stat

Historyczny sukces kadry rugby 7 w Grand Prix Series

2 lipca 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Rafał Sumowski

Dziewiąte miejsce polskich rugbistów na turnieju Grand Prix Series we Francji to najlepszy w historii wynik naszej reprezentacji w siedmioosobowej, olimpijskiej odmianie tej dyscypliny. Biało-czerwoni w pokonanym polu zostawili: Hiszpanów, Szwedów i Gruzinów. Do tego wyniku dołożyli się Kewin Bracik z Lechii Gdańsk i Grzegorz Szczepański oraz Mateusz Plichta z Ogniwa Sopot. W Marcoussis zainaugurowała zmagania żeńska elita. Nasza reprezentacja, której połowę stanowią zawodniczki Biało-zielonych Ladies Gdańsk, zajęła 10. pozycję.Dla polskich rugbistów turniej we Francji był okazją do poprawienia się po nieudanej inauguracji Grand Prix Series w Moskwie, gdzie zajęli ostatnie, 12. miejsce. Po zawodach w Marcoussis biało-czerwoni mogą jednak podnieść głowy. W drugim z czterech turniejów cyklu podopieczni Andrzeja Kozaka sprawili niespodziankę osiągając najlepszy wynik w historii swoich występów w GPS.

PRZECZYTAJ O NIEUDANEJ INAUGURACJI POLSKICH RUGBISTÓW W MOSKWIE

Najpierw Polacy przegrali w grupie 0:52 z Irlandią i ulegli Anglii 7:45, ale później pokonali Hiszpanię 21:19. W półfinale Challenge Trophy wygrali 19:12 ze Szwedami, a następnie 19:10 pokonali Gruzinów kończąc turniej na wysokim 9. miejscu.

Swój udział w historycznym rezultacie mieli trzej gracze trójmiejskich klubów: Kewin Bracik z Lechii Gdańsk oraz Grzegorz Szczepański i Mateusz Plichta z Ogniwa Sopot. Wcześniej powołany był także Dawid Banaszek z Arki Gdynia, ale ostatecznie "Szatan" nie pojechał z kadrą.

LECHIA GDAŃSK MISTRZEM POLSKI W RUGBY 7

Kolejne z turniejów cyklu odbędą się 7 i 8 lipca w angielskim Exeter oraz 8 i 9 września w Łodzi.

Klasyfikacja końcowa turnieju mężczyzn: 1. Irlandia, 2. Niemcy, 3. Anglia, 4. Rosja, 5. Portugalia, 6. Francja, 7. Włochy, 8. Walia, 9. POLSKA, 10. Gruzja, 11. Hiszpania, 12. Szwecja

Natomiast dla kobiecej reprezentacji turniej we Francji był pierwszym z dwóch w tegorocznej rywalizacji. Przypomnijmy, że biało-czerwone występują dopiero drugi sezon w najsilniejszej grupie mistrzostw Europy. W ubiegłym roku zakończyły rywalizację na ósmym miejscu.

Rugbistki zaczęły turniej w Marcoussis od porażki 14:15 z Walią. W kolejnych spotkaniach inauguracyjnego dnia rywalizacji wysoko, bo 0:44 uległy Irlandii, a następnie przegrały ze Szkocją 7:21. Na drugi dzień pozostała im rywalizacja o miejsca 9-12, którą rozpoczęły od zwycięstwa z Niemkami 19:0.

BIAŁO-ZIELONE LADIES ZDOBYŁY ÓSME MISTRZOSTWO POLSKI Z RZĘDU

W małym finale dla drużyn, które nie wyszły do pierwszej ósemki, podopieczne Janusza Urbanowicza uległy Włoszkom 5:19 i zakończyły turniej na 10. pozycji. Ponad połowę kadry stanowiły zawodniczki Biało-Zielonych Ladies Gdańsk. Szkoleniowiec, który na co dzień prowadzi mistrzynie Polski, zabrał aż siedem zawodniczek z gdańskiego zespołu: Karolinę Jaszczyszyn, Marlenę Mroczyńską, Martę Nowosz, Annę Klichowska, Hannę Maliszewską, Monikę Pietrzak i Juliannę Schuster.

O końcowej pozycji Polek w Grand Prix Series przesądzi drugi turniej, który odbędzie się w dniach 1-2 września w Kazaniu.

Klasyfikacja końcowa turnieju pań: 1. Francja, 2. Rosja, 3. Irlandia, 4. Anglia, 5. Walia, 6. Belgia, 7. Hiszpania, 8. Szkocja, 9. Włochy, 10.POLSKA, 11. Portugalia, 12. Niemcy