Koszykarki Arki Gdynia przegrały w półfinale Pucharu Polski

19 stycznia 2019 (artykuł sprzed 5 lat)

Gdyńskie koszykarki nie zdobędą po raz szósty w historii Pucharu Polski. Gdyńskie koszykarki nie zdobędą po raz szósty w historii Pucharu Polski.

Koszykarki Arki Gdynia przegrały raczej niespodziewanie w półfinale Pucharu Polski z Energą Toruń 66:68 (14:15, 17:15, 17:19, 18:19). Na nic zdały się: double-double Emmy Canon, dziewięć asyst Barbory Balintovej, czy cztery trójki Anny Makurat. W finale zwyciężczynie zmierzą się z CCC Polkowice, która to drużyna wyeliminowała obrończynie trofeum i gospodynie turnieju finałowego - Artego Bydgoszcz. W ćwierćfinale udział w zawodach zakończył AZS UG Gdańsk, który uległ właśnie miejscowej ekipie.

ARKA: Cannon 25 (1x3, 15 zb.), Makurat 14 (4x3), Balintova 11 (1x3, 9 a.), Allen 5 (1x3), Greinacher 4 oraz Podgórna 5 (1x3), Jurcenkova 2, Rembiszewska, Baltkojiene, Morawiec

ENERGA: Kunek 25 (1x3, 6 zb.), Svaryte 12 (11 zb.), Begić 6 (7 z.), Stankiewicz 5 (1x3), Trzeciak oraz Tłumak 9 (3x3), Skobel 8, Diawakana 3 (1x3m 7 as.), Schmidt

Przeczytaj relację z ćwierćfinałowego meczu AZS UG Gdańsk

Jak we wszystkich meczach turnieju w Bydgoszczy, także i to spotkanie poprzedziła minuta ciszy ku pamięci Pawła Adamowicza, a następnie nie było oprawy muzycznej i tanecznej.

Faworytem była Arka. Gdynianki wygrały w tym sezonie w lidze w Toruniu 71:62. Ponadto drużyna rywalek jest w przebudowie. W tym roku opuściły ją cztery koszykarki, w tym przed turniejem najlepsza snajperka - Kanadyjka Nira Fields.

Zespół Stefana Svitka w sobotę prezentował 10-osobowy skład, a że dzień wcześniej musiał turniej rozpoczynać od ćwierćfinału, także większy zapas sił miał być po stronie Arki, dla której był to pierwszy występ podczas rozgrywek o Puchar Polski. Niestety, końcówka spotkania należała do rywalek. Ławka rezerwowych Arki dała tylko 7 punktów, a Energi aż 20.

Koszykarka Arki Gdynia rywalizuje o tytuł Ligowca Roku 2018. Poznaj obecną klasyfikacją i głosuj w plebiscycie

Gdynianki rozpoczęły od trójki Barbory Balintovej, ale nie potrafiły narzucić swoich warunków gry. Miały kłopoty zwłaszcza z Alice Kunek. Irlandka w 6. minucie wyprowadziła Energę na pierwsze prowadzenie tego dnia (9:7), a do przerwy zdobyła 10 punktów.

Kłopoty Arki zaczęły się pod koniec pierwszej kwarty, gdyż zaczęły przydarzać się straty. Gdyby nie udana akcja w końcówce tej odsłony Kamili Podgórnej, rywalki miałby 3 punkty w zapasie (15:12). W 13. minucie Energa odskoczyła na 23:14, w czym była duża zasługa Emilii Tłumak i Agnieszki Skobel, które mecz rozpoczynały na ławce rezerwowych.

Całe szczęście, że w tej dość nieskutecznej grze z obu stron (z gry do przerwy Arka 35, a Energa 28 procent) odnalazła się Anna Makurat. Niespełna 19-letnia koszykarka popisała się trzema "trójkami". Powoli też rozkręcała się Emma Cannon. Amerykanka trafiła cztery wolne z rzędu, co w 17. minucie dało Arce prowadzenie 26:25. Tę nikłą przewagę udało się utrzymać do przerwy, a do szatni zespoły zeszły przy prowadzeniu żółto-niebieskich 31:30.

Przeczytaj wywiad z Anną Makurat, najmłodszą kandydatką do tytułu Ligowca Roku 2018

W trzecią kwartę lepiej weszły torunianki. Kunek zaskoczyła za trzy i zrobiło się 35:33 dla jej zespołu. Podopieczne Gundarsa Vetry odwołały się do elementu, w którym od początku spotkania miały przewagę - gry zespołowej. Już w 25. minucie Barbora Balintova zaliczyła 8. asystę, gdy cała Energa miała w tym momencie 4 podania otwierające drogę do kosza. Przewagę udało się odzyskać 2 minuty później, gdy Makurat po raz czwarty trafiła z dystansu (43:41).

