Lechia Gdańsk - Pogoń Szczecin 0:0. 4. miejsce i europejskie puchary pewne

Jacek Główczyński
14 maja 2022 (artykuł sprzed 2 lat)

Oprawa na meczu Lechia Gdańsk - Pogoń Szczecin

Lechia Gdańsk zremisowała z Pogonią Szczecin 0:0 w 33. kolejce PKO BP Ekstraklasy. Ten wynik oznacza, że biało-zieloni bez względu na rozstrzygnięcia w ostatniej serii gier zakończą rozgrywki na 4. miejscu oraz po raz trzeci w historii klubu będą mogli zagrać w europejskich pucharach. 7 i 14 lipca przystąpią do 1. rundy kwalifikacji Ligi Konferencji Europy, a 14 czerwca odbędzie się losowanie tej fazy rozgrywek.

76 Clemens

Rezerwowi: 1 Buchalik, 4 Tobers, 6 Kubicki, 8 Kryeziu, 20 Conrado, 36 Makowski, 69 Biegański, 72 Koperski, 79 Sezonienko

Zahovič

Rezerwowi: 26 Bursztyn, 9 Parzyszek, 14 Drygas, 17 Fornalczyk, 21 Jean Carlos, 22 Bichakhchyan, 23 Zech, 55 Łasicki, 99 Łęgowski
  • 58' 76 Clemens Zmiany 20 Conrado
  • 84' 25 Nalepa Zmiany 4 Tobers
  • 85' 28 Paixao Zmiany 79 Sezonienko
  • 46' 54 Żurawski Zmiany 99 Łęgowski
  • 46' 27 Kowalczyk Zmiany 22 Bichakhchyan
  • 71' 10 Zahovi Zmiany 21 Jean Carlos
  • 82' 18 Kucharczyk Zmiany 14 Drygas
  • 90+2 11 Grosicki Zmiany 9 Parzyszek
  • 72' Paixao
  • 90+6 Durmus
  • 20' Malec
  • 28' Kowalczyk
  • 75' Bursztyn

Z tego powodu na kilka minut mecz został przerwany

Blisko 14 tysięcy kibiców na meczu Lechia Gdańsk - Pogoń Szczecin. Byli też goście

Piast wygrał z Termaliką 1:0, a to oznacza, że Lechia nadal potrzebuje punkty, aby bez względu na wynik gliwiczan w ostatniej kolejce, już dziś zapewnić sobie 4. miejsce i prawo gry w 1. rundzie kwalifikacji Ligi Konferencji, czyli najmłodszego z europejskich pucharów

Przeczytaj o znaczeniu meczu Lechia Gdańsk - Pogoń Szczecin

gruzińskie media spekulują o zainteresowaniu Lechii 26-letnim napastnikiem Davitem Volkovim, któremu kończy się kontrakt z Zira FK i będzie do pozyskania za darmo. Na razie jednak gdańszczanie mają aż dwóch napastników, którzy są nominowani do nagrody na tej pozycji przez Ekstraklasę

Flavio Paixao przedłużył kontrakt z Lechią Gdańsk. Zagłosuj, czy to też najlepszy napastnikiem ekstraklasy sezonu 2021/22?

kontrakt o rok przedłużył Paixao, który już zapowiedział, że kolejny sezon będzie jego ostatnim w piłkarskiej karierze

Flavio Paixao Ligowcem Kwietnia. Weź udział w wywiadzie z kapitanem Lechii Gdańsk

na innych pozycjach trener Kaczmarek szuka wciąż nowych rozwiązań

Czym zachwycił 19-latek w Lechii Gdańsk?

mecz ze Stalą nie musiał zakończyć się zwycięstwem, mimo że do przerwy Lechia grała bardzo dobrze

Kontrowersyjny gol w meczu Lechia Gdańsk - Stal Mielec. Trener gości: Jedna wielka żenada. Sprawdź, co na to eksperci

