stat

Kara dla Lechii, bez zastrzeżeń do Arki

Komisja Licencyjna orzekła grzywnę 100 tys. zł

15 maja 2017, 21:00
jag.
aktualizacja:21:20 (15 maja 2017)

Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN postanowiła nałożyć na Lechię Gdańsk nadzór finansowych oraz sankcję regulaminową w postaci obowiązku zapłaty 100 tysięcy złotych. To kara za niedostarczenie w wymaganym terminie kopii ugód zawartych z innymi klubami w celu odroczenia terminu zapłaty wymagalnych należności transferowych. Ponadto zaznaczono: "notoryczne opóźnienie się klubu z dostarczaniem dokumentów dotyczących newralgicznego zagadnienia procesu licencyjnego zasługuje na szczególne napiętnowanie". Wśród siedmiu drużyn wobec których nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości w dokumentacji licencyjnej znalazła się Arka Gdynia.PRZECZYTAJ O DECYZJACH KOMISJI DS. LICENCJI Z OSTATNIEGO PIĄTKU

Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN w miniony piątek przyznała trójmiejskim klubom licencje na występy w europejskich pucharach oraz rozgrywkach ekstraklasy w przyszłym sezonie. Do gry w krajowych rozgrywkach tego dnia łącznie uprawniono 14 zespołów z 16 występujących obecnie w elicie.

W poniedziałek przez sito weryfikacyjne przeszły również Górnik Łęczna i Ruch Chorzów. Na ten ostatni klub nałożono karę odjęcia trzech punktów. Będzie ona obowiązywać na starcie sezonu 2017/18.

Ponadto ukazało się obszerne uzasadnienie do wszystkich decyzji podjętych przez Komisję ds. Licencji Klubowych PZPN w ostatnich dniach.

W gronie prymusów znalazło się siedem klubów, w tym Arka Gdynia. "Nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości w dokumentacji licencyjnej" - głosi komunikat odnośnie tych zespołów.

ARKA WTOREK ZAGRA Z WISŁĄ. RAFAŁ SIEMASZKO ZAPOWIADA KOLEJNE GOLE. KONTUZJA DŁONI MA NIE PRZESZKADZAĆ. PRZECZYTAJ WYWIAD Z NAPASTNIKIEM

Jedynym klubem, który został ukarany finansowo jest Lechia Gdańsk. Grzywna wynosi 100 tys. zł. To kara za niedostarczenie w wymaganym terminie kopii ugód zawartych z innymi klubami w celu odroczenia terminu zapłaty wymagalnych należności transferowych, co stanowi naruszenie dyscypliny procesu licencyjnego w zakresie kryterium F.03.

Ponadto wytknięto naruszenia wymogu F09 Podręcznika Licencyjnego w przypadku jednego zawodnika. Napisano również:

"notoryczne opóźnienie się klubu z dostarczaniem dokumentów dotyczących newralgicznego zagadnienia procesu licencyjnego zasługuje na szczególne napiętnowanie"."
Od powyższych decyzji przysługuje Klubom odwołanie na piśmie do Komisji Odwoławczej ds. Licencji Klubowych za pośrednictwem Komisji ds. Licencji Klubowych w terminie 5 dni od doręczenia decyzji, co nastąpiło w dniu dzisiejszym.

SPRAWDŹ, JAK TRENER I PIŁKARZE LECHII TŁUMACZĄ SIĘ PO REMISIE Z KORONĄ I O CZYM ZAPEWNIA SŁAWOMIR PESZKO

Lechia na razie nie komentuje decyzji komisji. Podtrzymuje jedynie swoje wcześniejsze stanowisko z okresu, gdy została wezwana przez komisję do złożenia wyjaśnień.

- Wszystkie zobowiązania były spłacone w terminie - informuje Jakub Staszkiewicz, rzecznik prasowy Lechii.
PRZECZYTAJ POPRZEDNI KOMUNIKAT KOMISJI DS. LICENCJI KLUBOWYCH PZPN ORAZ OŚWIADCZENIE LECHII

PEŁNA TREŚĆ KOMUNIKATU DS. LICENCJI KLUBOWYCH PZPN
wyróżnienia pochodzą od redakcji

1. Komisja postanowiła przyznać Arce Gdynia, Cracovii, Jagiellonii Białystok, Legii Warszawa, Pogoni Szczecin, Wiśle Płock, Zagłębiu Lubin:

- licencję upoważniającą Klub do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy w sezonie 2017/2018, oraz

- licencję upoważniającą Klub do uczestnictwa w rozgrywkach klubowych UEFA w sezonie 2017/2018.

W przypadku powyższych klubów nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości w dokumentacji licencyjnej
.

TAK BYŁO Z LICENCJAMI W 2015 ROKU. TRÓJMIEJSKIE KLUBY JE DOSTAŁY WRAZ Z KARAMI FINANSOWYMI. NIE POMOGŁO ODWOŁANIE

2. Komisja postanowiła przyznać Lechowi Poznań:

- licencję upoważniającą Klub do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy w sezonie 2017/2018 z nadzorem infrastrukturalnym, oraz

- licencję upoważniającą Klub do uczestnictwa w rozgrywkach klubowych UEFA w sezonie 2017/2018.

