Igrzyska olimpijskie w Tokio. Nowa data 23 lipca 2021 roku

30 marca 2020, 14:45
dak.
Najnowszy artukuł na ten temat

Co wolno sportowcom w COS? Kwarantanna, testy, treningi z obostrzeniami

23 lipca 2021 roku to nowa data rozpoczęcia igrzysk olimpijskich w Tokio. Impreza potrwa do 8 sierpnia, natomiast paraolimpiada będzie trwała od 24 sierpnia do 5 września 2021 roku. Przypomnijmy, że największe wydarzenie sportowe pierwotnie miało wystartować 24 lipca 2020 r., ale zostało przełożone ze względu na koronawirus.Igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie w Tokio przełożone na 2021 rokOrganizatorzy letnich igrzysk olimpijskich w Tokio poinformowali, że przełożona w tym roku największa impreza sportowa na świecie rozpocznie się 23 lipca 2021 roku, a zakończy 8 sierpnia. Z kolei paraolimpiada wysteruje 24 sierpnia i potrwa do 5 września.

Przypomnijmy, że pierwotna data zakładała początek sportowych zmagań 24 lipca i miała potrwać do 9 sierpnia br. Z kolei igrzyska paraolimpijskie miały wystartować 16 dni później.

Decyzja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego o zmianie terminu igrzysk zapadła w miniony wtorek. Warto wspomnieć, że do takiej sytuacji nie doszło nigdy w 124-letniej historii nowożytnego olimpizmu. Odkąd w 1896 roku zaczęto rozgrywać nowożytne letnie igrzyska olimpijskie, toczą się one w rytmie czteroletnim, a nie odbyły się jedynie trzykrotnie. Za każdym razem z uwagi na wojny światowe. Nie było rywalizacji w 1916 (jako gospodarza wyznaczono Berlin) oraz 1940 (Helsinki) i 1944 roku (Londyn).

Natalia Partyka: Spodziewałam się przełożenia igrzyskPrzypomnijmy, że ze sportowców z trójmiejskich klubów nominacje do startu w tegorocznych igrzyskach otrzymali od Polskiego Związku Żeglarskiego: Piotr Myszka (klasa RS:X, AZS AWFiS Gdańsk) oraz Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Kinga Łoboda (klasa 49er, AZS AWFiS). Natomiast Patryk Chojnowski (AZS AWFiS) zdobył prawo startu w turnieju paraolimpijskim tenisistów stołowych.

Opóźnienie o rok igrzysk w Tokio, nie zmienia kalendarza olimpijskiego na kolejne lata. Bez zmian pozostają gospodarze i terminy igrzysk w 2024 roku - Paryż oraz 2028 - Los Angeles.

dak.