Juvenia Kraków - Ogniwo Sopot. Dawid Grundlingh: Do Łodzi po Puchar Ekstraligi

10 lipca 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Damian Konwent

Ogniwo Sopot

Dawid Grundlingh wystąpił w trzech w Ogniwie Sopot. Dwukrotnie rywalizował z Arką Gdynia i raz z Lechią Gdańsk. Więcej zdjęć (1)

Dawid Grundlingh wystąpił w trzech w Ogniwie Sopot. Dwukrotnie rywalizował z Arką Gdynia i raz z Lechią Gdańsk.

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Dawid Grundlingh wystąpił w trzech w Ogniwie Sopot. Dwukrotnie rywalizował z Arką Gdynia i raz z Lechią Gdańsk.

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

- Do Łodzi jedziemy po Puchar Ekstraligi. Taki był plan od samego początku i porażka nie wchodzi w grę - mówi nam Dawid Grundlingh. Debiutujący na polskich boiskach rugbista z RPA w rozgrywkach grupowych był przez was najwyżej oceniany w Ogniwie Sopot. W finale rywalem będzie Juvenia Kraków. Początek gry 11 lipca, w sobotę o godzinie 16 na neutralnym terenie w Łodzi.Typowanie zakończone 3 pkt.

Juvenia Kraków 3:35 OGNIWO Sopot
11 lipca 2020, godz. 16:00
Łódź
HIT

Tak typowano 180 typowań

11% Juvenia Kraków
0% REMIS
89% OGNIWO Sopot


Damian Konwent: Po wygranych nad Lechią Gdańsk i Arką Gdynia mieliście dwa tygodnie, by przygotować się do finału. Nad czym gównie pracowaliście?

Dawid Grundlingh: Wiemy, że Juvenia to wymagający rywal. Dokładnie prześledziliśmy ich grę na materiałach wideo. Ćwiczyliśmy wiele zagrywek. Mamy nowe, które miejmy nadzieję zaskoczą rywala, ale także stałe warianty będą bardzo potrzebne w sobotę. Jeśli obie te rzeczy połączymy w całość, to powinno być dobrze. Do Łodzi jedziemy po Puchar Ekstraligi. Taki był plan od samego początku i porażka nie wchodzi w grę. Gram, aby podziękować Bogu za mój talent, a także dla moich rodziców i brata, by byli ze mnie dumni.

Ekstraliga rugby wystartuje 15 sierpniaInne zespoły traktowały Puchar Ekstraligi jako przetarcie czy też sparingi przed startem sezonu. Widać, że wasze podejście się nieco różniło.

Dla nas, jako drużyny, ważne było, aby od początku zagrać poważne rugby. Traktujemy to bardzo poważnie na każdym treningu i w każdym meczu. Dlatego uważam, że dzięki temu wygraliśmy w poprzednich spotkaniach, bo podeszliśmy do nich na 100 proc. swoich możliwości.

O formie polskiego rugby zdążył się pan przekonać właśnie w poprzednich meczach z Arką Gdynia i Lechią Gdańsk. Zaskoczyło coś pana?

Jeśli chodzi o samo rugby, to nie. Podobnie, jak w RPA, drużyny złożone są z dużych zawodników. Ta gra wymaga naprawdę ogromnej fizyczności. Przyleciałem tu z wielkimi nadziejami i nie zawiodłem się.

W Polsce rugby jest mniej popularne, niż w RPA. Odczuł to pan po przeprowadzce?

Zdecydowanie. Zauważyłem, że piłka nożna jest bardzo ważna w Polsce, ale w sumie jak na całym świecie. Faktycznie w RPA rugby jest popularniejsze, ale i tutaj zauważyłem ogromną pasję w ludziach. Widać, że jeśli ktoś lubi i śledzi rugby, to robi to na maksimum możliwości. Rugby rośnie w siłę, dlatego liczę, że to podejście zmieni się w przyszłości.

Arka Gdynia - Ogniwo Sopot 12:36 - relacjaW Ogniwie Sopot debiutował pan jeszcze wiosną. Następnie rozgrywki zostały storpedowane przez koronawirusa. Domyślam się, że informacja o zakończeniu sezonu nie była zadowalająca, bo tak naprawdę nie zdążył się pan pokazać polskiej publiczności.

Koronawirus wyrządził wiele zła. Wiadomo, nie byłem szczęśliwy, gdy dowidziałem się, że rozgrywki zostały przerwane. Zwłaszcza, że zdążyliśmy zagrać jedno spotkanie. Dobrze rozpoczęliśmy i byliśmy głodni gry, ale na resztę nie mieliśmy wpływu. Trzeba było być jednak gotowym, gdy to wszystko się skończy. Mieszkam z AJ Roussow'em, więc wspólnie przygotowywaliśmy się do powrotu. Dla wielu ludzi to nie był przyjemny czas, ale wraz z kolegą poświęciliśmy go na treningi.

Dawid Grundlingh

Dawid Grundlingh

Dane:

Ocena z sezonu:
4.14 (224 oceny)
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu

więcej »AJ doznał poważnej kontuzji w starciu z Arką Gdynia. Jak wygląda jego sytuacja?

Tak w klubie śmiejemy się, że muszę mu teraz pomagać. Ale prawda jest taka, że AJ nie ma łatwo, bo jest po operacji, złamał kość strzałkową i czeka go przerwa. To twardy gość, więc wyjdzie z tego.

Do Ogniwa Sopot trafił pan zimą. Jak doszło do tego transferu?

Wszystko zaczęło się od telefonu do Szkocji. Adam Pogorzelski zaczął opowiadać mi o Ogniwie Sopot. Dowiedziałem się bardzo wielu rzeczy na ten temat, a następnie zostałem zapoznany z Bartoszem Olszewskim. Rozmowy nie trwały długu, cały pomysł spodobał mi się i oto jestem.

Biało-Zielone Ladies Gdańsk ukoronowane po raz 10.Rugby to jedyna dyscyplina sportu, którą pan uprawia? Czy może w przeszłości próbował pan innych?

Kocham lekkoatletykę i sztuki walki. Interesowałem się i uprawiałem je, gdy byłem chłopcem.

Wielu zagranicznych rugbistów rozpoczyna studia po przeprowadzce do Polski. Ma pan podobne plany?

Jak najbardziej. Niebawem rusza rok akademicki i od września chciałbym podjąć naukę na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu, na kierunku sport. Uważam, że edukacja jest bardzo ważna, więc bardzo się cieszę, że poza treningami, będę mógł także uczestniczyć w zajęciach na uczelni.

Puchar Polski 2020
grupa pomorska

21 czerwca, Ogniwo Sopot - Lechia Gdańsk 80:0
27 czerwca, Arka Gdynia - Ogniwo Sopot 12:36
4 lipca Lechia Gdańsk - Arka Gdynia 30:22

grupa centralna
21 czerwca, Awenta Pogoń Siedlce - Juvenia Kraków - nie odbył się
27 czerwca, Juvenia Kraków - Budowlani Lublin 45:24
4/5 lipca, Edach Budowlani Lublin - Awenta Pogoń Siedlce Edach - odwołany

Finał
11 lipca, godz. 16, Łódź: Ogniwo Sopot - Juvenia Kraków