Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk 0:1. Wicemistrz pokonany

20 lipca 2018 (artykuł sprzed 5 lat)

Flavio Paixao chwilę po strzeleniu gola, który dał zwycięstwo Lechii Gdańsk w Białymstoku nad wicemistrzem Polski. Flavio Paixao chwilę po strzeleniu gola, który dał zwycięstwo Lechii Gdańsk w Białymstoku nad wicemistrzem Polski.

Piłkarze Lechii Gdańsk na inaugurację ekstraklasy pokonali na wyjeździe Jagiellonię Białystok 1:0 (1:0). Zwycięskiego gola strzelił kapitan zespołu, Flavio Paixao. Biało-zieloni, którzy w piątkowy wieczór grali w szarych strojach, zaprezentowali ryzykowną taktykę, sprowadzającą się głównie do dobrej organizacji w grze defensywnej. Udało im się wygrać z wicemistrzami Polski, gdyż zachowali konsekwencję, ale i raz uratował ich słupek. W drugiej połowie najgorętsze sytuacje miały miejsce z udziałem Sławomira Peszki. W 68. minucie to on był faulowany na czerwoną kartkę, a w doliczonym czasie sam został wyrzucony przez sędziego z boiska po kopnięciu rywala.

Jagiellonia Białystok Jagiellonia Białystok
25 Kelemen - 7 Wójcicki, 17 Runje, 5 Mitrović, 12 Guilherme - 6 Romanczuk, 23 Wlazło - 21 Frankowski, 26 Pospisil, 9 Novikovas - 18 Sheridan
Sędziowie: Szczech (Kobyłka) oraz Wójcik, Kupsik
Widzów: 11 766
12 Kuciak - 41 Stolarski, 25 Nalepa, 26 Augustyn, 22 Mladenović - 35 Łukasik - 8 Mak, 6 Kubicki, 9 Lipski, 17 Haraslin - 28 Paixao
  • 60' 23 Wlazło Zmiany 89 Machaj
  • 78' 26 Pospisil Zmiany 99 Kwiecień
  • 82' 7 Wójcicki Zmiany 11 Bezjak
  • 46' 41 Stolarski Zmiany 3 Nunes
  • 60' 8 Mak Zmiany 21 Peszko
  • 81' 17 Haraslin Zmiany 16 Borysiuk
  • 10' Paixao
  • 34' Sheridan
  • 74' Romanczuk
  • 6' Stolarski
  • 29' Nalepa
  • 74' Kuciak
  • 90+6 Nunes
  • 90+7 Mladenović
  • 68' Guilherme
  • 90+2 Peszko

- Chcemy grać ładnie dla oka, by nasze mecze podobały się kibicom - mówi nam Michał Nalepa (LECHIA Gdańsk) , a jednocześnie zdradza, że drużyna nie otrzymała od kierownictwa klubu konkretnego zadania do wykonania na ten sezon

PRZECZYTAJ WYWIAD Z MICHAŁEM NALEPĄ

trener Stokowiec wierzy, że praca, którą wykonał w ciągu 6 tygodni okresu przygotowawczego, zaprocentuje dobrą postawą drużyny w ekstraklasie

PIOTR STOKOWIEC: ODBUDOWAĆ MARKĘ LECHII. SPRAWDŹ, CO JESZCZE ZAPOWIADA TRENER NA NOWY SEZON
z dwóch piłkarzy, których transferowała Lechia latem, w "11" tylko Kubicki
(LECHIA Gdańsk)

POZNAJ GŁÓWNYCH SKAUTÓW LECHII GDAŃSK
z piłkarzy, którzy wrócili z wypożyczeń, szansę w "11" dostaje tylko Mak (LECHIA Gdańsk). Na drugim skrzydle bez niespodzianek. Trener stawia na Haraslina

POZNAJ ASPIRACJE LUKASA HARASLINA
skład Lechii nie jest niespodzianką, gdyż jest on konsekwencją zestawień, które trener proponował w sparingach

