Lechia Gdańsk. Patryk Lipski odchodzi do Piasta, Maciej Kalkowski opuszcza sztab

2 sierpnia 2020, 11:30
Rafał Sumowski
aktualizacja:12:15 (2 sierpnia 2020)

Lechia Gdańsk

Patryk Lipski opuszcza Lechię Gdańsk, która ustaliła warunki transferu z Piastem Gliwice. W poniedziałek pomocnik przejdzie testy medyczne i jeśli wypadną pomyślnie, dołączy do nowego klubu. Ze sztabem szkoleniowym biało-zielonych żegna się natomiast Maciej Kalkowski, który otrzymał propozycję koordynacji pracy oraz odpowiedzialności za skauting i transfery w kategoriach wiekowych od U-16 do U-23, ale poprosił o czas do namysłu. Zmiany dotknęły też sztabu medycznego. W Lechia wznowi treningi przed startem sezonu 2020/21.Michał Nalepa najlepszym piłkarzem Lechii 2019/20. Ranking czytelników Trojmiasto.plLechia Gdańsk doszła do porozumienia z Piastem Gliwice i ustaliła warunki transferu definitywnego Patryka Lipskiego. W poniedziałek rano 26-letni pomocnik przejdzie testy medyczne w gliwickim klubie i jeśli wypadną pomyślnie, odejdzie z Gdańska.

Lipski kontrakt z Lechią podpisał do 30 czerwca 2021 roku. Temat jego transferu do Gliwic był zaawansowany już zimą, ale zawodnik nie zmienił barw klubowych licząc na większą rolę w drużynie po zmianach kadrowych. Ostatecznie nie mógł być zadowolony z minionego sezonu i nie zmieniła tego nawet bramka zdobyta w finale Pucharu Polski.

Patryk Lipski: Kiedyś może nas doceniąPatryk Lipski w barwach Lechii występował przez ostatnie trzy sezony zdobywając Puchar i Superpuchar Polski w 2019 roku. Łącznie w biało-zielonych barwach rozegrał 69 spotkań, w których zdobył 9 bramek oraz zanotował 8 asyst.

Patryk Lipski

Patryk Lipski

Dane:

ur.:
1994-06-12
wzrost.:
185
waga.:
79
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu

więcej »Ze sztabu szkoleniowego pierwszej drużyny Lechii odchodzi natomiast Maciej Kalkowski. Popularny "Kalka" funkcję asystenta trenera pełnił z przerwami od lipca 2012 roku. Wówczas do sztabu pierwszej drużyny włączył go Bogusław Kaczmarek.

Asystentem pozostawał także za kadencji Michała Probierza i Jerzego Brzęczka. Natomiast jesienią 2015 roku od 10. do 15. kolejki prowadził Lechię wspólnie z Tomaszem Untonem. W sześciu grach pod wodzą tego duetu biało-zieloni zdobyli 5 punktów.

Później Kalkowskiego na swojego asystenta wybrał Piotr Nowak. Pracował on także z jego następcą Adamem Owenem i wreszcie z zatrudnionym w marcu 2018 Piotrem Stokowcem.

Członkowie sztabu trenersko-medycznego Lechii Gdańsk 2020/21
Trener: Piotr Stokowiec. Asystenci trenera: Łukasz Smolarow, Jarosław Bieniuk. Trener bramkarzy: Jarosław Bako. Koordynator sztabu medycznego: Robert Dominiak. Fizjoterapeuci: Filip Wieczorkiewicz, Łukasz Szprengel. Lekarze: Michał Osowski, Dominik Sojak, Maciej Pawlak. Psycholog: Paweł Habrat. Analityk: Zbigniew Oszmana. Kierownik drużyny: Patryk Dittmer. Kit manager: Dawid Pajor


W sezonie 2020/21 Kalkowskiego zabraknie na ławce trenerskiej Lechii. 46-latek, który jest wychowankiem Lechii i jako piłkarz rozegrał dla biało-zielonych ponad 170 spotkań, otrzymał propozycję koordynacji pracy oraz odpowiedzialności za scouting i transfery w kategoriach wiekowych od U-16 do U-23. Poprosił jednak o czas do namysłu.

Piłkarze Lechii Gdańsk na wakacjach - zdjęciaW sztabie pierwszej drużyny pozostają natomiast dotychczasowi asystenci trenera Stokowca: Łukasz Smolarow i Jarosław Bieniuk. Ten drugi dołączył w lipcu 2018 roku by zająć się indywidualizacją treningów oraz poprawą gry defensywnej.

Zmiany dotyczą również sztabu medycznego - Dominik Szreder i Jakub Dominiak odchodzą z klubu, a nowym fizjoterapeutą drużyny został Filip Wieczorkiewicz, który dotychczas współpracował z Akademią Lechii Gdańsk.

Piłkarze Lechii przygotowania do sezonu rozpoczną w poniedziałek 3 sierpnia. Od razu ruszą na zgrupowanie do Kępy koło Sochocina. Pobyt w hotelu "Bonifacio" zostanie zwieńczony jedynym w tym okresie sparingiem. 8 sierpnia rywalem będzie Raków Częstochowa.