Rugbiści z Trójmiasta powalczą o igrzyska

14 lipca 2015 (artykuł sprzed 6 lat)
jag.
W finale mistrzostw Polski w rugby siedem Lechia Gdańsk pokonała Ogniwo Sopot. Więcej zdjęć (2)

W finale mistrzostw Polski w rugby siedem Lechia Gdańsk pokonała Ogniwo Sopot.

mat. prasowe RC Lechia Gdańsk

W finale mistrzostw Polski w rugby siedem Lechia Gdańsk pokonała Ogniwo Sopot.

mat. prasowe RC Lechia Gdańsk

Trwa hegemonia Lechii w mistrzostwach Polski w rugby siedmioosobowym. Gdańszczanie zdobyli złoty medal po raz szósty z rzędu! W meczu finałowym podopieczni Pawła Lipkowskiego pokonali Ogniwo Sopot 36:12 (19:12). Na 7. miejscu rozgrywki w Gnieźnie ukończyła Arka Gdynia. MVP został wybrany Mateusz Zajkowski. Aż ośmiu zawodników z trójmiejskich klubów zostało powołanych do reprezentacji narodowej, która 18 i 19 lipca zagra w Lizbonie w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich.TAK BYŁO W MISTRZOSTWACH POLSKI 2014 W RUGBY 7

W turnieju finałowym zaprezentowało się 11 drużyn, w tym trzy z Trójmiasta. Lechia w drodze po złoto wygrała komplet, siedmiu pojedynków.

- Był to świetny występ całej drużyny. Byliśmy najrówniejszą ekipą w tym turnieju. Żadna zmiana nie obniżała jakości gry naszej siódemki. Średnio w każdym meczu zdobywaliśmy po 40 punktów, a sami we wszystkich grach straciliśmy tylko 4 przyłożenia. Świadczy to o wysokim poziomie gry zarówno w ofensywie jak i obronie - podkreśla Paweł Lipkowski, szkoleniowiec biało-zielonych.

Rugbiści Lechii Gdańsk, mistrzowie Polski 2015 w rugby 7. Więcej zdjęć (2)

Rugbiści Lechii Gdańsk, mistrzowie Polski 2015 w rugby 7.

mat. prasowe RC Lechia Gdańsk

Rugbiści Lechii Gdańsk, mistrzowie Polski 2015 w rugby 7.

mat. prasowe RC Lechia Gdańsk

W turnieju finałowym najpierw grano każdy z każdym w dwóch grupach. Następnie dwie najlepsze drużyny z każdej z nich zagrały na krzyż (1 z 2) w półfinałach. Pozostali zgodnie z zajętymi w eliminacjach miejscami grali o pozycje 5-8 bądź 9-11.

- MVP zawodów został nasz łącznik ataku, konstruktor akcji ofensywnych - Mateusz Zajkowski. Jednak na podkreślenie zasługuje doskonała grała cała "12" zawodników Lechii - dodaje gdański szkoleniowiec.

LECHIA GDAŃSK: Tomasz Rokicki, Piotr Jurkowski, Robert Kwiatkowski, Marek Płonka, Piotr Piszczek, Mateusz Zajkowski, Grzegorz Buczek, Rafał Janeczko, Kevin Bracik, Patryk Narwojsz, Mariusz Wilczuk, Paweł Płoński.
Trener Paweł Lipkowski. Kierownik: Sebastian Dobkowski. Odnowa: Marcin Chudzik


W finale Lechia zmierzyła się z Ogniwem Sopot. Do tego meczu podopieczni Tomasza Formeli także byli niepokonaną ekipą. Po drodze do gry o tytuł pokonali w grupie m.in. Arkę Gdynia 33:21 (14:7).

- Nie mogliśmy skorzystać z kadrowicza Mateusza Mrowcy, gdyż mamy umowę z Unisławiem, że w siódemkach on gra w tym klubie, a nas wspomaga jedynie w 15. W składzie mieliśmy kilku juniorów. Zespół prowadził Tomasz Formela, gdyż Karol Czyż koncentruje się na pracy z drużyną ekstraligową. Tutaj żadnych zmian nie będzie - wyjaśnia Bartosz Olszewski, dyrektor sopockiego klubu.

Mecz o 1. miejsce był wyrównany tylko do przerwy. Gdy trzeba było zmieniać zawodników, uwidoczniła się siła "dłuższej" ławki obrońców złota. W drugiej połowie Lechia już nie straciła żadnego przyłożenia, a sama niemal podwoiła dorobek punktowy. Ostatecznie gdańszczanie triumfowali 36:12 (19:12).

OGNIWO SOPOT: Oleksandr Czasowski, Dimitrij Mokrecow, Roman Żuk, Marek Przychocki, Piotr Zeszutek, Łukasz Szablewski, Sebastian Szulta, Adam Kreska, Mateusz Rutkiewicz, Adam Piotrowski, Bartłomiej Gwozdecki, Sławosz Hodura.
Trener: Tomasz Formela. Odnowa: Robert Cajzer


Niespodzianką jest brak miejsca na podium dla Arki. Na początku maja w turnieju półfinałowym gdynianie dopiero po dogrywce ulegli Lechii w meczu o 1. pozycję. W Gnieźnie ukończyli turniej z 7. lokatą, wygrywając tylko 2 z 7 spotkań.

