Historyczne sukcesy polskich rugbistek. Podium turnieju Grand Prix Series

22 lipca 2019 (artykuł sprzed 4 lat)
Reprezentacja Polski rugbistek w Charkowie po raz pierwszy w historii turniejów Grand Prix Series zajęła 3. miejsce. Reprezentacja Polski rugbistek w Charkowie po raz pierwszy w historii turniejów Grand Prix Series zajęła 3. miejsce.

Polskie rugbistki znów wspięły się w europejskiej hierarchii, odnosząc historyczne sukcesy. Sezon 2019 w Grand Prix Series ukończyły na 4. miejscu w klasyfikacji generalnej, a w zawodach w Charkowie sięgnęły po 3. pozycję. Natomiast tydzień wcześniej, w Kazaniu w kontynentalnym turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich zdobyły 6. lokatę. Te wszystkie osiągnięcia mają zaowocować zaproszeniem do rozgrywek World Rugby Women's Sevens Series, w których gra 11 najlepszych drużyn na świecie.

Husarz Rugby 2018. Janusz Urbanowicz i Karolina Jaszczyszyn wśród laureatów. Sprawdź pełną listę nagrodzonych

POLSKA: Karolina Jaszczyszyn, Klaudia Oboza, Anna Klichowska, Hanna Maliszewska, Natalia Pamięta, Monika Pietrzak, Julianna Schuster, Sylwia Witkowska, Patrycja Zawadzka (wszystkie Biało-Zielone Ladies Gdańsk), Agnieszka Kowalczyk, Katarzyna Paszczyk (obie Black Roses Posnania), Angelika Piekorz (Diablice Ruda Śląska)

Doskonale zakończyły sezon na międzynarodowej arenie polskie rugbistki. Nigdy wcześniej nie były tak wysoko w pojedynczym turnieju jak również w klasyfikacji generalnej Grand Prix Series, czyli w rozgrywkach, które są równoznaczne z mistrzostwami Europy.

W Charkowie biało-czerwone wygrały 4 z 6 meczów i stanęły na najniższym stopniu podium. Tym samym przebiły osiągnięcie z Kazania, z września ubiegłego roku, kiedy turniej ukończyły na 4. miejscu.

Przeczytaj relację sprzed roku, gdy Polki turniej Grand Prix Series skończyły na 4. miejscu

Reprezentację prowadzi Janusz Urbanowicz, na co dzień trener Biało-Zielonych Ladies, który aż 9 z 12 miejsc w kadrze obsadził swoimi klubowymi podopiecznymi. Jego asystentem jest Jurij Buchało, szkoleniowiec męskiej drużyny "15" Lechii Gdańsk.

I trudno się dziwić takiej liczbie powołań. Gdańsk klub to bowiem 9-krotny mistrz Polski z rzędu. Te tytuły kolekcjonuje, poczynając od 2011 roku.

W drodze po 3. miejsce w Charkowie Polki w grupie pokonały: Szkocję 17:12 i Ukrainę 26:0 oraz uległy Francji 0:12. W ćwierćfinale wygrały z Włoszkami 17:14, a w półfinale nie dały Rosji, przegrywając 0:32. Natomiast zwycięsko wyszły z gry w małym finale. Okazały się lepsze od Irlandii 45:14.

W meczu o 1. miejsce Rosja pokonała Francję 12:5.

Przypomnij sobie jak relacjonowaliśmy turniej w Marcoussis

Kolejność turnieju w Charkowie
1. Rosja, 2. Francja, 3. POLSKA
4.Irlandia, 5. Szkocja, 6. Belgia, 7. Holandia, 8. Włochy, 9. Hiszpania, 10. Walia, 11. Anglia, 12. Ukraina.

Wyniki z Charkowa wraz z rezultatami uzyskanymi przez drużyny w turnieju na przełomie czerwca i lipca we francuskim Marcoussis złożyły się na klasyfikację końcową Grand Prix Series 2019.

Przypomnijmy, że na inaugurację Polski zajęły 7. miejsce. Natomiast cały sezon ukończyły jako 4. drużyna Europy, ustępując jedynie: Rosji, Francji i Irlandii.

Dla Polek był to dopiero 3. sezon w kontynentalnej elicie. Co roku mają coraz lepsze wyniki. 2017 rok ukończyły rozgrywki na 8. miejscu, a w najlepszym turnieju zajęły 6. lokatę. Natomiast w minionym sezonie w końcowej klasyfikacji zdobyły 7. pozycję, a najlepszy start przyniósł im 4. miejsce.

Przypomnij sobie, jak wyglądał debiutancki sezon Polek w Grand Prix Series

Klasyfikacja końcowa Grand Prix Series 2019. Klasyfikacja końcowa Grand Prix Series 2019.
Tydzień wcześniej, w tym samym składzie, Polki zagrały w turnieju europejskim kwalifikacji olimpijskich Tokio 2020. Awans na igrzyska zdobywał tylko zwycięzca zawodów w Kazaniu, a dwie kolejne ekipy kwalifikowały się do zawodów ostatniej szansy. W nich w przyszłym roku z 12 ekip z 6 kontynentu do Japonii pojadą 2 najlepsze.

- Naszym celem jest awans na igrzyska olimpijskie, ale za 4 lata. Obecnie podstawowym celem jest miejsce w "8" w Europie, gdyż od tego zależą ministerialne stypendia dla zawodniczek, a także awans do World Rugby Women's Sevens Series - mówił nam niedawno trener Urbanowicz.

Biało-Zielone Ladies Gdańsk po raz 9. z rzędu mistrzyniami Polski. Przeczytaj relację z decydującego turnieju

I te wskazane cele zostały zrealizowane. Wszystko wskazuje na to, że Polki zostaną zaproszone do rozgrywek World Rugby Women's Sevens Series, w których gra regularnie 11 najlepszych drużyn na świecie, a 12. na każdy z turniejów otrzymuje osobne zaproszenie. Gdy ten cykl w przyszłym sezonie zawita do Europy, zaproszenie powinno trafić do biało-czerwonych.

A igrzyska w Tokio jeszcze biało-czerwone obejrzą w telewizji. W Kazaniu uplasowały się na 6. miejscu. W grupie pokonały: Włochy 29:10 i Mołdawię 33:5 oraz uległy Francji 5:31. Natomiast rywalizację na pucharowej drabince rozpoczęły od porażki z Hiszpanią 14:17, by następnie wygrać znów z Włochami, tym razem 21:0 oraz przegrać z Irlandią 5:33.

Bezpośredni awans na igrzyska olimpijskiej wywalczyła Anglia, która w Tokio grać będzie jako Wielka Brytania. Natomiast w turnieju światowym nasz kontynent reprezentować będą: Rosja i Francja.

Kolejność w europejskich turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich Tokio 2020 w Kazaniu:
1. Anglia, 2. Rosja, 3.Francja, 4.Hiszpania, 5. Irlandia, 6. POLSKA, 7. Włochy, 8. Rumunia, 9. Szwecja, 10. Mołdawia, 11. Niemcy, 12. Czechy

• Reprezentacja Polski rugbistek w Charkowie po raz pierwszy w historii turniejów Grand Prix Series zajęła 3. miejsce.