SPRAWDŹ, BILANS LETNICH SPARINGÓW LECHII ORAZ PRZECZYTAJ Z NICH RELACJĘ
ławka rezerwowych Lechii: 1 Alomerović, 3 Nunes, 16 Borysiuk, 19 Fila, 21 Peszko 80 Sopoćko, 33 Lewandowski
na ławce obok młodzieży Sopoćki i Fili m.in. Peszko, który po mundialu był tylko 10 dni w treningu

SŁAWOMIR PESZKO CZY GRAŁ, CZY NIE ZARABIA DLA LECHII DOLARY. SPRAWDŹ, ILE WYNOSI "DNIÓWKA" UCZESTNIKA MUNDIALU, KTÓRA TRAFI DO KLUBU
Jagiellonia stawia przede wszystkim na piłkarzy, którzy mieli największy udział w zdobyciu w poprzednim sezonie tytułu wicemistrza kraju. Na razie z Białegostoku latem nie odszedł żaden kluczowy zawodnik. Największe zakusy są na Frankowskiego (Jagiellonia Białystok), czyli wychowanka... Lechii
rezerwowi Jagiellonii: Sandomierski - Klemenz, Burliga, Bezjak, Grzyb, Machaj, Kwiecień
hymn kibiców Jagiellonii i dobrze znany motyw z filmu "Pan Wołodyjowski", czyli "Pieśń o małym rycerzu"
kapitanem Lechii jest Paixao (LECHIA Gdańsk). Gdańszczanie w stalowych strojach. od Gospodarze w tradycyjnych trykotach, na żółto i czerwono

SPRAWDŹ, DLACZEGO LECHIA GRA W SZARYCH STROJACH

w meczu otwierającym sezon ekstraklasy beniaminek - Miedź Legnica pokonał Pogoń 1:0
minuta ciszy na cześć Romana Korynta, legendy Lechii Gdańsk

PRZECZYTAJ O ZASŁUGACH ROMANA KORYNTA
w czwartek odbył się pogrzeb. Uczestniczyli w nim m.in. piłkarze Lechii, którzy nie pojechali do Białegostoku: Wojtkowiak i Wolski

