Lechia Gdańsk - Czernomorec Odessa 0:2 w sparingu. Kontuzje i eksperymenty

18 stycznia 2022 (artykuł sprzed 2 lat)

Trener Tomasz Kaczmarek ma nad czym myśleć. Gdy pojawiają się kontuzje, a w sparingach podstawowych graczy zastępują rezerwowi, to jakość gry znacznie spada. Tak było w drugiej godzinie gry z Czernomorcem Odessa. Trener Tomasz Kaczmarek ma nad czym myśleć. Gdy pojawiają się kontuzje, a w sparingach podstawowych graczy zastępują rezerwowi, to jakość gry znacznie spada. Tak było w drugiej godzinie gry z Czernomorcem Odessa.

Lechia Gdańsk przegrała z Czernomorcem Odessa 0:2 (0:0, 0:0, 0:1, 0:1) w drugim sparingu podczas zgrupowania w Turcji. Grano nietypowo, gdyż cztery kwarty po półgodziny, a między każdą z nich następowała 10-minutowa przerwa. Tomasz Kaczmarek sprawdził 23 piłkarzy. Eksperymentował zwłaszcza w defensywie, gdyż nie wystąpili: Michał NalepaMario Maloca. Gdyby nie dobra postawa bramkarzy, wynik byłby jeszcze wyższy, choć drugi gol padł w kontrowersyjnych okolicznościach.

Sprawdź, kolejność w 10. Plebiscycie na Najlepszego Ligowca Roku 2021 na półmetku wyborów i głosuj. Wśród nominowanych m.in. Dusan Kuciak

Jusow 71, Vachiberadze 95

LECHIA (pierwsza i druga kwarta): Kuciak - Stec, Kryeziu, Tobers, Pietrzak (45 Biegański) - Gajos, Kałuziński - Sezonienko, Ceesay, Durmus - Paixao

LECHIA (trzecia i czwarta kwarta): Buchalik - Makowski, Brylowski, Neugebauer, Biegański - Kryeziu (91 Okoniewski), Kubicki - Koperski, Terrazzino, Diabate (87 Zagraba) - Zwoliński

CZERNOMOREC: (pierwsza i druga kwarta i II kwarta): Varakuta - Putria, Martinović, Bergqvist, Dubko - Citaiszwili, Bobko, Hernandez, Conew, Pozeg - Rusyn

CZERNOMOREC (trzecia i czwrata kwarta): Krynskyj (91 Vasilj) - Braharu, Biłowar, Łarin, D.Kuzyk - O.Kuzyk (91 Vanat), Mychajlenko, Kadiri, Vachiberadze, Sztohrin (91 Petkow) - Jusow

Lechia Gdańsk - Czernomorec Odessa 0:2. Zobacz video ze sparingu

Lechia Gdańsk do sparingu z Czernomorcem Odessa przystąpiła osłabiona. Zabrakło podstawowych, środkowych obrońców. Klub poinformował, że Michał NalepaMario Maloca oddelegowani zostali do treningów indywidualnych. Dlatego w centrum tej formacji było sporo eksperymentów. Sprawdzono na tej pozycji m.in. nominalnych środkowych pomocników: Egzona Kryeziu i pozyskanego z Ruchu Chorzów młodzieżowca: Tomasza Nugebauera.

Ale nie tylko tutaj Tomasz Kaczmarek szukał nowych rozwiązań. W 45. minucie inny środkowy pomocnik - Jan Biegański, który pierwszy sparing opuścił z powodu kontuzji, wszedł na lewą obronę. Natomiast na pozycji nr 10 występował Joseph Ceesay, który dotychczas grał najczęściej na prawym skrzydle.

Co zmieniła Lechia Gdańsk w sztabach szkoleniowych?

Czernomorec to beniaminek, 13. drużyna po rundzie jesiennej Premier Liha, czyli najwyższej klasy rozgrywkowej na Ukrainie. Na krajowych boiskach miał potężne kłopoty w defensywie. W 18 meczach ligowych stracił aż 40 goli, a sam strzelił dokładnie o połowę mniej.

Lechia nie potrafiła tego wykorzystać. Jedyny strzał w pierwszej kwarcie to była 21. minuta i indywidualna akcja Ilkaya Durmusa. Uderzył lekko i wprost w ręce Danyło Varakuty.

Dusan Kuciak: Jak coś nie pasuje? Trzeba się dostosować. Przeczytaj wywiad z bramkarzem Lechii Gdańsk nie tylko i piłce nożnej

Natomiast Dusanowi Kuciakowi dwukrotnie próbował zagrozić Bułgar Borislaw Conew, główkował też Ilija Martinovic, ale Słowak nie dał się pokonać, a rywale zdobywali co najwyżej kornery.

Po kolejnym, ale już na początku drugiej kwarty, ukraińska drużyna domagała się rzutu karnego, sygnalizując zagranie ręką, ale sędzia nie podzielił tego zdania. Kuciak i obrona radziła sobie również z następnymi atakami rywali, którzy byli częściej przy piłce.

Lechia najlepszą okazję w tej kwarcie miała w 53. minucie. Po przechwycie w środku boiska poszła szybka kontra. Ceesay dośrodkował, ale zamykający akcję Flavio Paixao nie tylko faulował rywala, ale i sam ucierpiał w tej akcji.

Przeczytaj, jakie Lechia Gdańsk robi przymiarki transferowe

Po godzinie gry obaj szkoleniowcy gruntownie przemeblowali składy. Zza pola karnego mocno uderzył Marco Terrazzino, ale bramkarz Czernomorca złapał piłkę.

W 71. minucie ukraińska drużyna objęła prowadzenie. Orest Kuzyk dośrodkował z prawego skrzydła, a Dmytro Jusow głową z 6. metra skierował piłkę do siatki. Kwadrans później ten sam piłkarz uderzał sprzed pola karnego, ale Michał Buchalik załapał piłkę.

Jednak ta kwarta kończyła się pechowo dla Lechii, gdyż na skutek kontuzji boisko opuścił Bassekou Diabate.

Który piłkarz Lechii Gdańsk po zgrupowaniu może w Turcji zostać na dłużej?

Drugiego gola biało-zieloni stracili w kontrowersyjnych okolicznościach. Wydawało się, że przy wyprowadzeniu piłki Bartosz Brylowski był faulowany. Sędzia zezwolił, by fizjoterapeuci Lechii udzieli pomocy obrońcy, ale dopiero przy wyniku... 0:2. Po przechwycie Czernomorec przeprowadził kontrę 4 na 2, a Gruzin Beka Vachiberadze pokonał Buchalika.

Potem bramkarz Lechii uchronił drużynę od wyższej porażki. Nie dał się m.in. pokonać w pojedynku jeden na jeden Vladislavowi Vanatowi oraz obronił w groźnej sytuacji strzał Mykoły Mychajlenko.