Kitesurfing. Młodzież na medal. Kto z nich dopłynie na olimpijskie podium?

22 lipca 2021 (artykuł sprzed 2 lat)
Najnowszy artykuł o klubie Sopocki Klub Żeglarski Najlepsze kluby sportowe na Pomorzu w 2023 rok podzieliły 600 tysięcy złotych
Reprezentacja Polski zdominowała mistrzostwa świata juniorów w kitesurfingu. Reprezentacja Polski zdominowała mistrzostwa świata juniorów w kitesurfingu.

Reprezentacja Polski zdominowała mistrzostwa świata juniorów w kitesurfingu, które gościła włoska Gizzeria. Duży w tym udział mieli przedstawiciele Sopockiego Klubu Żeglarskiego Ergo Hestia. Jan Koszowski wygrał wśród 17-latków, wicemistrzynią do lat 19 została Magdalena Woyciechowska, a na najniższym stopniu podium stanęli: Nina Arcisz, Karolina Jankowska i Jakub Balewicz. Na igrzyskach w Paryż 2024 będzie to już konkurencja olimpijska.

Przypomnij sobie, co pisało Trojmiasto.pl, gdy Jasiek Koszowski miał 10 lat

Formuła Kite Foil zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Kandydaci nie tylko do startu w stolicy Francji, a nawet do zdobycia medali, na razie zdobywają laury w juniorskich zawodach. A po mistrzostwach świata od lat 15 do 19 mamy czym się pochwalić. Utalentowanej i już utytułowanej młodzieży w Polsce nie brakuje.

Jan Koszowski został mistrzem świata do lat 17. Jan Koszowski został mistrzem świata do lat 17.
Włoska Gizzeria była areną szturmu biało-czerwonych na podium. Duży w nim udział mieli przedstawiciele Sopockiego Klubu Żeglarskiego Ergo Hestia. Mistrzem świata do lat 17 został Jan Koszowski. Trojmiasto.pl zwracało na niego uwagę, gdy miał on 10 lat. Był drugi bohaterem cyklu "Sport Talent", który systematycznie publikujemy w co drugi wtorek od 2016 roku począwszy.

Szkoła kitesurfingu w Sopocie. Jakie ma plany?

3. Jakub Balewicz (Polska)

Żeglarstwo na igrzyskach olimpijskich Paryż 2024. Co się zmieni?

Koszowski triumfował w konkurencji Arrows Youth Foil Class U-17. Arrows to najmłodsza specjalność w kitesurfingowej rodzinie, przeznaczona dla zawodniczek i zawodników do 17 lat. Ścigają się oni na monotypowym sprzęcie, a klasa ta jest przygotowawczą dla olimpijskiej Formula Kite Foil.

Na tym sprzęcie reprezentanci SKŻ Ergo Hestia Sopot zdobyli jeszcze we Włoszech dwa brązowe medale. Wśród 17-latek na najniższym stopniu podium stanęła Karolina Jankowska, a w rywalizacji 15-latków trzeci był Jakub Balewicz.

Julia Damasiewicz w cyklu Sport Talent Trojmiasto.pl. Przeczytaj jak zaczynała mistrzyni

Polki zajęły wszystkie miejsca na podium w mistrzostwach świata w kitesurfingu do lat 19. Polki zajęły wszystkie miejsca na podium w mistrzostwach świata w kitesurfingu do lat 19.
W Formule Kite Foil, czyli w konkurencji, w której rozdane zostaną za trzy lata olimpijskie medale, w mistrzostwach świata juniorów rywalizowali 19-latkowie. Rywalizacja pań była popisem Polek, które zajęły wszystkie miejsca na podium. Dwa medale zdobyły sopocianki, a i trzecia w przeszłości reprezentowała SKŻ.

Mistrzynią świata została Julia Damasiewicz, która niegdyś startowała w sopockich barwach, a obecnie reprezentuje AZS Poznań. Niespełna 17-letnia zawodniczka była od początku faworytką regat, gdyż w ubiegłym roku zdobywała już medale w seniorkach. Była mistrzynią Europy w konkurencji Formula Kite i wicemistrzynią kontynentu w Formule Kite Foil.

Sport Talent. Kitesurferka Magdalena Woyciechowska

W pierwszej "6" były jeszcze trzy obecne zawodniczki SKŻ. Wicemistrzynią świata juniorek do lat 19 została Magdalena Woyciechowska, brązowy medal zdobyła Nina Arcisz, a z 6. lokatą regaty ukończyła Dominika Sawicka.

- Jestem bardzo szczęśliwa. Ten sport to naprawdę duża część mojego życia. Prowadziłem od pierwszego dnia, ale nie było łatwo, bo Magda jest bardzo szybka i czułam presję z jej strony. Dziękuję wszystkim, którzy we mnie wierzyli - mówi Julia Damasiewicz.

Kitesurfing: nie tylko dla zawodowców