Rugby łączy ludzi w czwartek w Gdyni

25 marca 2015 (artykuł sprzed 6 lat)
jag.
Jan Kozłowski zrezygnował z kierowania Polskim Związkiem Rugby. Prezesem był nieprzerwanie od 2000 roku. Więcej zdjęć (1)

Jan Kozłowski zrezygnował z kierowania Polskim Związkiem Rugby. Prezesem był nieprzerwanie od 2000 roku.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Jan Kozłowski zrezygnował z kierowania Polskim Związkiem Rugby. Prezesem był nieprzerwanie od 2000 roku.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

W sobotę o godzinie 14:30 mecz Arka Gdynia - Ogniwo Sopot zainauguruje wiosnę w ekstralidze rugby. Jednak nie można powiedzieć, że dyscyplina dopiero budzi się ze snu zimowego. W tej przerwie między rozgrywkami sporo się działo. Pierwsza reprezentacja Polski uczestniczyła w tournee po RPA, a związek ma nowe władze. Po 15 latach kierowania PZR z funkcją prezesa pożegnał się Jan Kozłowski. Ponadto powstała Rada Ekstraligi. Natomiast w czwartek, 26 marca warto wybrać się do Gdyni, gdzie będzie miała miejsce kolejna odsłona projektu "Miłuj bliźniego swego. Rugby łączy ludzi".Zimą w rugby z jednej strony podsumowano to co wydarzyło się w minionym roku, a z drugiej dokonano dużych zmian tak strukturalnych jak i personalnych, które mają pomóc dyscyplinie się rozwinąć.

W trzeciej edycji plebiscytu na Najlepszego Ligowca Roku 2014 w Trójmieście rugby reprezentował Łukasz Anuszkiewicz. Zawodnik Ogniwa zyskał duże poparcie naszych czytelników, kończąc głosowanie, które miało miejsce w styczniu na 3. miejscu.

ŁUKASZ ANUSZKIEWICZ NA 3. MIEJSCU W PLEBISCYCIE NA NAJLEPSZEGO LIGOWCA ROKU 2014 W TRÓJMIEŚCIE. TUTAJ KOMPLET WYNIKÓW

Wśród nagród resortowych za 2014 rok także nie zabrakło trójmiejskich akcentów. Kapituła Honorowa "Husarz Rugby" drużyną roku ogłosiła Lechię Gdańsk, najlepszym zawodnikiem 15 - Mateusza Bartoszka (Glasgow Hawks/Arka Gdynia), a w 7 - Szymona Sirockiego (Arka).

Do Trójmiasta sięgnęli obficie również selekcjonerzy reprezentacji, gdy wybierali kadrowiczów na zgrupowanie w RPA, które odbyło się od 25 lutego do 7 marca. Marek Płonka i Dariusz Komisarczuk powołali m.in. następujących zawodników: Bartoszek, Sirocki, Dawid Banaszek, Daniel Bartkowiak, Radosław Bysewski, Paweł Dąbrowski, Rafał Kwiatkowski, Radosław Rakowski, Łukasz Szostek, Rafał Szrejber (wszyscy Arka), Grzegorz Buczek, Rafał Janeczko, Robert Kwiatkowski, Marek Płonka, Tomasz Rokicki (wszyscy Lechia Gdańsk), Marek Przychocki, Piotr Zeszutek (obaj Ogniwo Sopot), Craig Bachurzewski (Biggar RFC/Arka).

Jednak najwięcej działo się w sprawach organizacyjnych. W ostatnią sobotę Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Polskiego Związku Rugby dokonało zmian we władzach. Po 15 latach kierowania związek z funkcji prezesa zrezygnował Jan Kozłowski. Następcą m.in. byłego prezydenta Sopotu i marszałka województwa pomorskiego został Krzysztof Liedel z Warszawy.

Wybrano także nowy zarząd. Oprócz prezesa weszło do tego gremium 8 osób z 10 kandydujących. Najwięcej głosów (50) uzyskał Grzegorz Kacała, m.in. były trener Ogniwa i Lechii, a z najmniejszym poparciem (24) miejsce w zarządzie udało się zachować prezesowi Lechii i wiceprezesowi PZR ostatniej kadencji, Bogdanowi Jancenowi. Natomiast w głosowaniu przepadł członek ostatniego zarządu, były rugbista Arki, Wojciech Ruszkiewicz, którego poparło tylko 20 kandydatów.

Pozostałe miejsca w zarządzie objęli: Bartosz Chudzik (43 głosy), Andrzej Kuć (40), Bartosz Ryś (36), Jaromir Dziel (34), Wojciech Kołodziej (32) i Krzysztof Serafin (30) i Bogdan Jancen (24).

Były prezes Arki, Jerzy Zając został wybrany przewodniczącym 5-osobowej Komisji Rewizyjnej PZR. O sukcesie wyborczym może mówić także Ogniwo. Wiceprezes sopockiego klubu, Bartosz Marczyński został nowym przewodniczącym Komisja Gier i Dyscypliny PZR.

Nowym ciałem, które ma doradzać zarządowi Polskiemu Związkowi Rugby jest Rada Ekstraligi. Po jednym przedstawicielu do tego gremium oddelegował każdy klub z najwyższej klasy rozgrywkowej. Ogniwo reprezentuje Marczyński, który i tutaj jest przewodniczącym. Arka postawiła na byłego prezesa, Eugeniusza Kubackiego, a przedstawicielem Lechii jest Piotr Płoszaj.

Na marcowym posiedzeniu rada zajmowała się m.in. ujednoliceniem zasad obowiązujących podczas meczów ekstraligi, a w szczególności: transmisji spotkań i jednolitych standardów stosowanych podczas rozgrywanych spotkań. Wśród postulowanych zasad jest m.in.: zapewnienie odpowiedniej oprawy, w tym konferansjera, nagłośnienia i podawania wyniku.

Ponadto przedstawiono rekomendację dla Zarządu PZR odnośnie meczu, który w tym roku wyłoni mistrza Polski. Rada proponuje, aby finał odbył się na naturalnej nawierzchni, na obiekcie, na którym są warunki techniczne do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej oraz trybuny o pojemności powyżej 3,5 tysiąca. Co do miejsca rozgrywania tego spotkania rada jest zdania, że w pierwszej kolejności powinna je określić najwyżej sklasyfikowana drużyna po rundzie zasadniczej, następnie drugi finalista, a dopiero w trzeciej kolejności - zarząd PZR. Przypomnijmy, że obecnie obowiązującym regulaminie głównym decydentem był zarząd.

Typowanie zakończone 3 pkt.

Rugby - Ekstraliga
Budowlani Łódź 25:16 LECHIA Gdańsk
28 marca 2015, godz. 16:00

Tak typowano 351 typowań

78% Budowlani Łódź
1% REMIS
21% LECHIA Gdańsk

Typowanie zakończone 3 pkt.

28 marca 2015, godz. 14:30
HIT

Tak typowano 397 typowań

94% ARKA Gdynia
0% REMIS
6% OGNIWO Sopot


Nim rugbiści wyjdą na boiska, w czwartek o godzinie 11:00 w Zespołu Szkół nr 9 w Gdyni Cisowej odbędzie się kolejna odsłona projektu "Miłuj bliźniego swego. Rugby łączy ludzi". W poprzednich latach gościł on nie tylko w Gdyni, ale również w Gdańsku i Kolbudach. Celem jest zwrócenie uwagi na szacunek wobec drugiego człowieka na przykładzie kibiców rugby, którzy w przyjaznej atmosferze wspierają na trybunach swoje drużyny.

