stat

Kiteboarding wreszcie na igrzyskach olimpijskich. Żeglarstwo stawia na formułę mieszaną

16 maja 2018, 9:45
jag.

Za sześć lat połowa obecnych klas olimpijskich zniknie z żeglarskiego programu igrzysk olimpijskich bądź też zmienią się w nich diametralnie zasady rywalizacji. O pozostanie walczą jeszcze Finn i 470, ale w najlepszym wypadku przetrwają, jeśli przyjmą formułę mieszaną, czyli wspólnie startować będą kobiety i mężczyźni. Ta regulacja na pewno będzie obowiązywać w kiteboardingu, który zadebiutuje podczas regat w Paryżu w 2024 roku.Żeglarstwo w programie olimpijskim znajduje się od 1900 roku. Od tamtego czasu regat nie było tylko na dwóch letnich igrzyskach. Pierwsze konkurencje specjalnie dla kobiet pojawiły się w 1988 roku. Obecnie panie medale olimpijskie mogą zdobywać w czterech specjalnościach (RS:X, Laser Radial, 49erFX, 470), dla panów jest pięć konkurencji (RS:X, Finn, Laser Standard, 49-er, 470), a w jednej żeglują miksty (Nacra 17). Taki podział po raz ostatni obowiązywać będzie w Tokio w 2020 roku.

Międzynarodowa Federacja Żeglarska ISAF, której przedstawiciele obradowali w Londynie, właśnie określiła zasady budowania programu na igrzyska 2024 roku. Nadal do rozdania będzie 10 kompletów medali, ale zostanie tylko połowa dotychczasowych klas: jednoosobowe - Laser Standard, Laser Radial oraz dwuosobowe: 49er, 49erFX i Nacra 17.

O tym jak zapełnić zwolnione miejsce ponad 200 delegatów poszczególnych federacji krajowych, w tym Tomasz Chamera, debatowali przez wiele godzin.

- Dyskutowano nad 68 wnioskami. Odbyło się 6 rund głosowań. Maksimum koncentracji, konieczność podejmowania szybkich decyzji i politycznych sojuszy - informował prezes Polskiego Związku Żeglarskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych przebieg obrad w Londynie.
Najistotniejszym wynikiem głosowań jest włącznie do programu olimpijskiego kiteboardingu, w której panie rywalizować będą wspólnie z panami. Ta konkurencja miała być na igrzyskach już w 2016 roku w Rio de Janeiro. Jednak kilka miesięcy później decyzję zmieniono i jej kosztem jednak utrzymano w programie windsurfing.

W Paryżu w 2024 roku na igrzyskach będą zarówno kiteboarding jak i windsurfing. W tej ostatniej specjalności ma pojawić się jednak nowa klasa. W RS:X, w którym Polki i Polacy są w światowej czołówce, ostatnie olimpijskie medale zapewne rozdane zostaną w 2020 roku.W czterech przypadkach ostateczne decyzje odłożono do listopada. Teraz jedynie określono kierunki, w którym mają prowadzić zmiany. To nadzieja dla klas Finn i 470, że pozostaną w programie olimpijskim, ale już w formule mieszanej. Wspólna rywalizacja kobiet i mężczyzn staje się najwyraźniej priorytetem dla ISAF. W Paryżu w 2024 roku w tej formule mają być rozgrywane już cztery konkurencje. Ponadto będą już tylko po trzy oddzielne dla pań i panów.

- Zawsze trudno jest znaleźć kompromis, który zadowoli wszystkich. Nie było szans, żeby zachować wszystkie konkurencje. Natomiast ta sytuacja nadal daje nam szansę na zachowanie tych klas olimpijskich, w których obecnie startują Polacy - ocenia prezes Chamera.
Przypomnijmy, że polscy żeglarze dotychczas zdobyli cztery olimpijskie medale. W 1996 roku złoto, a w 2004 roku brąz w klasie Finn wywalczył Mateusz Kusznierewicz. Natomiast w 2012 roku brązowe krążki w klasie RS:X stał się udziałem Przemysława Miarczyńskiego i Zofii Klepackiej. Na ostatnich igrzyskach najbliżej podium był Piotr Myszka, który w tej ostatniej konkurencji zajął 4. miejsce.

Konkurencje, które będą w igrzyskach olimpijskich 2024
Kobiety: Laser Radial, 49erFX
Mężczyźni: Laser Standard, 49er
Miksty: Nacra 17
Formuła mieszana: Kiteboarding

Konkurencje, które będą w programie olimpijskim 2024, ale szczegółowo zostaną określone w listopadzie
Kobiety: windsurfing
Mężczyźni: windsurfing
Formuła mieszana: jednoosobowa klasa (Finn lub inna łódka), dwuosobowa klasa (470 lub inna łódka)

jag.