Koszykarze Trefla wygrali z Polpharmą. Sześć dwucyfrówek

Karol Żebrowski
30 marca 2019 (artykuł sprzed 5 lat)

W meczu z Polpharmą Sasa Zagorac popisał się 42% skutecznością w rzutach za trzy punkty. W meczu z Polpharmą Sasa Zagorac popisał się 42% skutecznością w rzutach za trzy punkty.

Koszykarze Trefla Sopot pokonali na własnym parkiecie Polpharmę Starogard Gdański 82:71 (23:19, 17:23, 22:16, 20:13). W drużynie Marcina Stefańskiego aż sześciu zawodników zapisało na swoim koncie dwucyfrową zdobycz, co było kluczem do triumfu z wyżej notowanym rywalem.

TREFL: Varanauskas 14 (3x3), Leończyk 14, Greene 10 (2x3), Milovanović 10 (15 zb.), Śmigelski 0 oraz Kolenda 10 (2x3), Baker 10 (2x3), Zagorac 9 (3x3), Flowers 3 (1x3), Kulka 0, Rompa 0, Pułkotycki 0

Polpharma: Kemp 17 (10 zb.), Bussey 15 (3x3), Gołębiowski 13 (1x3), Młynarski 7, Dzierżak 5 oraz Struski 6, Hicks 2, Prahl 0, Davis 0, Brenk 0

Na mecz z Polpharmą do kadry Trefla po przerwie spowodowanej urazami powrócili Sasa Zagorac oraz Ian Baker, jednak trener Marcin Stefański postanowił, że obaj rozpoczną rywalizację na ławce rezerwowych.

Przeczytaj co przed meczem z Polpharmą powiedział trener Trefla Sopot, Marcin Stefański

Sobotnie zmagania rozpoczęły się od trójki w wykonaniu litewskiego koszykarza Trefla, Ovidijusa Varanauskasa. Polpharma szybko odpowiedziała dzięki trafieniu Daniela Gołębiewskiego, a jeden celny rzut wolny oraz dwójka Adama Kempa dało pierwsze prowadzenie gościom. Następne dwie minuty należały do Pawła Leończyka, którego sześć oczek najpierw doprowadziło do remisu, a potem pozwoliło odzyskać inicjatywę punktową (11:9). Po chwili celny rzut zza linii 6.75 m. Phila Greene dał pięciopunktowy komfort prowadzenia sopocianom. Trefl miał okazję rozpędzić się i zbudować jeszcze większą przewagę, jednak rywale pozostawali czujni i nie dopuścili do odskoczenia gospodarzom na więcej niż sześć punktów. Na niespełna trzy minuty przed końcem inauguracyjnej części meczu na parkiecie pojawili się Zagorac i Baker. Ostatecznie pierwsza kwarta zakończyła się rezultatem 23:19 na korzyść Trefla.

Fatalna czwarta kwarta przesądziła o porażce Trefla w ostatnim meczu z GTK Gliwice

Nieco ponad minutę od startu drugiej kwarty zajęło Polpharmie odrobienie czterech punktów straty. Przy wyniku 23:23 za trzy trafił Baker, ale zawodnicy ze Starogardu Gdańskiego ponownie odrobili różnicę, a udane akcje Kempa i Filipa Struskiego pozwoliły Polpharmie zbudować aż pięć oczek przewagi (31:36). Grę Trefla próbował poderwać duet Greene i Varanauskas, ale ich trafienia pozwoliły jedynie zmniejszyć stratę. To wciąż Polpharma miała na swoim koncie więcej punktów. Na przerwę drużyna Artura Gronka schodziła przy prowadzeniu 42:40.

Już pierwsza punktowa akcja Trefa w trzeciej kwarcie pozwoliła w całości odrobić straty, a nawet uzyskać jeden punkt przewagi, dzięki trójce dobrze dysponowanego Greena. Kolejne minuty gry przyniosły bardzo zacięta rywalizację, podczas której oba zespoły naprzemiennie zyskiwały minimalną inicjatywę punktową. Kibiców zgromadzonych w Ergo Arenie mógł cieszyć fakt, że w barwach Trefla oprócz wspomnianych Greena i Varanauskasa wyróżniali się również Leończyk oraz Milan Milovanović. Cała czwórka w trakcie trwania trzeciej kwarty miała już na swoim koncie dwucyfrową zdobycz. Polpharma opierała swoją grę głównie na akcjach Kempa oraz Tre Bussey`a, a to zemściło się pod koniec kwarty, gdy wspomniani zawodnicy ze Starogardu byli już bardzo zmęczeni. Koszykarze Trefla wyczuli wtedy swoją szansę i zbudowali czteropunktową przewagę. Na dziesięć minut przed końcem meczu sopocianie prowadzili 62:58.

Ostatnia część meczu rozpoczęła się od trójki Bakera. Siedem punktów różnicy na korzyść Trefla było wynikiem komfortowym, jednak jeszcze nie w pełni bezpiecznym. Kolejne akcje wskazywały jednak, że prowadzenie gospodarzy jest wynikiem zasłużonym. Kolejny celny rzut za trzy, tym razem Zagoraca oraz dwie udane akcje Leończyka dały pierwszy raz w spotkaniu aż dwucyfrową przewagę punktową (72:62). Miejscowi koszykarze wyglądali coraz lepiej, a wręcz przeciwnie było w przypadku zawodników Polpharmy, którzy nie potrafili znaleźć skutecznej metody na zróżnicowaną grę sopocian. Ostatecznie Trefl wygrał 82:71, a do wcześniej wymienionej czwórki mającej na swoim koncie dwucyfrową zdobycz dołączyli jeszcze Łukasz Kolenda i Baker.

Wyniki 25 kolejki

• TREFL SOPOT - Polpharma Starogard Gdański 82:71 (23:19, 17:23, 22:16, 20:13)
  • Arged BMSlam Stal Ostrów Wielkopolski - ARKA GDYNIA 65:75 (14:23, 15:22, 16:18, 20:12)
  • King Szczecin - TBV Start Lublin 72:75 (11:17, 23:19, 22:20, 16:19)
  • Anwil Włocławek - MKS Dąbrowa Górnicza 77:79 (25:20, 11:20, 15:15, 26:24)
  • Legia Warszawa - AZS Koszalin 79:69 (18:15, 24:16, 19:24, 18:14)
  • Miasto Szkła Krosno - HydroTruck Radom 76:92 (16:29,28:16,11:28,21:19)
  • GTK Gliwice - Polski Cukier Toruń 70:94 (17:27, 22:19, 10:25, 21:23)
  • Stelmet Enea BC Zielona Góra - Spójnia Stargard 104:87 (25:16, 29:30, 24:18, 26:23)

Opinie (18) 3 zablokowane

• (2)

Trefla i arkę łączy więcej niż tylko dublowanie przeszłych mistrzostw - kibiców słychać tylko jak drużyna wygrywa