W przypadku Lecha Poznań nadzór infrastrukturalny nałożono w związku z niewielkimi uchybieniami w zakresie infrastruktury stadionowej, które mają zostać przez klub usunięte przed rozpoczęciem sezonu 2017/2018.

3. Komisja postanowiła przyznać Bruk-Betowi Termalice Nieciecza oraz Piastowi Gliwice:

- licencję upoważniającą Klub do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy w sezonie 2017/2018.

W przypadku powyższych klubów przyznano jedynie licencję krajową, w związku z tym, że kluby te nie aplikowały o licencję na rozgrywki UEFA.

4. Komisja postanowiła przyznać Koronie Kielce:

- licencję upoważniającą Klub do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy w sezonie 2017/2018 z nadzorem finansowym, oraz

- licencję upoważniającą Klub do uczestnictwa w rozgrywkach klubowych UEFA w sezonie 2017/2018.

Nadzór finansowy na Koronę Kielce nałożono w związku z koniecznością monitorowania realizacji prognozy finansowej w kontekście odbywających się w klubie zmian właścicielskich.

5. Komisja postanowiła przyznać Górnikowi Łęczna:

- licencję upoważniającą Klub do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy w sezonie 2017/2018 z nadzorem finansowym.

W przypadku Górnika Łęczna przyznano jedynie licencję krajową, w związku z faktem, że klub nie aplikował o licencję na rozgrywki UEFA. Nadzór finansowy nałożono w związku z koniecznością monitorowania realizacji prognozy finansowej w kontekście zidentyfikowanego ryzyka w obszarze realizacji założeń przychodowych.

6. Komisja postanowiła przyznać Wiśle Kraków:

- licencję upoważniającą Klub do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy w sezonie 2017/2018 z nadzorem finansowym,

- licencję upoważniającą Klub do uczestnictwa w rozgrywkach klubowych UEFA w sezonie 2017/2018, oraz

- zobowiązać Klub do realizacji ugód zawartych z zawodnikami, w terminach wykazanych w przedmiotowych ugodach bez możliwości ich dalszego odraczania.

W przypadku Wisły Kraków nadzór finansowy nałożono w związku z faktem zawarcia ugód z zawodnikami, odraczających termin wymagalnych płatności licencyjnych oraz w celu monitorowania realizacji prognozy finansowej w kontekście wysokiego zadłużenia klubu.

7. Komisja postanowiła przyznać Śląskowi Wrocław:

- licencję upoważniającą Klub do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy w sezonie 2017/2018 z nadzorem finansowym i infrastrukturalnym, oraz

- licencję upoważniającą Klub do uczestnictwa w rozgrywkach klubowych UEFA w sezonie 2017/2018.

W przypadku Śląska Wrocław nadzór finansowy nałożono w związku z koniecznością monitorowania realizacji prognozy finansowej w kontekście zidentyfikowanego ryzyka związanego z realizacją założeń przychodowych. Nadzór infrastrukturalny nałożono w związku z niewielkimi uchybieniami w zakresie infrastruktury stadionowej, które mają zostać przez klub usunięte przed rozpoczęciem sezonu 2017/2018.

TAK BYŁO PRZED ROKIEM. LECHIA OTRZYMAŁA OBIE LICENCJE WRAZ Z NADZOREM FINANSOWYM

8. Komisja postanowiła przyznać Lechii Gdańsk:

- licencję upoważniającą Klub do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy w sezonie 2017/2018 z nadzorem finansowym,

- licencję upoważniającą Klub do uczestnictwa w rozgrywkach klubowych UEFA w sezonie 2017/2018, oraz:

- nałożyć na Klub sankcję regulaminową w postaci obowiązku zapłaty 100.000 zł w związku z naruszeniem dyscypliny procesu licencyjnego zasadniczego w zakresie kryterium F.03.

W przypadku Lechii Gdańsk nadzór finansowy nałożono w związku z koniecznością monitorowania prognozy finansowej w kontekście zidentyfikowanego ryzyka związanego z założeniami dotyczącymi przychodów oraz kosztów, ryzyka związanego z poziomem zadłużenia krótkoterminowego, a także w celu bieżącego monitorowania ugód odraczających wymagalne zobowiązania licencyjne zawieranych przez klub.

Komisja zdecydowała się na nałożenie na klub kary finansowej w związku z ponownym naruszeniem przez Lechię dyscypliny procesu licencyjnego poprzez niedostarczenie w wymaganym terminie 31 marca 2017 roku kopii ugód zawartych z innymi klubami w celu odroczenia terminu zapłaty wymagalnych należności transferowych. Przy ustalaniu wysokości sankcji Komisja wzięła pod uwagę fakt, że Lechia Gdańsk została już ukarana za analogiczne przewinienie w zasadniczym procesie licencyjnym przed sezonem 2015/2016.