Inicjatorem akcji jest kapelan gdyńskich "Buldogów". W ostatnim miesiącu w ZS nr 9 odbywały się pogadanki dotyczące kulturalnego dopingowania, a także pokazujące, że można w zgodzie kibicować Arce Gdynia i Lechii Gdańsk, a także iż animozje między kibicami tych drużyn można przezwyciężyć.

W szkole odbywały się również lekcje poświęcone rugby, na lekcjach języków obcych nauczyciele wraz z uczniami dowiadywali się o historii tej dyscypliny, a na zajęciach wychowania fizycznego można było spróbować swoich sił w grze. Ogłoszono również konkurs plastyczny i literacki poświęcony kibicowaniu.

Punktem kulminacyjnym projektu będzie czwartkowe spotkanie z zawodnikami. Uczniom zaprezentują się m.in.: Rafał Lademann (Lechia) i Karol Perzak (Arka) oraz trenerzy reprezentacji Polski: Marek Płonka i Dariusz Komisarczuk, którzy w przeszłości byli rugbistami, a potem szkoleniowcami w Gdańsku i Gdyni.

Tabela po 11 kolejkach

Rugby - Ekstraliga

Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 ARKA GDYNIA 11 9 1 1 354:173 31
2 Budowlani Łódź 11 9 0 2 348:170 29
3 OGNIWO SOPOT 11 5 0 6 256:249 16
4 LECHIA GDAŃSK 11 5 1 5 338:193 15
5 Pogoń Siedlce 10 6 0 4 223:197 21
6 Juvenia Kraków 11 3 0 8 156:340 11
7 Posnania Poznań 10 2 0 8 230:335 10
8 Orkan Sochaczew 11 3 0 8 193:441 10

Tabela wprowadzona: 2014-12-04
terminarz i tabela ligowa »

Wyniki 11 kolejki

Grupa mistrzowska
LECHIA GDAŃSK - ARKA GDYNIA 26:29 (7:23)
OGNIWO SOPOT - Master Pharm Budowlani Łódź 13:28 (3:11)
Grupa spadkowa
Posnania - Pogoń Siedlce 17:29 (3:12)
Orkan Sochaczew - Juvenia Kraków 37:0 (5:0)


W ekstralidze już jesienią dokonano podziału na dwie czwórki. Trójmiejskie drużyny w komplecie znalazły się w grupie mistrzowskiej, rywalizującej o medale. Przed nimi w tej fazie rywalizacji jest jeszcze osiem kolejek. Następnie dwa najlepsze zespoły awansują do meczu finałowego, a trzeci team otrzyma brązowe medale.

Dokończenie rozgrywek w grupach zaplanowano od 27 marca do 28 czerwca. Pojedynek o tytuł mistrza Polski ma odbyć się 4 lipca. Na razie największe szanse na grę o złoto mają Arka Gdynia i Budowlani Łódź, którzy w sobotę będą mogli jeszcze powiększyć przewagę nad rywalami, gdyż zagrają przed własną publicznością.

W wyścigu o miano najskuteczniejszego zawodnika ekstraligi po jesieni na dwóch czołowych miejscach znajdują się trójmiejscy rugbiści. Prowadzi Rafał Janeczko (Lechia, 119 punktów) przed Dawidem Banaszkiem (Arka, 95). Na czwartej pozycji plasuje się najlepszy gracz Ogniwa w tej klasyfikacji, Łukasz Szablewski (80).

jag.

Opinie (24)

 • Husarz Rugby i na 4 miejscu??? (2)

  Ciekawy werdykt - nijak się nie ma do nazwy.

  • 0 7

  • ale są mistrzami Polski w 2014 i w 15 i 7 (1)

   • 5 0

   • Międzynarodowymi mistrzami Polski trzeba doprecyzowac

    Niemieckie Samoa znowu w tym roku będzie ściągane do Gdańska na kilka ostatnich meczy?

    • 6 11

 • Mocno Ogniwo!

  • 9 15

 • (1)

  A Radzisław blisko prezesa, hehe.

  • 8 0

  • byłego ..., źle obstawił :)

   • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.