Lech Poznań - Lechia Gdańsk 0:1. Zwycięstwo po ponad pół wieku

4 listopada 2018 (artykuł sprzed 5 lat)

Flavio Paixao (nr 28) cieszy się z gola, a Jakub Arak (18) z asysty, które przesądziły o historycznym zwycięstwie Lechii w Poznaniu nad Lechem. Flavio Paixao (nr 28) cieszy się z gola, a Jakub Arak (18) z asysty, które przesądziły o historycznym zwycięstwie Lechii w Poznaniu nad Lechem.

Lechia Gdańsk pokonała Lech w Poznaniu 1:0 (1:0). Gola na wagę utrzymania przez podopiecznych Piotra Stokowca pozycji lidera ekstraklasy zdobył Flavio Paixao. Wygrana ma także wymiar historyczny. Na sukces wyjazdowy nad tym rywalem biało-zieloni czekali od 52 lat, a w ekstraklasie nawet o 4 lata dłużej. W przegranej drużynie zwolniono trenera. Miejsce Ivana Durdevicia tymczasowo przejął Dariusz Żuraw, dotychczasowy szkoleniowiec zespołu rezerw.

1 Burić - 2 Gumny, 5 Goutas, 4 Rogne, 22 Kostewycz - 37 Wasielewski, 25 Tiba, 24 Amaral, 7 Gajos, 29 Jóźwiak - 32 Gytkjaer
Sędziowie: Stefański (Bydgoszcz) oraz Boniek, Myrmus
Widzów: 8 059
1 Alomerović - 3 Nunes, 25 Nalepa, 26 Augustyn, 22 Mladenović - 11 Michalak, 35 Łukasik, 6 Kubicki, 17 Haraslin - 28 Paixao, 18 Arak
  • 62' 29 Jóźwiak Zmiany 10 Jevtić
  • 62' 37 Wasielewski Zmiany 11 Dioni
  • 90' 24 Amaral Zmiany 8 Tomczyk
  • 60' 18 Arak Zmiany 90 Sobiech
  • 68' 11 Michalak Zmiany 19 Fila
  • 86' 17 Haraslin Zmiany 36 Makowski
  • 26' Paixao
  • 58' Gumny
  • 87' Tiba
  • 40' Mladenović
  • 49' Arak

po sobotnim zwycięstwie Legii nad Górnikiem 4:0 to stołeczna drużyna została liderem. Lechia wróci na czoło, jeśli wygra w Poznaniu lub zremisuje 2:2, 3:3 itd. Natomiast przy remisie 1:1 Lechia i Legia wspólnie otwierać będą tabelę.
Przy ewentualnym podziale punktów w Poznaniu szansę na prowadzenie zachowa także Jagiellonia, która na zakończenie 14. kolejki zagra w Sosnowcu
w pierwszym dzisiejszym meczu Korona wygrała w Lubienie z Zagłębiem 1:0
w Lechii brakuje kontuzjowanego Lipskiego. To jedyna zmiana w "11" w porównaniu ze składem, który wyszedł na zwycięskie derby Trójmiasta

PRZYPOMNIJMY SOBIE JAK RELACJONOWALIŚMY MECZ LECHIA - ARKA, ZOBACZ VIDEO I FOTO

trener Stokowiec odważnie w miejsce Lipsiego wpisał Araka (LECHIA Gdańsk)

PRZECZYTAJ, DLACZEGO JAKUB ARAK JEST BOHATEREM DRUGIEGO PLANU W LECHII
tym samym Lechia zagra z dwoma napastnikami, bo oczywiście miejsce w ataku zachował bohater derbów - Paixao
(LECHIA Gdańsk)

POZNAJ SEKRET NA SUKCES FLAVIO PAIXAO
bez zmian w defensywie. W centrum tej formacji ponownie Nalepa (LECHIA Gdańsk) i Augustyn

BŁAŻEJ AUGUSTYN O MECZU Z LECHEM I DERBACH. PRZECZYTAJ WYWIAD Z OBROŃCĄ LECHII
Lech z dużym respektem przed lewą stroną Lechii, na której Haraslina (LECHIA Gdańsk) wspomaga Mladenović (LECHIA Gdańsk). Z prawej strony gospodarzy dwóch nominalnych obrońców

PRZECZYTAJ PIERWSZY WYWIAD FILIPA MLADENOVICIA PO POLSKU
Lechia zmierzy się dziś z historią. W Poznaniu nie wygrała od 52 lat

