stat

Gdańscy hokeiści mistrzami Polski juniorów

Sensacyjny tytuł w Jastrzębiu-Zdroju

27 marca 2017, 10:20
Rafał Sumowski

MH Automatyka Gdańsk

Gdańscy hokeiści zostali mistrzami Polski juniorów. Zespół prowadzony przez Krzysztofa Lehmanna sensacyjnie wywalczył złoto podczas finałowego turnieju w Jastrzębiu-Zdroju. W meczu o złoto jego podopieczni rozbili Naprzód Janów aż 7:0. Maciej Rybak został wybrany najlepszym napastnikiem, a Patryk Krężolek najlepszym strzelcem turnieju.Skład gdańskich hokeistów w sezonie CLJ 2016/17
Bramkarze: Anton Tomaszewski, Konrad Zgrzebnicki, Damian Gachowski, Wiktor Soliński
Obrońcy: Kirył Gerasimenko, Adam Kołodziej, Gilbert Leśniak, Arkadiusz Nowak (kapitan), Jakub Munch, Jakub Wala, Patryk Wsół, Eryk Mincewicz
Napastnicy: Wiktor Adamowicz, Maksymilian Ananiew, Mateusz Gościński, Jan Kasicki, Kamil Kmieć, Patryk Krężołek, Nikita Minenkow, Krystian Mocarski, Kacper Murawski, Michał Rybak, Maciej Rybak, Igor Smal, Dymitr Szczerbakow, Dominik Degórski, Szymon Łabinowicz, Gleb Wolf, Kamil Zalewski
Trener: Krzysztof Lehmann, Kierownik: Natalia Konicz


W Jastrzębiu-Zdroju zagrało osiem najlepszych drużyn w kraju do lat 20. Dopiero po turnieju barażowym awans do walki o medale zdobył Pomorski Klub Hokejowy 2014, który w ekstralidze występuje pod szyldem MH Automatyki Gdańsk. Zespół juniorów występuje w CLJ drugi sezon i skupia zawodników z całego województwa pomorskiego. W poprzednim sezonie zajęli 9. miejsce.

Podopieczni Krzysztofa Lehmanna do Jastrzębia pojechali wzmocnieni kilkoma zawodnikami występującymi i trenującymi na co dzień w pierwszej drużynie: Gierasimienką, Nowakiem, Leśniakiem, Wsołem, Gościńskim i Szczerbakowem. W fazie grupowej gdańszczanie wygrali dwa z trzech spotkań i awansowali do półfinału, gdzie po zaciętym pojedynku ograli Polonię Bytom.

W meczu o złoto podopieczni trenera Lehmanna dosłownie dokonali egzekucji na Naprzodzie Janów wygrywając aż 7:0 (3:0, 2:0, 2:0). Sensacyjny triumf pozwolił gdańszczanom nawiązać do sukcesów GKS Stoczniowca, który w latach 2007-2011 zdobył dwa złote, dwa brązowe i srebrny medal mistrzostw Polski juniorów. Gdańszczanie po mistrzostwo kraju w tej kategorii sięgali w 2010 i 2011 roku.

Drużynowy sukces to nie wszystko. Występujący na co dzień w ligowych rozgrywkach w SMS Sosnowiec, ale będący graczem zespołu z Gdańska Maciej Rybak (6 bramek i 2 asysty) został wybrany najlepszym napastnikiem turnieju finałowego. Natomiast Patryk Krężołek (5 bramek i 8 asyst) otrzymał miano najlepszego strzelca.

- Mistrzostwo Polski juniorów w drugim roku istnienia drużyny to ogromny sukces. Liczyliśmy na medal, gdy wzmocniliśmy zespół zawodnikami, którzy występowali w seniorskich rozgrywkach. Mimo tego to Jastrzębie było zdecydowanym faworytem. Przegraliśmy z nimi w fazie grupowej, ale to my dotarliśmy do finału. W perspektywie kilku sezonów chcemy, aby jak najwięcej tych chłopaków wchodziło do pierwszej drużyny i stanowiło o jej sile w przyszłości - mówi dyrektor sportowy gdańskiego klubu Przemysław Tutaj.
Wyniki gdańskich hokeistów w turnieju finałowym CLJ
Faza grupowa:
Podhale Nowy Targ 8:4
Unia Oświęcim 6:5
JKH GKS Jastrzębie 2:4

Półfinał:
Polonia Bytom 3:2

Finał:
Naprzód Janów 7:0

Klasyfikacja końcowa Centralnej Ligi Juniorów 2016/2017:
1. PKH 2014 Gdańsk
2. Naprzód Janów
3. JKH GKS Jastrzębie
4. Polonia Bytom
5. Zagłębie Sosnowiec
6. Unia Oświęcim
7. Sokoły Toruń
8. Podhale Nowy Targ