Lechia-Polonia - marsz w górę tabeli.

26 sierpnia 2001 (artykuł sprzed 19 lat)
Stanisław Stachura jakoś nie może doczekać się szczęścia w postaci kompletnej kadry, ale w sobotę bardzo fartownie poskładał "biało-zielony" misz-masz. Co prawda zyskał Berlika, Bronera, Klimowicza, Widzickiego oraz Jankowskiego, który pozostał na ławce, lecz równocześnie stracił - z powodu kontuzji - Feitha, Kugiela i Skierkę.

Flota Świnoujście - Lechia-Polonia Gdańsk 1:2 (1:1)
bramki dla Lechii: Berlik (36-głową), Klimowicz (76').
Sędziował: Cichacz (Włocławek).
Widzów: 1000.
Czerwona kartka: Bochen (Flota, 81').

Skład Lechii: Pilarz - Bach, Michalski Ż, Miłkowski (47' Sekuła) - Patyk, Borkowski (86' Stanek) - Broner, Berlik Ż, Zezula, Widzicki Ż - Rusinek (46' Klimowicz).
Trener: Stachura.

Trochę niespodziewanie wolne dostał Osmólski i ostateczny skład gdańszczan sprawiał wrażenie bardzo defensywnego. Nie tylko z powodu gry na jednego napastnika. Przecież Widzicki rozpoczął mecz na boku II linii, a 19-letni Berlik, również uchodzący przede wszystkim za obrońcę, pełnił obowiązki... ofensywnego pomocnika. I to jak! Zdobył bramkę, dobijając głową z 5 m uderzenie Bronera. Trzeci z nabytków właściwie sam powinien trafić do siatki, ale świetnie interweniował Prusak.

To trzecia z rzędu wygrana pierwszego teamu spółki. Jego kibice, których w Świnoujściu zabrakło, czekali na taką serię w lidze od maja ub.r. Stachura dopasował taktykę do możliwości zawodników, ustawiając zaporę na własnej połowie. Na dodatek dokonał "mocnych" zmian. Wyglądało to tak, że Flota atakowała, momentami zyskiwała ogromną przewagę, a nasi kontrowali. Szczególnie gorąco zrobiło się w 56 min, kiedy - po szybkim rozegraniu wolnego przez Nogę - Mikuła zdobył drugiego gola w ciągu 60 sekund. Sędzia, na szczęście, nakazał powtórzyć rzut wolny.

Akcja w 76 min zrobiła na miejscowych piorunujące wrażenie. Sekuła ograł Ruminkiewicza, dociągnął do linii końcowej i płasko dośrodkował. Klimowicz, który tydzień wcześniej grał jeszcze z juniorami Bałtyku (ma do nich wrócić na rundę wiosenną), wyprzedził bramkarza, strzelając z kilku metrów! Niebawem ostry wślizg (od tyłu) Bochna skończył się jego wykluczeniem.

Podsumowując, duży udział w sukcesie lechistów miała młodzież, dotąd pozostająca na marginesie za sprawą zakazu transferów (został warunkowo zawieszony do 10 października). Następni oczekujący to Adamus i Paulewicz. Skopiowaną decyzję PZPN otrzymaliśmy z wojewódzkiego sztabu wyborczego Lecha Wałęsy (to faks Lechii-Polonii). Z dedykacją. Też pozdrawiamy panów działaczy. I pytamy panów działaczy, gdzie jest 6 punktów, straconych w pierwszych dwóch kolejkach z powodu waszych krętactw?

star.

5. KOLEJKA - pozostałe wyniki:
Gwardia Koszalin - KS Police 1:0 (0:0);
Warta Poznań - Kaliski KS 6:1 (4:1);
Unia Janikowo - Amica II Wronki 2:0 (2:0);
Obra Kościan - Chemik Zawisza Bydgoszcz 1:0 (1:0)
Astra Krotoszyn - Kotwica Kołobrzeg 0:1 (0:0)
Aluminium Konin - Chojniczanka 5:0 (1:0)
Sparta - Gryf 0:1 (0:1)
Polonia - Kaszubia Lubiana 2:2 (0:1).
Pauzowała Goplania Inowrocław.

Tabela III ligi dostępna jest na stronach sekcji klubowej Lechii-Polonii na sport.trojmiasto.pl. Zapraszamy!