OSTATNIA DROGA ROMANA KORYNTA. POŻEGNANIE PIŁKARSKIEJ LEGENDY LECHII GDAŃSK
1'
pierwszą połowę rozpoczęła Lechia
1'
w pierwszej minucie ofensywne akcje z obu stron
4'
po zdecydowanym początku z obu stron gra przeniosła się do środka boiska
6'
Żółtą kartką został ukarany Stolarski (LECHIA Gdańsk), który sfaulował Novikovasa
8'
okazja na gola dla Lechii. Mladenović (LECHIA Gdańsk) minął Wójcickiego (Jagiellonia Białystok) i dośrodkował w pole karne. Zamykający akcję Mak (LECHIA Gdańsk) główkował niecelnie, a była to okazja bramkowa
10'
[0:1] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Paixao. Gdańszczanie zaskoczyli rywali po rozegraniu piłki z autu. Kubicki wrzucił piłkę w pole karne do Harslina. Lukas zagrał po ziemi w pole bramkowe, gdzie Flavio dopełnił formalności
11'
dla Flavio to już 51. gol w ekstraklasie, a 27. w barwach Lechii
12'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) sparował piłkę na róg po strzale Novikovasa (Jagiellonia Białystok)
13'
bez zagrożenia dla Lechii po dośrodkowania z rogu Novikovasa (Jagiellonia Białystok)
14'
Bez zagrożenia dla Kuciaka (LECHIA Gdańsk) po słabym strzale Sheridana (Jagiellonia Białystok)
16'
Jagiellonia ma optyczną przewagę. Lechia dobrze rozbija próby gospodarzy na własnej połowie
19'
tak jak przy golu dla Lechii było dośrodkowanie w pole karne z prawego skrzydła, ale tym razem na miejscu był Wójcicki (Jagiellonia Białystok)
20'
zdecydowane wejście Augustyna (LECHIA Gdańsk), który powalił na ziemię Sheridana (Jagiellonia Białystok). Sędzia nie interweniował, uznając, że było zagranie bark w bark
21'
Jagiellonia szuka właśnie Sheridana (Jagiellonia Białystok). Na razie stara się przedrzeć głównie lewym skrzydłem i stamtąd dograć do swojego napastnika
22'
teraz Nalepa (LECHIA Gdańsk) w powietrznym pojedynku faulował Sheridana (Jagiellonia Białystok), ale daleko od bramki, więc zagrożenia dla Lechii nie ma
24'
niecelny strzał z dystansu Haraslina (LECHIA Gdańsk)
25'
Novikovas (Jagiellonia Białystok) przedarł się lewym skrzydłem, ale gdy jego koledze wbierali pod bramkę Lechii, skrzydłowy zagrał im za plecy
26'
Paixao (LECHIA Gdańsk) zszedł na swoją starą pozycję, skrzydłowego i próbował dogrywać na środek ataku, gdzie starał się wbiegać Kubicki (LECHIA Gdańsk). Zabrakło precyzji
27'
niecelna główka Runje (Jagiellonia Białystok) po dośrodkowaniu z wolnego Guilherme (Jagiellonia Białystok)
29'
Żółtą kartką został ukarany Nalepa (LECHIA Gdańsk) po faulu na Frankowskim
29'
7. faul Lechii w tym spotkaniu i już 2. żółta kartka. Po raz kolejny ukarany obrońca
30'
zablokowany strzał Novikovasa (Jagiellonia Białystok), a dobitka Pospisila (Jagiellonia Białystok) wysoko nad poprzeczką. Był to jeden z nielicznych ataków gospodarzy, który mogli zagrać z kontry
31'
obraz gry od początku bez zmian. Optyczna przewaga Jagiellonii. Lechia stara się rozbijać te ataki na własnej połowie i szukać kontr
34'
Żółtą kartką został ukarany Sheridan (Jagiellonia Białystok), który pod polem karnym Lechii wślizgiem "wyjechał" w nogi Łukasika
35'
coraz głośniejszy doping kibiców Lechii, a może po prostu gdańszczanie cały czas na podobnym poziomie aktywności, a przycichli miejscowi
37'
"Hej, Lechia gol" - z trybun
37'
na boisku od kilku minut Lechia już na środku boiska potrafi odbierać piłkę rywalom
39'
Lipski (LECHIA Gdańsk) starał się o róg, ale stracił piłkę metr od końcowej linii
40'
w kolejnej akcji nie udało się rogu zdobyć także Haraslinowi (LECHIA Gdańsk). Nie pozwolił mu się przejść Wójcicki (Jagiellonia Białystok)
40'
"Tak się bawią ludzie..." - głośne śpiewy z gdańskiego sektora
41'
róg dla Jagiellonii
42'
spore zamieszanie w polu karnym Lechij po rogu gospodarzy. Ostatecznie strzał Romanczuka (Jagiellonia Białystok) obronił Kuciak (LECHIA Gdańsk)
42'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) tę interwencję okupił kontuzją. Masażyści na boisku
43'
"Dusan Kuciak (LECHIA Gdańsk) " - skandowanie z gdańskiego sektora
44'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) zostaje w bramce. Pokazuje sędziemu, że poczuł ból żeber
44'
kontra Lechii rozpoczęta od dobrego zagrania głową Augustyna (LECHIA Gdańsk), ale nie udało się tego ataku zakończyć strzałem
