Lechia Gdańsk. Bez zmian w hierarchii drużyny. Transferu Japończyka nie będzie

24 stycznia 2021 (artykuł sprzed 1 roku)
Jacek Główczyński

Lechia Gdańsk

Analizujemy, jaki skład wyłonił się po zimowych przygotowaniach i sparingach Lechii Gdańsk? Więcej zdjęć (1)

Analizujemy, jaki skład wyłonił się po zimowych przygotowaniach i sparingach Lechii Gdańsk?

fot. Mateusz Słodkowski/Trojmiasto.pl

Analizujemy, jaki skład wyłonił się po zimowych przygotowaniach i sparingach Lechii Gdańsk?

fot. Mateusz Słodkowski/Trojmiasto.pl

Lechia Gdańsk stawia na kontynuację. Po 20 dniach przygotowań, rozegraniu 3 sparingów oraz wymianie trzech piłkarzy hierarchia w podstawowym składzie nic się nie zmieniła. Jeśli w najbliższych dniach nie wydarzy się nic nieprzewidzianego, trener Piotr Stokowiec na inaugurację wiosny, 30 stycznia przeciwko Jagiellonii Białystok zaprezentuje tę samą "11", która zagrała w ostatnim jesiennym meczu, wygrywając na wyjeździe z Cracovią 3:0. Biało-zieloni zrezygnowali z transferu Japończyka Atsushi Kurokawy po testach medycznych.Ligowiec Roku 2020. Dusan Kuciak: Lechia Gdańsk zasługuje na coś więcej - wywiad. Głosuj do północy 24 styczniaPiotr Stokowiec rzadko we wcześniejszej pracy kierował się zasadą, że "zwycięskiego składu się nie zmienia". Lubił dokonywać roszad pomiędzy meczami, czy to ze względu na przygotowaną taktykę pod konkretnego przeciwnika, czy też kierując się wynikami tzw. testów zmęczeniowych.

Jednak w przygotowaniach zimowych szkoleniowiec Lechii Gdańsk konsekwentnie stawiał na "11", która wygrała ostatni mecz poprzedniego roku, na na wyjeździe z Cracovią 3:0. Ci piłkarze, w takim samym zestawieniu grali we wszystkich sparingach.

Ponadto pole manewru było ograniczone ze względów zdrowotnych. Z tego powodu w żadnym sparingu nie zagrali: Żarko Udovicić, Kacper Urbański i Słoweniec Egzon Kryeziu. Dlatego nie uwzględniliśmy ich w poniższej tabeli.

Cracovia - Lechia Gdańsk 0:3 - relacja, oceny dla piłkarzy i treneraLechia Gdańsk - hierarchia w drużynie przed inauguracją wiosny 2021


Bramka
Dusan Kuciak; w odwodzie: Zlatan Alomerović

Prawa obrona
Karol Fila; Mykoła Musolitin, Bartosz Kopacz

Środek obrony
Michał Nalepa, Kristers Tobers; Kopacz

Lewa obrona
Rafał Pietrzak; Mateusz Żukowski, Conrado

Defensywny pomocnik
Jarosław Kubicki; Jan Biegański, Tomasz Makowski

Środkowi pomocnicy
Maciej Gajos, Jakub Kałuziński; Makowski, Kenny Saief, Egy Maulana Vikri

Skrzydłowi
Kenny Saief, Conrado; Joseph Ceesay, Jaroslav Mihalik, Omran Haydary, Żukowski, Jakub Arak

Napastnik
Flavio Paixao; Łukasz Zwoliński, Arak


Wiemy, kiedy Lechia Gdańsk zagra o ćwierćfinał Pucharu PolskiNajwyraźniej zatem na razie główny etap poszukiwania optymalnego składu rozegrał się między 23 listopada a 14 grudnia, gdy Lechia przegrała cztery ligowe mecze z rzędu, co było najgorszą serią podczas blisko trzyletniej już kadencji trenera Stokowca w Gdańsku. Wtedy biało-zieloni przegrali m.in. u siebie z Wisłą Płock 0:1, a zatem rywalem, którego na stadionie przy ul. Traugutta bez większych problemów ograni w ostatnim zimowym sparingu 2:0.

Oczywiście okres przygotowawczy nie był czasem straconym nie tylko jeśli chodzi o wypracowanie odpowiedniej podbudowy fizycznej, ale także doskonalenie taktyki, a także poszerzenia możliwości personalnego manewru i przygotowanie się na ewentualne zmiany w "11" w kolejnych meczach wiosny.

Kenny Saief chce walczyć o europejskie puchary - wywiadSparingi zimowe Lechii Gdańsk


BILANS: 3 zwycięstwa, bramki 14:1Z zainteresowaniem zwłaszcza będziemy obserwować, jakie postępy czynić będzie Joseph Ceesay. Szwed na razie na pozycji skrzydłowego jest zmiennikiem Conrado oraz Kenny'ego Saiefa, który choć jesienią najczęściej grał w środku pola, ostatnio wrócił na swoją nominalną pozycję, na boku pomocy.

