Koszykarze Arki Gdynia rozbici w czwartej kwarcie przez Lokomotiw Kubań Krasnodar

7 listopada 2018 (artykuł sprzed 5 lat)

W pojedynku braci Marcel Ponitka okazał się lepszy od Mateusza Ponitki. To jednak drużyna tego drugiego była znacznie lepsza. W pojedynku braci Marcel Ponitka okazał się lepszy od Mateusza Ponitki. To jednak drużyna tego drugiego była znacznie lepsza.

Koszykarze Arki Gdynia przez trzy kwarty toczyli wyrównaną grę z przechodzącym trudny okres Lokomotiwem Kubań Krasnodar. W czwartej kwarcie poznali jednak siłę rywala i zostali przez niego rozbici 72:96 (23:25, 21:23, 14:14, 14:34). Aż 19 punktów zdobył w tej części gry Dorell Wright, co dało mu miano najskuteczniejszego w spotkaniu. Po stronie gości dobrze wypadli jedynie Josh Bostic oraz Marcel Ponitka.

Lokomotiw: Johnson 16 (7 zb.), Fridzon 8 (2x3), Ivlev 8 (1x3), Chwostow 7 (1x3, 7 as.), Mateusz Ponitka 5 (5 zb.) oraz Wright 19 (5x3, 5 zb.), McLean 12 (6 zb.), Lacey 12 (2x3, 5 as.), Kułagin 9 (1x3, 6 zb.), Szczerbieniew 0, Ilnitskij 0

ARKA: Marcel Ponitka 18 (3x3, 6 as.), Bostic 18 (5x3), Upshaw 15 (9 zb.) , Szubarga 2, Wyka 3 (1x3, 10 zb.) oraz Florence 5 (1x3), Dulkys 5 (1x3), Łapeta 3, Garbacz 3 (1x3), Stryjewski 0

Rundę rewanżową w Eurocup koszykarze Arki rozpoczęli na boisku Lokomotiwu Kubań Krasnodar. Zespół ten wydawał się zdecydowanym faworytem grupy B, ale ostatnio dzieją się tam złe rzeczy. Słabsza forma, w tym m.in. porażka na koniec pierwszej rundy zmagań z Albą Berlin sprawiły, że pracę stracił jeden z najbardziej znanych, europejskich trenerów, Sasa Obradović.

Zastąpił go dotychczasowy asystent Vladimir Ivanović, który w środę debiutował w roli pierwszego trenera Lokomotiwu. Do tego w składzie na mecz z Arką zabrakło Isaiaha Whiteheada, czyli koszykarza, który przed sezonem podpisał umowę wartą milion dolarów za rozgrywki - niektóre polskie kluby nie mają nawet takiego budżetu na sezon. W pierwszym meczu z gdynianami Amerykanin był najlepszym zawodnikiem na boisku - zdobył 18 punktów, a Arka przegrała 73:80. Nieobecny był również Francuz Moustapha Fall - zdobywca 12 pkt w pierwszym spotkaniu. Obaj koszykarze mają rozstać się z klubem.

Arka przekonała się jednak szybko o tym, że nawet bez dwóch takich koszykarzy Lokomotiw jest klasową drużyną. Z drugiej strony ponownie była w stanie nawiązać z nią wyrównaną walkę przez większość spotkania, będą również osłabioną brakiem kontuzjowanego Mikołaja Witlińskiego. Choć pierwsze punkty z gry gdynianie zdobyli dopiero po 2,5 min. gry. Za trzy trafił Dariusz Wyka, a Arka przegrywała 7:9.

Następnie za ofensywną grę przyjezdnych zaczął odpowiadać Bostic. Pokazywał przy tym spokój i świetną skuteczność. W tej części gry zdobył aż 11 punktów. A Arka, choć za sprawą Deividasa Dulysa w końcu doprowadziła do remisu (21:21), to ostatecznie przegrała kwartę 23:25.

Bostic musiał w końcu odpocząć, a to sprawiło, że ofensywa Arki zacięła się. W połowie drugiej kwarty zdobiło się 30:38 i trener Przemysław Frasunkiewicz musiał poprosić o czas. Chwilę po nim było już 30:40, ale w końcu gdynianie znaleźli sposób, aby uruchomić pod koszem Roberta Upshawa. Po jego akcji dwa plus jeden i trójce Bostica zrobiło się 36:40. Następnie Amerykanin wykonał akcję trzy plus jeden na 40:42. Na koniec skuteczną dobitką popisał się także imponujący formą Marcel Ponitka i pierwsza połowa zamknęła się wynikiem 48:44 dla Lokomotiwu.

