Lechia Gdańsk - Jagiellonia Białystok 1:2. Skończyli rok 2021 u siebie jak zaczęli

Jacek Główczyński
11 grudnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

Zobacz i posłuchaj, jak kibice Lechii Gdańsk zareagowali na porażkę?

Lechia Gdańsk niespodziewanie przegrała z Jagiellonią Białystok 1:2 (1:1) w meczu 18. kolejki PKO BP Ekstraklasy, doznając pierwszej porażki w tym sezonie u siebie. Honorową bramkę zdobył z rzutu karnego Flavio Paixao. Był to ostatni występ biało-zielonych przed własną publicznością w 2021 roku. Choć w obu drużynach zmienili się trenerzy, to gospodarze skończyli tak jak zaczęli tegoroczną ligową rywalizację na Letnicy, gdyż 30 stycznia przegrali z tym rywalem 0:2. Na trybunach nie zabrakło akcentów związanych z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego.

Paixao

Rezerwowi: 1 Alomerović, 9 Zwoliński, 10 Diabate, 17 Żukowski, 33 Terrazzino, 36 Makowski, 78 Musolitin, 79 Sezonienko, 88 Kałuziński

10 Cernych

Rezerwowi: 50 Abramowicz, 8 Mystkowski, 16 Żyro, 19 Olszewski, 20 Tabiś, 23 Struski, 32 Matysik, 39 Majsterek, 41 Lutostański
  • 50' 69 Biegański Zmiany 88 Kałuziński
  • 63' 28 Paixao Zmiany 9 Zwoliński
  • 63' 7 Gajos Zmiany 33 Terrazzino
  • 63' 22 Ceesay Zmiany 79 Sezonienko
  • 77' 4 Tobers Zmiany 17 Żukowski
Zmiany Zmiany
  • 69' 9 Bida Zmiany 23 Struski
  • 69' 7 Nalepa Zmiany 8 Mystkowski
  • 78' 10 Cernych Zmiany 16 Żyro
  • 45' Paixao (karny)
Bramki Bramki
  • 35' Romanczuk
  • 55' Bida
  • 48' Pietrzak
  • 54' Kubicki
  • 89' Kałuziński
Kartki Kartki
  • 10' Romanczuk
  • 75' Prikryl

Piłkarze na mecz wyszli w czapkach Mikołaja.

Lechia na półmetku ekstraklasy jest na 3. miejscu, ale w tym roku rozegrane zostaną jeszcze dwa mecze z rundy rewanżowej

Jak Lechia Gdańsk w przerwie pozbyła się respektu? Co wydarzyło się w szatni?

trener Kaczmarek nie może posłać w bój ponownie tej samej "11", co w meczu z Rakowem (3:1), gdyż za kartki muszą pauzować: Nalepa i Conrado

Lechia "wydarła" 3. miejsce na półmetku ekstraklasy. Wystaw oceny piłkarzom i trenerowi za mecz z Rakowem Częstochowa

w defensywie przydaje się uniwersalny obrońca. Kopacz zostaje z prawej strony defensywy, a na środek tej formacji wchodzi Tobers

Gdzie powinien grać Bartosz Kopacz?

na skrzydle pewną pozycję ma Durmus, a pierwszy raz od kontuzji w "11" Ceesay

Co Ilkay Durmus sądzi o transferze do Polski i jak długo zamierza grać w ekstraklasie?

po kontuzji do gry wraca Gajos, a właśnie jego i Paixao miejscy decydenci umieścili w "Złotej Dziesiątce" najlepszych sportowców Gdańska za rok 2021. Obaj zajmują miejsce w "11". Flavio zmienia w niej Zwolińskiego

Sprawdź, którzy piłkarze Lechii Gdańsk znaleźli się w najlepszej "10" sportowców Gdańska 2021 oraz jaką nagrodę otrzymał trener Tomasz Kaczmarek

łącznie zatem aż 4 zmiany w "11" Lechii w porównaniu z meczem z Rakowem

Przypomnij sobie jak Lechia Gdańsk ograła Raków Częstochowa 3:1. Sprawdź, oceny dla piłkarzy i trenera

jednak nie tylko kwestie personalne utrudniały przygotowania do meczu z Jagiellonią. Był nawet apel do miasta

Trener Lechii Gdańsk apeluje o wsparcie miasta. Sprawdź, w jakiej sprawie

na początku tego roku, 30 stycznia Lechia u siebie przegrała z Jagiellonią 0:2. Jednak trener Kaczmarek z tym rywalem ma lepsze wspomnienia

Przypomnij sobie jak Lechia Gdańsk wyeliminowała Jagiellonię Białystok z Pucharu Polski

Lechia w przypadku wygranej na 2 punkty zbliży się do dotychczasowego lidera, gdyż Lech przegrał na wyjeździe z Radomiakiem 1:2. Co najmniej do niedzieli, kiedy swój mecz rozegra Pogoń, biało-zieloni byliby też wiceliderem ekstraklasy
Jagiellonia w ostatniej kolejce przegrała u siebie z Górnikiem Łęczna 1:2. Trener Mamrot w porównaniu z tamtym spotkaniem dokonał czterech zmian. Do "11" wchodzą: Steinbors (Jagiellonia Białystok), Tiru (Jagiellonia Białystok), Pospisil (Jagiellonia Białystok) i Bida (Jagiellonia Białystok)
przed meczem pojawiły się pogłoski, że Alomerović (LECHIA Gdańsk) może przenieść się z Lechii do Jagiellonii. Dziś Zlatan po chorobie wraca do "20", ale zajmuje miejsce na ławce rezerwowych
mecz będzie rozgrywany przy minusowych temperatura. Obecnie 3 stopnie poniżej zera w skali Cejsjusza
na trybunach niezbyt dużo osób, choć są kibice gości. O frekwencji tradycyjnie na tym obiekcie poinformujemy w przerwie meczu
na trybunie kibiców Lechii przygotowania do oprawy. Zapewne będzie ona poświęcona 40. rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego.
piłkarze wychodzą na murawę w czapkach mikołajów, Lechia zielone nakrycia głowy, goście czerwone
Lechia biało-zielone koszulki, białe spodenki, Jagiellonia żółto-czerwone koszulki, czerwone spodenki
losowanie kapitanów: Paixao i Romanczuk (Jagiellonia Białystok)
1'
od środka mecz rozpoczęła Jagiellonia
2'
Steinbors (Jagiellonia Białystok) złapał piłkę wstrzeloną w jego pole karne
4'
na razie gra głównie na połowie gości. Trener inaczej ustawił skrzydłowych niż można było się spodziewać. Durmus na prawym, Ceesay na lewym skrzydle
5'
Pazdan (Jagiellonia Białystok) wybił piłkę spod nóg Ceesay'a (LECHIA Gdańsk) na rzut rożny
5'
Steinbors (Jagiellonia Białystok) uratował gości przed stratą gola. Odbił piłkę po strzale głową Kopacza. Bardzo dobrze rozegrany korner Przez Lechię. Po dośrodkowaniu Pietrzaka na pierwszy słupek nastąpiło przedłużenie piłki głową do Kopacza
7'
cały czas doping dla Lechii
9'
pierwsza kontra gości. Prikryl (Jagiellonia Białystok) uderzył nad bramką
10'
Żółtą kartką został ukarany Romanczuk (Jagiellonia Białystok) po faulu na Paixao
11'
zablokowany strzał Prikryla (Jagiellonia Białystok)
12'
Pazdan (Jagiellonia Białystok) głową poza własną bramkę, uprzedził Gajosa
13'
bez zagrożenia dla Jagiellonii po rzucie rożnym Pietrzaka (LECHIA Gdańsk)
15'
posiadanie piłki 66:34 na korzyść Lechii
16'
"My chcemy gola" - skandują kibice
16'
gwizdy w kierunku Steinborsa (Jagiellonia Białystok), który zwleka z wybiciem piłki od bramki
16'
przypomnijmy, że Steinbors (Jagiellonia Białystok) i Nalepa (Jagiellonia Białystok) to byli piłkarze Arki Gdynia
17'
"Hej, BKS" - z trybun
18'
Jagiellonia podchodzi wyżej do pressingu. Kuciak (LECHIA Gdańsk) ma okazje poćwiczyć wybicia piłki nogą, gdyż koledzy podają do niego przy budowaniu akcji "od tyłu"
19'
Kopacz (LECHIA Gdańsk) naprawił błąd Tobersa (LECHIA Gdańsk) i wybił piłkę poza własną bramkę
20'
po dośrodkowaniu z narożnika boiska Paixao wybił piłkę przed pole karne. Stamtąd strzelał Bida (Jagiellonia Białystok), ale nie trafił w bramkę
22'
Biegański (LECHIA Gdańsk) stracił piłkę, ale dobrze wracał za rywalem i nie pozwolił mu nie tylko na kontrę, ale i zmusił do błędu
25'
nie zmienia się obraz gry. Lechia zmuszana do gry w ataku pozycyjnym, Jagiellonia czeka na okazje do kontr
26'
obaj trenerzy od początku meczu na stojąco, starają się przekazywać wskazówki podopiecznym
26'
3. rzut rożny dla Lechii
26'
i będzie 4., bo był rykoszet po strzale Durmusa (LECHIA Gdańsk)
27'
wybita piłka przez gości po kolejnym dośrodkowaniu z narożnika boiska Gajosa (LECHIA Gdańsk)
27'
Gajos (LECHIA Gdańsk) to były piłkarz m.in. Jagiellonii
28'
dośrodkowanie Durmusa (LECHIA Gdańsk) prosto w ręce Steinborsa (Jagiellonia Białystok)
29'
dośrodkowanie najpierw z prawego, potem z lewego skrzydła w "16" Lechii. Wreszcie sytuacje wyjaśnił wybiciem piłki Maloca (LECHIA Gdańsk)
30'
Mario gra w koszulce z krótkim rękawkiem, ale na dłonie nałożył rękawiczki
31'
Prikryl (Jagiellonia Białystok) zdobył korner dla gości
31'
Cernych niecelnie główkował po dośrodkowaniu z narożnika boiska Pospisila (Jagiellonia Białystok)
32'
cały czas doping dla Lechii, kibice gości na razie mecz oglądają w milczeniu
34'
przed polem karnym Lechii Bida (Jagiellonia Białystok) źle podawał do Nalepy (Jagiellonia Białystok)
34'
wulgarnie z trybun pod adresem Nalepy (Jagiellonia Białystok)
35'
rzut rożny dla gości
35'
[0:1] Jagiellonia Białystok STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Romanczuk. Zamieszanie w "16" Lechii po dośrodkowaniu Pospisila z narożnika boiska. Kuciak miał kłopoty z piąstkowaniem piłki, gdyż też przeszkadzał mu w tym Biegański, na pewno zabrakło komunikacji. Po chwili Kuciak odbił futbolówkę po strzale Cernycha, ale wobec dobitki Romaczuka był bezradny
35'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) protestuje u sędziego, sugeruje, że był faulowany
35'
jeszcze trwa sytuacji na VAR
36'
gol uznany, Lechia przegrywa 0:1
37'
Paixao sygnalizuje zagranie ręką obrońcy Jagiellonii - Puerto przy próbie wybicia piłki po dośrodkowaniu Ceesay'a
37'
sędzia tego nie potwierdza, ale znów jest konsultacja z VAR
38'
rzutu karnego dla Jagiellonii nie ma
38'
z trybun niecenzuralne skandowanie pod adresem... PZPN
41'
"Obiecałaś mi na pewno, że 3 punkty dzisiaj będą..." - z sektorów Lechii
42'
Pietrzak (LECHIA Gdańsk) najwyraźniej zauważył, że Steinbors (Jagiellonia Białystok) wysunął się z bramki i próbował go przelobować. Bramkarz zdążył jednak złapać piłkę
43'
rzut karny dla Lechii. Sędzia zdecydował, że Paixao był faulowany przez Romanczuka
43'
Paixao już jest gotowy do strzelania "11", ale sędzia czeka jeszcze na konsultację z VAR
kontuzja
43'
sztab medyczne Lechii udziela zaś pomocy Tobersowi (LECHIA Gdańsk)
44'
rzut karny podtrzymany
45'
[1:1] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Paixao z rzutu karnego. Flavio strzelił mocno w prawy róg bramki, Steinbors rzucił się w prawy
45'
97. gol Paixao w ekstraklasie
45'
2 minuty doliczone do pierwszej połowy
45+1
Tobers (LECHIA Gdańsk) może kontynuwać grę
45+1
Cernych strzelił sprzed pola karnego, ale piłka trafiła w twarz jego kolegę z drużyny - Bidę (Jagiellonia Białystok)
45+2
Kuciak (LECHIA Gdańsk) zaskoczony podaniem od Malocy (LECHIA Gdańsk), ale zdążył wybić piłkę
45+2
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. LECHIA GDAŃSK - JAGIELLONIA BIAŁYSTOK 1:1
Wszystko co najważniejsze w pierwszej połowie zdarzyło się po stałych fragmentach gry. Najpierw blisko gola po rzucie rożnym był Kopacz (LECHIA Gdańsk), ale ostatecznie po kornerze wynik otworzyli goście, a konkretnie Cernych. Lechia szukała karnego i się go doczekała. Paixao, nie bacząc na przesąd, że faulowany nie powinien strzelać, pewnie zdobył gola z 11. metra.
W grze Lechia ma optyczną przewagę, ale Jagiellonia się dobrze broni i trudno było stworzyć konkretne zagrożenie pod jej bramką.
W drugiej połowie gdańszczanie powinni podkręcić tempo, dokładnie tak jak to zrobili przed tygodniem w meczu z Rakowem Częstochowa. Wówczas łatwiej będzie im rozerwać szeregi obronne rywali.
Oficjalna frekwencja 5170 kibiców
46'
drugą połowę rozpoczęła Lechia
46'
obie drużyny bez zmian w składach
46'
"My wierzymy w BKS" - z trybun
47'
pojawia się pierwsze hasło z oprawy: "Fabryka morderców"
48'
Żółtą kartką został ukarany Pietrzak (LECHIA Gdańsk) po faulu na Nalepie
49'
gra zaostrza się, po jednym piłkarzu z każdej drużyny leży na murawie, sędzia nie pozwala, by weszła pomoc medyczna na boisko
49'
liczba fauli: Lechia 8, Jagiellonia 6
50'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Biegański, w jego miejsce wchodzi Kałuziński.
50'
Lechia dokonała zmiany na środku drugiej linii, a zarazem wśród piłkarzy młodzieżowych
kontuzja
51'
Bida (Jagiellonia Białystok) opatrywany w polu karnym Lechii
52'
Bida (Jagiellonia Białystok) może kontynuować grę
53'
"W Wolnym Mieście..." - z trybun
54'
Żółtą kartką został ukarany Kubicki (LECHIA Gdańsk).
54'
oprawa na trybunie
55'
[1:2] Jagiellonia Białystok STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Bida. Młodzieżowiec gości został pozostawiony bez żadnej opieki w polu bramkowym. Gdy dostał piłkę od Prikryla, piętą skierował ją do siatki
56'
Bida (Jagiellonia Białystok) sam na sam z Kuciakiem (LECHIA Gdańsk). Kapitalnie broni Dusan
57'
niecelnie sprzed pola karnego strzelał Nalepa (Jagiellonia Białystok)
60'
Steinbors (Jagiellonia Białystok) złapał piłkę po strzale Durmusa (LECHIA Gdańsk)
63'
niecelny strzał Kałuzińskiego (LECHIA Gdańsk)
63'
Lechia przygotowuje potrójną zmianę
63'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Paixao, w jego miejsce wchodzi Zwoliński.
