Trzecia dogrywka koszykarzy Asseco

17 listopada 2017 (artykuł sprzed 6 lat)

Pomimo słabej skuteczności rzutów z gry (5/16), Krzysztof Szubarga i tak zdobył najwięcej punktów z koszykarzy Asseco Gdynia w Szczecinie. Pomimo słabej skuteczności rzutów z gry (5/16), Krzysztof Szubarga i tak zdobył najwięcej punktów z koszykarzy Asseco Gdynia w Szczecinie.

W ósmym meczu Polskiej Ligi Koszykówki Asseco Gdynia rozegrało trzecią dogrywkę. Jednak po raz pierwszy miało to miejsce na wyjeździe i zakończyło się porażką. Podopieczni Przemysława Frasunkiewicza przegrali z Kingiem w Szczecinie 87:90 (25:11, 17:20, 12:18, 27:32, d. 6:9). Sukcesu nie dało aż 15 rzutów za trzy punkty, gdyż w dodatkowym czasie gry goście mieli już słabą skuteczność.

King: Jogela 29 (13, 5 zb.), Bartosz 16 (1x3, 9 zb.), Kowalczyk 6 (1x3, 6 zb), Paliukenas 1 (5 zb., 5 as.), Harris 0 oraz Kikowski 17 (2x3), Diduszkio 11 (1x3, 8 zb.), Desiatnikow 7 (6 zb.), Gavin 3

ASSECO: Szubarga 17 (4x3, 7 as.), Garbacz 16 (4x3), Szczotka 15, Wyka 8 (2x3, 5 zb.), Żołnierewicz 5 (5 zb.) oraz Ponitka 12 (6 zb.), Jankowski 6 (2x3), Put 4 (5 as.), Witliński 4, Konopatzki 0

Na ostatni mecz przed dwutygodniową przerwą związaną z meczami reprezentacji Polski, koszykarze Asseco wybrali się do Szczecina. King ma w tym sezonie grać o play-off. Między innymi dlatego zatrudniono w tym klubie byłego trenera Polpharmy Starogard Gdański, Mindaugasa Budzinauskasa. Jego drużyna weszła jednak w sezon gorzej niż gdyńska, przegrywając 5 z 9 spotkań. Asseco było jednak po najwyższej porażce w sezonie, 89:109 z Anwilem Włocławek, w Gdynia Arenie.

Początek spotkania, to nerwowa i niedokładna gra z obu stron. Asseco zdobyło pierwsze punkty po 2 minmza sprawą Piotra Szczotki. Natomiast gospodarze otworzyli wynik po swojej stronie w... 5. min, dzięki Mateuszowi Bartoszowi. Co ciekawe, skrzydłowy doprowadził do remisu 2:2. Za chwile King dwukrotnie obejmował prowadzenie, ale szybko niwelowali je Krzysztof Szubarga oraz Mateusz Ponitka (6:7).

Drugi z obrońców jest jedynym koszykarzem z Trójmiasta, który znalazł się w kadrze Polski. Ta od niedzieli będzie przygotowywać się w Bydgoszczy do kwalifikacji do mistrzostw świata. Do tego był najlepszym zawodnikiem przyjezdnych w pierwszej połowie. Spędził w niej na boisku 11 min i zdobył 12 punktów.

Po trafieniu za trzy Ponitki Asseco zdominowało pierwszą kwartę. Kolejne trójki dołożyli Filip Put oraz Szubarga i zrobiło się 13:5 dla ich drużyny. A Ponitka zdobył do końca pierwszej części gry jeszcze 7 pkt, w tym ostatnie, dające prowadzenie 25:11.

W drugiej kwarcie gdynianie skupili się na utrzymaniu dwucyfrowej przewagi. Choć w 14. min. King doszedł ich na 21:25, to po trójkach Dariusza Wyki oraz Bartosza Jankowskiego mieliśmy 31:21 dla Asseco. Odpowiedzi na trafienia szczecinian gdynianie mieli już do końca tej części meczu, więc na drugą połowę wychodzi z prowadzeniem 42:31.

W nią weszli serią 0:6, którą przewał dopiero w 23. min. Wyka (37:44). Ale gdynianie nie potrafili dorzucić nic więc przez kolejne 3 min, a King zniwelował straty do zera po punktach Taurasa Jogeli (44:44). Prowadzenie przywrócił przyjezdnym 4 pkt z rzędu Szczotka. Pod koniec kwarty rzutem za trzy powiększył je Jakub Garbacz (47:54), ale punkty zdołał zdobyć jeszcze Bartosz (49:54). Asseco miało już na koncie dziewięć trafionych rzutów zza linii 6,75 m, przy zaledwie dwóch Kinga.

