• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Idzie nowe.

15 maja 2001 (artykuł sprzed 22 lat) 
Wywiad z Aleksandrem Kuźminem, nowo wybranym prezesem AKS Gdynia, tegorocznego beniaminka ekstraklasy piłki ręcznej kobiet.

Trójmiejski Serwis Sportowy: Czy mógłby Pan przybliżyć internautom historię AKS-u Gdynia?

Aleksander Kuźmin: Klub powstał 11 lat temu i opierał się głównie na zawodniczkach szkół podstawowych: 31 SP, 42 SP, 43 SP w Gdyni, oraz początkowo również na dziewczętach jednej ze szkół gdańskich. Cały klub stworzył, całą działalność prowadził - Piotr Rębowicz - i to jemu klub zawdzięcza swoje istnienie. W chwili powstania klub AKS Gdynia obejmował najmłodsze roczniki, a z czasem zaczął się rozbudowywać. Bazuje głównie na klasach sportowych z rozszerzonym programem sportowym, z których tworzone są zespoły: młodziczek, juniorek młodszych, juniorek starszych, aż wreszcie po paru latach wykształcona kadra stała się podstawą do założenia zespołu seniorskiego. Zespół seniorski początkowo walczył w niższych klasach rozgrywkowych, sukcesem był awans do Serii B, a po dwóch latach gry w tej lidze - awansował do Serii A (obecnej Ekstraklasy).

TSS: Jaki jest obecny status klubu?

AK: Klub jest czysto amatorski, zawodniczki nie posiadają kontraktów - pobierają jedynie stypendia. Wszystkie władze klubu działają "społecznie". Najbliższe dwa miesiące będą miesiącami przełomowymi w naszej historii. Klub zamierza bowiem "przejść na zawodowstwo" - w związku z awansem pierwszego zespołu do ekstraklasy.

TSS: Jak wygląda system szkolenia w klubie?

AK: Klub opiera się wyłącznie na wychowankach, bądź zawodniczkach szkolonych przez zaprzyjaźnione UKS-y (Uczniowskie Kluby Sportowe). M.in. UKS Cisowa, mieszczący się w Zespole Szkół nr 9, który ma podpisaną umowę o wspólnym szkoleniu zawodniczek z AKS-em.

TSS: Wiadomo, że gra w ekstraklasie wymaga znacznych nakładów finansowych. Przykłady ligowych dramatów są nam dobrze znane. Sytuacja gdańskiego Startu pokazuje dobitnie co oznacza gra w ekstraklasie bez odpowiedniego zaplecza finansowego. Jak na tą sprawę zapatrują się władze AKS-u?

AK: Kwestia sponsorów musi się rozwiązać w najbliższych miesiącach. Szacujemy, że koszty utrzymania zespołu w najwyższej klasie rozgrywkowej kształtować się będą pomiędzy 350-450 tys. zł. Na dzień dzisiejszy klub nie dysponuje środkami pozwalającymi na grę w ekstraklasie. Większości zawodniczek kończą się niebawem umowy. Bez strategicznych sponsorów nie będziemy w stanie podpisać z nimi zawodowych kontraktów. Za zdobycie sponsorów dla pierwszego zespołu odpowiedzialny jest obecnie pan Jacek Głowacz, który działa w klubie od niecałego roku. W jego rękach spoczywa opieka nad pierwszym zespołem i znalezienie funduszy.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie jest już kilka poważnych ofert, na ile poważnych - pokażą najbliższe tygodnie.

TSS: Skąd więc biorą się środki na kształcenie młodzieży?

AK: Jeżeli chodzi o zespoły młodzieżowe - otrzymujemy środki z Urzędu Miasta, oraz od dwóch strategicznych sponsorów: Izohanu oraz Konstalu. Niestety Ci sponsorzy nie są zainteresowani sponsorowaniem drużyny seniorek, które wiąże się z ogromnymi kosztami. W przypadku młodzieży szkolnej nie ma mowy o profesjonalnych kontraktach, zawodniczki są jedynie sponsorowane (koszulki, przejazdy, etc.). Dużą rolę odgrywają rodzice, którzy niejednokrotnie wspierają finansowo swoje pociechy. Natomiast trudno, aby w pierwszej lidze rodzice mający 20-letnią córkę utrzymywali jej klub (!). Jest to sytuacja nie do przyjęcia.

TSS: Jakie cele stawia sobie klub po awansie do ekstraklasy?

AK: Musimy sobie zadać jedno pytanie - czy stać nas na utrzymanie zespołu z ekstraklasy. Jak już wcześniej zaznaczyłem - minimalny budżet szacujemy na około 300 tys. złotych, jest to jednak kwota gwarantująca jedynie "przeżycie" w tym gronie. By walczyć o coś więcej - klubowa kasa musi być bogatsza o kolejne 100 tys. złotych. Każda złotówka więcej dała by szansę zwiększenia naszych możliwości, a tym samym walkę o wyższe pozycje.

TSS: Brak pieniędzy częstokroć wiąże się z problemami kadrowymi. Jak to wygląda w Waszym klubie?

AK: Dzięki szkoleniu młodzieży, klub nie ma problemów kadrowych. W pierwszym zespole gra kilkanaście kobiet, w juniorkach starszych kolejnych kilkanaście, w juniorkach młodszych kilkadziesiąt, zaś w młodziczkach - kilkaset. Na problemy kadrowe klub nie będzie nigdy narzekał.

TSS: Gdzie klub będzie rozgrywał swoje mecze ligowe?

AK: Posiadamy salę bazową w szkole, ale po rozmowach z panem Jałoszewskim (dyrektorem GOSiR) ważniejsze mecze będziemy rozgrywać na obiektach GOSiR-u.

TSS: Rozmawiamy w dzień po wyborach nowego zarządu klubu, jak przedstawia się jego obecny skład?

AK: Władze klubu funkcjonują w składzie: Aleksander Kuźmin - prezes, dwóch wiceprezesów: panowie Kłusewicz oraz Głowacz, a także 4 członków zarządu (m.in. przedstawiciele dwóch sponsorów). Trenerem jest pan Krzysztof Kotwicki.

wywiad przeprowadzili:
Radosław Rocławski, Wojciech Lesner

Opinie (1)

  • 31

    wez kuzmin sie najmniej zna na sporcie a najwiecej gada. Kto jak kto ale ten czlowiek poprostu smiac mi sie chce!!!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane