stat

Weekend z trójmiejskim futbolem

12 października 2017 (artykuł sprzed 1 roku)
Marcin Dajos

AZS UG Gdańsk

Czy da się łączyć dwie odmiany piłki nożnej i radzić sobie tak w jednej, jak i w drugiej? Futsaliści AZS Uniwersytetu Gdańskiego pokazują, że jest to możliwe. Niektórzy występują w hali, jak i na trawie, inny wybrali także plażową wersję piłki. Opowiedzieli, czy trudno pogodzić to ze sobą. Także w najbliższy weekend niektórych z nich będzie można zobaczyć na trawiastych boiskach w naszym regionie. Wykaz meczów znajdziecie poniżej. Za tydzień, w cyklu poświęconym niższym ligom piłkarskim sprawdzimy, ile kosztuje wynajęcie boiska na mecz czy trening i co mamy w cenie.Futsaliści AZS Uniwersytetu Gdańskiego grają w ekstraklasie. Nie są jedną z czołowych drużyn, w zeszłym sezonie utrzymali się na najwyższym szczeblu rozgrywek po barażu. W tym mają jednak za cel znaleźć się co najmniej w środku stawki.

SPRAWDŹ W JAKIM SKŁADZIE PRZYSTĄPILI DO NOWEGO SEZONU FUTSALIŚCI I O CO GRAJĄ W EKSTRAKLASIE

Wielu z piłkarzy z kadry dzieli grę w piłkę w hali także z grą na trawie, czy na plaży. Jednym z nich jest Michał Horbacz. Razem z Mateuszem Cymanem i Maciejem Osłowskim gra w nowym zespole na boiskach B klasy - Sopocka Akademia Piłkarska. Drużyna skupia się obecnie na tym, aby jak najwyżej dotrzeć w rozgrywkach Pucharu Polski. W ostatniej rundzie pokonała IV-ligowy Orkan Rumia. Natomiast w lidze, po siedmiu kolejkach ma komplet punktów, 52 bramki strzelone i żadnej straconej. Dlatego też jest pewnym kandydatem do awansu.

- Jeżeli chce się grać w wyższych ligach na trawie, tak gdzieś od III, to nie ma szans, aby łączyć to z futsalem. Trzeba bowiem pojawiać się na treningach cztery razy w tygodniu. A w B klasie nie mamy treningów, tylko same mecze. Do tego trener piłki na trawie wie, że priorytetem dla nas jest hala. Jeżeli kolidują ze sobą mecze, to zawsze wybieramy futsal - mówi Horbacz.
Wcześniej występował w Huraganie Morąg, ale właśnie na trawie. Później, także w Morągu, miał styczność z futsalem. W drugą z odmian piłki zaczął grać także w Gdańsku.

- W futsalu priorytetem są szybkie podania i szybka gra. Trzeba być często przy piłce, operuje się podeszwą przyjmując piłkę. Na trawie jest inna dynamika, potrzebna jest także inna wydolność. Tam wszystko opiera się na interwałach. W hali nie ma opcji, żeby stać z boku pięć minut i nie mieć kontaktu z piłką - uważa Horbacz.
JAGUAROWI BAZY ZAZDROŚCI EKSTRAKLASA

- Na trawie nie grałem przez sześć lat. Gdy wróciłem do tej odmiany piłki nożnej, to na początku miałem nawyk przyjmowania piłki podeszwą. Traciłem na tym dużo, ponieważ piłka jest większa i korki ją spowalniają. W hali każde przyjęcie musi być od razu kierunkowe, z odprowadzeniem piłki, a na trawie to jest błąd. Tam przyjmuje się bokiem stopy. Do tej pory trener często narzeka, że mam halowe nawyki, a do tego szukam krótkiej gry, a nie stosuje dłuższych podań - dodaje.
TYLKO PIĘĆ KLUBÓW W TRÓJMIEŚCIE MA REZERWY

Długość boiska do futsalu wynosi 38-42 metry, natomiast szerokość 18-22 m. Trawiaste boisko mierzy odpowiednio 100-110 m i 64-75 m. Różnica jest znaczna, dlatego też inaczej trzeba poruszać się po obu placach gry. Do tego jest inna piłka, co wpływa na jej sprężystość. Ta z boisk trawiastych jest lżejsza i lepiej się odbija, a w futsalu cięższa i lepiej trzyma się nogi.

W futsalu nie myśli się tak o pozycji na boisku jak w piłce nożnej na trawie. Trzeba znacznie więcej biegać, ale za to są lotne zmiany, co pozwala na szybką regenerację.

Różnice te nie sprawiają problemów Mateuszowi Wesserlingowi, który z futsalistów AZS UG gra na najwyższym poziomie w lidze na trawie. Jest jednocześnie piłkarzem IV-ligowej Pogoni Lębork. W niej występuje na pozycji pomocnika, na której pojawia się także w wyjściowej "11".

PIŁKARZE NIŻSZYCH LIG ZACZĘLI SIĘ UBEZPIECZAĆ

- Kiedy w futsalu rozgrywamy mecze w tygodniu, a w Pogoni w weekendy, to nie mam problemów, żeby godzić spotkania w dwóch klubach - mówi Wesserling.
- Nie sprawia mi także problemów przejście z jednej odmiany piłki do drugiej. Jeżeli ktoś grał na trawie, to spokojnie może przerzucić się na futsal. Taktyka czy intensywność gry są jak najbardziej do szybkiego przyswojenia. Pozycje na boisku także nie sprawiają mi problemów - dodaje.
Piłka nożna na trawie to nie jedyne urozmaicenie dla futsalistów. Część z nich wybiera także beach soccera. Zrobił to również Mikołaj Kreft z AZS UG.

- Pierwszy był oczywiście futsal. Zaproszono mnie na treningi, ponieważ wcześniej grałem na trawie w Arce Gdynia. Tam mi nie wyszło i stwierdziłem, że może lepiej będzie w futsalu i tak gram w niego już trzeci rok. A na plażówkę, dwa lata temu zaprosił mnie kolega z drużyny, Tomek Poźniak. Stwierdziłem, że w sumie nie mam nic ciekawego do roboty pomiędzy sezonami futsalu, pojechałem i spróbowałem. Jest to fajna odskocznia od hali, a także dobry okres przygotowawczy do sezonu futsalowego - uważa Kreft.
ILE ZARABIAJĄ SĘDZIOWIE PIŁKARSCY?

Latem, na plaży występuje w drużynie Boca Gdańsk. Piasek sprawia, że trzeba być dobrze wyszkolonym technicznie, aby radzić sobie z piłką, która zazwyczaj jest w powietrzu - w odróżnieniu od futsalu, w którym toczy się po parkiecie.

- Można powiedzieć, że piłka plażowa to sport artystyczny, ponieważ mamy sporo strzałów z przewrotek, dużo ładnych bramek. Nie ma kontaktu z przeciwnikiem. Każde przewinienie to rzut wolny, przy którym wszyscy się rozchodzą i uczestniczą w nim jedynie zawodnik strzelający oraz bramkarz. W futsalu nie gramy w powietrzu, tylko jest dużo taktyki. A to, co łączy obie odmiany, to na pewno szybkie zmiany. Biega się kilka minut na pełnych obrotach i od razu idzie do boksu, aby odpocząć - wylicza Kreft.
Ostrzega także, że grając w ekstraklasie w futsalu trzeba być dobrze poukładanym taktycznie. Jeśli nie potrafi się tego zrobić, to praktycznie znika się z piłki halowej.

- Przejście z trawy do futsalu było trudne. Myślałem, że sama gra w ligach środowiskowych wystarczy do tego, aby spokojnie zacząć z inną odmianą piłki nożnej. Pierwszy rok był jednak dla mnie trudny. W tym czasie uczyłem się wszystkiego. Na pierwszych zajęciach, gdy spotkałem zawodników trenujących 2-3 lata, to na boisku nie wiedziałem, co się dzieje, gdy oni po prostu realizowali taktykę. Biegali, a ja byłem solidnie zakręcony - wspomina Kreft.
Najbliższe mecze z udziałem trójmiejskich drużyn w niższych klasach rozgrywkowych
III liga

Bałtyk Gdynia - Unia Solec Kujawski, sobota, godz. 18, NSR ul Górskiego 10
Tutaj sprawdzisz aktualną tabelę III ligi, gr. 2

IV liga
JAGUAR GDAŃSK - ARKA II GDYNIA, sobota, godz. 15, ul. Budowlanych 49
Orkan Rumia - GEDANIA, sobota, godz. 15
Tutaj sprawdzisz aktualną tabelę IV ligi

V liga

Kaszuby Połchowo - BAŁTYK II GDYNIA, sobota, godz. 12
GKS Sierakowice - GEDANIA II, sobota, godz. 15
Czarni Pruszcz Gdański - KAMIONKA SOPOT, sobota, godz. 15
Orzeł Trąbki Wielkie - POLONIA GDAŃSK, sobota, godz. 15:30
Tutaj sprawdzisz aktualną tabelę V ligi

A klasa
KP SOPOT - PORTOWIEC GDAŃSK, sobota, godz. 11, ul. 23 Marca 98
Latarnik Choczewo - KARLIKOWO SOPOT, niedziela, godz. 12
Tutaj sprawdzisz aktualną tabelę A klasy, gr.1

WYBRZEŻE GDAŃSK - GKS II Kolbudy, sobota, godz. 11, ul. Zawodników 1
EX-FENIKS GDAŃSK - GTS Mokry Dwór, niedziela, godz. 16, ul. Wyzwolenia 8
Tutaj sprawdzisz aktualną tabelę A klasy, gr.2

B klasa
POLONIA II GDAŃSK - UKS Klukowo, sobota, godz 11, ul. Wyzwolenia 8
ORUŃSKI KP - ZASPA GDAŃSK, sobota, godz. 16, ul. Przejazdowo 8
MORENA GDAŃSK - KP GDYNIA, niedziela, godz. 11, ul. Magellana 1
POMORZANIN GDYNIA - KKS Koleczkowo, niedziela, godz. 18:30, ul. Wyzwolenia 8
AP KP GDYNIA - PORTOWIEC II GDAŃSK, sobota, godz. 19, GCS, ul. Olimpijska 5/9
SOPOCKA AKADEMIA PIŁKARSKA - AS POMORZE GDAŃSK, ul. 23 Marca 98
Tutaj sprawdzisz aktualną tabelę B klasy, gr.2

Centralna Liga Juniorów
Lech Poznań - LECHIA GDAŃSK, niedziela, godz. 12
ARKA GDYNIA - Górnik Zabrze, niedziela, godz. 13, ul. Górskiego 10
Tutaj sprawdzisz aktualną tabelę CLJ, gr. zachodnia

I liga kobiet, grupa północna
SZTROM GDAŃSK - AKADEMIA PIŁKARSKA LG GDAŃSK, sobota, godz. 13, boisko AWFiS przy ul. Górskiego 1
Tutaj tabela I ligi kobiet

II liga kobiet
Lipno Stęszew - BIAŁO-ZIELONE GDAŃSK, sobota, godz. 13
Tutaj sprawdzisz aktualną tabelę II ligi kobiet

III liga kobiet
AKADEMIA PIŁKARSKA LG II GDAŃSK - CHECZ GDYNIA, niedziela, godz. 15, ul. Traugutta 29
SZTORM II GDAŃSK - Czarni Pruszcz Gdańsk, niedziela, godz. 19, boisko AWFiS przy ul. Górskiego 1
Tutaj sprawdzisz aktualną tabelę III ligi kobiet

ROZKŁAD MECZÓW I TABELE GRUP MŁODZIEŻOWYCH. KLIKNIJ W INTERESUJĄCĄ CIĘ KATEGORIĘ WIEKOWĄ