stat

Jaki jest stan piłkarskich boisk? Harmonogram meczów na weekend

12 kwietnia 2019, 12:00
Damian Konwent

Bałtyk Gdynia

- W całej A klasie nie ma lepszego boiska - zachwala Tomasz Leżuchowski, kierownik Sopockiej Akademii Piłkarskiej. Można się o tym przekonać osobiście przy ul. 23 Marca w sobotę o godzinie 12 podczas derbowego pojedynku z gdańskim AS Pomorze. Sprawdziliśmy, jak prezentują się inne murawy oraz tradycyjnie prezentujemy harmonogram meczów na weekend. W poprzednim odcinku poświęconym niższym ligom piłkarskim pisaliśmy o powodach zmiany trenera w Ogniwie Sopot . Natomiast za tydzień przyjrzymy się bliżej kryzysowi, w którym znalazła się Polonia Gdańsk.
Sprawdź, o jakich sprawach pisaliśmy we wcześniejszy artykułach cyklu o niższych ligach piłkarskich


Kojarzone z niższymi ligami boiska często pozostawiają wiele do życzenia. Kępy trawy, dziury, twarde nawierzchnie to tylko część rzeczy, na które piłkarze mogą narzekać w A i B klasie. Postanowiliśmy sprawdzić jak sprawy mają się na trójmiejskich boiskach i okazuje się, że wcale nie jest tak źle, jakby mogło się wydawać.

Jako pierwszy przykład można podać boisko przy ul. 23 Marca w Sopocie. To tutaj swoje mecze rozgrywają drużyny grające na co dzień w A klasie: Sopocka Akademia Piłkarska i Ogniwo Sopot. Boisko utrzymywane jest przez MOSiR Sopot, a drużyny jedynie wynajmują je na czas rozgrywanych meczów.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z obecnego stanu murawy. W całej A klasie nie ma lepszego boiska i nawet w przypadku awansu, stadion sprostałoby wymaganiom V czy nawet IV ligi. W chwili obecnej nie wyobrażamy sobie, że moglibyśmy grać gdzieś indziej w Sopocie - mówi Tomasz Leżuchowski, kierownik ds. sportowych w Sopockiej Akademii Piłkarskiej.

Podobne stanowisko zajmuje klub Ogniwa Sopot. I choć jak drużyna SAP-u trenuje na co dzień na stadionie rugby w Sopocie, to piłkarze wolą rozgrywać mecze na murawie naturalnej, a koszy wynajmu są bardzo podobne.

- W sporej większości przypadków gramy na murawie naturalnej na stadionie przy ul. 23 Marca w Sopocie. To była wspólna decyzja, piłkarze zdecydowanie wolą trawę naturalną. To jedna z najlepszych nawierzchni w Trójmieście. Gdybyśmy awansowali do V ligi, to zostalibyśmy tam i ten sezon na pewno rozegrali na tym boisku - tłumaczy Sebastian Muziński, wiceprezes Ogniwa Sopot.
Jako, że mamy do czynienia z jednym z lepszych stadionów Trójmiasta, zaczerpnęliśmy opinii u samego źródła tajemnicy zachowania doskonałego stanu murawy. Odpowiedzialnym za boisko przy ul. 23 Marca jest pan Marek Kowalski.

- Murawa jest pielęgnowana po każdym weekendzie. Stosujemy tzw. "podsypki", które polegają na usypaniu nawozu i ziemi w miejscu, gdzie jest to potrzebne. Mało prawdopodobne jest, że ktoś za tydzień akurat nadepnie na ten fragment boiska, a do pełnej regeneracji potrzebne jest ok. 10 dni. Dodatkowo całkowity remont murawy przeprowadzany jest zawsze po rundzie wiosennej i jesiennej oraz po zakończeniu zimy. Trawa jest wciąż podlewana, wałowana, korkowana, więc naprawdę mamy powody do zadowolenia - mówi Józef Kamiński - zastępca dyrektora MOSiR w Sopocie.

Piłkarze Arki zagrają na nowej murawie. Sprawdź, kto w tej sprawie interweniował w mieście


Nieco gorzej jest już natomiast na stadionie Polonii Gdańsk. Drużyna V ligi oprócz wyników sportowych ma również problemy finansowe, przez które nie są w pełni zadbać o murawę. Praktycznie codzienne treningi zarówno drużyny seniorskiej, jak i zespołów młodzieżowych dodają kolejnego obciążenia, dlatego stan boiska może pozostawiać wiele do życzenia.

- Stan naszej murawy jest bardzo średni. Nie mamy niestety funduszy, aby zadbać o każdy aspekt, dlatego staramy się dbać o to po najmniejszej linii oporu. Wszystko robimy wyłącznie we własnym zakresie. Przed i po zimie trzeba wykonywać potrzebne zabiegi. Mamy sztuczne nawadnianie, ale to też są koszta. Zwyczajnie staramy się, by wymogi licencyjne były spełnione - mówi Łukasz Jeżewski, prezes klubu SKS Polonia Gdańsk.
To jedne z nielicznych boisk naturalnych w Trójmieście. Na murawach sztucznych swoje mecze rozgrywa więcej zespołów, tj. KP Gdynia, Jaguar II Gdańsk, Pomorzanin Gdynia, Zaspa Gdańsk, Portowiec II Gdańsk, AS Pomorze czy Kamionka Sopot.

NAJBLIŻSZE MECZE Z UDZIAŁEM TRÓJMIEJSKICH ZESPOŁÓW:
III Liga
BAŁTYK GDYNIA - Wierzyca Pelplin, piątek, godz. 17:00, ul. Kazimierza Górskiego 10
TUTAJ TERMINARZ I TABELA III LIGI

IV Liga
JAGUAR GDAŃSK - Jantar Ustka, sobota, godz. 13:00
GEDANIA - ARKA II GDYNIA, sobota, godz. 15:00
LECHIA II GDAŃSK - GOSRiT Luzino, niedziela, godz. 13:00

TUTAJ TERMINARZ I TABELA IV LIGI

V LIGA
Cartusia Kartuzy - PORTOWIEC GDAŃSK, sobota, godz. 13:00
GKS Sierakowice - POLONIA GDAŃSK, sobota, godz. 15:00
GEDANIA II - Orlęta Reda, niedziela, godz. 11:00, al. gen. Józefa Hallera 201
BAŁTYK II GDYNIA - MKS Władysławowo, niedziela, godz. 17:00, ul. Kazimierza Górskiego 10
TUTAJ TERMINARZ I TABELA V LIGI

A klasa
POTOK KAMIONKA SOPOT - GOSRiT II Luzino, sobota, godz. 11:00, ul. Jana z Kolna 18
SOPOCKA AKADEMIA PIŁKARSKA - AS POMORZE, sobota, godz. 12:00, ul. 23 Marca 98
Zatoka 95 Puck - OGNIWO SOPOT, sobota, godz. 16:30
TUTAJ TERMINARZ I TABELA A KLASY

B klasa
KS Chwaszczyno - KP GDYNIA, sobota, godz. 11:00
Wisła Steblewo - ORUŃSKI KP, sobota, godz. 17:00
ZASPA GDAŃSKK - Sztorm II Kosakowo, niedziela, godz. 11:00, al. gen. Józefa Hallera 201
Celtic Reda - POMORZANIN GDYNIA, niedziela, godz. 11:00
PORTOWIEC II GDAŃSK - Osiczanka II Osice, niedziela, godz. 11:30, ul. Wyzwolenia 8
MORENA GDAŃSK - JAGUAR II GDAŃSK, niedziela, godz. 15:00, al. gen. Józefa Hallera 201
TUTAJ TERMINARZ I TABELA B KLASY, 2. GRUPY
TUTAJ TERMINARZ I TABELA B KLASY, 3. GRUPY

Centralna Liga Juniorów
Lechia Gdańsk - Gryf Słupsk, sobota, godz. 12:00, ul. Romualda Traugutta 29
TUTAJ TERMINARZ I TABELA CENTRALNEJ LIGI JUNIORÓW

III liga kobiet
Olimpia Czersk - AKADEMIA PIŁKARSKA II LG, sobota, godz. 11:00
Zenit Łęczyce - SZTORM II GDAŃSK, niedziela, godz. 12:00
TUTAJ TERMINARZ III LIGI KOBIET