• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Komplet zwycięstw polskich siatkarek w WGP

mad
28 lipca 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Katarzyna Zaroślińska (pierwsza z prawej) poprowadziła reprezentację Polski do trzech zwycięstw w pierwszym turnieju World Grand Prix 2014. Katarzyna Zaroślińska (pierwsza z prawej) poprowadziła reprezentację Polski do trzech zwycięstw w pierwszym turnieju World Grand Prix 2014.

Katarzyna Zaroślińska była jedną z najlepszych, o ile nie najlepsza siatkarką inauguracyjnego turnieju World Grand Prix, w którym udział wzięła reprezentacja Polski. Biało-czerwone pokonały kolejno: Belgię, Kanadę i gospodarza, Peru. Następny turniej odbędzie się ponownie w tym samym państwie, od piątku do niedzieli, w miejscowości Trujillo.



World Grand Prix 2014 dla wielu reprezentacji jest wstępem do mistrzostw świata. Nie zakwalifikowała się do nich kadra Polski, która na początku roku przegrała w turnieju eliminacyjnym w naszym kraju z Belgią. Drużyny, które przygotowują się do czempionatu globu stanowiły przed pierwszymi meczami WGP znak zapytania. Nie było wiadomo, czy trenerzy zdecydują się wystawiać do gry najlepsze siatkarki i mocno je eksploatować.

Prowadzona przez Piotra Makowskiego kadra wybrała się na pierwszy turniej do Limy. Tam, na inaugurację zmagań, zmierzyła się właśnie z Belgią. W składzie rywalek nie zabrakło dobrze znanych z Orlen Ligi Charlotte Leys, która drugi sezon z rzędu grać będzie w PGE Atomie Treflu, czy Frauke Dirickx. Zresztą rywalki rozpoczęły mecz w takim samym ustawieniu, jak w starciu z Polską w styczniu. Ich siła rażenia była więc równie duża co podczas eliminacji MŚ.

Natomiast polski skład zmienił się znacząco. Nie ma już w nim największych gwiazd, ale na razie nie wpłynęło to negatywnie na postawę drużyny. Wręcz przeciwnie, potrafiła ona pokonać w pierwszym meczu Belgię 3:1. Przede wszystkim okazało się, że biało-czerwone mają bardzo stabilny atak. Stało się tak dzięki nowej siatkarce PGE Atomu Trefla, Katarzynie Zaroślińskiej. W starciu z Belgijkami wykonała 52 ataki z czego 17 zakończyła punktami. Łącznie Zaroślińska zdobyła 21 pkt, a lepsza od niej była jedynie atakująca rywalek, Lise Van Hecke.

Miejsce w podstawowym składzie wywalczyły również Klaudia Kaczorowska oraz Agata Durajczyk. Przez cały turniej odpoczywała natomiast Maja Tokarska, która przed ostatnimi meczami Ligi Europejskiej złapała drobny uraz.

MAJA TOKARSKA WYŁĄCZONA Z GRY

W starciu z Polkami nie błysnęła Leys, która zakończyła mecz z 5 pkt.

Polska - Belgia 3:1 (25:18, 25:23, 22:25, 25:21)

POLSKA: Wołosz 2, Kaczorowska 12, Połeć 11, Zaroślińska 21, Wójcik 12, Kąkolewska 15, Durajczyk (libero) oraz Paszek 2, Sikorska 1, Smarzek 2
Belgia: Dirickx 6, Heyrman 6, Leys 5, Aelbrecht 7, Van Hecke 24, Van De Steene 4, Courtois (libero) oraz Coolman, Strumilo 4, Bland 3, Biebauw

Po zwycięstwie nad Belgią biało-czerwone mogły mieć nadzieję, że zakończą pierwszy turniej bez porażki. Kanada i Paru, to nieco mniej wymagający rywale niż trzeci zespół Europy.

Po pierwszym, pewnie wygranym secie z Kanadyjkami, Polki nieco się jednak rozluźniły i pozwoliły rywalkom doprowadzić do remisu. Zimny prysznic podziałał na nie mobilizująco i w dwóch kolejnych partiach nie było już wątpliwości, kto jest lepszy.

Po raz pierwszy, w drugim secie, pojawiła się w tym starciu na boisku Izabela Bełcik, która po turnieju eliminacyjnym do mistrzostw Europy odpoczywała od kadry. W kolejnych partiach rozgrywającą ponownie była jednak Joanna Wołosz.

SIATKARKI ATOMU TREFLA LEPSZE OD LEGII

Najskuteczniejszą siatkarką była po raz kolejny Zaroślińska, która tym razem wystąpiła w roli zmienniczki. Tym razem zagrała na świetnej skuteczności w ataku, kończąc punktami 15 z 29 piłek. Na boisku nie pojawiła się Durajczyk, a Kaczorowska od trzeciego seta zajęła miejsce w kwadracie dla rezerwowych.

