Lechia Gdańsk - Piast Gliwice 2:0. Stałe fragmenty i gole obrońców

29 marca 2019 (artykuł sprzed 5 lat)

Radość kibiców i piłkarzy Lechii Gdańsk po wygranej nad Piastem Gliwice

W meczu na szczycie 27. kolejki ekstraklasy Lechia Gdańsk pokonała Piast Gliwice 2:0 (2:0). Tym samym przewaga biało-zielonych nad trzecią drużyną tabeli wzrosła już do 10 punktów. Gole dla gospodarzy po stałych fragmentach gry strzelali środkowi obrońcy: Błażej AugustynMichał Nalepa.

12 Kuciak - 3 Nunes, 25 Nalepa, 26 Augustyn, 22 Mladenović - 35 Łukasik - 8 Michał Mak, 6 Kubicki, 36 Makowski, 17 Haraslin - 28 Paixao
Sędziowie: Raczkowski (Warszawa) oraz Obukowicz, Arys
Widzów: 15 073
26 Plach - 5 Pietrowski, 4 Czerwiński, 88 Korun, 2 Kirkeskov - 6 Hateley, 10 Dziczek - 20 Konczkowski, 3 Jodłowiec, 11 Felix - 9 Parzyszek
  • 59' 8 Michał Mak Zmiany 90 Sobiech
  • 67' 17 Haraslin Zmiany 19 Fila
  • 90+2 28 Paixao Zmiany 18 Arak
  • 71' 5 Pietrowski Zmiany 19 Mateusz Mak
  • 74' 9 Parzyszek Zmiany 27 Papadopulos
  • 82' 3 Jodłowiec Zmiany 21 Badia
  • 6' Augustyn
  • 32' Nalepa

W poprzednim sezonie Lechia i Piast walczyły o utrzymanie, a teraz grają o czołowe pozycje. Jesienią w Gliwicach padł remis 1:1

Przeczytaj co przed meczem mówił trener Lechii

w Gliwicach jedynego gola dla Lechii strzelił Haraslin (LECHIA Gdańsk), a przyszło nam czekać na niego aż do 85. minuty

Przypomnij sobie relację z meczu w Gliwicach

czterej piłkarze Lechii są zagrożeni pauzą w kolejnym spotkaniu, jeśli otrzymają dziś kartkę. Augustyn (LECHIA Gdańsk) zapewnia, że perspektywa opuszczenia derbów Trójmiasta nie osłabi motywacji gry przeciwko Piastowi

Czterech piłkarzy Lechii musi uważać na kartki. O kogo chodzi?

oby mecz na szczycie 27. kolejki zgromadził większą widownię niż w ostatnich meczach w Gdańsku. W tym celu były dostępne m.in. bezpłatne bilety

Tysiące darmowych biletów na mecz z Piastem. Sprawdź komu przysługują

oficjalną frekwencję tradycyjnie na tym obiekcie poznamy w przerwie spotkania
w porównaniu z ostatnim meczem sprzed ligowej przerwy (3:2 z Zagłębiem w Sosnowcu) trener Stokowiec wymienił trzech piłkarzy

Sprawdź, jak piłkarzom Lechii poszło w reprezentacjach

miejsce w "11" odzyskali: Nunes (LECHIA Gdańsk), Mak (LECHIA Gdańsk) i wracający po pauzie za kartki Mladenović (LECHIA Gdańsk)
są też dwie roszady na pozycjach. Makowski (LECHIA Gdańsk) wraca na środek defensywy, a Paixao (LECHIA Gdańsk) zagra w ataku

