Lechia Gdańsk będzie przygotowana. Mariusz Szymkiewicz: Rotacja naszym atutem

17 maja 2020, 18:55
Rafał Sumowski

Lechia Gdańsk

- To zdecydowanie nowa sytuacja i trzeba się do niej szybko zaadaptować. Wydaje mi się, że wnioski z tego okresu będziemy wyciągać jeszcze długo - mówi Mariusz Szymkiewicz, trener przygotowania fizycznego Lechii Gdańsk o wznowieniu zajęć po przerwie wywołanej pandemią. - Rotacja piłkarzy będzie miała większe znaczenie niż do tej pory, jednak jej efektywność będzie w dużej mierze uzależniona od wyrównanej kadry. Uważam to jednak za nasz atut - zapewnia członek sztabu szkoleniowego biało-zielonych.Rafał Sumowski: Jakie wrażenie zrobili na panu piłkarze Lechii Gdańsk na pierwszych treningach po przerwie spowodowanej przez koronawirus? Poradzili sobie z podtrzymywaniem formy fizycznej w domowych warunkach?

Mariusz Szymkiewicz: Każdy z nas wyczekiwał tego dnia, kiedy wrócimy do wspólnych zajęć. Zawodnicy rzetelnie zrealizowali zalecony plan treningowy, który oczywiście był dostosowany do możliwości, jakie dawało im m.in. domowe otoczenie. Jestem pod dużym wrażeniem, jak piłkarze byli zdyscyplinowani podczas tej przerwy. Uważam, że mamy grupę bardzo świadomych zawodników i w pełni mogliśmy liczyć na ich profesjonalizm oraz sumienne podejście do swoich obowiązków. Niemniej jednak trudno porównać pracę wykonywaną w parku, lesie, czy - jak wcześniej wspomnieliśmy - w domu, do normalnego treningu realizowanego na boisku, czy w siłowni. Zdając sobie z tego sprawę trudno było oczekiwać, że pomimo nawet wymagających treningów, zastaniemy taki sam stan rzeczy, jak przed zawieszeniem rozgrywek. Poziom wytrenowania jest inny, ale z tym się liczyliśmy. Mamy nad czym pracować, ale nie jest to coś, co dotyczy tylko naszego zespołu.

Filip Mladenović odejdzie do Grecji. AEK Ateny chce obrońcę Lechii GdańskCzy komuś z drużyny ta przerwa była na rękę, by mógł nadrobić zaległości, popracować nad czymś, na co normalnie brakowało czasu?

Każdy czas można wykorzystać z odpowiednim dla siebie pożytkiem, aczkolwiek trudno mówić o poprawie kluczowych zdolności motorycznych piłkarza w takich warunkach. Uważam za to, że był to dobry moment na różnego rodzaju ćwiczenia: chociażby te profilaktyczne, poprawiające mobilność, stabilność stawów a nie wymagające specjalistycznego sprzętu, czy dużych przestrzeni. Był to również dobry czas na to, by poszerzyć wiedzę, chociażby z zakresu odżywiania i dietetyki, kończąc na rozwijaniu różnego rodzaju zdolności, na przykład tych kulinarnych.

Rozmawiałem z Flavio Paixao o jego kontuzji. Mówił, że na mecz z Arką Gdynia powinien być gotowy. Podziela pan ten optymizm?

Mogę tylko potwierdzić jego nadzieje, rzeczywiście wszystko idzie w dobrym kierunku. Uważam, że na wznowienie rozgrywek trenerzy będą mieli do dyspozycji wszystkich zawodników.

Jak mocno różni się obecny tryb, od tego, w którym normalnie pracujecie w tym czasie? Obecnie zajęcia przypominają bardziej to, co wykonujecie podczas przygotowań do rundy?

Myślę, że różni się znacząco, zarówno od tego, co byśmy realizowali normalnie w tym momencie. Musimy jednak pamiętać, że patrząc na pierwotny kalendarz rozgrywek, to w tej chwili szykowalibyśmy się do zakończenia sezonu, a więc głównie skupilibyśmy się na aspektach związanych z regeneracją. Z drugiej strony przygotowania do rundy dają dużo szersze spektrum możliwości, którego wspólnym mianownikiem jest czas na odpowiednie przygotowania, teraz takiego komfortu nie mamy. To zdecydowanie nowa sytuacja i trzeba się do niej szybko zaadaptować. Planujemy wszystko z odpowiednim wyprzedzeniem, monitorujemy, znamy organizmy naszych zawodników, niemniej jednak teraz jesteśmy jeszcze bardziej wsłuchani w ich indywidualne reakcje związane z obciążeniem treningowym i w razie potrzeby odpowiednio je modyfikujemy. Wydaje mi się, że wnioski z tego okresu będziemy wyciągać jeszcze długo.

Flavio Paixao leczy kontuzję, ale na derby będzie gotowyZe względu na ograniczenia, pierwsze treningi odbyły się w małych grupach. Kierowaliście się szczególnymi kryteriami podczas podziału piłkarzy na zespoły?

