Lechia Gdańsk - Achmat Grozny 2:1 na zakończenie sparingów w Turcji

22 stycznia 2022 (artykuł sprzed 2 lat)

Marco Terrazzino zapewnił Lechii Gdańsk zwycięstwo podczas ostatniego sparingu na zgrupowaniu w Turcji. Marco Terrazzino zapewnił Lechii Gdańsk zwycięstwo podczas ostatniego sparingu na zgrupowaniu w Turcji.

Lechia Gdańsk w trzecim i ostatnim sparingu podczas zgrupowania w Turcji wygrała z Achmatem Grozny 2:1 (0:0, 0:1, 1:0, 1:0). Gole dla biało-zielonych strzelili: Flavio Paixao i Marco Terrazzino. Grano 4x30 minut. Tomasz Kaczmarek sprawdził aż 26 piłkarzy, w tym Conrado, który po przymusowej izolacji w kraju, dotarł na końcówkę obozu.

Tylko do 23 stycznia można głosować w 10. Plebiscycie Trojmiasto.pl na Najlepszego Ligowca Roku 2021. Wśród nominowanych m.in. Dusan Kuciak

Paixao 75, Terrazzino 102 - Utkin 55

LECHIA: Kuciak (61 Mikułko, 91 Buchalik) - Stec (31 Koperski, 106 Brylowski), Tobers (68 Makowski), Maloca (45 Kryeziu), Conrado (45 Pietrzak, 106 Zagraba) - Kubicki (61 Biegański) - Ceesay (61 Sezonienko), Gajos (61 Terrazzino), Kałuziński (61 Neugebauer), Durmus (61 Diabate, 106 Okoniewski) - Zwoliński (61 Paixao)

ACHMAT (do 60. minuty): Szelija - Bystrow, Niżić, Siemionow, Bogosavac - Karapuzow, Szwiec, Konowałow, Berisha - Utkin, Umajew (46 Sebai)

ACHMAT (od 61. minuty): Mielichow - Łyscow, Pucko, Ucyjew, Todorović - Charin, Inałkajew, Hulko, Iancu - Sadułajew, Alsułtanow

Lechia Gdańsk - Achmat Grozny 2:1 - video ze sparingu

Dla obu drużyn był to ostatni sparing podczas zgrupowania w Turcji. Kluby umówiły się, że zagrają 4 razy po pół godziny, a pomiędzy kwartami będzie po 10 minut przerwy. Lechię wzmocnił Conrado, który wcześniej nie mógł opuścić Polski, bo został skierowany na izolację. Natomiast z powodu kontuzji nie mógł grać Michał Nalepa, który w dniu meczu obchodził 29. urodziny.

Tomasz Kaczmarek w bój przeciwko 7. drużynie Premier Liga, czyli rosyjskiej elity, posłał na ten moment optymalną "11". W dodatku zestawił ją według zasad obowiązujących w ekstraklasie, czyli z młodzieżowcem. W tej roli obsadził na środku rozegrania Jakuba Kałuzińskiego.

Przeczytaj, jak Dariusz Gładyś ocenia Dusana Kuciaka

Z piłkarzy pozyskanych zimą do składu wszedł tylko David Stec, który obsadził prawą obronę. Natomiast miejsce w środku defensywy, zwolnione przez Nalepę, zajął Kristers Tobers.

W pierwszej kwarcie żadna z drużyn nie miała klarownej sytuacji na gola. Lechia najlepszą sytuację stworzyła w 20. minucie. Conrado przedarł się lewym skrzydłem, ale zamiast strzelać szukał kolegów ustawionych w polu karnym. Piłka trafiła do Łukasza Zwolińskiego, który także nie uderzał. Natomiast strzelali po chwili Maciej GajosJoseph Ceesay, ale byli blokowani.

Dusan Kuciak: Nie pasuje? Trzeba się dostosować. Przeczytaj wywiad z bramkarzem Lechii Gdańsk

Drugą kwartę Lechia rozpoczęła z animuszem, miała optyczną przewagę, ale zazwyczaj kończyło się co najwyżej na rzutach rożnych, jak to strzale Conrado w 40. minucie.

W tej odsłonie trener Kaczmarek dokonał też aż trzech roszad w defensywie. Na środku znów sprawdzony został pomocnik - Egzon Kryeziu. Natomiast prawej strony wystawiony został Filip Koperski. Przypomnijmy, że nominalny środkowy pomocnik wcześniej w Turcji był sprawdzany jako prawoskrzydłowy.

Przeczytaj, na co w Lechii Gdańsk liczy Michał Buchalik

Najwyraźniej rosyjska drużyna zauważyła, że na tej stronie boiska ustawiony został 17-latek i zaczęła atakować właśnie w tym sektorze boiska. W 48. minucie Dusan Kuciak odbił piłkę po strzale Wladislawa Karapuzowa, a dobitka skrzydłowego była niecelna.

Jednak w 55. minucie Achmat objął prowadzenie. Koperski nie trafił w piłkę. W polu karnym przejął ją Senin Sebai, a następnie wystawił futbolówkę na strzał do nabiegającego Daniila Utkina. 22-letni pomocnik uderzył po ziemi, tuż przy słupku gdańskiej bramki.

Lechia Gdańsk wymienia piłkarzy na pozycjach i między klubami. Kto poszedł na wypożyczenie?

Na trzecią kwartę trener Kaczmarek wymienił wszystkich piłkarzy z wyjściowej "11", a na boisku zostawił jedynie Tobersa. Zresztą nie na długo, gdyż po 8 minutach była kolejna zmiana ustawienia w centrum defensywy. Tym razem został na tej pozycji sprawdzonyTomasz Makowski, czyli kolejny środkowy pomocnik, który we wcześniejszych sparingach grał jako prawy obrońca.

Ale to właśnie w tej części gry Lechia zdobyła gola. Koperski zainicjował atak prawym skrzydłem. Kacper Sezonienko precyzyjnie zagrał w pole bramkowe, a tam Flavio Paixao uprzedził obrońców i dołożył nogę do piłki, która musiała znaleźć się w siatce.

Na ostatnią kwartę do bramki Lechii wszedł Michał Buchalik, który był już trzeci golkiperem biało-zielonych w tym spotkaniu. W 97. minucie popisał się pewną interwencją przy strzale z dystansu. Natomiast 10 minut później wyręczył go Kryeziu, wybijając piłkę, która zmierzała do siatki.

Witan Sulaeman jak Egu Maluana Vikri. Gdzie przeniósł się z Lechii Gdańsk kolejny Indonezyjczyk?

Decydujący cios zadała jednak Lechia. W 102. minucie z prawego skrzydła precyzyjnie dośrodkował Koperski, a Marco Terrazzino uprzedził obrońców oraz bramkarza rywali, i głową z 6. metra skierował piłkę do siatki.

Był to ostatni sparing Lechii w Turcji. Łącznie trener Kaczmarek sprawdził aż 26 piłkarzy. Na niedzielę planowany jest już tylko trening regeneracyjny. Ostatnie dwa tygodnie przed wznowieniem rozgrywek ekstraklasy biało-zieloni spędzą w Gdańsku.