Lechia Gdańsk. Zmiany we władzach i kadrze drużyny. Paweł Żelem wrócił po 7 latach

9 stycznia 2021, 13:00
Jacek Główczyński

Lechia Gdańsk

Rafał Kobryń odszedł na wypożyczenie do Korony Kielce, a do zarządu Lechii Gdańsk wszedł Paweł Żelem, który dzień wcześniej przestał być prezesem Piasta Gliwice. Więcej zdjęć (1)

Rafał Kobryń odszedł na wypożyczenie do Korony Kielce, a do zarządu Lechii Gdańsk wszedł Paweł Żelem, który dzień wcześniej przestał być prezesem Piasta Gliwice.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Rafał Kobryń odszedł na wypożyczenie do Korony Kielce, a do zarządu Lechii Gdańsk wszedł Paweł Żelem, który dzień wcześniej przestał być prezesem Piasta Gliwice.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Paweł Żelem po siedmiu latach wrócił do władz Lechii Gdańsk. Zakres jego kompetencji zostanie ustalony w najbliższym czasie. Nie można wykluczyć, że docelowo zostanie prezesem, a Adam Mandziara przejdzie na stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej. Zmiany następują także w kadrze piłkarskiej. Rafał Kobryń odszedł na wypożyczenie do Korony Kielce, a do pierwszej drużyny dołączył 16-letni pomocnik - Filip Koperski. W grze wewnętrznej nie wziął udział Kacper Urbański, który może wyjechać do Włoch.Dusan Kuciak, bramkarz Lechii Gdańsk nominowany do tytułu Najlepszego Ligowca Roku 2020. Głosowanie od 11 styczniaZarząd Lechii Gdańsk nie był jeszcze czteroosobowyPaweł Żelem wzmocnił władze Lechii Gdańsk. Od czasu zawiązania piłkarskiej spółki w 2009 roku zarząd nigdy nie liczył czterech osób. W przeszłości najczęściej zasiadało w nim dwóch nominantów większościowego akcjonariusza oraz jeden mniejszościowego, choć były czasem też wakaty.

- Adam Mandziara pozostaje prezesem, a Paweł Zejer i Robert Krupski są wiceprezesami. Zakres kompetencji Pawła Żelema zostanie ustalony w najbliższym czasie - mówi nam Arkadiusz Bruliński, dyrektor Działu Komunikacji i rzecznik prasowy gdańskiego klubu.

Nowy asystent pierwszego trenera Lechii Gdańsk. Ma rozwijać młodych piłkarzyW oficjalnym komunikacie Lechia Gdańsk tak wyjaśnia zmiany personalne we władzach:

"Zarząd klubu konsekwentnie realizuje przyjęty w minionym roku plan transformacji. Ostatnie miesiące pracy nakierowane były m.in. na osiągnięcie pełnej stabilizacji finansowej. Zrealizowany cel w połączeniu z podwyższonym kapitałem stanowią silny fundament dla kolejnego etapu rozwoju Lechii Gdańsk. Współpraca z doświadczonym menedżerem to kontynuacja obranej strategii, która ma zapewnić dalsze podnoszenie efektywności funkcjonowania klubu".

Paweł Żelem jako prezes - sukcesy sportowe i dyscyplina finansowaNie można zatem wykluczyć, że wkrótce następować będą kolejne zmiany i nastąpi powrót do koncepcji z lata 2019 roku. Wówczas Adam Mandziara został przewodniczącym rady nadzorczej, a funkcję prezesa przekazał Januszowi Biesiadzie. Jednak już na początku października ten ostatni został zwolniony, a Mandziara znów został prezesem Lechii. Teraz tę funkcję może zwolnić na rzecz Żelema.

Marynarka czy dres? Co preferuje trener Lechii Gdańsk?40-latek kierował już bowiem dwoma klubami ekstraklasy. Od listopada 2013 do października 2016 roku był prezesem Śląska Wrocław. To on m.in. sprowadzał do Polski Flavio Paixao. Natomiast od lipca 2017 do 8 stycznia 2021 roku Żelem był prezesem Piasta Gliwice. W obu klubach przyczynił się do ligowych medali i gry w europejskich pucharach, ale dał się też poznać jako człowiek, który pilnował finansów, czasami aż do przesady utrzymywał w tym względzie dyscyplinę finansową. We Wrocławiu mówiono nawet o nim "prezes-skarbonka".

Jednak dla Lechii, która dąży do uporządkowania finansów, wydaje się wręcz idealnym menedżerem. Tym bardziej, że Paweł w Gdańsku nie powinien mieć żadnych kłopotów z adaptacją. Pracował bowiem w klubie w latach 2009-13. Trafił do Lechii, gdy większościowym akcjonariuszem piłkarskiej spółki był Andrzej Kuchar. Najpierw sprawował funkcję dyrektora marketingu, później ds. mediów i PR, a od stycznia do listopada 2013 roku był członkiem zarządu, w którym zasiadali wówczas również: Bartosz Sarnowski (prezes) i Paweł Bartosiewicz.