Przy podziale na grupy kierowaliśmy się aspektami techniczno-taktycznymi. Grupy liczyły do czterech do pięciu zawodników i pozwalały nam realizować zajęcia w formacjach ofensywnych i defensywnych.

Do połowy lipca Lechia zagra jedenaście spotkań w Ekstraklasie. Tyle spotkań w krótkim czasie oznacza, że szerszą niż kiedykolwiek rotację trzeba wziąć za pewnik?

Zgadzam się, rotacja piłkarzy będzie miała większe znaczenie niż do tej pory, jednak jej efektywność będzie w dużej mierze uzależniona od wyrównanej kadry. Uważam to jednak za nasz atut, ponieważ w tej chwili o sile naszego zespołu nie stanowi 11 a 30 zawodników, których umiejętności pozwalają na rywalizację na wszystkich pozycjach. Oczywiście dużo zależy od indywidualnych zdolności adaptacyjnych i regeneracyjnych, a co za tym idzie czasu, który potrzebuje dany zawodnik do podjęcia kolejnego wysiłku treningowego czy meczowego. Do tej pory obciążenia w trakcie okresów przygotowawczych opierały się głównie na stopniowym zwiększaniu czasu gier kontrolnych. Zawodnicy zaczynali od 45 minut, przez 60 i wreszcie kończąc na 90 minutach gry. Teraz rzeczywistość jest inna. Nie możemy grać sparingów i jesteśmy ograniczeni do rozgrywania gier wewnętrznych.

FIFA tymczasowo zgodziła się na pięć zmian w meczu. To rozwiązanie ma zostać zastosowane w niemieckiej Bundeslidze, ale u nas krytycznie wypowiadał się o nim prezes PZPN Zbigniew Boniek. Co pan o tym myśli?

Z tego co wiem, u nas ten pomysł chyba nie wejdzie w życie. Myślę jednak, że w obecnej sytuacji, zwłaszcza w pierwszych meczach po restarcie sezonu, byłoby to korzystne rozwiązanie. Pomogłoby w rozłożeniu obciążeń na większą liczbę piłkarzy, a więc w jakimś stopniu obniżyłoby ryzyko kontuzji.

Lechia Gdańsk. Zmiana w radzie nadzorczej. Nowy dyrektor generalnyTreningom towarzyszą różne obostrzenia związane z pandemię koronawirusa, choćby w postaci braku możliwości korzystania ze wspólnej szatni. To wam mocno komplikuje pracę?

Zdecydowanie tak. Jest to szczególnie widoczne przy okazji treningów. Do niedawna zawodnicy pojawiali się w szatni nawet godzinę przed rozpoczęciem właściwego treningu. Wykorzystywali ten czas na indywidualne przygotowanie. W tej chwili bezpośrednio z samochodu przemieszczają się na boisko. Wszystko to sprawia, że musimy zwrócić większą uwagę na czas poświęcony na rozgrzewkę treningową, oraz poszczególne jej elementy. To samo tyczy się czasu po zakończeniu treningu. W normalnym rytmie zawodnicy korzystali z wielu środków odnowy biologicznej, ćwiczeń profilaktycznych, terapii kompresyjnych, masażu, itp. Nie wspominam o sprawach tak prozaicznych jak prysznic. Wszystkie te zabiegi są bardzo istotne w kontekście przyśpieszenia regeneracji i przygotowania organizmu do kolejnego treningu. Druga kwestia to szatnia. Wprawdzie nigdy nie byłem piłkarzem, ale zdążyłem się nauczyć, że szatnia dla piłkarza to miejsce wyjątkowe. Zawodnicy traktują ją jako miejsce spotkań, rozmów, żartów i to za tym po zakończeniu kariery zawodnicy najbardziej tęsknią. W konsekwencji odszedł nam kolejny element, również z punktu widzenia budowania, czy podtrzymywania wzajemnych relacji.

Lechia Gdańsk spokojna o licencję, mimo strat i zadłużeniaNa jakie aspekty stara się pan uczulać piłkarzy przed wznowieniem rozgrywek?

Nasi piłkarze w ostatnim okresie wykazali się dużym profesjonalizmem, szczególnie w podejściu do swoich obowiązków. Teraz musimy to utrzymać i jeszcze bardziej skupić się na sprawach najistotniejszych. Myślę tu, nie tylko o treningu czy meczu, ale również o tym, co dzieje się poza nim. Myślę na przykład o właściwym odżywianiu, czasie przeznaczonym na odpoczynek i sen. Uważam, że obecna sytuacja sprawi, że jeszcze bardziej docenimy pracę, jaką mamy przyjemność wykonywać, dlatego róbmy wszystko, by to się nie zmieniło. Trening i regeneracja, mecz i odpoczynek - wierzę, że przez dwa najbliższe miesiące wszystko będzie podporządkowane tym dwóm sprawom.

Typowanie zakończone 3 pkt.

Tak typowano 511 typowań

67% LECHIA Gdańsk
7% REMIS
26% ARKA Gdynia