SPRAWDŹ, ZA CO W UBIEGŁYM ROKU KOMISJA LICENCYJNA ZABRAŁA PUNKT LECHII W EKSTRAKLASIE

Również w sezonie 2016/2017 w toku postępowania w sprawie naruszenia wymogu F09 Podręcznika Licencyjnego klub nie dostarczył zawartej z zawodnikiem ugody w wymaganym terminie. Biorąc pod uwagę, że terminowa spłata zobowiązań klubów do zawodników i innych klubów jest zasadniczym priorytetem postępowania licencyjnego w zakresie finansów oraz fakt, że zawieranie ugód odraczających spłaty tych zobowiązań jest jedynym dopuszczalnym powodem nie realizowania tych zobowiązań w terminie, konieczne jest szczególnie dokładne monitorowanie przez organy licencyjne faktu zawierania ugód i ich terminowych spłat. W tej sytuacji, notoryczne opóźnienie się klubu z dostarczaniem dokumentów dotyczących newralgicznego zagadnienia procesu licencyjnego zasługuje na szczególne napiętnowanie.

LECHIA PUNKT MNIEJ W GRUPIE MISTRZOWSKIEJ, W "8" RUCH ZAMIAST PODBESKIDZIA

9. Komisja postanowiła przyznać Ruchowi Chorzów:

- licencję upoważniającą Klub do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy w sezonie 2017/2018 z nadzorem finansowym i infrastrukturalnym,

- odmówić przyznania Klubowi licencji na rozgrywki upoważniające do uczestnictwa w rozgrywkach klubowych UEFA w sezonie 2017/2018.

- nałożyć na Klub sankcję regulaminową w postaci odjęcia 3 punktów w sezonie rozgrywkowym 2017/2018 za naruszenie kryterium F.03 oraz F.04 Podręcznika Licencyjnego na sezon 2017/2018 oraz

- nałożyć na Klub ograniczenie wysokości łącznych kosztów wynagrodzeń dla wszystkich pracowników do wysokości zadeklarowanej w Prognozie Finansowej.

W przypadku Ruchu Chorzów odmowa przyznania licencji na grę w rozgrywkach UEFA jest automatyczną konsekwencją niespłacenia wymagalnych zobowiązań licencyjnych w stosunku do klubów, zawodników, pracowników oraz publicznoprawnych, powstałych przed 31 grudnia 2016 roku w wymagalnym terminie 31 marca 2017.

To samo przewinienie stało się podstawą nałożenia na klub sankcji regulaminowej w postaci odjęcia 3 punktów w sezonie 2017/2018. Zgodnie bowiem z przepisami Podręcznika Licencyjnego, klub, który naruszył wymóg spłaty zobowiązań licencyjnych do 31 marca danego roku, nie może otrzymać licencji UEFA i może otrzymać licencję na rozgrywki krajowe ale obligatoryjnie z sankcją regulaminową. Na wysokość sankcji wpływ miał fakt, że z opóźnieniem zostały spłacone bardzo liczne zobowiązania, opiewające na wysoką kwotę, a także fakt, że klub był już karany za analogiczne przewinienia w ubiegłych sezonach.

Nadzór finansowy oraz ograniczenie wysokości budżetu płacowego klubu nałożono w związku z koniecznością monitorowania prognozy finansowej w kontekście założeń kosztowych i przychodowych, w związku z wysokością zadłużenia krótkoterminowego, a co za tym idzie - koniecznością utrzymania drastycznej dyscypliny finansowej w klubie.

Od powyższych decyzji przysługuje Klubom odwołanie na piśmie do Komisji Odwoławczej ds. Licencji Klubowych za pośrednictwem Komisji ds. Licencji Klubowych w terminie 5 dni od doręczenia decyzji, co nastąpiło w dniu dzisiejszym.

Podsumowując, Komisja zauważa stałe podnoszenie się zarówno jakości dokumentacji licencyjnej klubów Ekstraklasy, jak i coraz lepszy poziom spełniania wymogów licencyjnych. W zakończonym procesie licencyjnym Komisja nie stwierdziła żadnych poważnych uchybień w zakresie wymogów prawnych, sportowych, infrastrukturalnych i personalnych. W zakresie stanowiących od lat najpoważniejsze źródło problemów wymogów finansowych odnotowano zdecydowane zmniejszenie liczby klubów borykających się z trudnościami finansowymi. Podkreślenia wymaga fakt, że ponownie spadła liczba nadzorów finansowych nakładanych na Kluby. W tym roku tylko 6 Klubów zostało objętych takim nadzorem. Jedynie na dwa kluby nałożono sankcje regulaminowe w związku z naruszeniem wymogów finansowych. Jednak najbardziej spektakularnym potwierdzeniem systematycznej poprawy dyscypliny finansowej klubów jest fakt, że wśród wszystkich klubów Ekstraklasy podpisano jedynie dwie ugody odraczające spłatę wymagalnych zobowiązań w stosunku do zawodników, trenerów lub pracowników.

Komisja serdecznie dziękuje zarządom i pracownikom klubów Ekstraklasy oraz ekspertom i pracownikom Działu Licencji PZPN za pracę włożoną w sprawne przeprowadzenie zasadniczego procesu licencyjnego dla klubów Ekstraklasy na sezon 2017/2018.

jag.