Paweł Żelem w Lechii Gdańsk w latach 2009-13 - bilansLechia Gdańsk - zmiany kadrowe przed rundą wiosenną


Przyszli:
  • Jan Biegański (pozycja pomocnik, poprzedni klub GKS Tychy, kontrakt w Lechii Gdańsk do 30.06.2025 roku)
  • Filip Koperski (pomocnik, z drużyny juniorów, 30.06.2023)

Odeszli
  • Rafał Kobryń (obrońca, Korona Kielce, wypożyczenie do 30.06.2020)
  • Mario Maloca (paszport Chorwacja, obrońca, do rezerw, zgoda na poszukiwanie nowego klubu)
  • Mateusz Sopoćko (pomocnik, do rezerw, zgoda na poszukiwanie nowego klubu)

Może odejść
  • Kacper Urbański (pomocnik, zainteresowanie Bologna, Włochy

Lechia Gdańsk - pełna kadra pierwszej drużyny


Rafał Kobryń wypożyczony do Korony KielceZmiany zachodzą nie tylko we władzach, ale również kadrze zawodniczej. Nowy klub znalazł pierwszy z trzech piłkarzy, którzy przed rozpoczęciem przygotowań odsunięci zostali od pierwszej drużyny. Rafał Kobryń do końca sezonu wypożyczony został do I-ligowej Korony Kielce.

Przypomnijmy, że 21-latek to wychowanek Lechii. Może grać zarówno na prawej jak i na środku obrony. W pierwszej drużynie biało-zielonych wystąpił w 12 oficjalnych meczach. W sezonie 2018/19 był wypożyczony do wówczas I-ligowej Chojniczanki.

Jeden przypadek COVID-19 w Lechii Gdańsk, ale pozostali mogą trenowaćPrzypomnijmy, że przed alternatywą nowy klub lub od 11 stycznia treningi z IV-ligowymi rezerwami stoją również Mateusz Sopoćko i Mario Maloca. Tym pierwszym zainteresowane są Warta Poznań i Podbeskidzie Bielsko-Biała, w którym młodzieżowiec grał na wypożyczeniu już w poprzednim sezonie. Natomiast Chorwat w Gdańsku ma stawić się w weekend, by rozmawiać o swojej przyszłości. Wstępnie ma oferty zarówno z zagranicznych klubów jak i polskiej ekstraklasy.

Filip Koperski z akademii do seniorówJako że Kobryń i Sopoćko to młodzieżowcy, a w związku z koniecznością gry jednego takiego zawodnika przez cały mecz w ekstraklasie, a w Pucharze Polski nawet dwóch, Piotr Stokowiec musi mieć odpowiednio liczbę nastolatków w pierwszej drużynie. Właśnie na stałe włączony został do niej Filip Koperski, który z seniorami miał okazję trenować już pod koniec ubiegłego roku. 16-letni pomocnik otrzymał nr 72.

Decyzję kadrowe w Lechii Gdańsk na początku przygotowań. Kto jest niepotrzebny?Piłkarz podpisał pierwszy profesjonalny kontrakt. Z Lechią związał się do 30 czerwca 2023 roku. To wychowanek Lechii AP, który jednak szukał już szczęścia poza Gdańskiem. w 2013 roku wyjechał do Escoli Varsovia, a po trzech lata gry w tym klubie, przeniósł się do Hiszpanii. Do Lechii wrócił w 2018 roku. Ostatnio grał w drużynie U-18.

Gra wewnętrzna. Gole: Flavio Paixao i Omran HaydaryKoperski miał okazję zaprezentować się w sobotniej grze wewnętrznej, która na bocznej płycie stadionu przy ul. Traugutta, zwieńczyła pierwszy tydzień przygotowań. Trener Stokowiec sprawdził 23 piłkarzy. Na środku obrony próbowany był nominalny pomocnik - Jarosław Kubicki.

Drużyna żółtych pokonała czerwonych 2:0. Gole zdobyli: Flavio Paixao z rzutu karnego i Omran Haydary.

Drużyna żółtych: Kuciak - Fila, Nalepa, Kubicki, Pietrzak - Haydary, Arak (Koperski), Makowski, Vikri, Saief - Paixao

Drużyna czerwonych: Alomerović - Musolitin, Kopacz, Tobers, Conrado - Biegański - Żukowski, Gajos, Kałuziński, Mihalik - Zwoliński

Typowanie zakończone 3 pkt.

Piłka nożna - Ekstraklasa
30 stycznia 2021, godz. 17:30

Tak typowano 322 typowania

75% LECHIA Gdańsk
15% REMIS
10% Jagiellonia Białystok

Opinie wybrane


wszystkie opinie (95)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.