W porównaniu z tamtym spotkaniem jedna, w dodatku wymuszona zmiana w "11". Za pauzującego za kartki Terrazzino zagra Clemens

Lechia Gdańsk - Stal Mielec 3:2. Przeczytaj relację, zobacz zdjęcia oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowi

na prawej obronie pozostaje Ceesay, a nadal kontuzjowany Stec, który miał być podstawowym piłkarzem na tej pozycji po sprzedaży: Żukowskiego i Kopacza

Przypomnij sobie, jak Kamil Grosicki "utopił" Mateusza Żukowskiego

trener Kaczmarek był asystentem w Pogoni, ale pierwszego meczu przeciw szczecinianom dobrze nie wspomina

Przypomnij sobie, jaką serię Lechii Gdańsk przerwała Pogoń Szczecin

Pogoń w ostatniej kolejce zremisowała we Wrocławiu 1:1. W porównaniu z tamtym składem dwie zmiany w "11". Do gry wchodzą środkowy obrońca Kostas (Pogoń Szczecin) oraz skrzydłowy Kucharczyk (Pogoń Szczecin)
wobec porażki Rakowa w Lubinie 0:1 Pogoń wciąż ma szanse na wicemistrzostwo Polski. Gdyby wygrała w Gdańsku, zrówna się punktami z zespołem z Częstochowy, ale będzie od niego niżej w tabeli, gdyż ma gorszy bilans bezpośrednich meczów (1:2, 0:0)
jeśli Pogoń przegra w Gdańsku, zostanie jej brąz, a już dziś wicemistrzem będzie Raków
na jedną kolejkę przed zakończeniem rozgrywek mistrzem Polski został Lech. Po wygranej w derbach Poznania nad Wartą 2:1 i przegranej Rakowa ekipa Macieja Skorży ma już 5 punktów przewagi nad wiceliderem
gdy spiker informuje, że Lech został mistrzem Polski, z trybun rozlegają się gwizdy
za nami też pierwsza utarczka słowna między kibicami Lechii i Pogoni, i bynajmniej nie chodziło o wymianę uprzejmości
piłkarze na prezentacji. Lechia biało-zielone koszulki, białe spodenki, Pogoń bordowo-granatowe koszulki, granatowe spodenki
od początku wsparcie kibiców dla gospodarzy
1'
od środka grę rozpoczęła Pogoń
1'
doping zarówno miejscowych, jak i przyjezdnych kibiców
2'
Zahović (Pogoń Szczecin) celnie uderzył sprzed pola karnego. Kuciak (LECHIA Gdańsk) pewnie obronił
3'
rykoszet po strzale Gajosa (LECHIA Gdańsk). Będzie rzut rożny
3'
bez zagrożenia dla gości po dośrodkowania Clemensa (LECHIA Gdańsk) z narożnika boiska
4'
przerwany atak Lechii, odgwizdany faul Zwolińskiego (LECHIA Gdańsk)
6'
doskonałe podanie Gajosa (LECHIA Gdańsk). Zwoliński (LECHIA Gdańsk) sam na sam ze Stipicą (Pogoń Szczecin), ale bramkarz odbił piłkę po strzale poza bramkę
7'
"przeciągnięte" dośrodkowanie z narożnika boiska Kałuzińskiego (LECHIA Gdańsk)
8'
"W Wolnym Mieście..." - z trybun
8'
bardzo dobra akcja Pietrzaka (LECHIA Gdańsk). Wymienił piłkę na tzw. "klepkę" z Clemensem (LECHIA Gdańsk) i celnie podał do Paixao. Uderzenie Flavio z niespełna 20 metrów jednak niecelne
9'
przechwyt Lechii, piłka w polu karnym do Clemensa (LECHIA Gdańsk), ale uderzenie niemieckiego pomocnika zbyt lekkie. Stipica (Pogoń Szczecin) złapał piłkę
10'
rzut rożny dla Lechii i będzie trzeci wykonawca
11'
tym razem krótko rozegrany korner, ale bez zagrożenia dla rywali
12'
zbyt mocne zagranie Kałuzińskiego (LECHIA Gdańsk). Od bramki zacznie Pogoń, a konkretnie Stipica, dla którego to setny mecz z rzędu w ekstraklasie w szczecińskiej drużynie
12'
dośrodkowanie Durmusa (LECHIA Gdańsk) w pole bramkowe. Lekko spóźniony Zwoliński (LECHIA Gdańsk), zaatakował piłkę wślizgiem, ale jej nie sięgnął
13'
gra z przewagą Lechii, posiadanie piłki 65:35 na korzyść gospodarzy
14'
kolejny rzut rożny
14'
niecelnie główkował Maloca (LECHIA Gdańsk) po dośrodkowaniu Kałuzińskiego (LECHIA Gdańsk) z narożnika boiska
17'
przygotowanie do oprawy na sektorze Lechii
17'
Maloca (LECHIA Gdańsk) wybił piłkę poza własną bramkę po dośrodkowaniu Grosickiego (Pogoń Szczecin)
18'
bez zagrożenia dla Lechii po dośrodkowaniu Dąbrowskiego (Pogoń Szczecin) z narożnika boiska
19'
"Tylko zwycięstwo" - kibice Lechii do piłkarzy
19'
kartoniada i biało-zielony Lechia na całej trybunie za bramką
20'
Żółtą kartką został ukarany Malec (Pogoń Szczecin) po faulu na Zwolińskim
22'
Grosciki ruszył lewym skrzydłem. Ograł Ceesaya (LECHIA Gdańsk) i strzelił po ziemi po tzw. długim rogu. Piłka nieznacznie minęła słupek bramki Lechii
23'
już 5. rzut rożny dla Lechii
23'
i 6. korner dla Lechii po ostrym dośrodkowaniu Pietrzaka (LECHIA Gdańsk)
24'
i jeszcze raz to samo. Pietrzak (LECHIA Gdańsk) po raz trzeci z rzędu z narożnika boiska
24'
kończy się to oblężenie bramki Pogoni zagraniem Pietrzaka (LECHIA Gdańsk) w ręce Stipicy (Pogoń Szczecin)
25'
szybka odpowiedź Pogoni i teraz korner dla gości
25'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) ratuje Lechię przed stratą gola. Z najbliższej odległości strzelał Malec (Pogoń Szczecin). Dusan odbił piłkę. A wszystko zaczęło się od dośrodkowania Dąbrowskiego (Pogoń Szczecin) z narożnika boiska i zgrania piłki głową w pole bramkowe
26'
w rzutach rożnych 7:2 dla Lechii
28'
Żółtą kartką został ukarany Kowalczyk (Pogoń Szczecin).
31'
Pogoń coraz odważniej atakuje. Ma kolejny korner
32'
tym razem Dąbrowski (Pogoń Szczecin) krótko zagrał z narożnika boiska
33'
sprzed pola karnego uderzył Grosicki (Pogoń Szczecin). Piłka przeszła obok bramki
34'
obie drużyny na razie po 2 celne uderzenia. Lechia tyle samo niecelnych. Natomiast Pogoń strzelała obok bramki już czterokrotnie
34'
"Lechia gol" - skandowanie z trybun
35'
pomocy medycznej wymaga Paixao (LECHIA Gdańsk)
36'
Flavio na razie poza boiskiem
37'
Lechia w komplecie
37'
Kowalczyk (Pogoń Szczecin) na spalonym w polu karnym Lechii
38'
niecelny strzał z ostrego kąta Zwolińskiego (LECHIA Gdańsk), a i tak z opóźnieniem się okazało, że był na spalonym
40'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) interweniuje poza własną "16"
40'
już nic nie zostało z początkowej dużej przewagi w posiadaniu piłki Lechii, obecnie 50:50
41'
niecelny strzał Paiaxo sprzed pola karnego
42'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) kapitalnie broni. Po dośrodkowaniu (Pogoń Szczecin) głową uderzył Żurawski (Pogoń Szczecin)
45'
60 sekund doliczonych do pierwszej połowy
45+1
"Lechia gol" - z trybun
45+1
Kuciak (LECHIA Gdańsk) złapał piłkę po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Grosickiego (Pogoń Szczecin)
45+1
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. LECHIA GDAŃSK - POGOŃ SZCZECIN 0:0
Lechia o 45 minut zbliżyła się do przypieczętowania 4. miejsca i prawa gry w Lidze Konfederacji, czyli najmłodszego z europejskich pucharów. Przypomnijmy, by zrealizować ten cel, gospodarzom potrzebny jest remis.
Biało-zieloni dobrze weszli w meczu. Przejęli inicjatywę i już w 6. minucie Zwoliński (LECHIA Gdańsk) powinien otworzyć wynik spotkania. Jednak rozgrywający setny mecz z rzędu w ekstraklasie Stipica (Pogoń Szczecin) nie dał się pokonać.
Czym dłużej trwał mecz, Pogoń wyrównała grę. Kuciak (LECHIA Gdańsk) w dwóch sytuacjach bronił biało-zielonych przed stratą gola po strzałach z bliska: Malca i Żurawskiego (Pogoń Szczecin).
w przerwie prezentacja drużyny juniorów, która wygrała ligę makroregionalną i w przyszłym sezonie zagra w Centralnej Lidze Juniorów
Spiker ogłosił oficjalną frekwencję - 13 870
w przerwie Pogoń przeprowadzi 2 zmiany
46'
Pogoń Szczecin przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Żurawski, w jego miejsce wchodzi Łęgowski.
46'
Pogoń Szczecin przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kowalczyk, w jego miejsce wchodzi Bichakhchyan.
46'
od środka drugą połowę rozpoczęła Lechia
46'
Lechia bez zmian w składzie
49'
niecelny strzał Łęgowskiego (Pogoń Szczecin)
49'
sektorówka-koszulka z nr 12 na sektorze Lechii oraz transparent "Chwilami wypada dobrze popalić"
51'
Durmus (LECHIA Gdańsk) wpadł w pole karne, ale uderzył nad poprzeczką
52'
żółta kartka dla członka sztabu Lechii
53'
spiker apeluje o kulturalny doping
53'
druga połowa na razie przy przewadze Pogoni
54'
zablokowane dośrodkowanie Kucharczyka (Pogoń Szczecin). Rzut rożny dla gości
54'
Paixao (LECHIA Gdańsk) wyręczył obrońców i wybił piłkę po kornerze Pogoni
55'
pomocy medycznej potrzebuje Durmus (LECHIA Gdańsk)
56'
Durmus (LECHIA Gdańsk) zostaje na boisku
57'
długi przerzut Kałuzińskiego (LECHIA Gdańsk), ale Zwoliński (LECHIA Gdańsk) stracił piłkę przed polem karnym
58'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Clemens, w jego miejsce wchodzi Conrado.
59'
zmiana ustawienia. Conrado (LECHIA Gdańsk) zajmuje miejsce Durmusa (LECHIA Gdańsk), a Ilkay przesunięty na pozycję, która zwolnił Clemens, który był obok Zwolińskiego (LECHIA Gdańsk) najczęściej najbardziej wysuniętym zawodnikiem Lechii
60'
Conrado (LECHIA Gdańsk) dał próbkę swojej szybkości. Doszedł do piłki, dośrodkował, ale piłkę przejął Stipica (Pogoń Szczecin)
61'
pirotechnika Lechii
62'
mecz przerwany
64'
gra wznowiona, ale tylko na chwilę
65'
kolejna pirotechnika na sektorach Lechii
68'
można grać
71'
Pogoń Szczecin przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Zahovi, w jego miejsce wchodzi Jean Carlos.
72'
Żółtą kartką został ukarany Paixao (LECHIA Gdańsk).
73'
Kucharczyk (Pogoń Szczecin) na spalonym