45'
uderzenie z dystansu Novikovasa (Jagiellonia Białystok). Piłka przed wyjście poza boisko trafiła jeszcze w Pospisila (Jagiellonia Białystok)
45'
2 minuty doliczone
45+2
uderzenie po ziemi Wójcickiego (Jagiellonia Białystok). Celne, ale zbyt słabe, bo Kuciak (LECHIA Gdańsk) miał problemy
45+2
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. LECHIA PROWADZI DO PRZERWY 1:0
Dobra gra taktyczna Lechii. Gdańszczanie szybko strzeliła gola i skoncentrowali się na organizacji gry defensywnej. Jagiellonia nie może nim zagrozić, gdyż gra często długim podaniem, a to woda na młyn na dobrze się ustawiających Augustyna (LECHIA Gdańsk) i Nalepy (LECHIA Gdańsk). Radzą sobie oni także z dośrodkowaniami głównie z lewego skrzydła, autorstwa Novikovasa (Jagiellonia Białystok).
W ofensywie Lechia szuka głównie kontr. Na razie jedyny celny strzał daje jej prowadzenie.
46'
LECHIA Gdańsk przeprowadza w przerwie jedną zmianę. Boisko opuszcza Stolarski, w jego miejsce wchodzi Nunes.
46'
przypomnijmy, że Stolarski (LECHIA Gdańsk) miał kartkę, a Jagiellonia atakowała głównie właśnie tą stroną, której dostępu bronił Paweł
46'
drugą połowę rozpoczęła Jagiellonia. Gospodarze bez zmian w składzie
46'
"Lechia Gdańsk" - skandowanie z sektora gości
49'
sporo niedokładności z obu stron po przerwie
51'
obraz gry bez zmian. Lechia na własnej połowie czeka na rywali
51'
Augustyn (LECHIA Gdańsk) tuż przed własnym polu karnym zatrzymał Novikovasa (Jagiellonia Białystok), który minął już Łukasika (LECHIA Gdańsk)
52'
na spalonym Lipski (LECHIA Gdańsk) po próbie ataku pozycyjnego Lechii
54'
niecelny strzał Sheridana (Jagiellonia Białystok), który zdołał się odwrócić w kierunku bramki, mimo że za plecami miał Nalepę (LECHIA Gdańsk)
55'
na razie szczęście Lechii polega na tym, że przy atakach gospodarzy w pole karne wbiega praktycznie tylko Sheridan (Jagiellonia Białystok). Gdy w "16" Lechii pojawi się więcej rywali, może być trudniej skutecznie odciąć ich od podań
56'
strzał z dystansu po ziemi Lipskiego (LECHIA Gdańsk) kończy kontrę Lechii. Kelemen (Jagiellonia Białystok) pewnie broni
56'
i znów akcja w "16" Lechii. Po dośrodkowaniu Novikovasa (Jagiellonia Białystok) próbował główkować Sheridan (Jagiellonia Białystok), ale uderzył piłkę za słabo, by sprawić problemy Kuciakowi (LECHIA Gdańsk)
57'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) odbił piłkę po strzale, po wślizgu Sheridana (Jagiellonia Białystok). Akcje Jagiellonii na coraz większej szybkości, co zaczyna sprawiać problemy gdańszczanom. Tym razem w pole karne po ziemi dogrywał Wójcicki (Jagiellonia Białystok)
59'
Lechia powinna strać się, jeśli nie oddalić grę od własnej połowy, to przynajmniej dłużej utrzymywać się przy piłce, by dawać dłuższe przerwy na odpoczynek defensorom
59'
Jagiellonia przygotowuje zmianę. Rozgrzewa się Machaj, który ostatnio grał w I-ligowym Chrobrym, a wcześniej m.in. w... Lechii. Natomiast w gdańskiej drużynie rozgrzewa się Peszko
60'
Jagiellonia Białystok przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wlazło, w jego miejsce wchodzi Machaj.
60'
LECHIA Gdańsk przeprowadza drugą zmianę. Boisko opuszcza Mak, w jego miejsce wchodzi Peszko.
63'
pierwsza akcja Peszki (LECHIA Gdańsk), zakończona na zablokowany strzale skrzydłowego
64'
słupek uratował Lechię po strzale Novikovasa, który wcześniej w polu karnym Lechii minął dwóch rywali
67'
po dośrodkowaniu Lipskiego (LECHIA Gdańsk) piłka nie doszła do Paixao (LECHIA Gdańsk), gdyż dobrze we własnej "16" interweniował Mitrović (Jagiellonia Białystok)
czerwona kartka
68'
Guilherme (Jagiellonia Białystok) otrzymał czerwoną kartkę, gdyż sfaulował wychodzącego sam na sam z bramkarzem Peszko. Sławek dostał doskonałe podanie od Paixao. Został sfaulowany tuż przed polem karnym Jagiellonii
69'
sędzia jeszcze czeka, nasłuchuje najwyraźniej jeszcze podpowiedzi z VAR
70'
arbiter nie zmienia decyzji. Ustawi piłkę Lechii około 18-19 metrów od bramki do strzału z wolnego
70'
Mladenović (LECHIA Gdańsk) z wolnego trafił w mur
71'
Haraslin (LECHIA Gdańsk) zagrywał piłkę w polu karnym i sugerował, że było zagranie ręką rywala
72'