Rywale cały czas wydawali się pewni swego. Nie mogło być inaczej, skoro jak tylko Arka dochodziła ich nie pozwalali jej objąć prowadzenia. I choć w trzeciej kwarcie akcje przyjezdnych świetnie napędzał Ponitka, za trzy w ważnych momentach trafiali James Florence oraz Dulkys, a przewaga gospodarzy nie rosła pod nieobecność Bostica, to i tak na jej koniec mieliśmy prowadzenie rosyjskiej drużyny 62:58.

Czwarta kwarta zaczęła się od wsadu Adama Łapety, ale po drugiej stronie parkietu świetnie zaczął grać były gracz NBA Dorell Wright. Sam doprowadził do wyniku 69:60. Trójkę dorzucił Trevor Lacey (72:60) i Frasunkiewicz musiał prosić o czas, ponieważ jak w większości meczów Eurocup rywal zaczął odskakiwać gdynianom w czwartej części spotkania. Po chwili jednak kolejne dwie trójki dołożył Wright (78:60) i na początku 34. min. było praktycznie po meczu. Amerykanin był wcześniej bez punktów, a w tej części gry, przez 5 min zdobył ich aż 19. Po takim ciosie gdynianie już się nie podnieśli.

Pozostałe mecze 6. kolejki Grupy B:
Tofas Bursa - Alba Berlin 101:106 (17:24, 15:28, 32:160 28:24, d. 9:14)
Cedevita Zagrzeb - Limoges CSP 91:71 (29:17, 22:230, 16:15, 24:16)

• (1)

przez 30 minut było nieźle a potem... skąd my to znamy?
    taki jeden Wright jest wart wszystkich Bosticów, Florenców, Dulkysów razem wziętych.
    a swoją szosą o ile więcej mógłby dać Hickey niż Florence? - nie przekonamy się

• 8 4

• A ile ten Wright zarabia

Bo podejrzewam, że więcej niz Bostic, Florence i Dulkys razem wzięci.

Ot cała tajemnica.

Budżet Lokomotivu jest kilkukrotnie wyższy niż Arki.

• 6 2

• brawo Lokomotiv

• 16 14

• (1)

pan dulkys kolejny mecz b. slabo
    rzuty obok kosza? problem z zakonczeniem dwutaktu?
    mam nadzieje ze zrabia przynajmniej polowe tego co np taki marcel p
    a pewnie jest odwrotnie...

• 8 4

• Marcela już na pewno wielu europejskich trenerów ma w notesiku

• 6 4

• Mecze jak wyścigi kolarskie. Tam jedziemy sobie 200 km i ścigamy się na ostatnich 5.

W tym pucharze przez 3 kw wyrabiamy sobie statystyki a w 4 pokazujemy kelnerom gdzie ich miejsce.

• 10 4

• Brawo :D (1)

kolejna wtopa arki ;)

• 14 10

• hej trefelki!

jak to jest wiedzieć już na początku listopada że nie będzie play - offów?

• 10 4

• hej hejty i bebniarze,znowu Wielka Arka przegrała

Jak zwycieża to aseco z rzeszowa forever ,pamietajcie o swojej historii Prokom Trefl,

• 2 8

• Przecież ten Lokomotiv ma większy budżet niż cała nasza liga:-)

I tak dziwne że przez 3 kwarty dotrzymywali kroku. Ale to nie ta liga.

Tego pucharu tak nie zdobedą, ale w Polsce może być mistrzostwo.Szkoda tylko że na razie ligę traktują po macoszemu, no ale to urok sportów w których są playoffy. Wiadomo że do nich wejdą a ile meczów po drodze przegrają nie ma dla nich wielkiego znaczenia. A szkoda bo porażki z jakimiś Dąbrowami nie budują prestiżu.

• 8 2

• Pamiętam taki krótki wywiad z Frasunkiewiczem gdzie na pytanie która kwarta ważniejsza 1 czy 4 odpowiada 1 . Łysy naprawdę ?????

• 6 3

• Arka = porażka

na każdym froncie - w sumie to dobrze, że wszytko ma teraz nazwę Arka - wiadomo że przegrają, czy w nogę, czy w kosza czy we wszystko inne

• 8 5

• Choć pierwsze punkty z gry gdynianie zdobyli dopiero po 2,5 min. gry. Za trzy trafił Dariusz Wyka, a Arka przegrywała 7:9. (1)

Czyli rzucając za 3, trafił za 7. To jest zawodnik!

16 Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 25 5 20 2020:2200 30
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon z pozycjami z sezonu zasadniczego. Ostatni zespół zostanie zdegradowany. Jego miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.

1 października 2023 Suzuki Arka Gdynia zmieniła nazwę na Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia.

Wyniki 26 kolejki

• Muszynianka Domelo Sokół Łańcut - TREFL SOPOT (sobota, godz. 15:30)
  • Enea Stelmet Zastal Zielona Góra - KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA GDYNIA (poniedziałek, godz. 15:30)