czerwona kartka
75'
Bursztyn (Pogoń Szczecin) otrzymał czerwoną kartkę. To rezerwowy bramkarz gości. Ta kara nie powoduje gry w osłabieniu Pogoni. Jest to tylko kara indywidualna
76'
przerwa na pirotechnika chyba rozkojarzyło piłkarzy. Brakuje sytuacji podbramkowych
78'
Stipica (Pogoń Szczecin) nieznacznie szybszy w polu bramkowym przy piłce od Zwolińskiego (LECHIA Gdańsk), do którego podawał Ceesay (LECHIA Gdańsk)
81'
pomocy medycznej potrzebuje Nalepa (LECHIA Gdańsk)
82'
Pogoń Szczecin przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kucharczyk, w jego miejsce wchodzi Drygas.
84'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza kontuzjowany Nalepa, w jego miejsce wchodzi Tobers.
85'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Paixao, w jego miejsce wchodzi Sezonienko.
88'
Carlos zablokowany w "16"
89'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) przejął piłkę po dośrodkowaniu Carlosa
90'
Drygas (Pogoń Szczecin) wybił piłkę po dośrodkowaniu Gajosa (LECHIA Gdańsk)
90'
9 rzut rożny Lechii nie zagroził Pogoni. Rywale mieli dotychczas 6 kornerów
90'
8 minut doliczonych
90+2
Pogoń Szczecin przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Grosicki, w jego miejsce wchodzi Parzyszek.
90+4
Parzyszek (Pogoń Szczecin) nie trafił w piłkę, próbując strzelać z woleja z pola karnego
90+4
"Gdańska Lechia" - z trybun
90+6
Żółtą kartką został ukarany Durmus (LECHIA Gdańsk).
90+8
niecelny strzał Drygasa (Pogoń Szczecin) z 15. metra
90+8
KONIEC MECZU. LECHIA GDAŃSK - POGOŃ SZCZECIN 0:0
Druga połowa była nudna, jeśli chodzi o sprawy piłkarskie. Żadna z drużyn nie miała dogodnej sytuacji bramkowej. Kibice zapamiętają w zasadzie tylko pirotechnikę oraz pomeczową radość.
Lechia zrealizowała swój cel. Dlatego też po przerwie nie podejmowała nadmiernego ryzyka, nastawiając się głównie na to, by nie stracić gola.
Remis daje biało-zielonym 4. miejsce w końcowej tabeli i prawo gry w 1. rundzie kwalifikacji Ligi Konferencji Europy bez względu na wyniki, które padną w ostatniej kolejce.
Natomiast Pogoń 21 maja jeszcze będzie mogła powalczyć o wicemistrzostwo Polski w korespondencyjnym pojedynku z Rakowem, który w ostatniej kolejce gościć będzie... Lechię.
po meczu pożegnanie Makowskiego (LECHIA Gdańsk), który po 7 latach opuszcza Lechię. Jego kontrakt nie będzie przedłużony

18 Górnik Łęczna 33 6 10 17 29:59 28
Każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Trzy najlepsze zespoły zdobędą prawo gry w europejskich pucharach. Gdy Puchar Polski zdobędzie drużyna z pierwszej "3", to na międzynarodowej arenie zagra także 4. zespół tabeli. Natomiast zdegradowane zostaną trzy najsłabsze drużyny.

Na koniec sezonu przy równej liczbie punktów dwóch lub więcej drużyn decyduje bilans bezpośrednich meczów. W trakcie rozgrywek ten przepis jest uwzględniany, jeśli drużyny rozegrały ze sobą oba spotkania. Jeśli jeszcze nie rozegrały, decyduje bilans bramek z całych rozgrywek.
Tabela wprowadzona: 2022-05-16