Piłkarz Lechii już myśli o karierze trenera. Przeczytaj o kim mowa

na ławce rezerwowych po dłużej przerwie spowodowanej kontuzją Lipski
pełna ławka rezerwowych Lechii: 1 Alomerović, 5 Vitoria, 9 Lipski, 11 Michalak, 18 Arak, 19 Fila, 90 Sobiech
Piast przystąpi do meczu w Gdańsku z serią pięciu wygranych z rzędu
w porównaniu z ostatnim sukcesem nad Miedzią (2:1) trener Fornalik wymienił dwóch defensorów. Nowi w "11" to Korun (Piast Gliwice) i Jodłowiec (Piast Gliwice)
w podstawowym składzie Piasta pewniakiem jest Pietrowski (Piast Gliwice). Marcin to wychowanek Lechii. Przeniósł się do Gliwic latem 2015 roku, gdy w Gdańsku nie otrzymał propozycji przedłużenia kontraktu. Dziś jest kapitanem Piasta
ławka rezerwowych Piasta: 1 Szmatuła, 18 Sokołowski, 19 Mateusz Mak (LECHIA Gdańsk), 21 Badia, 22 Mokwa, 24 Byrtek, 27 Papadopulos
jak widać, od pierwszej minuty nie dojdzie do konfrontacji braci bliźniaków Maków. Michał z Lechii jest "11", a Mateusz z Piasta zajmuje na razie miejsce na ławce
na trybunach kilkudziesięcioosobowa grupa kibiców Piasta, która ożywiła się, gdy piłkarze wychodzą na prezentację
Lechia biało-zielone koszulki, białe spodenki. Piast całe czerwone stroje
1'
od środka rozpoczął Piast
2'
pierwszy atak gości. Kirkeskov (Piast Gliwice) "wyjechał" z piłką za boisko
3'
zamieszanie w polu karnym Lechii. Aż trzech piłkarzy gości po kolei przymierzało się do strzału, ale żaden czysto nie trafił w piłkę
4'
zablokowane dośrodkowanie Mladenovicia (LECHIA Gdańsk)
4'
dobre dogranie z prawego skrzydła Konczkowskiego (Piast Gliwice), ale strzał Parzyszka nad bramką
5'
Mak (LECHIA Gdańsk) zdobył róg
6'
[1:0] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Augustyn. Po dośrodkowaniu z rogu Haraslina goście mieli kłopoty z wybiciem piłki z "16". Plach zbyt krótko piąstkował, gdy pod bramkę zagrał Kubicki. Wreszcie do futbolówki wybitej przed pole karne dopadł Augustyn i mocnym strzałem z woleja posłał ją do siatki
8'
Kirkeskov (Piast Gliwice) potrzebuje pomocy medycznej po starciu z Nunesem (LECHIA Gdańsk)
10'
groźny strzał Jodłowca. Piłka po rękawicy Kuciaka (LECHIA Gdańsk) przeszła nieznacznie obok słupka
10'
bez zagrożenia dla Lechii po rogu Piasta
12'
Kubicki (LECHIA Gdańsk) w pole karne do Paixao (LECHIA Gdańsk), ale Flavio uderzył nad bramką i był jeszcze na spalonym
13'
Haraslin (LECHIA Gdańsk) po wślizgu wybił piłkę na róg
14'
i ten róg nie zrobił krzywdy Lechii
16'
Lechia czeka na przechwyt i okazję na kontrę. Piast zmuszony do ataku pozycyjnego
17'
Haraslin (LECHIA Gdańsk) zablokowany w polu karnym
19'
podanie Paixao (LECHIA Gdańsk) do Maka, ale Michał uprzedzony przez Kirkeskova (Piast Gliwice). Będzie róg
20'
Mladenović (LECHIA Gdańsk) dośrodkował najpierw z rogu, a po chwili miał ku temu jeszcze raz okazję, bo piłkę przekazał mu Haraslin (LECHIA Gdańsk). Serb jednak kopnął futbolówkę zbyt mocno
21'
niecelnie główkował Felix (Piast Gliwice)
22'
niecelny strzał Mladenovicia (LECHIA Gdańsk)
23'
"Lechia gol" - z trybun
26'
Mladenović (LECHIA Gdańsk) nie pozwolił się minąć we własnej "16" Konczkowskiemu (Piast Gliwice)
27'
Augustyn (LECHIA Gdańsk) blokuje strzał Jodłowca
30'
od kilku minut gra głównie w środku boiska
32'
Haraslin (LECHIA Gdańsk) faulowany 2 metry od linii bocznej pola karnego
32'
[2:0] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Nalepa. Z wolnego Mladenović podał krótko do Makowskiego, który trzymał piłkę, by Filip mógł precyzyjnie dośrodkować. Nalepa z bliska celnie główkował na 2:0
33'
Lechia lidera ma - śpiewają kibice
37'
Piast stara się atakować, ale czyni to chaotycznie
40'
Lechia wydaje się kontrolować grę, nawet jak Piast rozgrywa piłkę na jej połowie
41'
dwa gole po stałych fragmentach gry Lechii odcisnęły piętno na psychice gości. Nawet w prostych sytuacjach popełniają błędy, jak teraz Kirkeskov (Piast Gliwice) przy dośrodkowaniu z wolnego
42'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) kapitalnie broni strzał Parzyszka. Róg dla gości
43'
bez zagrożenia dla Lechii po dośrodkowaniu z rogu Hateley'a (Piast Gliwice)
45'
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. LECHIA PROWADZI 2:0
Lechia prowadzi po dwóch golach środkowych obrońców i stałych fragmentach gry. Mecz ustawiło trafienie Augustyna (LECHIA Gdańsk) po rozegraniu rogu, a spokój dała bramka Nalepy (LECHIA Gdańsk) po dośrodkowaniu wolnego.
Piast praktycznie tylko raz poważnie zagroził bramce gospodarzy. Kuciak (LECHIA Gdańsk) nie dał się pokonać Parzyszkowi.
Korzystny wynik sprawił, że Lechia mogła czekać na rywali na własnej połowie, by po przechwytach szukać szybkich ataków. Natomiast Piast został zmuszony do gry w ataku pozycyjnym, w którym brakowało mu dokładności.
Spiker podał oficjalną frekwencję - 15 073 kibiców
46'
drugą połowę rozpoczęła Lechia
46'
obie drużyny bez zmian w składach
47'
Plach (Piast Gliwice) odbił piłkę po dobrym strzale Łukasika (LECHIA Gdańsk), a po chwili interweniował przy dośrodkowaniu Mladenovicia (LECHIA Gdańsk)
47'
48'
a kibice gości dopiero teraz wracają z przerwy na trybunę
