stat

Hokejowy turniej EIHC w cieniu protestu reprezentantów Polski

8 listopada 2018, 13:00
ras.

Od piątku do niedzieli hala "Olivia" będzie areną zmagań hokejowego turnieju EIHC. W Gdańsku zagrają pierwsze reprezentacje: Polski, Austrii, Danii i Norwegii. Biało-czerwoni zagrają bez czołowych zawodników, którzy odmówili przyjazdu w ramach protestu, gdyż czekają na zaległe pieniądze od związku. Bilety na pojedyncze mecze kosztują 10 i 25 zł, karnet na cały turniej 75 zł. Inauguracja 9 listopada o godzinie 17:30.TU KUPISZ BILETY NA TURNIEJ PRZEZ INTERNET

Typowanie meczu - zakończone

9 listopada 2018 , godz. 17:30

Wartość: 3 pkt.

POLSKA
Dania

Tak typowano:

245 typowań

Typowanie meczu - zakończone

10 listopada 2018 , godz. 17:30

Wartość: 3 pkt.

POLSKA
Norwegia

Tak typowano:

246 typowań

Typowanie meczu - zakończone

11 listopada 2018 , godz. 17:30

Wartość: 3 pkt.

POLSKA
Austria

Tak typowano:

258 typowań


Zaproszenia na towarzyski turniej Euro Ice Hockey Challenge o Puchar 100-lecia Odzyskania Niepodległości przyjęły zespoły ze światowej Elity, choć spoza grona tych, które liczyły się w walce o medale mistrzostw świata.

Polacy zagrają przeciwko nim w składzie znacznie zmienionym od tego, który pierwotnie powołał selekcjoner Tomasz Valtonen. Reprezentanci - choć nie wszyscy - zrzeszeni w powstałym niedawno Stowarzyszeniu Zawodników Hokeja na Lodzie odmówili bowiem przyjazdu do Gdańska.

O TURNIEJU EIHC W GDAŃSKU INFORMOWALIŚMY JUŻ WE WRZEŚNIU

Z gry na turnieju, który będzie debiutem Valtonena w roli trenera polskiej kadry, wycofali się: Bartłomiej Pociecha, Mateusz Bryk, Bartosz Ciura, Radosław Galant, Filip Komorski, Jakub Witecki (wszyscy GKS Tychy), Jakub Wanacki, Bartosz Fraszko, Tomasz Malasiński, Grzegorz Pasiut, Patryk Wronka (wszyscy Tauron KH GKS Katowice), Patryk Wajda, Krystian Dziubiński (obaj TatrySki Podhale Nowy Targ) oraz gracze występujący w klubach zagranicznych: Paweł Dronia (Ravensburg Towenstars) i Aron Chmielewski (HC Ocelari Trzyniec).

Kadra Polski na turniej EIHC
Bramkarze: John Murray (GKS Tychy), Przemysław Odrobny (TatrySki Podhale Nowy Targ), Ondrej Raszka (JKH GKS Jastrzębie)

Napastnicy: Dominik Jarosz, Łukasz Nalewajka, Dominika Paś, Radosław Nalewajka (JKH GKS Jastrzębie), Mateusz Michalski, Bartłomiej Neupauer (TatrySki Podhale Nowy Targ), Mateusz Bepierszcz (Comarch Cracovia), Mateusz Gościński, Bartłomiej Jeziorski (GKS Tychy), Martin Przygodzki (PGE Orlik Opole), Patryk Krężołek (Tauron KH GKS Katowice), Szymon Marzec (MH Automatyka Gdańsk), Patryk Malicki, Kamil Paszek (Unia Oświęcim), Noureddine Bettahar (Heilbronner Falken, Niemcy)

Obrońcy: Bartłomiej Bychawski, Arkadiusz Kostek (PGE Orlik Opole), Jakub Gimiński, Jakub Michałowski, Grzegorz Radzieńczak (JKH GKS Jastrzębie), Oskar Jaśkiewicz (TatrySki Podhale Nowy Targ), Thomas Ziółkowski (Indians Hannover, Niemcy), Dawid Musioł (Comarch Cracovia Kraków)


Hokeiści zaprotestowali w ten sposób domagając się zaległych pieniędzy za poprzednie zgrupowania kadry. Nieoficjalnie mówi się zaległościach na łączną kwotę kilkuset tysięcy zł.

