stat

Lechia Gdańsk - Legia Warszawa. Piotr Stokowiec: Gdzie sufit, gdzie podłoga?

3 marca 2020, 19:30
Jacek Główczyński

Lechia Gdańsk

- Przy takiej permanentnej przebudowie, którą przechodzimy, trudno mówić, o co gramy. Musimy określić, gdzie jest sufit, a gdzie podłoga - przyznaje Piotr Stokowiec. Dobry punktem odniesienia do oszacowania rzeczywistej wartości Lechii Gdańsk jest spotkanie z Legią Warszawa. - Wierzę, że będzie fajny mecz i postawimy się - dodaje szkoleniowiec biało-zielonych. Początek gry z liderem ekstraklasy w ramach 25. kolejki na Stadionie Energa Gdańsk w środę, 4 marca o godzinie 20:30.Relacja LIVE


Typowanie zakończone 3 pkt.

Piłka nożna - Ekstraklasa
LECHIA Gdańsk 0:2 Legia Warszawa
4 marca 2020, godz. 20:30
HIT

Tak typowano 375 typowań

26% LECHIA Gdańsk
27% REMIS
47% Legia Warszawa


Jakie cele Lechii Gdańsk?Lechia Gdańsk w rozgrywki wiosenne wchodziło z ostrożnym celem: "utrzymać miejsce w czołowej ósemce ekstraklasy". Jednak 7 punktów w czterech kolejkach sygnalizują, że można chyba przed drużyną postawić bardziej ambitne cele? Dobrym miernikiem obecnej wartości biało-zielonych będzie starcie liderem ekstraklasy.

- Przy takiej permanentnej przebudowie, którą przechodzimy, trudno mówić, o co gramy. Musimy określić, gdzie jest sufit, a gdzie podłoga. Nie znam do końca zawodników, którzy przyszli, a zatem i organizacja gry nie jest na takim poziomie jakbyśmy chcieli. To są koszty przebudowy. Czasem po prostu ryzykujemy, wystawiając do składu młodych zawodników lub takich, co do których nie mamy pewności, jak będą zachowywać się. Dlatego tych strzałów na naszą w ostatnich meczach było zbyt wiele. Jednak myślimy też o stwarzaniu sytuacji, kreowaniu gry. Dla kibiców nie jest to chyba większy problem, jeśli dużo się dzieje na boisku, a my punktujemy - mówi Piotr Stokowiec.

Michał Nalepa pauzuje, czterech zagrożonychDodatkową trudnością w zestawieniu składu na środę jest pauza za kartki Michała Nalepy. Ponadto na baczności muszą się mieć: Filip Mladenović, Mario Maloca, Jarosław Kubicki i Maciej Gajos. Wszystkich od przymusowej przerwy w jednym meczu dzieli jedna kartka.

- Dużo pracujemy, aby bronić strzały kierowane w światło bramki. To nie przypadek, że są bloki, bo nad tym z defensorami pracuje trener Jarosław Bieniuk. Są pewne wzorce zachowań i każdy piłkarz, który wchodzi do gry wie, co ma robić. Oczywiście Michał Nalepa jest z nami długo, stanowi fundament w obronie, bardzo dobrze czuje się w takiej grze. Jego nieobecność mocno krzyżuje nam szyki. Ale dobry okres ma też Mario Maloca - ocenia szkoleniowiec.
Jeśli w pełni sił po kontuzji jest już Jarosław Kubicki, który dał bardzo dobrą zmianę w końcówce meczu w Kielcach, to naturalne wydaje się, aby on zagrał na środku pomocy, a Kristers Tobers został przesunięty z pozycji defensywnego pomocnika na środek obrony.

- To jest można powiedzieć oczywiste rozwiązanie. Jednak sami nie jesteśmy pewni, bo po tak długim okresie przerwy dla Jarka było to jego pierwsze wejście - zastrzega się Stokowiec.

Kto następny wykorzysta szansę jak Omran Haydary?Z piłkarzy, którzy zostali pozyskani w trakcie rundy, na razie najlepsze wrażenie zostawił po sobie Omran Haydary.