48'
wydawało się, że Haraslin (LECHIA Gdańsk) zdobył róg, ale sędzia nakazał gościom wznowić grę od bramki
49'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) piąstkuje po dośrodkowaniu Hateley'a (Piast Gliwice)
51'
na spalonym Flavio
52'
wielkie szczęście przy Lechii. Parzyszek (Piast Gliwice) potężnie uderzył. Piłka uderzyła w spojenie słupka z poprzeczką i to po wewnętrznej stronie, a mimo to nie wpadła do siatki
53'
Konczkowski (Piast Gliwice) sprzed pola karnego po ziemi uderzył nieznacznie obok słupka
53'
dwie groźne akcje Piasta, w których goście zagrali szybko i składnie pod bramką Lechii
56'
po dobrym początku drugiej połowy w wykonaniu Lechii do głosu doszedł Piast, który teraz przeważa
57'
Znów groźnie pod bramką gospodarzy. Kuciak (LECHIA Gdańsk) obronił strzał Jodłowca, a dobitka Parzyszka nad poprzeczką
58'
Lechia stanęła. Kolejna dogodna sytuacja dla gości. Po podaniu Parzyszka pudłuje Felix (Piast Gliwice)
59'
LECHIA Gdańsk przeprowadza pierwszą zmianę. Boisko opuszcza Mak, w jego miejsce wchodzi Sobiech.
59'
zmiana ustawienia w Lechii. Na prawe skrzydło przesunięty Paixao (LECHIA Gdańsk), a Sobiech (LECHIA Gdańsk) na pozycji nr 9
60'
kontra Lechii. Kubicki (LECHIA Gdańsk) zbyt mocno podawał w kierunku Paixao (LECHIA Gdańsk). Piłkę przejął Plach (Piast Gliwice)
60'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) pewnie złapał piłkę dośrodkowaną przez Hateleya (Piast Gliwice), mimo że skakali też wysocy rywale
61'
nieudane dośrodkowanie Paixao (LECHIA Gdańsk). Piłka prosto w ręce bramkarza
64'
Lechia przygotowuje się do drugiej zmiany. Rozgrzewa się Fila
67'
Piast nadal częściej przy piłce, ale od kilku minut już z dala od bramki Lechii
67'
LECHIA Gdańsk przeprowadza drugą zmianę. Boisko opuszcza Haraslin, w jego miejsce wchodzi Fila.
68'
Fila (LECHIA Gdańsk) dotychczas grał najczęściej na prawej obronie, a teraz zajął miejsce Haraslin (LECHIA Gdańsk) na lewej pomocy
69'
dwukrotnie długie piłki w pole karne Lechii i w obu przypadkach Kuciak (LECHIA Gdańsk) pewnie interweniuje
69'
Mak (LECHIA Gdańsk) z Lechii zszedł z boiska, a do wejścia przygotowuje się jego brat bliźniak z Piasta
70'
Konczkowski (Piast Gliwice) zagrał piłkę w boczną siatkę bramki Lechii
71'
nieudany strzał z dystansu Sobiecha (LECHIA Gdańsk)
71'
Piast Gliwice przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Pietrowski, w jego miejsce wchodzi Mateusz Mak.
74'
Piast Gliwice przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Parzyszek , w jego miejsce wchodzi Papadopulos.
75'
i od razu Papadopulos (Piast Gliwice) doszedł do strzału głową po dośrodkowaniu Konczkowskiego (Piast Gliwice). Na szczęście dla Lechii główkował niecelnie
76'
Mladenović (LECHIA Gdańsk) zasugerował zagranie ręką rywala. Sędzia się z nim zgodził, ale uznał, że zdarzenie miało miejsce tuż przed polem karnym. Zatem wolny nie karny
77'
nieudane dośrodkowanie z wolnego Makowskiego (LECHIA Gdańsk)
80'
od 5 minut gra głównie w środku boiska
82'
Piast Gliwice przeprowadza ostatnią zmianę. Boisko opuszcza Jodłowiec, w jego miejsce wchodzi Badia.
82'
Badia (Piast Gliwice) wszedł na lewą stronę pomocy, a na pozycję nr 10 przesunięty został Felix (Piast Gliwice)
83'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) pewnie broni po uderzeniu z dystansu Papadopulosa
84'
po faulu Kubickiego (LECHIA Gdańsk) na Feliksie wolny dla gości 2 metry od linii bocznej pola karnego
85'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) pewnie broni strzał Kirkeskova (Piast Gliwice) z wolnego
87'
z trybun już śpiewy na temat derbów
88'
część wulgarnych
88'
Nalepa (LECHIA Gdańsk) wybił piłkę na róg
88'
do wejścia przygotowuje się Arak
89'
dośrodkowanie z rogu rozpoczęło serię wrzutek w "16" Lechii, ale gdańszczanie radzą sobie z tymi próbami gości
90'
kontra Lechii, ale nie kończy jej Sobiech (LECHIA Gdańsk), ostro atakowany w polu karnym Piasta
90'
3 minuty doliczone do drugiej połowy
90+1
Makowski (LECHIA Gdańsk) potrzebuje pomocy medycznej
90+2
LECHIA Gdańsk przeprowadza ostatnią zmianę. Boisko opuszcza Paixao, w jego miejsce wchodzi Arak.
90+2
niecelny strzał sprzed pola karnego Badii (Piast Gliwice)
90+3
Lechia utrzymuje grę z dala od własnej bramki
90+5
Konczkowski (Piast Gliwice) pada w polu karnym Lechii, ale kończy się tylko kornerem
90+5
Kuciak (LECHIA Gdańsk) ratuje Lechię przed stratą gola. Kolejna świetna interwencja
90+6
KONIEC MECZU. LECHIA WYGRAŁA 2:0
wspólna radość kibiców i piłkarzy
nie brakuje też odniesień do wtorkowych derbów
Lechia przerwała passę Piasta, która skończyła się na pięciu wygranych z rzędu. Gdańszczanie powiększyli przewagę nad trzecim zespołem tabeli już do 10 punktów.
W drugiej połowie gdańszczanie skupili się na obronie korzystnego wyniku. Udało im się to, gdyż bardzo dobrze dysponowany był w bramce Kuciak (LECHIA Gdańsk), a gdy już i on nie mógł poradzić, w sukurs biało-zielonym przychodziło szczęście. Tak było choćby przy strzale Parzyszka w spojenie słupka i poprzeczki, po którym piłka zamiast do siatki wyszła w pole