W PÓŁFINAŁACH LECHIA DOPIERO PO DOGRYWCE OGRAŁA ARKĘ

KLASYFIKACJA KOŃCOWA MISTRZOSTW POLSKI I KOMPLET WYNIKÓW TRÓJMIEJSKICH DRUŻYN
1. Lechia Gdańsk, 2. Ogniwo Sopot, 3. Orkan Sochaczew; 4. Budowlani Lublin, 5. Tytan Gniezno; 6. Husar Bolesławiec; 7. RC Arka Gdynia; 8. RC Legia Warszawa, 9. RK Unisław, 10. Igloo Ruda Śląska, 11. RC Częstochowa.

LECHIA GDAŃSK
Grupa A: Legia Warszawa 54:7 (28:7), Budowlani Lublin 34:7 (17:0), Husar Bolesławiec 57:0 (33:0), Igloo Ruda Śląska 68:0 (33:0), RK Unisław 49:0 (28:0)
Półfinał: Orkan Sochaczew 26:0 (19:0)
Finał: Ogniwo Sopot 36:12 (19:12)

OGNIWO SOPOT
Grupa B: Orkan 17:14 (5:7), RC Częstochowa 39:0 (24:0), Arka 36:7 (22:7), Tytan Gniezno 20:7 (15:7)
Półfinał: Budowlani 24:0 (10:0)
Finał: Lechia 12:36 (12:19)

ARKA GDYNIA
Grupa B: Orkan 7:36 (7:22), Ogniwo 21:33 (7:14), Tytan 5:38 (5:19), Częstochowa 31:5 (14:5)
o miejsca 5-8: Huzar 7:24 (0:19)
o 7. miejsce: Legia 35:0 (14:0)

komplet wyników MP rugby 7


Po zakończeniu mistrzostw Polski Krzysztof Folc ogłosił skład reprezentacji Polski na turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich. 18 i 19 lipca w Lizbonie zagra aż ośmiu zawodników trójmiejskich klubów.

POLSCY RUGBIŚCI WYGRALI W GDAŃSKU I NADAL MOGĄ MYŚLEĆ O IGRZYSKACH

O jedno miejsce premiowane wyjazdem do Rio de Janeiro zagra 12 reprezentacji. Cztery kolejne w klasyfikacji zespoły otrzymają jeszcze szansę gry w ostatnim, ogólnoświatowych zawodach kwalifikacyjnych, który odbędzie się w przyszłym roku. Na razie z Europy nominację na igrzyska zdobyły tylko ekipy: Francji i W.Brytanii.

Polacy rozpoczną od meczów grupowych z: Belgią, Portugalią i Ukrainą. W pozostałych grupach wystąpią: Rosja, Gruzja, Włochy Irlandia oraz Niemcy, Litwa, Rumunia i Łotwa.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O ZASADACH KWALIFIKACJI OLIMPIJSKICH W RUGBY

SKŁAD REPREZENTACJI NA TURNIEJ KWALIFIKACJI DO IGRZYSK OLIMPIJSKICH
Mateusz Zajkowski, Robert Kwiatkowski, Rafał Janeczko (wszyscy Lechia), Szymon Sirocki, Radosław Rakowski (obaj Arka), Piotr Zeszutek, Marek Przychocki (obaj Ogniwo), Mateusz Mrowca (Unisław/Ogniwo), Robert Bosiacki (Tytan), Dawid Plichta (Orkan), Mateusz Lament (Pogoń Siedlce), Marcin Krześniak (Budowlani Łódź)

jag.

Opinie (38) 4 zablokowane

 • Brawo Lechia, mistrz szósty raz z rzędu!! (2)

  A Arka siódma, na 11 zespołów ;) Heh.

  • 25 20

  • (1)

   A jak Lechii poszło w 15? Bo Arka na pierwszym:) heh

   • 12 13

   • Nie na 7 i nie za takimi potęgami, jak Tytan Gniezno czy Husar Bolesławiec, z całym szacunkiem dla tych chłopaków.

    • 3 0

 • Brawo Ogniwo! (3)

  Piękny wynik i to jeszcze z juniorami w składzie! Brawa.

  • 23 11

  • pierwsza trójka ze słkładu ogniwa (2)

   czy to też juniorzy ?? "Oleksandr Czasowski, Dimitrij Mokrecow, Roman Żuk"
   "

   • 16 2

   • Tak, roczniki 97

    • 4 5

   • nie, ale Ci to juniorzy Sebastian Szulta, Adam Kreska, Mateusz Rutkiewicz, Adam Piotrowski,

    czyli 4 zawodników z 12 ! A to jest dużo i tym bardziej brawa!

    • 3 5

 • (2)

  Formela jako trener? Przecież on może barany czesać ewentualnie...

  • 14 4

  • a kto to tak trenera nie lubi

   • 7 0

  • Specjalista od czesania baranów- wystąp. Znawca tej branży chyba nie jest autorytetem w rugby.

   • 7 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.