Mało tego, czwartą część meczu zaczęło także rzutem za trzy w wykonaniu Szubargi (49:57). Później rozgrywający wymusił faul przy rzucie zza łuku i trafił trzy rzuty wolne (55:63). W 34. min. mający słabszy dzień rzutowy Szubarga trafił jeszcze raz za trzy (60:66), ale kolejny fragment gry gdynianie przegrali 2:10. Ostatnie punkty zdobył Jogela, a dały one Kingowi prowadzenie 70:68. I choć Assceo szybko rzuciło dwie trójki, trafił także za 2 pkt, to rywale za każdym razem mieli na to odpowiedź. A po trafieniach Pawła Kikowskiego oraz Bartosza wygrywali już 80:76.

Do końca kwarty pozostawała minuta. W niej następną trójkę dołożył Szubarga (80:79) zapewniając emocje do ostatniej sekundy. Po faulu Wyki dwa wolne wykonywał Jogela, ale chybił. Asseco dało jednak zebrać piłkę koszykarzom Kinga i za chwilę po raz kolejny przyjezdni faulowali Litwina. Tym razem trafił on jeden rzut osobisty (81:79). Chwilę później do remisu doprowadził Szczotka (81:81), a po niecelnym rzucie Kikowskiego obie drużyny zaczęły szykować się do dogrywki.

Trzech zawodników Asseco, którzy przebywali na boisko, miało już cztery faule. Pod koniec pierwszej minuty dodatkowego czasu gry piąte przewinienie popełnił Szczotka, więc musiał na stałe opuścić boisko. Po nim dwa wolne trafił Jogela, ale z gry odpowiedział na to Przemysław Żołnierewicz (83:83). Następnie piąty faul złapał Wyka, ale wolne trafił Kikowski (85:83). Na kolejne punkty czekaliśmy do końca 39. min. Wtedy z gry trafił Jogela (87:83) i Asseco miało problem. Było dwa posiadania piłki za rywalami. A gdy tylko jednego wolnego trafił Żołnierewicz (87:84) odrabianie strat wydawało się jeszcze trudniejsze. Z drugiej strony także tylko jednego osobistego rzucił Sebastian Kowalczyk, ale z drugiej strony parkietu trójkę spudłował Żołnierewicz, a po zbiórce w ataku błąd kozłowania popełnił Szubarga. Sprawę zwycięstwa przesądziły dwa wolne Kowalczyka.

17 Legia Warszawa 8 0 8 576:706 8 0.000
Ze względu na różną liczbę meczów rozegranych przez poszczególne drużyny, kolejność w tabeli ustalana jest w pierwszej kolejności na podstawie współczynnika zwycięstw do odbytych spotkań. Po rundzie zasadniczej, gdzie gra toczy się systemem mecz i rewanż, do fazy play-off awansuje osiem najlepszych drużyn.
Tabela wprowadzona: 2017-11-22

Wyniki 8 kolejki

• King Szczecin - ASSECO GDYNIA 90:87 (11:25, 20:17, 18:12, 32:27, d. 9:6)
  • AZS Koszalin - GTK Gliwice 90:97 (24:23, 23:21, 23:20, 20:33)
  • Polski Cukier Toruń - TBV Start Lublin 98:84 (23:27, 27:14, 22:26, 26:17)
  • AZS Koszalin - Miasto Szkła Krosno 89:84 (15:17, 24:27, 18:21, 32:19)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Rosa Radom 89:80 (19:28, 18:25, 29:14, 23:13)
  • Polpharma Starogard Gdański - PGE Turów Zgorzelec 84:80 (22:20, 14:23, 17:20, 31:17)
  • Czarni Słupsk - Stelmet BC Zielona Góra 70:79 (15:14, 26:22, 14:24, 15:19)
  • Anwil Włocławek - BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski 78:76 (27:19, 23:14, 14:25, 14:18)
  • TREFL SOPOT - Legia Warszawa, przełożony na 13 grudnia

Opinie (23)

• Ta Kinga nie jest taka łatwa, w końcu nastrzelała Stelmetowi:)
    Boli to z +14 na -3. Nie szło przez półtorej kwarty wymusić 5-go faulu na Jogeli i Kowalczyku? To oni wygrali a nie Kinga. 15 trójek i znowu wtopa? Porzucaj Żołnierz trochę te osobiste

