Lechia Gdańsk się odmładza. Spada średnia wieku piłkarzy

24 lutego 2021 (artykuł sprzed 1 roku)
ras.

Lechia Gdańsk

22-letni Joseph Ceesay (z lewej) to najstarszy piłkarz, który dołączył do Lechii Gdańsk tej zimy. Krystian Okoniewski (z prawej), który właśnie rozpoczął treningi z pierwszą drużyną, to zaledwie 16-latek. Więcej zdjęć (1)

22-letni Joseph Ceesay (z lewej) to najstarszy piłkarz, który dołączył do Lechii Gdańsk tej zimy. Krystian Okoniewski (z prawej), który właśnie rozpoczął treningi z pierwszą drużyną, to zaledwie 16-latek.

fot. W.Figurski/400mm.pl / M.Słodkowski/Trojmiasto.pl

22-letni Joseph Ceesay (z lewej) to najstarszy piłkarz, który dołączył do Lechii Gdańsk tej zimy. Krystian Okoniewski (z prawej), który właśnie rozpoczął treningi z pierwszą drużyną, to zaledwie 16-latek.

fot. W.Figurski/400mm.pl / M.Słodkowski/Trojmiasto.pl

Lechia Gdańsk odmładza kadrę. Żaden z piłkarzy, którzy dotąd dołączyli tej zimy do pierwszej drużyny, nie przekroczył 22. roku życia. Treningi rozpoczął z nią zaledwie 16-letni napastnik Krystian Okoniewski. Średnia wieku piłkarzy Lechii w stosunku do rundy jesiennej spadła o rok - do 24 lat. Czyni to ją jedną z najmłodszych drużyn w ekstraklasie i to pomimo faktu, że odszedł 16-letni Kacper Urbański a kluczowymi piłkarzami pozostają doświadczeni Flavio Paixao i Dusan Kuciak.Mario Maloca: Wróciłem silniejszy, zapracować na nowy kontrakt w Lechii GdańskKrystian Okoniewski został włączony do treningów z szeroką kadrą Lechii Gdańsk. 16-letni napastnik to kolejny zawodnik z klubowej akademii, który tej zimy dostał szansę dołączenia na stałe do podopiecznych Piotra Stokowca. Przed nim awansowani do ekstraklasowej drużyny zostali 16-letni bramkarz Antoni Mikułko i 17-letni pomocnik Filip Koperski.

Krystian Okoniewski - zdolny snajper dostanie szansę w Lechii?W tym oknie transferowym oprócz zawodników z akademii, kadrę Lechii wzmocniło tylko dwóch piłkarzy. Pozyskany z GKS Tychy Jan Biegański ma 18 lat a ściągnięty z Helsinborgs IF skrzydłowy Joseph Ceesay to 22-latek. Obaj zbierają dobre recenzje i obaj wpisują się w politykę odmładzania zespołu biało-zielonych po tym jak minionym roku pozyskano Conrado, Omrana Haydary czy Kristersa Tobersa a do kadry włączono Jakuba Kałuzińskiego - wszystkich wówczas w wieku od 17 do 22 lat.

Najmłodsze średnie wieku kadr klubów ekstraklasy*:
Górnik Zabrze - 23,9; Lech Poznań, Zagłębie Lubin - 24,1, Lechia Gdańsk - 24,3

Najstarsze średnie wieku kadr klubów ekstraklasy*:
Podbeskidzie Bielsko-Biała - 26,7, Legia Warszawa - 26,6, Śląsk Wrocław - 25,9
*za transfermarkt.com


- Wprowadzamy do gry w dorosłej piłce coraz więcej młodych zawodników. Otrzymują oni szansę pokazania się i zyskania doświadczenia. Tylko w ostatnich miesiącach szansę rozwoju poprzez treningi i grę z drużyną seniorską otrzymali młodzi zawodnicy Akademii Lechii Gdańsk - Filip Koperski, Antoni Mikułko czy Krystian Okoniewski. Dodatkowo przyszli do nas też młodzi Mykoła Musolitin, Jan Biegański i Joseph Ceesay. To na pewno daje pozytywny impuls, bo młodzi zawodnicy naciskają na starszych, bardziej doświadczonych, przez co każdy na treningach i meczach czuje na plecach oddech kolegi i taka zdrowa rywalizacja jest potrzebna. Nasz skład został odmłodzony i z całym sztabem staramy się tych młodych zawodników wprowadzać. Aby ten proces ułatwić jest z nami od niedawna Tomasz Byszko - wieloletni trener Akademii Lechii Gdańsk, który między innymi pomaga młodym zawodnikom w przejściu z piłki juniorskiej do seniorskiej - mówi nam Piotr Stokowiec, trener pierwszej drużyny Lechii Gdańsk.
Zespół tej zimy opuścili wprawdzie 16-letni Kacper Urbański i 21-letni Mateusz Sopoćko a na wypożyczenia udał się 21-letni Rafał Kobryń, ale oprócz nich Lechia pożegnała 25-letniego Jakuba Araka i 26-letniego Jaroslava Mihalika.

Lechia Gdańsk. Nowi piłkarze: Joseph Ceesay i Jan Biegański przyspieszyli awansŚrednia wieku w szerokiej kadrze Lechii spadła o rok i wynosi obecnie 24 lata. Dla wszystkich piłkarzy w ekstraklasie ten współczynnik wynosi ok. 25. Biało-zieloni po ostatnich ruchach mają jedną z najmłodszych drużyn, przy czym średnią zawyżają jej znacznie starsi, choć absolutnie kluczowi dla zespołu: 35-letni Dusan Kuciak i rok starszy Flavio Paixao.

Lechia Gdańsk - zmiany kadrowe w zimowym oknie transferowymPrzyszli:
 • Antoni Mikułko (pozycja: bramkarz, z drużyny juniorów, 30.06.2023)
 • Joseph Ceesay (skrzydłowy, paszport, Szwecja/Gambia, poprzedni klub: Helsingborgs IF, Szwecja, wolny transfer, 30.06.2023)
 • Jan Biegański (pomocnik, GKS Tychy, ekwiwalent za wyszkolenie, 30.06.2025 roku)
 • Filip Koperski (pomocnik, z drużyny juniorów, 30.06.2023)


Może przyjść:
 • Krystian Okoniewski (napastnik, z drużyny juniorów)


Przedłużył kontrakt:
 • Dusan Kuciak (paszport Słowacja, bramkarz, 30.06.2023


Odeszli:
 • Jakub Arak (napastnik, nowy klub Raków Częstochowa, transfer definitywny)
 • Jaroslav Mihalik (skrzydłowy, Słowacja, Sigma Ołomuniec, Czechy via Cracovia po skróceniu wypożyczenia do Lechii)
 • Kacper Urbański (pomocnik, Bologna FC, Włochy, wypożyczenie do końca sezonu z obowiązkiem transferu po tym terminie
 • Mateusz Sopoćko (pomocnik, Warta Poznań, transfer definitywny)
 • Rafał Kobryń (obrońca, Korona Kielce, wypożyczenie do 30.06.2020)


Aktualna kadra pierwszej drużyny Lechii Gdańsk

ras.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (69)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.