"Nie doczekaliśmy się konstruktywnego podejścia PZHL do problemu naszych zaległych honorariów oraz zasad współpracy w przyszłości (...) Nikt nie uzgadniał z nami nowych zasad współpracy. Odpowiedzią na nasze próby domagania się respektowania złożonych nam już wcześniej obietnic było zaś kwestionowanie ich ważności i grożenie negatywnymi konsekwencjami prawnymi i pozaprawnymi tym z nas, którzy zdecydowali, że niezależnie od innych powodów uniemożliwiających im występ w turnieju, nie zamierzają poddawać się dyktatowi.

Gra w reprezentacji to wielkie wyróżnienie i honor. Wielu z nas mimo stanu polskiego hokeja z radością i dumą poświęcało się grze w reprezentacji z uszczerbkiem dla zdrowia i życia rodzinnego. Ale to, że gra w reprezentacji jest zaszczytem nie oznacza, że mamy podporządkowywać się wszelkim żądaniom PZHL. Nie pozwolimy traktować się w ten sposób" - oświadczyli przedstawiciele stowarzyszenia hokeistów
.

Ceny biletów na turniej EIHC
na mecze reprezentacji Polski - normalny 25 zł , ulgowy 15 zł
pozostałe mecze - normalny 10 zł. ulgowy 5 zł
karnet na wszystkie mecze turnieju - 75 zł


Były to indywidualne decyzje zawodników, gdyż na przykład zrzeszeni w stowarzyszeniu Przemysław Odrobny czy Oskar Jaśkiewicz nie odmówili przyjazdu.

- Należności o których mowa, wynikają z działań poprzedniego zarządu związku. Mimo braku sukcesów, ponoszono horrendalne wydatki. Co więcej, kwota należnych dniówek za pobyt na kadrze, bo to z niej wynikają zaległości, nie była potwierdzona formalnie. To jedynie ustne ustalenia między poprzednim prezesem Dawidem Chwałką a zawodnikami. Związek jest zadłużony, a ja operuję realnymi środkami. Obecną sytuację chcemy rozwiązać polubownie - wyjaśnił obecny prezes PZHL Mirosław Minkina.
Tak czy inaczej, Valtonenowi nie pozostało nic innego jak znaleźć zastępców i rozesłać kolejne powołania. Dlatego na turnieju EIHC zobaczymy kadrę w eksperymentalnym, odmłodzonym składzie. W Gdańsku szansę otrzyma m.in. napastnik miejscowej MH Automatyki Szymon Marzec.

- Zagramy tymi zawodnikami, których mamy do dyspozycji i którzy w ostatnich dniach bardzo ciężko pracują. Jeśli chodzi o obecną sytuację, nikomu nie chcemy zamykać drogi do kadry - mówi trener Valtonen.
Turniej miał rozpocząć się w piątek o godz. 14 meczem Austria - Norwegia, ale sprzęt tych pierwszych nie doleciał na czas i mecz przełożono na godz. 20:30. Imprezę zainauguruje zatem mecz Polska - Dania o godz. 17:30. Spotkania z udziałem biało-czerwonych będą transmitowane w TVP Sport

Harmonogram turnieju
piątek
godz. 17:30 Polska - Dania
20:30 Austria - Norwegia

sobota
14 Dania - Austria
17:30 Polska - Norwegia

niedziela
13 Norwegia - Dania
17:30 Polska - Austria

ras.