• 5 2

• (2)

F r a j e r s t w o do kwadratu
    kto widział mecz to wie
    Ojcowie porażki: Witliński,Put,Wyka,
    24 sekundy do konca meczu a oni dali sobie 2 razy zebrac piłke po nietrafionym drugim wolnym.Zbiórki w ataku 23 do 6 WSTYD. Czy Wyka jako srodkowy umie cos innego jak próby rzutu za 3? Put to potrafi wycierac łapy w buty i to wszystko,nadaje sie do 5 ligi.Jankowski potrafi tylko faulowac. Żołnierewicz nie potrafi rzucac wolnych i Witlinski co nie potrafi trafic spod kosza

• 9 2

• Oddalismy Szymańskiego i Czerlonko co było wzmocnieniem teraz czas na PUTA.

• 6 0

• Mecz przegrany na własne zyczenie .Jak nie potrafią wybic piłki z autu i zbierac pod własnym koszem to takie są efekty.

• 7 0

• KIng jest tylko jeden! (3)

niech gdyński klubik zna swoje miejsce w szeregu

• 2 16

• Po co Szczecin pruje sie na stronie trojmiasto...

Tak jak anwil pisze krolowie pomorza itd a od kiedy włocławek jest na pomorzu

• 11 1

• kingi

Do końca jeszcze daleko . Ten się śmieje .....

• 2 2

• klubikiem to wy jesteście he he

• 3 1

• szkoda

A było tak dobrze po 1 kwarcie.
    Brak koncentracji , granie na Szubargę, środkowy uciekający na obwód- i się zes.. ..ło.

• 3 4

• Typowe asseco

Najpierw dobry mecz przewaga a potem lipa.Uuuu przed derbami słabo za to trefl wygrał 88;51.Zapowiada sie raczej kolejna porażka jeszcze z treflem w derbach.

• 7 5

• mamy środkowego co nie umie grać blisko kosza

• 6 1

• Dlaczego sędziowie nas nienawidzą ? (6)

Kolejny mecz po Anwilu sędziowie nas wyr...li.
    Im odgwizdano 17 fauli nam 35 Słownie trzydzieści pięć !!!
    Oni 42 wolne my 13.
    Z sędziami nie da się wygrać w meczu który i tak była szansa wygrać gdyby nie popełniać prostych błędów w końcówce.

• 2 4

• (4)

Może masz rację ale swoją szosą to trzeba tak grać żeby żaden sędzia nie zdążył druknąć wyniku.A było +14 i wystarczyło mądrze walczyć. Takie mecze jak ostatni z Dąbrową to wyjątek, więc jak ma się taką przewagę to trzeba ją utrzymać. A z drugiej strony nie takie przewagi były likwidowane i nasi grają momentami za ostro. Prawdziwe "gwiazdy" nigdy nie dobijają do 5 fauli.

• 2 0

• (1)

Grając agresywnie na pograniczu faulu trzeba z tym.sie liczyc.

• 2 0

• Tylko że my faulujemy najwięcej w plk (chyba).

• 1 0

• Faule (1)

W ilu meczach w kolejce 3 lub więcej zawodników schodzi za 5 f ?
        Chodzi o to by podobne faule gwizdać z jednej i drugiej strony.
        Tego nie ma w całej lidze.
        Przyjęte jest, ze gospodarzom gwiżdże się troszkę lepiej, ale nam odwrotnie.
        Murzynów się boją bo mu któryś przyp,,,li. Starszym też nie wszystko bo znają przepisy ich niuanse itd.

• 0 0

• widzisz co chcesz widzieć a prawda jest taka że grają za ostro. dobra obrona to nie gra na pograniczu faulu i tym bardziej specjalnie ordynarne faulowanie co widziałem już wiele razy. fauluje się kiedy nie ma innych argumentów a młodzi za często są bezsilni (bez argumentów)

• 1 0

• Niestety tacy zawodnicy jak Put,Jankowski nie potrafią nic innego poza faulowaniem

• 7 0

• Dziady i tyle. Nie potrafia zebrac i wybic pilki. Koszmar. I zaloze sie ze tak bedzie prze wiekszosc sezonu.

• 3 2

• (2)

Należą się brawa za walkę i za ogrywanie młodych zawodników.

• 1 5

• (1)

ogrywanie młodych a wyniki to dwie różne bajki. wolałbym zobaczyć ten charakter o którym Franz & comp. ciągle pie****ą bo błędów już się dosyć naoglądałem, zwłaszcza popełnianych przez właśnie tych młodych