stat

Jerzy Brzęczek selekcjonerem. Były trener Lechii Gdańsk objął reprezentację

12 lipca 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
jag.

Lechia Gdańsk

Jerzy Brzęczek został nowym selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Polski. Ostatnio pracował w Wiśle Płock. Natomiast jako szkoleniowiec w ekstraklasie debiutował w Lechii Gdańsk. To zresztą już trzeci trener, który pracował z biało-zielonymi, a potem otrzymał angaż w seniorskiej drużynie narodowej. Przed nim tę drogę przeszli: Ryszard Kulesza i Wojciech Łazarek.W PIĄTEK MECZ I PREZENTACJA LECHII. POZNAJ SZCZEGÓŁY

Jerzy Brzęczek został nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Oficjalnie PZPN zaprezentuje go w tej roli 23 lipca. Do końca miesiąca angaż ważny ma Adam Nawałka, który postanowił zrezygnować z prowadzenia biało-czerwonych po nieudanym mundialu. Prowadzona przez niego reprezentacja nie wyszła z grupy na mistrzostwach świata.

Wybór na pewno jest zaskakujący, mimo że Brzeczek jest bardzo dobrze znaną postacią w polskim futbolu. Jednak jest znany głównie z dokonań jako zawodnik. W reprezentacji Polski zagrał w 42 meczach, strzelił 4 gole. W wielu z nich był kapitanem. Ponadto z opaską na ramieniu zdobył z biało-czerwonymi srebrny medal olimpijski w Barcelonie w 1992 roku.

W ekstraklasie zagrał w 249 spotkaniach, strzelił 25 goli. Dorobek ten zgromadził w: Olimpii Poznań, Lechu Poznań, GKS Katowice i Górniku Zabrze. Ponadto 12 lat grał w klubach zagranicznych. Występował w Austrii i Izraelu.

Szerszej publiczności, nie tylko sportowej, znany jest przede wszystkim, jako wujek i wychowawca Jakuba Błaszczykowskiego, byłego kapitana reprezentacji Polski, który rozegrał w niej 100 meczów. Opaskę, decyzją trenera Nawałki, stracił na rzecz Roberta Lewandowskiego.

PRZECZYTAJ WYWIAD Z FILIPEM MLADENOVICIEM, KTÓRY ZAPEWNIA, ŻE WRÓCIŁ DO OPTYMALNEJ FORMY

Jerzy Brzęczek

Jerzy Brzęczek

Dane:

(Trener)
ur.:
1971-03-18
wzrost.:
174
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu

więcej »SPRAWDŹ, JAK TRENER LECHII OCENIA DOTYCHCZASOWE PRZYGOTOWANIA

Dorobek trenerski Brzęczka datuje się od 2009 roku. Najpierw był asystentem w Polonii Bytom, a od 2010 roku samodzielnie prowadził II-ligowy Raków Częstochowa. Ostatni sezon spędził w Wiśle Płock, gdzie posadę otrzymał tuż przed rozpoczęciem rozgrywek, po niespodziewanej dymisji Marcina Kaczmarka. Na inaugurację, u siebie jego drużyna przegrała z Lechią Gdańsk, ale potem okazała się jedną z rewelacji. Zajęła 5. miejsce, dopiero w ostatniej kolejce tracąc miejsce dające występy w europejskich pucharach.

W ekstraklasie jako szkoleniowiec Brzęczek zadebiutował w Lechii. Przyszedł wraz z asystentem Tomaszem Mazurkiewiczem. Trafił na okres, gdy w klubie zmieniano trenerów jak przysłowiowe rękawiczki. Dlatego jego kadencja trwała niespełna rok - od 17 listopada 2014 roku do 1 września 2015 roku. Potem Adam Mandziara, prezes Lechii przyznał, że jeśli miałby żałować, że któregoś trenera zwolnił przedwcześnie, to byłby to właśnie Brzęczek.

Pod wodzą tego szkoleniowca Lechia zagrała 29 meczów ligowych (10 zwycięstw, 9 remisów, 10 porażek, bilans bramkowy 34:33 oraz raz wygrała w Pucharze Polski (5:1 z Puszczą w Niepołomicach). Po zwolnieniu z Gdańska Brzęczek znalazł pracę tylko w I-ligowym GKS Katowice.

Warto podkreślić, że to już trzeci szkoleniowiec, który przed pracą z seniorską reprezentacją Polski, prowadził drużynę Lechii. Pierwszym był Ryszard Kulesza. W Gdańsku pracował on w latach 1972-74. Potem przeszedł do PZPN. Pełnił różne funkcje. W latach 1978-80 był selekcjonerem reprezentacji.

Drugim selekcjonerem, byłym trenerem Lechii był Wojciech Łazarek. Z biało-zielonymi pracował dwukrotnie w latach 1974-75 oraz 1985-86, a wcześniej prowadził też gdański MRKS. Biało-czerwonych objął po wygraniu konkursu w 1986 roku. Trenerem reprezentacji był blisko trzy lata.

TAK RELACJONOWALIŚMY BENEFIS NA 80-LECIE URODZIN WOJCIECHA ŁAZARKA

Przypomnij sobie, jak wyglądała prezentacja Jerzego Brzęczka jako trenera Lechii Gdańsk
Jerzy Brzęczek selekcjonerem reprezentacji Polski - czy to dobry wybór?
13%

tak

56%

nie

31%

trudno powiedzieć

zakończona

łącznie głosów: 1378

jag.