stat

Morderczy weekend żużlowca Wybrzeża

1200 km nocą w busie między Chorwacją a Gdańskiem

19 maja 2017, 13:00
Rafał Sumowski

Wybrzeże Gdańsk

Kacper Gomólski w sobotę o godz. 19:15 pojedzie w chorwackim Gorican o awans do cyklu indywidualnych mistrzostw Europy na żużlu. Natomiast w niedzielę o 14:30 ma być w Gdańsku na meczu ligowym z Arge Speedway Wanda Kraków. Te tory dzieli około 1200 kilometrów. Nawet dla tych, którzy po pokonaniu takiej tasy, nie muszą wsiadać na moto, byłby to morderczy weekend. - Pokonam tę drogę w busie. Będę w nim spać, a szybko i bezpiecznie przewieźć będzie mnie musiała moja ekipa. Takie sytuacje to chleb codzienny - uspokaja żużlowiec Zdunek Wybrzeża.PRZECZYTAJ O INNYCH ZAGRANICZNYCH STARTACH GDAŃSKICH ŻUŻLOWCÓW

W turnieju SEC Challenge w Gorican wystąpi 16 zawodników. Przepustkę do cyklu indywidualnych mistrzostw Europy uzyska siedmiu żużlowców. Resztę miejsc obsadzą tzw. dzikie karty przyznawane przez organizatorów - trzy stałe oraz po jednej na każdy z czterech finałów (30 czerwca w Toruniu, 15 lipca w Guestrow, 5 sierpnia w Hallstavik i 16 września w Lublinie). Wcześniej udział zagwarantowało sobie pięciu najlepszych żużlowców zeszłorocznego cykly: Nicki Pedersen, Vaclav Milik, Krzysztof Kasprzak, Grigorij Łaguta i Leon Madsen.

Z dużymi nadziejami do Chorwacji jedzie Kacper Gomólski. Krajowy lider Zdunek Wybrzeża do finału eliminacji awansował rzutem na taśmę zajmując 4. miejsce po wyścigu barażowym z Aleksandrem Łoktajewem w austriackim Mureck.

- Jeszcze przed tymi zawodami mówiłem do Adriana Miedzińskiego, że wystarczy mi czwarte miejsce i rzeczywiście tak było. Można powiedzieć, ze wykrakałem sobie ten awans, choć nie obyło się bez nerwówki. W Gorican walczymy o siedem miejsc i myślę, że wszystko jest w moim zasięgu. Jestem troszkę zagubiony w lidze szwedzkiej, ale ogólnie ten sezon zaczął się dla mnie dobrze. Awans do mistrzostw Europy byłby świetny, choć nie podchodzę do tego z jakimś wielkim ciśnieniem - mówi nam Kacper.
KACPER GOMÓLSKI AWANSOWAŁ DO FINAŁU ELIMINACJI IME

Lista startowa SEC Challenge w Gorican:
1. Przemysław Pawlicki (Polska)
2. Andriej Kudriaszow (Rosja)
3. Kim Nilsson (Szwecja)
4. Kenneth Bjerre (Dania)
5. Jurica Pavlic (Chorwacja)
6. Mikkel Bech (Dania)
7. Martin Smolinski (Niemcy)
8. Michael Jepsen Jensen (Dania)
9. David Bellego (Francja)
10. Andriej Karpow (Ukraina)
11. Mateusz Szczepaniak (Polska)
12. Timo Lahti (Finlandia)
13. Nicolai Klindt (Dania)
14. Kacper Gomólski (Polska)
15. Andrzej Lebiediew (Łotwa)
16. Adrian Miedziński (Polska)
R1. Janusz Kołodziej (Polska)
R2. Piotr Protasiewicz (Polska)


O awans "Ginger" powalczy z takimi zawodnikami jak Przemysław Pawlicki, Kenneth Bjerre, Michael Jepsen Jensen czy wspomniany przez niego Miedziński.

- Trudno wskazać faworyta, nie patrzę na nazwiska, bo każdy jedzie tam awansować. O wyrównanym poziomie eliminacji niech świadczy fakt, że będący w wielkiej formie Piotr Protasiewicz awansował do finału eliminacji tylko jako rezerwowy. Takie zawody zawsze są nieprzewidywalne, ale liczę na sukces. Mistrzostwa Europy jeszcze kilka lat temu nie cieszyły się zbyt wielkim prestiżem, ale dzięki wysiłkowi firmy One Sport przeistoczyły się w takie małe Grand Prix. Start w nich to dla mnie kwestia sportowych ambicji, ale też i szansa na dodatkowych sponsorów - przyznaje Gomólski.
SKŁADY NA MECZ WYBRZEŻE - WANDA. DEBIUT ŁĘGOWIKA

Bez względu na to czy Kacper wywalczy awans do cyklu czy nie, zaraz po zawodach będzie musiał wracać do Gdańska. W nocy czekać go będzie do przebycia blisko 1200 km, aby zdążyć na niedzielny mecz przeciwko Wandzie Kraków, który zaplanowano na godz. 14:30.

- To logistyczne wyzwanie zostawiam mojej ekipie, która będzie musiała jechać szybko i bezpiecznie. Ja prześpię się z tyłu w busie i mam nadzieję, że wyspany obudzę się w Gdańsku. To dla mnie nic nowego. W Anglii zdarzało się, że spałem po 3-4 godziny i nie było problemu. Dla żużlowca takie sytuacje to chleb codzienny, trzeba złapać tyle snu ile się da - kończy zawodnik Zdunek Wybrzeża.
Jeśli zawody w Gorican się nie odbędą i zostaną przełożone na niedzielę, mecz w Gdańsku zostanie odwołany. W Chorwacji startują bowiem Nicolai Klindt i Mateusz Szczepaniak. To dwaj zawodnicy Wandy, którzy zostali sklasyfikowani w pierwszej trójce pod względem średnich biegowych za ubiegły sezon (obowiązuje do 5. kolejki). Dlatego klub z Krakowa skorzystał z zapisu w regulaminie i zastrzegł mecz.


Typowanie meczu - zakończone

21 maja 2017 , godz. 14:30

Wartość: 2 pkt.

Arge Speedway Wanda Kraków

Tak typowano:

341 typowań