16 Zagłębie Sosnowiec 27 5 6 16 35:55 21
Po rozegraniu 30 kolejek, nastąpi podział na grupę mistrzowską (pozycje 1-8) oraz spadkową (9-16). Drużyny zagrają w grupach każdy z każdym bez rewanżów z zachowaniem całego dotychczas zdobytego dorobku punktowego.
Tabela wprowadzona: 2019-03-31

Wyniki 27 kolejki

• LECHIA GDAŃSK - Piast Gliwice 2:0 (2:0)
  • ARKA Gdynia - Śląsk Wrocław 0:2 (0:0)
  • Wisła Płock - Zagłębie Lubin 0:1 (0:0)
  • Górnik Zabrze - Cracovia 0:1 (0:1)
  • Miedź Legnica - Zagłębie Sosnowiec 0:2 (0:1)
  • Korona Kielce - Lech Poznań 0:0
  • Pogoń Szczecin - Jagiellonia Białystok 0:0
  • Wisła Kraków - Legia Warszawa 4:0 (2:0)

Opinie (171) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

• Brawo Lechia! (9)

Pierwsza połowa super, druga średnio przy pilnowaniu wyniku. Obrona znowu super na zero z tyłu. Sobiech... brak słow ale najważniesze, że 3 pkt zostają w Gdańsku. Na majstra taka gra może wystarczyć, ale na puchary to może być mało. Runda finałowa zweryfikuje grając z najlepszymi