Ile medali dla Polski w mistrzostwach Europy juniorów w Laserze?

24 lipca 2010 (artykuł sprzed 10 lat)
jag.
Najnowszy artukuł na ten temat

Ostatni akord Gdynia Sailing Days

Dwaj Polacy - Filip Kobielski i Aleksander Arian w mistrzostwach Europy juniorów w olimpijskiej klasie Laser Standard walczą o medale w kategorii do lat 19. Załogi Przemysława Tarnackiego i Marka Stańczyka awansowały do półfinałów regat Pucharu Świata w Match Racingu grade trzeciego. W sobotę nastąpi ostatni akord trzytygodniowego święta żeglarzy Gdynia Sailing Days. Inauguracja wyścigów o godzinie 11.00. Natomiast o 17.00 odbędzie się uroczyste zakończenie imprezy w Contrast Cafe z udziałem prezydenta Wojciecha Szczurka

.

W mistrzostwach Europy w walce o medale pozostała połowa stawki, czyli 62 ze 124 startujących z 27 państw, w tym pięciu Polaków. W piątek na wodzie była momentami... szkoła przetrwania. - Cały czas krążyły burze, podał deszcz, wiało mocno, ale dość regularnie - informował Tomasz Chamera, dyrektor sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Nie wszyscy żeglarze od razu przystosowali się do tych trudnych warunków. - Wiało 16-18 węzłów, było szkwaliście. Niektórzy zawodnicy zanim dopłynęli na start już "fikali", czyli zaliczyli upadki. Potem przystosowali się do tych warunków i podczas wyścigów wywrotek było znacznie mniej. Natomiast było niezwykle ciasno na wodzie. W złotej grupie wszyscy na mecie zmieścili się w ciągu czterech minut, choć wyścig trwał około godziny - relacjonowała Barbara Grabarz, sędzia regat.

Niestety, jednym z tych, którym upadek zabrał sporo punktów był Kacper Ziemiński. Polak wywrócił się 200 metrów przed metą! - Podbiło mnie na fali i znalazłem się w wodzie. Gdyby nie to zdarzenie, byłbym w tym biegu trzeci - narzekał olimpijczyk z Pekinu, który ostatecznie metę osiągnął jako 21.

Mimo to Kacper z dziesiątego miejsca w klasyfikacji generalnej 21-latków jeszcze w sobotę może zaatakować medal. Dzisiaj na przykład do ścisłej czołówki wpłynęli Francesco Marrai (Włochy) i Bigi Nedeleg (Francja), którzy eliminacje ukończyli - odpowiednio - na 13. i 16. miejscu. To najlepiej dowodzi jak zmienna jest forma młodych żeglarzy, a dodatkowo klasyfikację może przewrócić druga "odrzutka", czyli anulowanie drugiego najsłabszego wyniku każdemu ze startujących.

Mistrzostwa Europy w klasie Laser Standard U-21
Grupa złota - po ośmiu wyścigach

1. Eifion Mon (W.Brytania) 34 punkty
2. Nik Pletikos (Słowenia) 50
3. Francesco Marrai (Włochy) 58
4. Bigi Nedeleg (Francja) 58
5. Maximilian Roessner (Niemcy) 59
6. Cem Gozen (Turcja) 64
7. Magnus Kaeldso (Dania) 66
8. Stuart Godwin (W.Brytania) 67
9. Filip Jurisic (Chorwacja) 68
10. Kacper Ziemiński (Polska, Sejk Pogoń Szczecin) 69
--------------------------------
16. Filip Kobielski (AZS UW Warszawa) 96
20. Aleksander Arian (mPunkt Sailing Team Rzeszów) 103
28. Bartosz Rakocy (ŻLKS Kiekrz) 122
56. Jakub Marciniak (MOS Iława) 195

W kategorii do lat 19 wszystko wskazuje na to, że ostatniego dnia regat to między Filipem Kobielskim i Aleksandrem Arianem rozegra się pojedynek o brąz. Jednak przy słabszych startach rywali, nawet obaj Polacy mogą stanąć na "pudle". W sobotę do dwóch ostatnich wyścigów żeglarze zejdą na wodę około godziny 11.00.