PRZECZYTAJ ZAPOWIEDŹ MECZU LECH - LECHIA

nie ma przeszkód, by kibice Lechii wspomogli piłkarzy w Poznaniu. Wprawdzie na klub ostatnio spadły dwie kary, ale żadna nie dotyczy zakazu wyjazdowego

DWIE KARY DLA LECHII. 65 TYS. ZŁ DO ZAPŁACENIA. SPRAWDŹ, ZA CO?
rezerwowi Lechii: 12 Kuciak, 5 Vitoria, 16 Borysiuk, 19 Fila, 27 Wolski, 36 Makowski, 90 Sobiech
Lech w ostatniej kolejce przegrał z Pogonią 0:3, a w Pucharze Polski uległ I-ligowemu Rakowowi Częstochowa 0:1
Lech zmienia ustawienie. Na Lechię wraca do ustawienie z czwórką w obronie
w porównaniu z meczem z Pogonią w "11" Lecha cztery zmiany. Do gry wchodzą obrońcy: Gumny (Lech Poznań) i Rogne (Lech Poznań), a także wracają pomocnicy: Gajos (Lech Poznań) i Jóźwiak
na ławce Lecha Janicki, który do Poznania jest nadal z Lechii wypożyczony. Natomiast poza "18" inni byli piłkarze biało-zielonych w Lechu: Trałka i Makuszewski
rezerwowi Lecha: 30 Putnocky, 8 Tomczyk, 10 Jevtić, 11 Dioni, 18 Radut, 26 Janicki, 77 Tomasik
piłkarze wychodzą na prezentację. Lechia stalowe stroje, Lech niebieskie koszulki, białe spodenki. Z okazji 100-lecia niepodległości na szyjach zawodników biało-czerwone szaliki, a na ramionach biało-czerwone opaski
przed meczem 4 zwrotki hymnu narodowego. To także w związu z przypadającym wkrótce świętem narodowym
na trybunach m.in. selekcjoner Jerzy Brzęczek, który jutro wyślę powołania na listopadowe mecze: z Czechami w Gdańsku oraz wyjazd z Portugalią
1'
od środka rozpoczął Lech
2'
piłkarze Lechii zaczynają pressing już na połowie Lecha
3'
udało się już dwukrotnie przechwycić piłkę. Arak (LECHIA Gdańsk) przewrócił się przed polem karnym rywali, ale sędzia faulu nie odgwizdał
3'
przebija się okrzyk "Lechia Gdańsk" z sektora gości
5'
Alomerović (LECHIA Gdańsk) wysunięty przed własną bramkę nie miał kłopotu z przechwyceniem piłki zagrywanej przez Lech z własnej połowy
7'
Lech zmuszony do ataku pozycyjnego
8'
piłkarze Lechi blisko siebie, dobrze przesuwają. Widać, że czekają na przechwyt i możliwości wyprowadzenia szybkiego ataku
9'
sędzia napomina, na razie ustnie Nalepę (LECHIA Gdańsk), który niepotrzebnie dość ostro faulował Jóźwiaka (Lech Poznań) jeszcze na połowie Lecha
11'
"Jesteśmy tam, gzie nasza Lechia gra" - z sektora gości
11'
a na boisku kilkadziesiąt sekund dekoncentracji z obu stron i kilka niecelnych podań
12'
Gytkjaer (Lech Poznań) doszedł w polu karnym Lechii do piłki podawanej przez Wasielewskiego, ale uderzył obok słupka
13'
Augustyn (LECHIA Gdańsk) nie dał się przedryblować w "16" Tibie (Lech Poznań) i od razu zagrał na kontrę do Haraslina (LECHIA Gdańsk). Akcja przerwana faulem, ale na razie bez kartki
14'
Araka (LECHIA Gdańsk) zagrał na 11. metry do Haraslina (LECHIA Gdańsk), ale Lukas niezbyt czysto trafił w piłkę i posłał ją obok bramki
15'
po faulu na Araka (LECHIA Gdańsk) Mladenović (LECHIA Gdańsk) dośrodkował w pole karne. Piłkę przejął Burić (Lech Poznań)
16'
zablokowany strzał Gumnego (Lech Poznań)
16'
strzał z dystansu Tiby (Lech Poznań). Pewnie broni Alomerović (LECHIA Gdańsk)
17'