Joseph Ceesay: Urodziłem się, by grać w piłkę - wywiadRywalizacja w tych sektorach boiska zapowiada się pasjonująco, gdyż przecież są jeszcze: Omran Haydary i Jaroslav Mihalik, który dzięki dobrej grze w Lechii chce zasłużyć na powołanie do reprezentacji Słowacji na Euro 2021. Może tutaj zagrać także Mateusz Żukowski, choć młodzieżowiec, gdy zaczynał jako napastnik, a później był skrzydłowym, w sparingach próbowany był głównie jako lewy obrońca.

Na razie młodzieżowcy w ligowej "11" walczą o miejsce na pozycji nr 8. Obecnie tę rywalizację wygrywa Jakub Kałuziński. Jednak pamiętajmy, że po meczu z Jagiellonią skończy się dyskwalifikacja po czerwonej karce Tomasza Makowskiego. Aspirację gry ma 18-letni Jan Biegański, który deklaruje gotowość występów na wszystkich pozycjach na środku rozegrania, a w sparingach najczęściej był ustawiany jako defensywny pomocnik.

Dwóch z nich zobaczymy w "11" już 9 lutego w meczu o awans do ćwierćfinału Pucharu Polski z Puszczą w Niepołomicach, gdyż w tych rozgrywek jest obowiązek przebywania przez cały mecz na boisku dwóch piłkarzy z rocznika 1999 lub młodszych, gdy w ekstraklasie taki nakaz dotyczy jednego takiego zawodnika.

Lechia Gdańsk przed ligą marzeń. Jan Biegański: Oddam serce, nie odstawię nogi - wywiadLechia Gdańsk - zmiany kadrowe w zimowym oknie transferowym


Przyszli:
  • Joseph Ceesay (pozycja skrzydłowy, paszport, Szwecja/Gambia, poprzedni Helsingborgs IF, Szwecja, wolny transfer, kontrakt w Lechii Gdańsk do 30.06.2023)
  • Jan Biegański (pomocnik, GKS Tychy, kontrakt w Lechii Gdańsk do 30.06.2025 roku)
  • Filip Koperski (pomocnik, z drużyny juniorów, 30.06.2023)

Przedłużył kontrakt:
  • Dusan Kuciak (paszport Słowacja, bramkarz, 30.06.2023

Odeszli:
  • Rafał Kobryń (obrońca, Korona Kielce, wypożyczenie do 30.06.2020)
  • Mario Maloca (Chorwacja, obrońca, do rezerw, zgoda na poszukiwanie nowego klubu)
  • Mateusz Sopoćko (pomocnik, testy w Warcie Poznań)

Może odejść
  • Kacper Urbański (pomocnik, zainteresowanie Bologna, Włochy
Lechia Gdańsk - pełna kadra pierwszej drużyny


Okres przygotowawczy ugruntował hierarchię w obronie i ataku. Na środku defensywy Łotysz Kristers Tobers na dobre "wygryzł" z "11" Bartosza Kopacza, który przez większą część jesieni był podstawowym piłkarzem. Natomiast pozyskany w trakcie poprzedniej rundy Ukrainiec Mykoła Musolitin na razie nie zagroził z prawej strony tej formacji Karolowi Fili.

Bogusław Kaczmarek ocenia zimowe zmiany kadrowe i potencjał Lechii GdańskNatomiast pierwszym wyborem wśród napastników pozostaje Flavio Paixao. Łukasz Zwoliński nadal musi godzić się z rolą jokera lub liczyć na mecze, w których w "11" w ataku będzie dwóch zawodników.

Po serii kontuzji do stałej gry wrócił ponadto Jakub Arak. Poza atakiem był próbowany również jako lewoskrzydłowy. To zapewne wariant, gdy trzeba będzie gonić wynik, zakładający obecność na boisku nawet trzech napastników.

Nie dołączy do nich Atsushi Kurokawa. Japończyka, którego w Lechii umieściły już tamtejsze media, rzeczywiście przyjechał do Gdańska, ale do podpisania kontraktu nie doszło.

- Po okresie izolacji zawodnik został poddany testom medycznym w klinice Rehasport. Na tym etapie klub postanowił zakończyć procedurę sprawdzania Kurokawy - poinformował klub w komunikacie, jednocześnie przypominając, że zimowe okno transferowe zamknięte zostanie dokładnie za miesiąc, 24 lutego.

Atsushi Kurokawa - poznaj napastnika z JaponiiLechia Gdańsk - Wisła Płock 2:0


Typowanie zakończone 3 pkt.

Piłka nożna - Ekstraklasa
30 stycznia 2021, godz. 17:30

Tak typowano 322 typowania

75% LECHIA Gdańsk
15% REMIS
10% Jagiellonia Białystok

Opinie wybrane


wszystkie opinie (56)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.