Potem za trzy trafiła także Podgórna, ale na ostatnią kwartę Arka wyszła z 1-punktową stratę (48:49). W tym okresie miały kłopoty z zatrzymaniem nie tylko Kunek, która rywalizowała z Cannon o miano najskuteczniejszej na parkiecie (po 30 minutach miały po 17 punktów), ale przede wszystkim Litwinki Laury Svaryte.

Przeczytaj relację z ostatniego zwycięstwa gdyńskich koszykarek w Pucharze Polski

Ostatnią kwartę punktami otworzyła Kunek, czemu Cannon przyglądała się z ławki. Amerykanka na parkiet wróciła w 33. minucie przy 48:51. Po chwili miała już double-double, bo zaliczyła 10. zbiórkę, a następnie odzyskała prowadzenie (52:51).

Wówczas trener Energi wziął czas, podczas którego ustawił akcje za trzy punkty. Po wznowieniu gry takimi celnymi rzutami popisały się: Tłumak i Francuzka Melissa Diawakana i zrobiło się 54:57.

Od 35. minucie Arka mogła zaatakować zdecydowanie, gdyż rywalki miały już w tej kwarcie cztery faule i każde kolejne przewinienie przynosiło rzuty wolne. Od razu skorzystała z tego Balintova. W 38. minucie Rebecca Allen powinna wyrównać, ale spudłowała spod kosza. Od razu poszła kontra torunianek, a Kunek poprawiła na 63:59.

Allen przedwcześnie zakończyła grę, gdyż doznała kontuzji kolan na 84 sekund przed końcem. Australijka pomocy medycznej potrzebowała już także pod koniec pierwszej kwarty. Łącznie zaliczyła jednak na parkiecie ponad 27 minut.

Była jeszcze szansa na remis dla gdynianek, ale na 15 sekund przed ostatnią syreną, przy 64:66 błąd kozłowania odgwizdano Sonji Greinacher. Trener Vetra natychmiast skorzystał z czasu, ale gdy koszykarki wróciły do gry, o przerwę poprosił też szkoleniowiec Energi.

Gdynianki miały tylko trzy faule w tej kwarcie, a zatem musiały aż dwukrotnie przewinić, by przerwać grę rywalek. Zajęło to im 4 sekundy. Niestety, Kunek dwukrotnie nie pomyliła się z wolnych.

Nadzieje, ale tylko na 2 sekundy, gdyż wówczas tyle było to końca, przywrócił celny rzut Greinacher. Nastąpił faul gdynianek na 0,7 sekundy przed końcem. Angelika Stankiewicz nie wykorzystała żadnego wolnego, a po drugim piłkę zebrała Svaryte.

Tym samym gdyńskie koszykarki straciły szansę na zdobycie po raz szósty w historii Pucharu Polski. Po raz ostatni ta sztuka udała im się w 2011 roku. Wówczas w finale pokonały Energę. Dla torunianek był to jeden z dwóch przegranych, pucharowych finałów. Ten klub nigdy nie sięgnął po to trofeum.

Przypomnij sobie, z jakimi celami przystępowały do turnieju finałowego koszykarki Arki

Ćwierćfinały (18 stycznia)
17:00 AZS Uniwersytet Gdański - Artego Bydgoszcz 56:88 (14:33, 13:18, 14:15, 15:22)
19:15 InvestInTheWest Enea Gorzów Wlkp. - Energa Toruń 79:89 (14:22, 17:19, 16:26, 32:22)

Półfinały (19 stycznia)
17:00 CCC Polkowice - Artego Bydgoszcz 78:45 (18:6, 23:14, 23:5, 14:20)
19:15 Arka Gdynia - Energa Toruń 66:68 (14:15, 17:15, 17:19, 18:19)

Finał (20 stycznia)
15:00 CCC Polkowice - Energa Toruń

Opinie (15)

• Kiero (3)

Kierownik do wymiany.Powiedzmy to jasno i głośno.

• 3 15

• (1)

Gościa cza pożegnać....bo ciągnie wuzek we drógą strone

• 5 3

• "Znawca" czego bo Języka polskiego to na pewno NIE ,na wózku to powinni ciebie wywieść .

• 1 0

• Proszę państwa

Pan prezes i kierownik jest na każdym meczu i można przekazać swoją opinię jak człowiek a nie w internecie jak robot. Tak więc zapraszamy na mecz.