sędzia odczekał na analizę VAR, a gdy dostał informację, że nic nie było, nakazał grać dalej. Nie ma karnego dla Lechii
72'
jednak gdańszczanie w komfortowej sytuacji. Prowadzą i mają jednego zawodnika więcej
74'
Żółtą kartką został ukarany Kuciak (LECHIA Gdańsk) za opóźnianie gry
74'
Żółtą kartką został ukarany Romanczuk (Jagiellonia Białystok) po faulu na Paixao
75'
11 766 kibiców dziś na trybunach w Białymstoku
77'
potężny strzał Haraslina (LECHIA Gdańsk). Słowakowi spadł but, ale siła uderzenia była taka duża, że niemal znokautowany został Wójcicki (Jagiellonia Białystok), który dostał piłką
78'
Jagiellonia Białystok przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Pospisil, w jego miejsce wchodzi Kwiecień.
78'
na zmianę czeka też Borysiuk
80'
niecelny strzał Novikovasa (Jagiellonia Białystok) z dystansu po kontrze
81'
LECHIA Gdańsk przeprowadza ostatnią zmianę. Boisko opuszcza Haraslin, w jego miejsce wchodzi Borysiuk.
81'
najwyraźniej trener Stokowiec wykorzysta teraz ustawienie, które sprawdził w jednym sparingu, gdy Lipski (LECHIA Gdańsk) grał na skrzydle. Środek boiska zabezpieczą teraz: Borysiuk (LECHIA Gdańsk), Łukasik (LECHIA Gdańsk) i Kubicki (LECHIA Gdańsk)
82'
Jagiellonia Białystok przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wójcicki, w jego miejsce wchodzi Bezjak.
82'
mimo że Jagiellonia gra w "10" to odważna zmiana trenera Mamrota. Zdjął obrońcę, a wprowadził do gry napastnika
84'
Nalepa (LECHIA Gdańsk) dobrze blokował Sheridana (Jagiellonia Białystok). Kuciak (LECHIA Gdańsk) miał czas, by wyjść do piłki zagrywanej przez Machaja (Jagiellonia Białystok)
84'
Lechia w liczebnej przewadze, ale obraz gry się nie zmienia. Gdańszczanie czekają, co zrobią rywale
86'
róg dla Lechii
86'
Lipski (LECHIA Gdańsk) krótko zagrywa z rogu. Chodzi o to, by piłka jak najdłużej została pod nogami gdańszczan
87'
kolejny róg
87'
po dośrodkowaniu z rogu Lipskiego (LECHIA Gdańsk) Peszko (LECHIA Gdańsk) w polu karnym faulował Mitrovicia (Jagiellonia Białystok)
88'
zderzenie Romanczuka (Jagiellonia Białystok) z Nalepą (LECHIA Gdańsk) w polu karnym Lechii. Sędzia nakazuje grać dalej
89'
przepychanki o piłkę kilkunastu zawodników. Sędzia przyznaje ją Lechii po starciu Mladenovicia (LECHIA Gdańsk) z Kwietniem
90'
nieudane dośrodkowanie Frankowskiego (Jagiellonia Białystok). Od bramki zacznie Kuciak (LECHIA Gdańsk)
90'
5 minut doliczonych
90+2
kolejne przepychanki, a zaczęło się od faulu Peszki (LECHIA Gdańsk)
90+2
Peszko (LECHIA Gdańsk) otrzymał czerwoną kartkę za faul na Novikovasie
90+3
10 na 10. Jagiellonia w ataku
90+4
Paixao (LECHIA Gdańsk) i Lipski (LECHIA Gdańsk) utrzymują się z piłką na połowie Jagiellonii
90+4
kontra Jagiellonii i idealna sytuacja na wyrównanie. Pudłuje Runje (Jagiellonia Białystok), gdy był już sam przed Kuciakiem (LECHIA Gdańsk)
90+6
minęła 5. doliczona minuta, sędzia jeszcze pozwala grać
90+6
Żółtą kartką został ukarany Nunes (LECHIA Gdańsk), gdyż utrudniał rywalom wykonanie wolnego
90+7
wolny dla Jagiellonii około 25 metrów od bramki Jagiellonii
90+7
Żółtą kartką został ukarany Mladenović (LECHIA Gdańsk).
90+9
jeszcze poprawka Machaja (Jagiellonia Białystok) zablokowana i piłka wychodzi na róg
90+9
sędzia nie pozwala rozegrać rogu, bo i tak jest grubo po czasie
90+9
LECHIA WYGRAŁA NA INAUGURACJĘ 1:0
jeszcze po meczu przepychanki między sobą piłkarzy
W drugiej połowie Lechia nadal grała konsekwentnie w defensywie. Czekała na rywala na własnej połowie. Taktyka na pozór ryzykowna, ale sprawdziła się. M.in. dlatego udało wywieźć się komplet punktów, że Novikovas (Jagiellonia Białystok) strzelił w słupek, a w doliczonym czasie gry w doskonałej sytuacji spudłował Runje (Jagiellonia Białystok).
Na boisko dwukrotnie robiło się gorąco za sprawą Peszki (LECHIA Gdańsk). Uczestnik mundialu wszedł do gry z ławki. Najpierw po faulu na nim czerwoną kartkę otrzymał Guilherme (Jagiellonia Białystok). Natomiast w doliczonym czasie Sławek sam zachował się nieodpowiedzialnie i został wyrzucony z boiska.
Gdy siły się wyrównały, drużyny grały 10 na 10, sędzia nie miał ochoty kończyć meczu. Dorzucić prawie dwa razy więcej czasu niż początkowo zasygnalizował, ale wynik nie uległ zmianie