- Moi asystenci pojechali na mecz Olimpii Grudziądz obserwować Tiago Alvesa i zauważyli tego właśnie piłkarza. To młody, rozwojowy zawodnik, szkolony w Europie. Widać u niego dużą chęć do grania, ciąg na na bramkę. Jeśli do tego dołoży skuteczność, to może okazać się naprawdę ciekawym transferem. Może grać jako drugi napastnik, ale na razie traktujemy go jako skrzydłowego. Zresztą nasz system idzie w kierunku 1-4-3-3, w którym skrzydłowi są napastnikami i mają min. zadanie, aby schodzić do gry pod zawodnika na pozycji numer 9. Na pewni nikt na nikogo nie jest obrażony, a ja nikomu nie odbieram miejsca w składzie, ale każdy piłkarz musi sam na nie zapracować - dodaje szkoleniowiec Lechii.
Na mecz z Legią możliwości personalnego manewru w ofensywie poszerzą: Ze Gomes i Rafał Lipski, który w ostatni weekend zamiast do Kielc z pierwszą drużyną, udali się na sparing rezerw z Sokołem w Ostródzie. Portugalczyk strzelił w nim 3 gole.

- Cieszę się, że okienko transferowe się zamknęło, bo niektórzy mają teraz głowy też już pozamykane na inne sprawy, i możemy się koncentrować tylko na najbliższych meczach - zauważa Stokowiec.

Legia Warszawa faworytem, ale będzie miała problemPodobnie jak przed niedawnym meczem w Gdańsku z Piastem Gliwice także i teraz trener gospodarzy oddaje rolę faworyta rywalom. W spotkaniu z mistrzami Polski to jednak biało-zielonymi byli górą.

- Legia jest faworytem i od tego nie ucieknie. Odjechał wszystkim, jeśli chodzi o budżet, transfery, siłę składu. Aleksandar Vuković zbudował dużynę na własną nutę. Przetrwał bardzo trudny moment, wyszedł z kryzysu wyniku w stosunku do oczekiwań. Pokazał, że jest dobrym trenerem i to procentuje. Jednak myślę, że i dla niej będzie problemem, aby oszacować możliwości naszych zawodników. Ostatnio pokazał się Haydary, ale są jeszcze inni, nieodkryci. Ja jestem pozytywnie nastawiony, bo czuję swoją drużynę coraz lepiej - zapewnia trener Lechii.

Fajny mecz, w który Lechia Gdańsk się postawiLechia, doceniając klasę rywala, nie traci nadziei, że będzie ją stać, aby pokusić się o niespodziankę.

- Wszystko wskazuje na to, że nie powinniśmy mieć szans, ale to jest piłka nożna. Nasza praca, zaangażowanie, ambicje sprawiają, że gdybym był kibicem Lechii, to chciałbym przyjść na stadion, zobaczyć co będzie. Wierzę, że będzie fajny mecz i postawimy się Legii, Na pewno mamy swój plan na to spotkanie - zapewnia trener.
Bez względu na to, na jaki ostatecznie skład zdecydują się biało-zielonych, wszystkich zawodników na boisku mają obowiązywać te same zasady. Tylko one mogą doprowadzić do sukcesu.

- Legia ma tę przewagę nad pozostałymi drużynami, że posiada dużo indywidualnej jakości. Jej zawodnicy są stabilni, nie popełniają prostych błędów. A inne zespoły właśnie w ten sposób tracą najczęściej bramki. Dlatego mu musimy się tego wystrzegać.
Ważna będzie koncentracja i uwaga w grze. Cieszę się, że nikogo dodatkowo nie trzeba motywować do gry z takim rywalem. Wszyscy jesteśmy gotowi - podkreśla Piotr Stokowiec.

bilet Lechia Gdańsk
Bilety można kupić przez internet na stronie bilety.lechia.pl lub skorzystać także ze stacjonarnych punktów sprzedaży.

W sezonie 2019/2020 ulgi przysługują:
- dzieciom do lat 13,

- młodzieży uczącej się i studentom do 26 roku życia (warunkiem jest weryfikacja aktualnej legitymacji szkolnej/studenckiej – kupujesz przez Internet, prześlij skan legitymacji na adres bilety@lechia.pl aby aktywować ważność ulgi do końca jej ważności),

- seniorom w wieku powyżej 60 lat.
Dodatkowo obowiązuje 20% zniżki od cen zakupu biletów na trybunach kategorii IV dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny, a dzieci do lat 6 mają możliwość wejścia na mecz bezpłatnie, bez zajmowania osobnego krzesełka (mecz mogą oglądać na kolanach u rodziców).

Posiadacz karnetu na sezon 2019/20 może go przekazać dowolnej osobie pięć razy w ciągu sezonu, w przypadku karnetów na jesień 2019 takich przekazań może być maksymalnie trzy.