Polska - Kanada 3:1 (25:15, 14:25, 25:21, 25:11)

POLSKA: Wołosz 8, Kaczorowska 2, Kąkolewska 12, Smarzek 9, Wójcik 12, Połeć 10, Medyńska (libero) oraz Bełcik, Twardowska 4, Paszek, Zaroślińska 16
Kanada: Page 9, Love 9, Charuk 9, Pavan 8, Marcelle 9, Lundquist, Guimond (libero) oraz Barclay 2, Richey 1, Cyr 1

Bardzo podobny przebieg miał ostatni mecz z Peru. Tym razem całe spotkanie rozegrały Bełcik, Zaroślińska, Kaczorowska i Durajczyk. Rozgrywająca sopockiej drużyny, jak i reprezentacji Polski miała w nocy z niedzieli na poniedziałek naszego czasu ułatwione zadanie. Wystarczyło kierować piłki do Zaroślińskiej, a ta wiedziała co z nimi zrobić. Atakowała 47 razy, z czego 21 przyniosło punkty. Swoim ogólnym dorobkiem mogłaby obdzielić więcej niż jeden set - 27.

ATOMÓWKI ZACZYNAJĄ TRENINGI 29 LIPCA W MOCNO OKROJONYM SKŁADZIE

Dzięki trzeciemu zwycięstwu Polki zajmują 2. miejsce w drugiej dywizji WGP. Pierwsza jest Holandia, która w równolegle rozgrywanym turnieju na Kubie wygrała trzy mecze po 3:0. W barażach o wejście do finału zagrają trzy najlepsze zespoły dywizji plus ich gospodarz, którym jest Polska.

Peru - Polska 1:3 (22:25, 23:25, 25:21, 20:25)

Peru: Rueda 16, Munoz 6, Urrutia 11, Frias 16, Leyva 8, Ortiz 7, Egoavil (libero) oraz Palma, Almeida, Carnet, Acosta (libero)
POLSKA: Bełcik 3, Kaczorowska 6, Poleć 8, Zaroślińska 27, Wójcik 18, Kąkolewska 9, Durajczyk (libero) oraz Twardowska, Paszek 4, Sikorska

TABELA DYWIZJI II
miejsce, drużyna, mecze, punkty, sety
1. Holandia 3 9 9:0
2. Polska 3 9 9:3
3. Belgia 3 6 7:3
4. Portoryko 3 6 6:3
5. Peru 3 3 4:7
6. Argentyna 3 3 3:7
7. Kanada 3 0 2:9
8. Kuba 3 0 1:9
mad

Kluby sportowe

Opinie (8) 2 zablokowane

  • (4)

    Dla mnie na dzień dzisiejszy najlepszą rozgrywającą Polski jest Asia Wołosz, Iza jest natomiast przeciętną rozgrywająca, która w lidze będzie miała do pomocy Kaczmar wiecznie stojącą w kwadracie z powodu swoich kwalifikacji i braku ambicji siatkarskiej.

    • 11 15

    • (1)

      He , he słaba prowokacja , od Izy się wymaga i z tąd taka nagonka na nią , ale prawda jest taka że nie ma klubu na świecie w ktorym by Iza sobie nie poradziła , wołosz to jeszcze się musi uczyć żeby zdobyć tyle medali co Iza .A kadra to raczej powinna się nazywać Atom a gdzie reszta polskich gwiazd ?
      Np. z POLICyjnego miasta , które jak się ostatnio okazało wspiera sport przez ruskie ruble , wojna nie wojna pieniądze nie śmierdzą !

      • 7 12

      • Iza jest bardo nierówna i te jej wystawy pod sufit, Wołosz to jest świetna rozgrywająca a Kaczmar to II liga - smutne ale prawdziwe.

        • 11 4

    • Iza superstar.

      Wołosz bywa dobra, a nawet bardzo dobra - ale wysoki i najrówniejszy poziom od lat trzyma właśnie Iza.

      • 6 11

    • Zamiast sprowadzać słabą Kaczmar powinna zostać Gajewska, młoda, perspektywiczna z dobrą zagrywką. Dobry transfer to Kasia Zaroślinska,

      • 6 1

  • Czego czepiacie się Izy, przecież ona trenuje dopiero od tygodnia po spędzonym urlopie. Ona, z większością młodych zawodniczek kadry jeszcze nie grała w znaczących meczach o stawkę. Był to pierwszy mecz w pełnym wymiarze z jej udziałem. Dajmy jej trochę czas.

    • 2 6

  • Mi nie chodzi o grę Izy w reprezentacji lecz ogólnie o grę, ja uważam ze najlepsza rozgrywającą obecnie w Kraju wg mnie jest Wołosz - mam prawo do swojej opinii.
    Iza gra przewidująco i te jej piłki pod sufit z takim stażem powinna grać lepiej .

    • 7 2

  • Co dzieje się z Izą Bełcik ?

    Oglądałem mecz Peru Polska. Widziałem nie zawsze precyzyjne wystawy do zawodniczek. Jednak największe zdziwienie wzbudziły wystawy tz "świeczki" parę metrów górę. Taka gra pozwalała peruwiankom spokojnie ustawiać blok. Nasze dziewczyny przy takiej grze nie miały szans na swobodne punktowanie rywalek. Musiały zmagać się z blokiem przeciwniczek w prawie każdej sytuacji. Tak nie wypada grać zawodniczce z dużym doświadczeniem !!! Moje zdziwienie jest tym większe, że w ostatnim sezonie starała się grać szybciej i bardziej pomysłowo. Tymczasem w Limie fatalnie ! Co się stało ?

    • 7 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane