

Na 20 sekund do końca było 23:22 dla Wybrzeża a 2 minuty kary dostał Jacek Sulej. Na remis i rzuty karne rzucał Damian Przytuła, ale ponownie udanie interweniował Wałach i gdańszczanie mogli wznieść ręce w geście triumfu.

Zresztą bramkarz Wybrzeża po raz kolejny udowodnił, że jest niesamowicie ważnym ogniwem w zespole trenera Jurkiewicza. Wałach obronił 14 rzutów popisując się skutecznością na poziomie 40 procent i w kluczowych momentach popisywał się znakomitymi interwencjami.

Dla Wybrzeża to pierwsza wygrana nad Górnikiem od marca 2019 roku.

14 Handball Stal Mielec 5 0 0 0 5 112:145 0

Każdy zespół rozegra po 26 meczów, na zasadzie mecz i rewanż, bez fazy play-off. Najlepsza drużyna zostanie mistrzem Polski, a ostatnia spadnie do ligi centralnej. Przedostatni zespół PGNiG Superligi rozegra dwumecz barażowy z drugim uprawnionym do awansu zespołem z zaplecza ekstraklasy.

Tabela wprowadzona: 2021-10-10