63'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Gajos, w jego miejsce wchodzi Terrazzino.
63'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Ceesay, w jego miejsce wchodzi Sezonienko.
64'
nowe siły trener Kaczmarek rzuca do ofensywy
65'
trener Kaczmarek może jeszcze wymienić jednego piłkarza, trener Mamrot ma pięć zmian do dyspozycji, ale co najwyżej może je przeprowadzić w trzech turach
66'
Durmus (LECHIA Gdańsk) sygnalizuje zagranie ręką obrońcy Jagiellonii, ale sędzia wskazuje tylko na rzut rożny
67'
po dośrodkowaniu Durmusa (LECHIA Gdańsk) z narożnika boiska niecelnie główkował Maloca (LECHIA Gdańsk)
67'
Maloca (LECHIA Gdańsk) po zejściu Paixao przejął kapitańską opaskę
68'
pomoc medyczna Jagiellonii na boisku przy Nasticiu
68'
przygotowywana podwójna zmiana przez gości
69'
Jagiellonia Białystok przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Bida, w jego miejsce wchodzi Struski.
69'
Jagiellonia Białystok przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Nalepa, w jego miejsce wchodzi Mystkowski.
69'
Nastić (Jagiellonia Białystok) kontynuuje grę
70'
odpalono race, spiker apeluje, by żadnych przedmiotów nie rzucać na boisko
71'
rzut rożny dla gości, ale bez zagrożenia dla Lechii
72'
"Raz sierpem, raz młotem..." - skandowanie z trybun. Jest też: "A na drzewach zamiast liści..."
75'
Żółtą kartką został ukarany Prikryl (Jagiellonia Białystok).
75'
szykują się kolejne zmiany
77'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Tobers, w jego miejsce wchodzi Żukowski.
78'
Jagiellonia Białystok przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Cernych, w jego miejsce wchodzi Żyro.
79'
Lechia cały czas atakuje, posiadanie piłki 67:33 na jej korzyść
81'
Zwoliński (LECHIA Gdańsk) strzela wysoko nad poprzeczką
82'
Steinbors (Jagiellonia Białystok) piąstkuje piłkę po dośrodkowaniu Terrazzino (LECHIA Gdańsk)
84'
Lechia dziś ma problem z nadaniem akcjom odpowiedniej szybkości, nie ma przyspieszenia na skrzydłach. Dlatego m.in. wszedł Żukowski (LECHIA Gdańsk), a Kopacz (LECHIA Gdańsk) przesunięty na środek obrony
85'
zamieszanie w "16" Jagiellonii, ale piłka ostatecznie wybita
85'
teraz Sezonienko (LECHIA Gdańsk) i Żukowski (LECHIA Gdańsk) z prawej, a Durmus (LECHIA Gdańsk) i Pietrzak (LECHIA Gdańsk) z lewej strony boiska
87'
gra niemal już cały czas na połowie Jagiellonii
88'
próba kontry gości, ale Kopacz (LECHIA Gdańsk) uprzedza Mystkowskiego (Jagiellonia Białystok) i zagrywa do Kuciaka (LECHIA Gdańsk)
88'
i już jesteśmy pod bramką Jagiellonii, a Lechia ma kolejny korner
88'
Steinbors (Jagiellonia Białystok) przejął piłkę
89'
Żółtą kartką został ukarany Kałuziński (LECHIA Gdańsk).
89'
"Lechia gol" - z trybun
90'
5 minut doliczonych do drugiej połowy
90+1
piłkarze Jagiellonii przy najdrobniejszym faulu teraz długo podnoszą się z boiska
90+3
dośrodkowanie Pietrzaka z lewego skrzydła i słupek po strzale głową Zwolińskiego (LECHIA Gdańsk). Jeszcze do Łukasza dograł piłkę Sezonienko, ale strzał Zwolińskiego obok słupka
90+4
już 16. faul Lechii, Jagiellonia ma 10. I podobny obrazek jak poprzednie, piłkarz gości długo podnosi się z murawy