• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Grand Prix Sopotu. Biegniemy!

18 listopada 2001 (artykuł sprzed 22 lat) 
Pół tysiąca zawodniczek i zawodników wystartowało w inauguracyjnych zawodach Grand Prix Sopotu w biegach przełajowych po plaży. Miejscowy MOSiR tę formę współzawodnictwa zaproponował po raz dziewiętnasty. Jak zwykle, najwięcej było młodzieży szkolnej. Walczy ona bowiem nie tylko indywidualnie, ale także drużynowo. Na koniec pięciomiesięcznego cyklu, na najlepszą szkołę podstawową oraz gimnazjum czekają puchary "Głosu Wybrzeża".

Pierwszą triumfatorką na sopockiej plaży w sezonie 2001/2002 została Syntia Ellward. Uczennica SP 45 z Gdyni była najszybsza na 600 metrów wśród dziewcząt rocznika 1992 i młodszych.

Najbardziej zacięty był bieg główny mężczyzn. Przez osiem kilometrów ramię w ramię o zwycięstwo walczyli laureaci Grand Prix z dwóch ostatnich edycji: Dariusz Klein i Bartosz Mazerski. Lepszym finiszem popisał się ten pierwszy. Dla długodystansowca Victorii Sztum, który niedawno wygrał Maraton Warszawski, najwyraźniej dystans był zbyt krótki.

jag.

----------

W dniu inauguracji dziewiętnastej edycji Grand Prix Sopotu w biegach przełajowych po plaży woda ustąpiła jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Do rywalizacji w szesnastu grupach wiekowych na dystansach od 600 metrów do 8 kilometrów mogło przystąpić pół tysiąca zawodniczek i zawodników. Honorowymi starterami byli znani politycy.

- W piątek zawody stanęły pod dużym znakiem zapytania. Silny sztorm spowodował, że połowa plaży, po której prowadzi trasa, została zalana. Na wysokości Grand Hotelu powstało coś na kształt jeziora - mówił Marcin Wargin, wicedyrektor MOSiR Sopot.

Najwyraźniej nawet aura ma respekt dla tradycji, gdyż w dniu startu woda ustąpiła, a piasek, choć grząski nadawał się do biegania. Jak zwykle nie zawiedliśmy się też na miłośnikach biegania. Nie bacząc na porywisty wiatr i od czasu do czasu siąpiący deszcz, licznie stawili się przy molo. Jako pierwszy sygnał do startu dał Maciej Płażyński. Potem w roli starterów sił próbowali Jan Kozłowski i Jacek Karnowski.
Z pary triumfatorów poprzedniej edycji w kategorii open stawił się tylko Bartosz Mazerski. Zawodnik Victorii Sztum, opromieniony niedawnym zwycięstwem w Maratonie Warszawskim, stoczył pasjonujący pojedynek z Dariuszem Kleinem. Dla tego drugiego sopockie bieganie to też nie pierwszyzna, gdyż był najlepszy w Grand Prix 1999/2000. On też został pierwszym liderem tegorocznego ścigania, gdyż na finiszu zmógł młodszego rywala, któremu na pocieszenie pozostało pierwsze miejsce w kategorii do lat 28.

Najlepsza przed wakacjami wśród kobiet Katarzyna Dziwosz z Malborka najwcześniej wróci na sopockie trasy w grudniu, gdy zapomni o dolegliwościach po złamaniu nogi. Pod jej nieobecność najlepsza okazała się Małgorzata Tuwalska (Lechia Gdańsk).

W młodszych kategoriach wiekowych należy odnotować zdecydowany atak sopocian. Tak wysokich miejsc gospodarze nie zajmowali już dawno. W starszych kategoriach wiekowych z dobrej strony zaprezentowała się grupa lęborska.

Rzadko spotykana sytuacja miała miejsce w grupie do 58 lat. Na pierwszych trzech miejscach byli zawodnicy o identycznym imieniu - Kazimierz!

Wśród wszystkich startujących odbyło się losowanie nagród. Upominki poza tytularnymi sponsorami ufundowały także firmy: Velux, Nata, McDonald"s i Eden.

Biegi z Treflem - rocznik 1992 i młodsze: 1. Syntia Ellward (SP 45 Gdynia) i Maciej Drewrowski (SP 10 Sopot), 2. Małgorzata Konkol (SP 5 Lębork) i Marcin Ściblak (SP 79 Gdańsk), 3. Adrianna Radzik (SP 19 Gdańsk) i Artur Gussmann (SP 1 Sopot);

1989-91: 1. Joanna Fostiak (SP 75 Gdańsk) i Marek Matys (SKLA Sopot), 2. Agnieszka Tarnowska (SP 1 Sopot) i Mateusz Krupa (SP 2 Sztum), 3. Patrycja Tomasik (SP 8 Wejherowo) i Mateusz Cupiał (SSP 3 Elbląg);

1987-88: 1. Anna Żebrowska (XV Gimnazjum Gdańsk) i Łukasz Mielewczyk (SKLA), 2. Magdalena Zdrojewska (I Gimnazjum Rumia) i Błażej Król (SKLA), 3. Martyna Mawreic (XXII Gimnazjum Gdańsk) i Kacper Ufnalewski (V Gimnazjum Elbląg).

Biegi z Ziają - 1983-86: 1. Natalia Świeczkowska (AZS AWF Gdańsk), 2. Anna Szczepańska, 3. Kamila Formela (obie Tempo-Poltarex Lębork);

1962-82: 1. Małgorzata Tuwalska (Lechia Gdańsk), 2. Agnieszka Przebieg (Elbląg), 3. Elżbieta Tuwalska (Lechia);

1961 i starsze: 1. Renata Walendziak, 2. Teresa Miotk (obie Olimp Gdynia), 3. Grażyna Witt (Sopot).

Bieg z Timeksem - 1984-86: 1. Arkadiusz Gardzielewski (Sambor Tczew), 2. Tomasz Drop (SKLA), 3. Michał Żmija (Tęcza Nowa Wieś Lęborska)

Biegi z Isostarem - 1973-83: 1. Bartosz Mazerski (Victoria Sztum), 2. Ryszard Formela (Tęcza), 3. Dawid Streng (Oleśniczanka);

1963-72: 1. Dariusz Klein (Oleśniczanka), 2. Dariusz Nawrocki (Lębork), 3. Zenon Hartuna (Piece);

1953-62: 1. Paweł Małkowski (Ogrodniki Bydgoszcz), 2. Stanisław Brylowski (Pierwoszyno), 3. Eugeniusz Zakrzewski (Dobrocin),

1943-52: 1. Kazimierz Data (Gdańsk), 2. Kazimierz Olszowy (Gdynia), 3. Kazimierz Hoły (Gdynia);

1933-42: 1. Zygmunt Petk (LKB Braci Petk Lębork), 2. Florian Adolph (LKS Puck),3. Stanisław Niwiński (Rozstaje Gdańsk);

1933 i powyżej: 1. Antoni Wisterowicz (Triada Sopot), 2. Kazimierz Pazderski, 3. Wojciech Drobliński (obaj Gdynia).

Kolejny bieg odbędzie się 8 grudnia. W tygodniu go poprzedzającym na łamach "Głosu" zamieścimy 15-osobowe czołówki w szkolnych oraz 10-osobowe w pozostałych kategoriach wiekowych.

jag.



Głos Wybrzeża

Opinie

Relacje LIVE

Najczęściej czytane