stat

Josef Vitek: Dziękuję kibicom w Gdańsku

Mentor hokeistów liczy na play-off

9 sierpnia 2017, 18:30
Rafał Sumowski

MH Automatyka Gdańsk

- Chcę być mentorem dla młodszych kolegów, ale młodość nie zwalnia nas z wygrywania i zdobywania punktów. Nikomu nie oddamy ich za darmo - zapowiada Josef Vitek. Hokeista MH Automatyki, który wrócił do Gdańska po siedmiu latach, liczy co najmniej na awans do play-off PHL.Rafał Sumowski: Zdecydował się pan na powrót do Gdańska, który opuszczał pan w 2010 roku. Długo się pan zastanawiał nad ofertą MH Automatyki?

Josef Vitek: Zawsze myślałem, że fajnie byłoby tu wrócić. Nie jestem jednak sam. Mam rodzinę i ta decyzja nie należała tylko do mnie. Nawet jeśli tak chciałem, nie mogłem po pierwszym telefonie powiedzieć "tak, przyjeżdżam". Musiałem podjąć decyzję razem z moją rodziną.

JOSEF VITEK PONOWNIE W GDAŃSKU PO 7 LATACH

Kibice z Gdańska wciąż chętnie wspominają pana występy w GKS Stoczniowcu w latach 2007-10. Jak pan wspomina tamte czasy?

Przede wszystkim chciałem podziękować kibicom, że cały czas o mnie pamiętają. Kiedy przyjechałem do Polski, do Gdańska, byłem w szoku, że są tu tacy wspaniali kibice hokeja. Wspierali nas bez względu na wszystko. Mam nadzieję, że pod tym względem nic się nie zmieniło. Zależy mi na tym, aby dać im powody do radości i sprawić kilka pozytywnych niespodzianek.

Z racji wieku i doświadczenia, spodziewamy się, że będzie pan mentorem dla młodszych kolegów. Jak pan czuje się w takiej roli?

Nie mam z tym problemu. W Tychach grałem razem z 19-letnim obecnie Bartłomiejem Jeziorskim i fajnie to funkcjonowało. Gdańska drużyna jest dość młoda, ale to nie zwalnia nas z wygrywania i zdobywania punktów. Ja będę starał się być mentorem i pomagać chłopakom, ale z drugiej strony musimy też skupić się na tym, aby być skutecznymi i po prostu wygrywać spotkania. Jestem w tej kwestii optymistą i myślę, że osiągniemy lepszy wynik niż w poprzednich rozgrywkach.

MAREK WRÓBEL WRACA DO AUTOMATYKI

Ile znajomych twarzy spotkał pan w Gdańsku ze starych czasów?

Cały czas je spotykam. Na pewno jednak sporo się tu pozmieniało. Są inni działacze, klub nazywa się inaczej. Wszystko przed nami. Budujemy coś nowego i musimy iść w dobrym kierunku. W Gdańsku mam wielu znajomych, więc mogę powiedzieć, że czuję się jak u siebie.

Kraków, Tychy i Bytom wydają się finansowo i kadrowo poza waszym zasięgiem. Z resztą drużyn można chyba powalczyć o pierwszą szóstkę PHL?

Nie mówmy o trójce, o szóstce. Naszym celem niech będzie play-off i na tym na razie zostańmy, a ewentualne zaskoczenie będzie na plus. Z tego co widziałem w zeszłym sezonie, mamy w Gdańsku trochę mocniejszy zespół. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Połączenie młodości z doświadczeniem to utarty slogan, ale zdaje się, że w Gdańsku rzeczywiście ma prawo wypalić?

Zdecydowanie tak. Dużo zależy od pracy wykonanej przed sezonem, dlatego nikt nie będzie teraz się oszczędzał. Mogę zapewnić, że będziemy walczyć w każdym meczu i nikomu nie oddamy punktów za darmo.

SPRAWDŹ TERMINARZ POLSKIEJ HOKEJ LIGI

Sparingi MH Automatyki przed sezonem 2017/18
12.08. (sobota), godz. 18 - Nesta Toruń (dom)
20.08. (niedziela), godz. 18:45 - Nesta Toruń (wyjazd)
29.08. (wtorek), godz. do ustalenia - Naprzód Janów (wyjazd)
30.08. (środa), godz. do ustalenia - Tempish Polonia Bytom (wyjazd)
01.09. (piątek), godz. do ustalenia - PGE Orlik Opole (wyjazd)

RUCHY KADROWE W MH AUTOMATYCE PRZED SEZONEM 2017/18
Przyszli: Marek Wróbel (pozycja: napastnik, poprzedni klub: Comarch Cracovia), Josef Vitek (napastnik, narodowość: Czechy, GKS Tychy), Dawid Maciejewski (obrońca, Comarch Cracovia), Kirył Gierasimienko (obrońca), Gilbert Leśniak (obrońca), Konrad Zgrzebnicki (bramkarz) - wszyscy z drużyny juniorów, Vlastimil Bilcik (obrońca, Czechy, Dukla Jihava, Czechy)

Może przyjść: Jakub Stasiewicz (napastnik, Nesta Toruń)

Przedłużyli umowy: Adam Skutchan (napastnik, Czechy), Oskar Lehmann (obrońca), Sebastian Wachowski (obrońca), Szymon Marzec (napastnik), Tomasz Witkowski (bramkarz), Krzysztof Kantor (obrońca), Maciej Rompkowski (napastnik), Wojciech Wrycza (napastnik), Filip Pesta (napastnik), Mateusz Strużyk (napastnik), Jan Steber (napastnik, Czechy/Polska), Petr Polodna (napastnik, Czechy), Kacper Różycki (napastnik), Kamil Dolny (obrońca), Dymitr Szczerbakow (napastnik, Ukraina)

Odeszli: Zachary Josepher (obrońca, USA, nowy klub: Etoile noire de Strasbourg, Francja), Patryk Wsół (obrońca, Podhale Nowy Targ), Mateusz Gosciński (napastnik, GKS Tychy), Arkadiusz Nowak (obrońca, JKH GKS Jastrzębie), Michał Kieler (bramkarz, Orlik Opole), Adrian Kastel-Dahl (napastnik, Szwecja), Phillip Nasca (napastnik, USA), Hampus Falk (obrońca, Szwecja, Sollentuna HC, Szwecja)

ZOBACZ AKTUALNĄ KADRĘ AUTOMATYKI