• Wisła Kraków - ARKA GDYNIA 0:0
  • Jagiellonia Białystok - LECHIA GDAŃSK 0:1 (0:1)
  • Miedź Legnica - Pogoń Szczecin 1:0 (0:0)
  • Śląsk Wrocław - Cracovia 3:1 (1:1)
  • Legia Warszawa - Zagłębie Lubin 1:3 (1:2)
  • Górnik Zabrze - Korona Kielce 1:1 (0:0)
  • Wisła Płock - Lech Poznań 1:2 (0:1)
  • Zagłębie Sosnowiec - Piast Gliwice 1:2 (1:0)

cieszą tylko punkty
      widać że jaga jakaś zamulona, gdy będzie szybszy porzeciwnik nie da się bronić przez 90 minut

• 13 17

• To trzeba mieć w głowie pustkę

żeby podniecać się meczami między miastami. Taka rozrywka dla 1/4 człowieka i jego mózgu

• 7 26

• Właśnie styl cieszy. Oby tak dalej

• 14 2

• to pokazuje sile naszej ligi , miliarodwa legia na polskie warunki...

przegrywa rofeum z Arka , a wice mistrz polski dostaje na poczatek runki z druzyna ktora walczyla o utrzymanie do ost kolejki = witaj kochana ekstraklaso !

• 19 3

• Oj ciężko... (2)

... się ogląda takie spotkania tuż po zakończonych mistrzostwach i takich meczach jak np. Francja vs Belgia