po zagraniu Michalaka (LECHIA Gdańsk) z prawego skrzydła przed polem karnym Paixao (LECHIA Gdańsk) zagrał ręką przy przyjmowaniu piłki
19'
celne uderzenie z dystansu Paixao (LECHIA Gdańsk). Pewnie łapie piłkę Burić (Lech Poznań)
21'
Łukasik (LECHIA Gdańsk) sfaulował Amarala (Lech Poznań) niepełna 30 metrów od bramki Lechii
21'
Gajos (Lech Poznań) z wolnego trafił w mur, a konkretnie w głowę Augustyna
22'
Michalak (LECHIA Gdańsk) zablokował strzał Kostewycza (Lech Poznań)
23'
wulgarnie z trybun pod adresem Lechii
26'
[0:1] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Paixao. Długi przerzut Łukasika, Arak doszedł do niego i zagrał przed polem karnym do Flavio, który potężnie uderzył z woleja lewą nogą z 20. metra
26'
9. bramka Paixao (LECHIA Gdańsk) w tym sezonie i już 3. asysta Araka
27'
święto w sektorze gości, miejscowe trybuny wyraźnie przycichły
27'
Mladenović (LECHIA Gdańsk) tak ambitnie gonił piłkę, że wylądował za bandami reklamowymi
29'
około 30 metrów od bramki Lechii faul Augustyna (LECHIA Gdańsk) na Gytjaerze
29'
z wolnego niecelnie uderzył Amaral (Lech Poznań)
29'
Amaral (Lech Poznań) domagał się jeszcze rogu, ale sędzia nakazał grać Lechii od bramki
32'
po zdobyciu prowadzenia Lechia cofnęła się na własną połowę. Teraz głównie tutaj zaczyna mocniejszy pressing
33'
na spalonym Gytkjaer (Lech Poznań)
33'
zagranie z własnej połowy w kierunku Araka (LECHIA Gdańsk). Piłka nieco za mocna, bo Burić (Lech Poznań) wyszedł na 15. metr od własnej bramki i ją przejął
34'
doskonała interwencja Alomerovicia (LECHIA Gdańsk). Końcami palców wypchnął na róg piłkę po strzale Amarala (Lech Poznań)
34'
po rogu Gajosa (Lech Poznań) niecelnie główkował Goutas (Lech Poznań)
37'
Augustyn (LECHIA Gdańsk) próbował wyręczyć ofensywnych graczy. To on dośrodkował w pole karne i niewiele zabrakło, aby do piłki doszedł Arak (LECHIA Gdańsk)
38'
bardzo dużo niedokładności w grze Lecha. To także zasługa Lechii, która bardzo dobrze ustawiona w defensywie i to już 30-40 metrów od własnej bramki
40'
Żółtą kartką został ukarany Mladenović (LECHIA Gdańsk), który faulował Gumnego
42'
sędzia napomina sztab trenerski Lechii, który domagał się kartki po faulu taktycznym na Haraslinie (LECHIA Gdańsk) Amarala (Lech Poznań)
43'
Haraslin (LECHIA Gdańsk) wywalczył róg
44'
bez zagrożenia dla Lecha po dośrodkowaniu z rogu Mladenovicia (LECHIA Gdańsk)
45'
2 minuty doliczone do pierwszej połowy
45+1
Mladenović (LECHIA Gdańsk) zablokował dośrodkowanie Gumnego (Lech Poznań). Róg dla gospodarzy
45+1
po dośrodkowaniu z rogu Gajosa (Lech Poznań) piłka trafiła na nogę Jóźwiaka (Lech Poznań), który nie zdążył złożyć się do strzału i piła odbiła się od jego nogi
45+2
wulgarnie z trybun pod adresem gości
45+2
Michalak (LECHIA Gdańsk) faulowany na wysokości pola karnego Lecha
45+2
defensywa Lecha wybiła piłkę po dośrodkowaniu z wolnego Mladenovicia (LECHIA Gdańsk) i strzał z dystansu, ale niecelny Kubickiego
45+2
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. LECHIA PROWADZI 1:0
Lechia gra mądrze, rozważnie i cierpliwie. Ponadto jest pracowita, bo jej piłkarze przebiegli o 3 kilometry więcej od rywali. Mimo że Lech miał częściej piłkę (62:38 w posiadaniu) i częściej strzelał - to goście prowadzą. Gdańszczanie wiedzą co mają robić w destrukcji, a tym bardziej ja szybko rozegrać piłkę po jej przechwycie. Gdy nadarzy się taka okazja albo akcję rozpoczynają skrzydłowi bądź też piłka trafia do napastników, których jest dziś dwóch. Arak (LECHIA Gdańsk) potwierdził, że doskonale współpracuje mu się z Paixao (LECHIA Gdańsk). Zaliczył 3. asystę i znów było to podanie, po którym gola strzelił Flavio.
Mecz jeszcze nie jest rozstrzygnięty. By wygrać po raz pierwszy od 52 lat w Poznaniu, Lechia musi z równie dużą konsekwencją zagrać drugie 45 minut. Lech miał swoje sytuacje, ale na razie był nieskuteczny.
46'
drugą połowę rozpoczęła Lechia. Obie drużyny bez zmian w składach
46'
zablokowany strzał Kubickiego (LECHIA Gdańsk)
47'
niecelny strzał głową Araka (LECHIA Gdańsk) po dobrym dośrodkowaniu Nunesa (LECHIA Gdańsk)
48'
Nalepa (LECHIA Gdańsk) nie pozwolił, by Gytkjaer (Lech Poznań) przyjął piłkę w polu karnym po dograniu Tiby (Lech Poznań)
49'
Żółtą kartką został ukarany Arak (LECHIA Gdańsk) po faulu na Goutasie
51'
Augustyn (LECHIA Gdańsk) zablokował strzał Gytkjaera (Lech Poznań)
51'
Jóźwiak (Lech Poznań) nad bramką Lechii
52'
szybka kontra Lechii. Michalak (LECHIA Gdańsk) dograł do Paixao (LECHIA Gdańsk), ale strzał Flavio tym razem na róg sparował Burić (Lech Poznań)
52'
zbyt mocne dośrodkowanie z rogu Mladenovicia (LECHIA Gdańsk)
53'
po przerwie otwarty mecz z obu strony, atak za atak
53'
na spalonym Paixao (LECHIA Gdańsk)
55'
Nunes (LECHIA Gdańsk) z dystansu uderzył po ziemi. Celne uderzenie, ale za lekkie, by zaskoczyć bramkarza Lecha
56'
niecelnie główkował Amaral (Lech Poznań) po dośrodkowaniu Gumnego (Lech Poznań) z prawej strony boiska
57'
Jóźwiak (Lech Poznań) wywalczył róg
57'
Augustyn (LECHIA Gdańsk) dobrze główkuje po dośrodkowaniu Gajosa (Lech Poznań) z rogu
58'
Lech znów uzyskuje optyczną przewagę
58'
rozgrzewa się Sobiech
58'
Żółtą kartką został ukarany Gumny (Lech Poznań) po faulu na Haraslinie
59'
Łukasik (LECHIA Gdańsk) zablokował strzał Tiby (Lech Poznań)
60'
LECHIA Gdańsk przeprowadza pierwszą zmianę. Boisko opuszcza Arak, w jego miejsce wchodzi Sobiech.
62'
Mladenović (LECHIA Gdańsk) wybił piłkę po dośrodkowaniu Kostewycza (Lech Poznań) i jeszcze był planowany przez Amarala (Lech Poznań)
62'
podwójna zmiana w Lechu
62'
Lech Poznań przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Jóźwiak, w jego miejsce wchodzi Jevtić.
62'
Lech Poznań przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wasielewski, w jego miejsce wchodzi Dioni.
63'
obaj trenerzy szukają zmian w ofensywie. Lechia wymieniła napastnika, a w Lechu roszady na obu skrzydłach
64'
nieudane dośrodkowanie Jevticia (Lech Poznań) z lewego skrzydła
65'
po dośrodkowaniu z wolnego Mladenovicia (LECHIA Gdańsk) celnie, ale i lekko główkował Sobiech (LECHIA Gdańsk)
66'
miękka wrzutka Jevticia (Lech Poznań). Pewnie łapie piłkę Alomerović (LECHIA Gdańsk)
66'
rozgrzewa się Fila
68'
LECHIA Gdańsk przeprowadza drugą zmianę. Boisko opuszcza Michalak, w jego miejsce wchodzi Fila.
69'
to reakcja trenera Stokowca na zmiany na skrzydłach Lecha. Wzmocniona prawa flanka Lechii od strony defensywnej, bo Fila (LECHIA Gdańsk) lepiej broni od Michalaka (LECHIA Gdańsk)
70'
Mladenović (LECHIA Gdańsk) zbyt krótko wybił piłkę, ale Amaral (Lech Poznań) nie zdołał strzelić
70'
Lech coraz mocniej naciska
71'
dobra kontra Lechii. Przed polem karnym dobrze piłkę wymieniali Mladenović (LECHIA Gdańsk) i Haraslin (LECHIA Gdańsk). Strzał Lukasa obronił Burić (Lech Poznań)
72'
posiadanie piłki 63:37 na korzyść Lecha, ale Lechia nadal prowadzi
73'
73'
Kubicki (LECHIA Gdańsk) fauluje Gajosa (Lech Poznań) około 25 metrów od własnej bramki
74'
strzał z wolnego Gajosa (Lech Poznań) nad bramką
75'
róg dla Lechii
76'
Oficjalna frekwencja 8 059 kibiców
76'
78'
celnie główkował Paixao (LECHIA Gdańsk) po dośrodkowaniu Mladenovicia (LECHIA Gdańsk). Dobrze broni Burić (Lech Poznań)
81'
niecelny strzał z dystansu Tiby (Lech Poznań)
84'
rozgrzewa się Makowski
84'
zablokowane dośrodkowanie Kostewycza (Lech Poznań). Piłkarze Lecha sygnalizowali zagranie ręką, ale sędzia nakazał grać dalej
86'
LECHIA Gdańsk przeprowadza ostatnią zmianę. Boisko opuszcza Haraslin , w jego miejsce wchodzi Makowski.
86'
jasne intencje trenera Stokowca. Zagęszcza środek boiska, tutaj operować będzie Makowski, a na skrzydło przesunięty Paixao
87'
Żółtą kartką został ukarany Tiba (Lech Poznań), który faulował Sobiecha, a potem jeszcze dyskutował z arbitrem
89'
zablokowany strzał Dioniego (Lech Poznań)
89'
w sektorze Lechii już świętowanie zwycięstwa
90'
Lech Poznań przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Amaral, w jego miejsce wchodzi Tomczyk.
90'
napastnik za pomocnika w Lechu
90'
4 minuty doliczone
90+1
Tomczyk (Lech Poznań) wywalczył róg
90+1
i jeszcze jeden róg dla Lecha
90+1
wybita piłka przez Lechię po drugim dośrodkowania z rogu Gajosa (Lech Poznań)
90+3
niecelnie główkował Jevtić (Lech Poznań)
90+3
Kontra Lechii. Burić (Lech Poznań) przejął piłkę po dośrodkowaniu Fili (LECHIA Gdańsk)
90+4
i kolejna kontra, ale Sobiech (LECHIA Gdańsk) nie atakuje bramki, ale dla zyskania czasu idzie z piłką do narożnika boiska
90+4
LECHIA WYGRAŁA W POZNANIU 1:0 I NADAL JEST LIDEREM EKSTRAKLASY
gwizdami przyjmują wynik kibice Lecha
Lechia Gdańsk w drugiej połowie utrzymała konsekwencję w grze sprzed przerwy. Zmusiła Lecha do gry w ataku pozycyjnym, a jednocześnie nie dopuszczała do groźniejszych sytuacji pod własną bramką. Sama także nie podejmowała nadmiernego ryzyka, by się nie otworzyć. Pilnowała korzystnego rezultatu 1:0. W nagrodę po raz pierwszy od 52 lat cieszy się wygraną nad Lechem w Poznaniu oraz broni pozycję lidera ekstraklasy.

• Lech Poznań - LECHIA GDAŃSK 0:1 (0:1)
  • ARKA GDYNIA - Pogoń Szczecin 2:3 (2:1)
  • Piast Gliwice - Wisła Kraków 2:0 (1:0)
  • Cracovia - Miedź Legnica 0:0
  • Śląsk Wrocław - Wisła Płock 0:3 (0:0)
  • Legia Warszawa - Górnik Zabrze 4:0 (3:0)
  • Zagłębie Lubin - Korona Kielce 0:1 (0:0)
  • Zagłębie Sosnowiec - Jagiellonia Białystok 1:4 (0:1)

Opinie (367) ponad 50 zablokowanych

• Brawo Lechia Najlepszy Klubie na Pomorzu (23)