I Mityng Sportowców Niepełnosprawnych

Tomasz Łunkiewicz
31 lipca 2002 (artykuł sprzed 21 lat)
Przed mityngiem lekkoatletycnym Balt 2002 na stadionie AWFiS odbył się I Mityng Lekkoatletyczny dla Sportowców Niepełnosprawnych. W imprezie wzięło udział czterdziestu zawodników.

Liczył się przed wszystkim udział. Wynik był sprawą mniej istotną. Rywalizacja toczyła się w grupach niepełnosprawności. Rozgrywane były biegi i wyścigi na wózkach. Odbyły się też konkurencje techniczne.
W biegach osób ze schorzeniem ręki na 100 m wygrał Grzegorz Drelewski, na 200 m najszybszy był Marcin Awiżeń.
Dwa zwycięstwa w wyścigach wózków kobiet odniosła Irena Pienio (na 200 i 400 m). Na 800 m Lech Jabłoński wyprzedził Michała Suligę. Wyścigi długodystansowe na 1500 i 5000 m zakończyły się wygranymi Zbigniewa Barana. W sztafecie pierwsze miejsce zajęli: Zbigniew Baran, Alicja Chajrewicz, Kamil Rosiek i Wiesław Fiedor.

W rzucie oszczepem 600 w pozycji startowali Monika Koperczak (Atak Elbląg) i Zbigniew Kempiński (Atak Elbląg). W pozycji stojącej pierwsze miejsca zajęli Bożena Zych i Zbigniew Sobczak. Wśród panów startowali zawodnicy Ataku Elbląg. Michał Suliga był trzeci, a Jaromir Blekau piąty.

W oszczepie 800 (osób niedowidzących) rywalizowali dwaj zawodnicy gdańskiego Startu. Zwyciężył Andrzej Godlewski, który wyprzedził Zbigniewa Grotha.

W pchnięciu kulą 3 kg kobiet (pozycja siedząca) zwyciężyła Ewa Warelis, wyprzedzając Monikę Koperczak. W pozycji stojącej najlepsza była Bożena Zych. Wśród mężczyzn rywalizowano w trzech kategoriach. Najlepszym zawodnkiem pchającym kulę 3 kg siedząc był Zbigniew Kempiński. Z zawodników rzucających na stojąco kulą czterokilogramową najlepsze wyniki uzyskali niedowidzący reprezentanci Startu Gdańsk. Pierwszy był Andrzej Godlewski, drugi - Zbigniew Groth. Trzecie miejsce zajął Zbigniew Sobczak, który zwyciężył wśród zawodników widzących. Czwartą (drugą) lokatę zajął Michał Suliga, a dziewiątą (siódmą) Jaromir Blekau.
W trzech biegach zaprezentowali się przedstawiciele Olimpiad Specjalnych Polska Pomorskie. Bieg na 100 m odbywał się w dwóch grupach. W pierwszej pobiegły osoby z zespołem Downa. Wygrał Karol Kuryłko (Gdańsk), przed Krzysztofem Pohoreckim (Gdańsk) i Markiem Babielem (Kwidzyn). W grupie drugiej triumfował Stanisław Frela (Kwidzyn), wyprzedzając Marcina Pomorskiego (Gdańsk) i Adama Krawczyka (Ryjewo). W biegu na 200 m kobiet pierwsza była Maria Ossowska z Czerska. Na drugim miejscu uplasowała się Marta Przydatek (Nowy Dwór Gdański). Trzecia była Agnieszka Karpińska (Kwidzyn). Dalsze lokaty zajęły: Aneta Jancen, Anna Jancen i Agnieszka Kosińska (wszystkie z Uśnic). Mężczyźni rywalizowali na dystansie dwa razy dłuższym. Wygrał Patryk Sturmowski (Czersk) przed Adamem Pieleckim (Uśnice) i Pawłem Buturlą (Malbork). Na kolejnych pozycjach uplasowali się: Zbigniew Kaszuba (Kwidzyn), Adam Trzebiatowski (Czersk) i Dariusz Rejman (Kwidzyn).