Mistrzostwa Europy w klasie Laser Standard U-19
Grupa złota - po ośmiu wyścigach

1. Francesco Marrai (Włochy) 58
2. Filip Jurisic (Chorwacja) 68
3. Filip Kobielski (AZS UW Warszawa) 96
4. Aleksander Arian (mPunkt Sailing Team Rzeszów) 103
5. Martin Evans (W.Brytania) 107
6. Umberto de Luca (Włochy) 139
7. Oleksij Kaplunow (Ukraina) 140
8. Pontus Dolfei (Szwecja) 178
9. Andrew Brown (W.Brytania) 179
10. Peter Mccoy (W.Brytania) 187
-------------------------------
13. Jakub Marciniak (MOS Iława) 195
19. Jakub Rozkrut (MKS 2 Warszawa) 167

W Pucharze Świata w Match Racigu do zakończenia eliminacji pozostało osiem wyścigów. Już wiadomo, że do półfinałów zakwalifikowali się najwyżej notowani w światowym rankingu Przemysław Tarnacki i Marek Stańczyk. Sobota rozstrzygnie, który z nich będzie miał prawo wyboru rywala w walce o finał. To przywilej zwycięzcy kwalifikacji.

Na razie na czele znajduje się Tarnacki, ale on rozegrał już wszystkie wyścigi. Sopocianin doznał tylko jednej porażki, w ósmej serii. - Zacząłem dobrze, zmusiłem Marka do kary. Potem jednak rywal skorzystał na zmianie wiatru i już nie mogłem go dogonić - relacjonował Tarnacki bieg, który przegrał ze Stańczykiem. Tym samym wynik bezpośredniej konfrontacji wyniesie Marka na pierwsze miejsce, jeśli w sobotę pokonał Australijczyka, Davida Chapmana.

Najbardziej pasjonująca walka zapowiada się jedna o pozycje w przedziale 3-6, które oznaczają awans do ćwierćfinałów, gdyż szanse ma nie ma jeszcze sześć załóg. Wśród nich jest również ta Macieja Grabowskiego, mimo że "żegluje w kratkę".

Trzykrotny olimpijczyk zaczął pucharowe zmagania od trzech zwycięstw, następnie doznał pięciu porażek, by dwa kolejne wyścigi znów wygrać. - Brak stabilizacji formy wynika z tego, że rzadko startuje w match racingu. W tym roku to moje pierwsze zawody w tej specjalności, a w karierze w ogóle czwarty czy piąty start - usprawiedliwia się popularny "Grab".

W sobotę rywalizacja zostanie wznowiona o godziny 10.00. Trasy ponownie zostaną ustawione blisko brzegu, na wysokości gdyńskiego Akwarium, aby walka żeglarzy na wodzie była doskonale widoczna dla publiczności.

Najpierw rozegranych zostanie osiem ostatnich pojedynków eliminacyjnych. Następnie sternicy z miejsc 3-6 kwalifikacji przystąpią do ćwierćfinałów (pojedynki każdy z każdym). Dwaj z największą liczbą punktów wejdą do półfinałów, gdzie już czekają Stańczyk i Tarnacki. W tej fazie utworzone zostaną dwie pary, które walczyć będą do dwóch zwycięstw.

Triumfatorzy tych pojedynków spotkają się w finale, a pokonani walczyć będą o trzecie miejsce. Decydujące wyścigi planowane są około 15.00. Dwie godziny później nastąpi uroczyste zakończenie Gdynia Sailing Days w Contrast Cafe. Najlepszych dekorować będzie m.in. Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Wyniki eliminacji Pucharu Świata po 58. z 66. wyścigów:
1. Przemysław Tarnacki (Sopot) 10 zwycięstw/11 wyścigów
2. Marek Stańczyk (Giżycko) 9/10
3. David Chapman (Australia) 6/9
4. Patryk Zbroja (Szczecin) 6/10
5. Tobiasz Zajaczkowski (Warszawa) 5/9
5. Laurie Jury (Nowa Zelandia) 5/10
7. Maciek Grabowski (Gdynia) 5/10
8. Rafał Sawicki (Gdynia) 5/11
9. Szymon Muszyński (Bydgoszcz) 3/9
10. Szymon Szymik (Bielsko-Biała) 2/9
11. Armando Miele (Włochy) 1/9
12. Jakub Pawluk (Warszawa) 1/9

jag.